Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z połączeniem do Internetu

m4xon 19 Paź 2010 15:38 13814 17
  • #1 19 Paź 2010 15:38
    m4xon
    Poziom 15  

Witam,

Mam następujący problem.

Mam router Linksys WAG200G (jak się nie mylę odnośnie modelu) i wydaje mi się, że dobrze go skonfigurowałem. Funkcjonowały bezprzewodowo 2 komputery, z czego jeden nowszy ma wbudowane WiFi, zaś drugi Toshiba S1800-314 starszy trochę ma kartę PCMIA Wirless Lan firmy ASMAX (dość stara jak cały komputer).

Wszystko chodziło elegancko i nie było żadnych problemów. Problem pojawił się w momencie kiedy w TOSHIBIE padł dysk twardy. Wymieniłem go na nowy, zainstalowany świeży Windows XP SP3 i wszystkie najnowsze sterowniki. Karta zamontowana i niestety ale podczas łączenia z internetem mam problemy. W pierwszej kolejności nie mogło połączyć z siecią:

Cytat:
    "System Windows nie może się połączyć z wybraną siecią. Sieć może być poza zasięgiem. Odświerz listę dostępnych sieci i spróbuj połączyć się ponownie."

Poczytałem w internecie o tym błędzie. Przyczyną miała być forma zabezpieczenia sieci (ustawione było WPA2), więc przestawiłem na WPA Personal i coś drgnęło. Mianowicie teraz łączy się z siecią i mam możliwość wpisania hasła.

Jednak mam hasło 8 znakowe, a w momencie wpisywania mam napisane:

Cytat:
    "hasło sieciowe musi być 40 bitowe lub 104 bitowe, w zależności konfiguracji sieci. Można wprowadzić je jako 5 lub 13 znaków ASCII albo 10 lub 26 znaków szesnastkowych"

Próbowałem wpisywać tylko 5 pierwszych znaków i wtedy łączy tylko, że pisze "ograniczenie w łączności" i Internetu dalej nie ma. Dziwi mnie, że wcześniej wszystko śmigało jak należy, a w routerze nic nie przestawiałem bo nie znam się na tym.

Co zrobić? Z góry dziękuję. Pomóżcie jak dla laika :)

Pozdrawiam

0 17
  • #2 19 Paź 2010 17:38
    hermes-80
    Poziom 43  

Przyczyna może być SP3 w WinXP i problem z serwerem DHCP na co mic4rosoft wypuścił już łatkę. Wykonaj procedurę:
    Pobierz łatkę ze strony MS Fix DHCP wejdź w ustawienia routera, wyłącz zabezpieczenia WIFI (na czas testów) zrestartuj router.
    Zainstaluj łatkę w XP i zrestartuj kompa - ważne.
    I sprawdzasz czy pobiera odpowiednie ustawienia z DHCP i czy jest internet jeśli tak to zabezpieczasz sieć szyfrowaniem.

0
  • #3 19 Paź 2010 17:43
    m4xon
    Poziom 15  

hermes-80 napisał:
    ...wejdź w ustawienia routera, wyłącz zabezpieczenia WIFI (na czas testów) zrestartuj router...

Chodzi, że mam podłączyć się do niego, zmienić to co mam i wyłączyć tak? Wybacz, że takie banalne pytanie, ale kompletnie się nie znam na routerach i nie chcę czegoś spieprzyć

1
  • #4 19 Paź 2010 17:46
    hermes-80
    Poziom 43  

Tak chodzi o to byś wszedł do routera przez www wyłączył zabezpieczenia wifi i zrestartował go programowo gdzieś w menu powinieneś mieć przycisk restart lub reboot.

0
  • #5 20 Paź 2010 13:40
    m4xon
    Poziom 15  

zrobiłem tak jak mówisz, zdjąłem zabezpieczenie i zainstalowałem poprawkę o której mówiłeś - internet działał. Wtedy włączyłem zabezpieczenia sieci i znowu wystąpił komunikat odnośnie hasła...

1
  • #6 20 Paź 2010 13:49
    hermes-80
    Poziom 43  

Jaki komunikat ?? Jeżli zabezpieczasz siec to i w karcie sieciowej musisz powpisywać hasła zgodnie z trybem szyfrowania WEP, WPA, WPA2.
    Chyba wpisałeś???

0
  • #7 20 Paź 2010 15:09
    m4xon
    Poziom 15  

Zrobiłem tak jak mówiłeś, odbezpieczyłem, potem zabezpieczyłem poprzez WPA tak jak było dawniej. Ustawiłem hasło, a później zalogowałem się przez to hasło na jeden komputer (nowszy) i wszystko śmiga, zaś na drugi wyskakuje mi podczas wpisywania:

Cytat:
    hasło sieciowe musi być 40 bitowe lub 104 bitowe, w zależności konfiguracji sieci. Można wprowadzić je jako 5 lub 13 znaków ASCII albo 10 lub 26 znaków szesnastkowych

może coś w routerze nie tak? ale nic nie zmieniałem od tego co było kiedyś, a wtedy chodziło bez problemu

0
  • #9 20 Paź 2010 17:30
    m4xon
    Poziom 15  

może to głupie ale pod linkiem jest jedynie streszczenie i nie mogę znaleźć jakiejś formy downloadu

0
  • #10 21 Paź 2010 12:15
    m4xon
    Poziom 15  

hermes-80 mógłbyś podpowiedzieć skąd wziąć tą poprawkę? bo szukam jej i nie mogę znaleźć. Będę wdzięczny

0
  • #12 22 Paź 2010 19:51
    m4xon
    Poziom 15  

Dzięki za linki. Włączyłem automatyczne aktualizacje i zainstalowało mi wszystkie dostępne aktualizacje dla XP (coś ok. 90 w sumie), więc chyba ta z WPA też powinna się zainstalować? Wyprowadź mnie z błędu jeżeli się mylę. Jednak problem pozostał. Czy winna może być karta WiFi? Jakbym kupił nową jakąś kartę WiFi to nie miałbym problemu połączeniem przez WPA bądź WPA2?

0
  • #13 23 Paź 2010 10:35
    hermes-80
    Poziom 43  

Skoro przed instalacja nowego systemu karta sieciowa nie stwarzała żadnych problemów w połączeniach szyfrowanych WPA i WPA2 to wymiana karty na nową jest bezsensowane chociaż może ruszyć z inna kartą tego ci nie zagwarantuje.
    Problem tkwi w systemie, i musi być gdzieś zonk w konfiguracji systemu.

Polecił bym ci sprawdzić kartę na LiveCD i odpalenie wpa_suplicant ale raczej sobie z tym nie poradzisz.

Ciężko mi jest wróżyć gdy nie widzę tego.

0
  • #14 23 Paź 2010 11:21
    m4xon
    Poziom 15  

Może go sformatuję, może wtedy coś zaskoczy? Zrobię formata, zainstaluję świeżego windowsa, ściągne wszystkie poprawki to może coś będzie szło.

A gdyby jednak nie to co robić dalej? W serwisie ścisną mnie za grubą kasę i pewnie mało co i zrobią, wymienić laptop - bezsensu :) , może karta, jeżeli kupienie nowej mogłoby coś dać jestem gotów spróbować, w końcu wywalić tą z PCMCIA i wsadzić nową nie jest trudne.

0
  • #15 23 Paź 2010 11:33
    hermes-80
    Poziom 43  

Hmm skoro reinstalujesz system zainstaluj tylko sp2 i zobaczysz czy działa.
    A co do tej karty wifi to nie lepiej pomyśleć o usb wifi ??

0
  • #16 23 Paź 2010 15:40
    m4xon
    Poziom 15  

jakbyś mi mógł doradzić co najlepiej byłoby kupić zamiast tej karty Wifi na PCMCIA to byłbym bardzo wdzięczny. Interesuje mnie coś niedrogiego, aby tylko działo, często używane nie jest

1
  • #17 24 Paź 2010 10:24
    hermes-80
    Poziom 43  

Już ci pisałem, że nie ma gwarancji że będzie to działać - polecę ci coś i będzie kicha, potem będziesz moją laleczkę voodoo nakłuwał igłami, a Kraków mam w zasięgu ręki, tak że czary dojdą, najpierw przeinstaluj system bez sp3 nie eleganckie rozwiązanie nic więcej nie wymyślę.

0
  • #18 04 Sty 2011 19:10
    m4xon
    Poziom 15  

Dziękuję wszystkim za pomoc, pomogła reinstalacja systemu na wersję Windowsa tylko z SP1. Od tego czasu wszystko śmiga

0