Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja kotła Beretta Idra Exclusive 20i

asch 19 Paź 2010 13:01 7106 24
  • #1 19 Paź 2010 13:01
    asch
    Poziom 9  

Witam. Kocioł Beretta Idra Exclusive 20i. Maksymalny przepływ gazu 2,82 m3/h przy poborze ciepłej wody ustawia się na zaworze gazowym kluczem 10, minimalny 1,10 m3/h też na zaworze gazowym śrubokrętem krzyżowym obracając plastikowy wkręt i wyjmując wtyczkę modulacji. To jest w miare jasne.
    Nie rozumiem regulacji elektrycznej maximum c.o. potencjometrem pod regulatorem temperatury wody c.o. Czy tam tez sie ustawia przepływ 2,82 m3/h ? A dwa styki też pod tym pokrętłem z opisem MIN.ADJ.HEAT i ADJ.HEAT
    A co się reguluje potencjometrem pod pokrętłem do nastawy temperatury c.w.u. - L.A., w instrukcji jest R.L.A. (czy to jest to samo?)- regulacja mocy powolnego włączania i na jaka wartość to sie ustawia)

Dzięki za odpowiedź

0 24
  • #2 25 Paź 2010 20:53
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze

Może pozostaw te sprawy serwisantowi. Ten na pewno będzie wiedział co i jak pokręcić, żeby kocioł działał prawidłowo i nie palił za dużo gazu

0
  • #3 26 Paź 2010 01:04
    asch
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź, ale jest ona nie na temat. Zawsze można poprosić serwisanta lub wymienić kocioł. Pozdrawiam

1
  • #4 26 Paź 2010 13:41
    ol_an

asch napisał:
    Dzięki za odpowiedź, ale jest ona nie na temat. Zawsze można poprosić serwisanta lub wymienić kocioł. Pozdrawiam

A czego się spodziewałeś kolego. Jest pewien zakres wiedzy, który można nabyć tylko na szkoleniach serwisowych. Twierdzę, że równie dobrze możesz napisać maila do cocacoli z prośbą o składniki i proporcje bo chcesz sobie robić sam w domku ten napój. I napisz im że w sklepie nie chcesz kupować. Mam nadzieję, że zrozumiesz ten punkt widzenia.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 26 Paź 2010 22:34
    omnixwp
    Poziom 17  

Faktycznie zamiast cos odpisac na zadane pytanie, to odsyłasz do serwisu. Zmien nastawienie... ludzie i tak nie ukradna ci pracy.

0
  • #6 26 Paź 2010 23:18
    ol_an

omnixwp napisał:
    Faktycznie zamiast cos odpisac na zadane pytanie, to odsyłasz do serwisu. Zmien nastawienie... ludzie i tak nie ukradna ci pracy.

Odsyłam do serwisu, bo zabawy z gazem mogą skończyć się tragicznie nie tylko dla majsterkowicza i jego rodziny, ale także dla jego sąsiadów

0
  • #7 26 Paź 2010 23:28
    omnixwp
    Poziom 17  

Wystarczy przytoczyc fragment instrukcji obsługi kotła w takim zakresie, żeby nie napisać ZA DUŻO....i po sprawie. Człowieku ... skoro piszesz na forum, to pisz do rzeczy, a jak nie masz nic do napisania, to wogóle nie pisz. Do serwisu trafia KAZDY.

-1
  • #8 27 Paź 2010 22:50
    mirrzo

Moderator na urlopie...

W efekcie końcowym, trafia każdy.
    To zajęcie i odpowiedzialność, to nie jest bułka z masłem. Jeżeli fachowcy tak piszą, to zapewne mają rację, więc nie napastuj. Często nie można napisać więcej.

0
  • #9 11 Lis 2010 16:08
    yogofon
    Poziom 10  

Jaki zapalnik ma ten piec,czy ma jeszcze swieczke czy juz automat,prosze o szybka odpowiedz bo mam okazje kupic taki piec.

0
  • #10 11 Lis 2010 22:38
    igrzelczyk
    Poziom 21  

ten konkretnie nie posiada swieczki i ma zaplon elektroniczny... a wracajac do tematu regulacji gazu to jak chcesz ustawic minimum palnika , z odczytu licznika?! ok 15 % z 2,8 m3? powodzenia ... proponuje kupic sobie wakulometr elektroniczny lepiej ci pojdzie(tylko za niego zaplacisz 1/2 ceny kotla) i dlatego koledzy grzecznie ci tlumaczyli ze twoje podejscie jest nie halo ,niech kazdy robi swoje i bedzie lepiej w tym kraju ,a jak mi sie ostatnio trafilo ze fotograf podlanczyl (zmostkowany termostat pracy i stb a mial pracowac na termostacie pokojowym )nagrzewnice 300 kw z palnikiem modulowanym ........... dobrze ze nie polecialo to w kosmos mimo ze palnik byl na olej (przyklad z brzegu z zeszlego tygodnia )to tak odnosnie "sprzedawania wiedzy"
    pozdrawiam
    niedobry serwisant :silly:

0
  • #11 11 Lis 2010 23:39
    yogofon
    Poziom 10  

igrzelczyk napisał:
    ten konkretnie nie posiada swieczki i ma zaplon elektroniczny...

Czyli bedzie troche oszczedniej niz na swieczce tak??Czy ogolnie jest to dobry piec i czy warto dac za niego 400zl??

0
  • #12 12 Lis 2010 00:51
    igrzelczyk
    Poziom 21  

yogofon napisał:
    igrzelczyk napisał:
    ten konkretnie nie posiada swieczki i ma zaplon elektroniczny...

Czyli bedzie troche oszczedniej niz na swieczce tak??Czy ogolnie jest to dobry piec i czy warto dac za niego 400zl??

czy warto ? nie sadze ze wzgledu na to ze najmlodszy moze miec ze 12 lat
    ... a taki piec to juz nadaje sie na smietnik ,niestety,naprawy cie zjedza(koszt czesci)
    pozdrawiam
    m

0
  • #13 12 Lis 2010 06:44
    asch
    Poziom 9  

igrzelczyk napisał:
    " a wracajac do tematu regulacji gazu to jak chcesz ustawic minimum palnika , z odczytu licznika?! ok 15 % z 2,8 m3? powodzenia ... proponuje kupic sobie wakulometr elektroniczny" itd.

Jeśli kocioł ma zużywać 1,1 m3 gazu na godzinę przy maksymalnej modulacji (bez napięcia na modulatorze), tzn., ze na 1 min. zużywa 18,33 litra gazu (jest to prosta matematyka z zakresu szkoły podstawowej), a to spokojnie ustawimy na liczniku gazu. Wstępnie można sprawdzać zużycie gazu na pół, czy ćwierć minuty. Poza tym nie ma urządzenia wakulometr, jest tylko wakuometr, ale służy on do pomiaru ciśnienia mniejszego niż atmosferyczne, tzn. że zużycie gazu można zmierzyć manometrem. Więcej starannosci w odpowiedziach, nie pisz ich tylko dla punktów

0
  • #14 12 Lis 2010 19:21
    stary 49
    Poziom 9  

kol.asch-jeżeli już tak jesteś precyzyjny(u serwisantów wakuometr to miernik nadciśnienia i podciśnienia w jednym) to odpowiedz mi "precyzyjnie" ile to jest 15% z 2,8m3 - chcąc to zrobić w miarę dokładnie trzeba by odczytać licznik po ok 24 godz.Miernik służy do tego aby ustawić właściwe ciśnienia (Min,max,zapłonu,pracy na co jak i cwu)na palniku w zależności od rodzaju gazu.Tak, że proszę najpierw przemyśleć a potem pisać. Wracając do meritum-regulacja ciśnień nie jest prosta i zależna od dużo czynników (chociażby ustawienie mocy grzewczej-ciśnienia gazu na palniku-w pracy na co w stosunku do powierzchni ogrzewanej)i nie może tego zrobić użytkownik(vide instrukcja).Nawet nie wiesz co piszesz-bez cewki modulatora to jestmin-to na tyle - pozdrawiam kazimierz

0
  • #15 13 Lis 2010 03:01
    asch
    Poziom 9  

Nie wiem skąd wzięła sie wartość 15% z 2,8 m3/h - kocioł ma zużywać maksymalnie 2,8 m3/h, a przy modulacji 1,1 m3/h, ale i z ustawieniem takiej wartości nie widzę problemów, 15% z 2,8 m3/h tj. 0,42 m3/h, czyli 7 l/min, wiec po prostu stoisz przed licznikiem 1 min i patrzysz, czy licznik w tym czasie przesunął się o 7 litrów, jeśli przesunął sie o inną wartość, delikatnie obracasz śrubokrętem śrubę regulacyjną. Wg mnie, jest to dokładniejsza regulacja niż poprzez ustawienie ciśnienia, bo ciśnieniowa zakłada, ze przy danym ciśnieniu jest właściwy przepły gazu.
    Do yogofon:
    Jesli elektronika w tym kotle jest dobra, uważam, że można go kupić. Dostałem taki od siostry, która zakupiła nowy z zamkniętą komorą spalania, bo ten wychładzał jej łazienkę. Przez cały okres eksploatacji spisywał się dobrze, trzy razy była wymieniana membrana gumowa sterująca zaworem trójdrożnym (jest to system jak w dawnych podgrzewaczach wody zwanych potocznie yunkersami), raz hałasował zawór gazowy, kosztowna wymiana, ale podobno miała pecha, odkamienianie i raz wymiana wymiennika co/cwu. Poza tym wszystko OK, łącznie z pompą co. Zamieniłem go z moim starym ze świeczka, ale jak na razie nie widzę dużych oszczędności gazu, podsumuję to po sezonie grzewczym. Wiecej napisałem Tobie na priva.

0
  • #16 13 Lis 2010 17:53
    igrzelczyk
    Poziom 21  

asch napisał:
    Nie wiem skąd wzięła sie wartość 15% z 2,8 m3/h - kocioł ma zużywać maksymalnie 2,8 m3/h, a przy modulacji 1,1 m3/h, ale i z ustawieniem takiej wartości nie widzę problemów, 15% z 2,8 m3/h tj. 0,42 m3/h, czyli 7 l/min, wiec po prostu stoisz przed licznikiem 1 min i patrzysz, czy licznik w tym czasie przesunął się o 7 litrów, jeśli przesunął sie o inną wartość, delikatnie obracasz śrubokrętem śrubę regulacyjną. Wg mnie, jest to dokładniejsza regulacja niż poprzez ustawienie ciśnienia, bo ciśnieniowa zakłada, ze przy danym ciśnieniu jest właściwy przepły gazu.

Bo 12,5mmbara jest na maxie a 1,8 na minimum wiec z matematyki wynika ze jest to ok 15% z 12,5.wiec twoim tokiem rozumowania to jakies ok 0,42m3/h wiec cala twoja matematyka bierze w leb.... pozatym nie wiem gdzie to wyczytales ale bedac tak dokladnym przeoczyles pare faktow ,
    po 1 sa dane spalania kotala 24 i( 2,8 m3/h), a nie 20 i
    po 2 powodzenia w przeliczaniu na litry bo ciekawe czym to zmierzysz(gazomierzem? powodzenia)
    po 3 przeplyw nie ma nic wspolnego z cisnieniem na palniku (dlatego ustawia sie cisnienie na scieszce gazowej a nie przeplyw na np za zaworze)przy tej mocy i konstrukcji kotla
    po 4 faktycznie jest to baaaaaaaaaaaardzo dokladne co podajesz zakladajac blad pomiarowy gazomierza...... i mozliwosc odczytu co do litra.......

ale probuj moze nie wylecisz w kosmos razem z sasiadami co najwyzej przegrzejesz wymiennik pierwotny wymieniony przez siostre.... i nie odbieraj tego jako zlosliwosc tylko troche za dlugo w tym pracuje zeby ne wiedziec czym to sie skonczy(a berette serwisuje od 94 r, jak pojawila sie w polsce i widzialem wielu magikow ktorzy niekoniecznie -jak twierdzisz- odbieraja nam chleb,bo dopiero po takich przemysleniach jest co w kotle robic)
    powodzenia w eksperymentach
    wesoly serwisant:D

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem powtórzony wpis

0
  • #17 14 Lis 2010 07:27
    asch
    Poziom 9  

Drogi Kolego serwisancie. Zgodnie z instrukcja kocioł 20i ma maks. zużycie gazu 2,82 m3/h, a min. 1,1 m3/h, co odpowiada ciśnieniom 10,1 mbar i 1,7 mbar. Jak wiec widzisz, zużycie gazu przy maks. modulacji wynosi 39% maksymalnego zużycia, a ciśnienie przy modulacji wynosi 16,83% maksymalnego, czyli proporcje są inne i nie można tego przeliczać tak jak Ty to przeliczasz. Kocioł 24i ma zużycia gazu 3,36 i 1,13 m3/h i ciśnienia 10,5 i 1,4 mbar.
    Licznik gazu ma trzy okienka za przecinkiem, czyli ostatnie okienko pokazuje litry. Ustawiając 1,1 m3/h ustawiam 18,33 l/min, a to można ustawić bardzo dokładnie. Przepływ minimalny licznika to 0,04 m3/h, czyli 0,67 l/min, a jego klasa nie ustępuje klasie Twojego manometru, wiec spoko.
    Zapewniam Ciebie, ze wbrew temu co piszesz przepływ ma bardzo dużo wspólnego z ciśnieniem na palniku i przy podanych ciśnieniach wynosi dokładnie tyle, ile napisałem. Serwisanci ustawiają ciśnienie, bo jest to szybsze i poza tym mają manometry, ja ustawiam przepływ, a końcowy efekt jest dokładnie taki sam.
    Jesli serwisujesz Beretty od 94r. to może byś coś napisał odnośnie mojego głównego pytania, bo dyskusja poszła na boczne tory.
    Pozdrawiam

0
  • #18 14 Lis 2010 09:34
    igrzelczyk
    Poziom 21  

Proponuje zamknąć temat skoro wiesz lepiej a instrukcja pisze do czego służą te pokretla(bo jest w niej napisane -sprawdziłem)
    pozdrawiam
    Wesoły serwisant
    Ps nie wiem gdzie wykopales ta instukcje ale napewno nie jest od tego kotła
    Maniek

0
  • #19 14 Lis 2010 22:04
    asch
    Poziom 9  

Wesoły serwisancie. Instrukcja jest oryginalna, była dołączona do tego kotła i są w niej wpisane przeglądy i naprawy pogwarancyjne kotła.
    Jeśli nie znasz odpowiedzi na moje pytanie, o czym świadczą Twoje opinie w tym wątku m.in. o braku związku miedzy ciśnieniem, a zużyciem gazu, nie dodawaj już nic nowego i pozwól wypowiedzieć się tym, którzy się na tym znają i mają właściwe instrukcje.

0
  • #20 20 Lis 2010 21:47
    asch
    Poziom 9  

Dokonałem następującej regulacji kotła:
    1. kluczem "10" przy przepływie wody ustawiłem moc max. kotła, czyli zużycie gazu 2,82 m3/h (47 l/min) - zależało mi na dużej ilości gorącej wody, stąd pełne wykorzystanie mocy kotła.
    2. śrubokrętem krzyżowym przy przepływie wody po odłączeniu wtyczki modulatora ustawiłem zgodnie z instrukcją 1,1 m3/h (18,33 l;min)
    3. podczas grzania c.o. zmniejszyłem moc kotła o 15% potencjometrem pod pokrętłem ustawiania temperatury wody c.o., czyli ustawiłem 2,4 m3/h (40 l/min) - ponieważ mam dużą ilość wody w zładzie, nie chciałem, aby kocioł chodził długi czas z mocą maksymalną po załączeniu, choć przy mocy max. jest największa sprawność
    4. mocy powolnego załączania nie zmieniałem, jest ustawiona na minimalną moc kotła 1,1 m3/h (18,33 l/min) i tak to zastawiłem, gdyż powolne włączanie trwa ok. 2 min i to ustawienie wg. mnie może być dowolne, w zakresie min. mocy i ok. 50% mocy max., nie znalazłem tego w danych kotła, a nikt z fachowców nie zechciał mi pomóc (wszystkie wypowiedzi były nie na temat, a najzabawniejsze są informacje, ile razy te osoby "pomogły"). Pozdrawiam wszystkich

0
  • #21 20 Lis 2010 22:13
    igrzelczyk
    Poziom 21  

Bo skoro ktos jest wszech wiedzacy i nie ma zamiaru czytac co sie do niego pisze tylko wie lepiej wiec niech glowy nie zawraca.... postami nie na temat sory za kolejnego offtopa ale nie moglem sie powstrzymac:D
    powodzenia z zakamienionym wymiennikiem za pol roku
    pozdrawiam
    wesoly serwisant:D

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

0
  • #22 21 Lis 2010 23:43
    asch
    Poziom 9  

Prosiłem, abyś już nic nie pisał w tym wątku, więc choć postaraj się powstrzymać. Uznaję, że po raz 15-ty komuś pomogłeś

0
  • #23 22 Gru 2010 20:52
    stary 49
    Poziom 9  

Kol asch-proponuję nie orażać się na nikogo,ale przemyśleć to co zostało napisane wyżej.Jest to podstawowa wiedza z dziedziny serwisu gazowych urządzeń grzewczych.Jeżeli tego nie rozumiesz to nie mamy oczym rozmawiać.Proponuję zamknąć wątek. pozdrawiam Kazimierz

P.S Zyczę wszystkim wszystkiego najlepszego z okazji świąt i nowego roku

0
  • #24 22 Gru 2010 23:14
    asch
    Poziom 9  

Twój post nie wniósł nic nowego, był tak ogólny, że pewnie go wpisujesz do wszystkich wątków w celu nabicia punktów. Do admina: proponuje zniesienie punktów, aby tacy goście nie wypisywali ogólnych opinii nadających się do każdego wątku i nie wnoszących nic do niego. Jeśli mam dostawać takie odpowiedzi, to rzeczywiście lepiej zamknąć temat. Rozumiem, że serwisanci chcą mieć robotę, więc nie dzielą sie informacjami, ale często ich praca jest wykonywana jak w popularnej "usterce". Powinni domagać sie koncesjonowania tej działalności. Najlepszym "pomagającym" był serwisant, który mi tłumaczył, że ustawienie ciśnienia gazu to nie to samo, co ustawienie przepływu gazu, a przecież nie trudno się domyślić, że podstawowym parametrem jest przepływ gazu, a ustawienie jego poprzez ciśnienie jest łatwiejsze i zakłada, że przy tym ciśnieniu i właściwych dyszach mamy właściwy przepływ. Chyba był to facio właśnie z "usterki"
    Również pozdrawiam i życzę wesołych Świąt.

1
  • #25 02 Sty 2011 18:13
    Piotr77777

Ustawień na płycie nie powinno sie zmieniać, zmiany mogą spowodowań kosztowne usterki w przyszłości.

0