Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASUS m50v problem z płytą główną

kubazadr 19 Oct 2010 15:47 2049 4
    kubazadr
    Level 2  
    Witam,
    podczas normalnego korzystania z laptopa w głośnikach usłyszałem pierdzenie, na ekranie widać było zakłócenia i po chwili poleciał dym z gniazda zasilania, ale laptop ciągle pracował(brak baterii), albo pod wpływem emocji może mi się teraz tak wydawać. Szybko odłączyłem go od zasilania, wtyk był b.gorący.
    Po wyjęciu płyty jedyne osmolenie jest w miejscu, gdzie + z gniazda przylutowany jest z płytą.. Dodam, że w miejscu mocowania gniazda była dosyć gruba, lepka substancja.
    Nie chce oddawać do serwisu, wole już kupić nową płytę, ale chce mieć pewność, że to nie jakaś błahostka.
    Gdzie szukać problemu? Gniazdo wydaje się być dobre, iskrzy w miejscu przyłożenia +.
    11111olo
    Level 42  
    Zasilacz jest sprawny?
    Działa na baterii?
    kubazadr
    Level 2  
    Zasilacz sprawny, na baterii nie sprawdzałem..
    User removed account
    User removed account  
    DooMinick
    Level 21  
    Temat stary, ale jakby ktoś szukał rozwiązania problemu i na niego trafił...

Miałem takiego samego laptopa z tymi samymi objawami: dym z okolicy gniazda zasilacza, po odłączeniu laptop działa na baterii. Po rozebraniu faktycznie pod gniazdem warstwa przytopionego kurzu, do usunięcia twardym pędzelkiem i później np. acetonem. Spoiwo łączące + do płyty "uciekło" kilka cm obok formując kulkę na jednym z nieużywanych pól lutowniczych i jednocześnie rozłączając ten pin gniazda z płytą. Przed pierwszym MOSFETem zwarcie linii zasilającej do masy. Uszkodzenie polegało na zwęgleniu PCB w miejscu, gdzie wchodził pin + gniazda zasilania. Rozwiercenie do 2mm nie pomogło, ale pozwoliło przeprowadzić tam drut w izolacji, łączący odpowiednio odgięty pin z gniazda z dławikiem na wejściu zasilania. Ścieżkę zasilania od dziury do dławika należy bardzo delikatnie przeciąć skalpelem, aby odizolować zwarcie. Później można już się cieszyć sprawnym laptopem.