Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika

19 Paź 2010 18:41 7333 19
  • Poziom 22  
    Witam.

Posiadałem kiedyś wzmacniacz radiowęzłowy Unitra Elektronika (nie pamiętam symbolu), w kształcie sześcianu o boku ok. 50cm. Taki sam jak ten:
    Tylny panel też chyba taki:
    I bebechy w środku ułożone tak (w tym pustym miejscu u mnie było trafo głośnikowe):
    (zdjęcia zapożyczone z tematu numer 1765083)

Tylko że dwa razy wyższy i miał jeszcze gramofon i otwory z przodu (prawdopodobnie na radio).

Sprawdziłem go i nie chciał grać, nawet nie wnikałem dlaczego, więc postanowiłem rozebrać go na części. Wszystkie części i tak w całości przeleżały na strychu, płytki drukowane całe, elementy wszystkie, tylko poucinane przewody...

Oto co mi zostało:

Przedni panel:
    Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika

Pojemnik na kondy (mam wszystkie 4):

Cztery płytki z radiatorami i tranzystorami 2n30555 (od tej ostatniej uciąłem kawałek radiatora):
    Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika

Są po 2 takie same płytki, dwie takie:

i dwie takie:

"Blacha" z dwoma płytkami wzmacniacza (pewnie do wysterowania tych 2n3055) i 3 przedwzmacniaczami, w tym 2 są wymontowane i leżą obok:
    Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika

Są (były) 2 takie przedwzmacniacze:

i jeden taki:

Wskaźnik wysterowania:

Potki od jednego z przedwzmacniaczy:

Tak wyglądają płytki wzmacniaczy (obydwie takie same):

Spód "blachy":

Płytka zasilacza (nie pamiętam co zasilała):

"Master Volume Pot":

4 isostaty, były obok gramofonu:

A te były na przednim panelu, gniazda na tylnym panelu:

Jakieś przewody od zasilania, dioda od przeciążenia...:

Trafo głośnikowe:
    Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika

Trafo zasilania (TS 300/3E, z tego co pamiętam to symetryczne 2x35V):

I teraz moja ogromna prośba:
    Jeśli ktoś ma taki sprzęt lub miał (albo kojarzy skądś), albo posiada schematy, albo (znów "albo" :) ) podjął by się próby udzielenia mi pomocy przy składaniu tego wszystkiego do kupy (postarałbym się wtedy przerysować schematy, ktoś kto się zna, to wydaje mi się, że nie powinien mieć problemu z połączeniem tego) to bardzo prosiłbym aby napisał w tym temacie, lub skontaktował się jakoś ze mną. Zależy mi na złożeniu tego wzmacniacza, ma on sporą moc, wszystkie płytki są już gotowe, tylko wystarczy połączyć... Oczywiście za pomoc podarowałbym trochę punktów :).

Z góry ogromne dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

PS. Jeśli zły dział to proszę moderatora o przeniesienie.

EDIT

Narysowałem schematy i rysunki płytek dwóch końcówek. Potrafiłby ktoś określić gdzie jest zasilanie, wyjście itp? Jeśli ktoś się zainteresuje moim tematem, to narysuje też może schematy tych 2 wzmacniaczy (gdzieś wcześniej pisałem, "potrzebnych do wysterowania 2n3055").
    Są 2x takie (też wcześniej gdzieś pisałem, że są po dwie):
    i 2x takie:
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 22  
    Dodałem schematy do pierwszego postu. Jeśli ktoś potrafiłby pomóc, to proszę, niech się odezwie...

A może zna ktoś schemat jakiegoś wzmacniacza na 4x2n3055? Może schemat będzie pasował...

Pozdrawiam.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 22  
    Naprawiam ten radiowęzeł, wszystko już połączyłem i mam problem.
    Schemat:
    Elementy:

Problem jest następujący:
    Dźwięk jest cichy i charczący. Gdy podłącze głośnik pod wyjście płytki "+", drugi biegun do 0, to dźwięk jest dobry, a więc płytka SN2 wersja 1 (ta górna) jest sprawna.
    Gdy podłączę głośnik pod wyjście dolnej płytki "+", drugi biegun głośnika do 0, to dźwięk charczy i trochę strzela.
    Płytki z końcówkami (2x "+" i 2x "-", siedzą na nich 2n3055) są dobre, sprawdzałem. Pozostaje SN2 wersja 2 (ta dolna). Napięcia na pinach 1A, 2A... itd itp, są wyższe niż na pinach górnej płytki. Dodatkowo, na płytce "-" na samym dole napięcie między emiterem a bazą 2n3055 wynosi 0V, podczas gdy na pozostałych płytkach oscyluje ono w okolicach 0,3V.
    Dziwna sprawa... Od czego zacząć sprawdzanie?

Jeśli coś jest niezrozumiałe, proszę napisać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Ok. Z powyższym problemem już sobie poradziłem. Mam teraz inny.
    Przerobiłem schemat (moja końcówka różni się trochę od tego co było na oryginalnym schemacie). Zmienione/dodane elementy, które są w moim wzmacniaczu są na niebiesko.
    W mostku końcówka pracuje dobrze. Dodam, że pin 14 płytki "-" (drugiej od góry) mam podłączony do pinu 2B, ponieważ pod pinem 2A charczy (charczy tak samo, jak odłączę w ogóle pin 14). Regulacja potencjometrem PR101 nic nie daje. Proszę spojrzeć też na zmianę przy pinie 2B górnej płytki.
    Druga sprawa. Punkty X1 i X2 połączone były oryginalnie przewodem.

Teraz to o co chce zapytać.
    Chciałem zrobić opcję pracy mostek/bez mostka. O ile z mostkiem nie ma problemu, to z "bez-mostkiem" :) mam drobne kłopoty...
    Rozłączyłem wejścia 6B, jeden kanał pod jedno wejście, drugi kanał pod drugie. Nie działało tak jak powinno. Odlutowałem przewód X1-X2, a wejście X2 podłączyłem pod wejście 6B. I działa dobrze, stereo, obydwa kanały tak samo głośno. Tylko że... W "normalnych" konstrukcjach, o ile wiem, opcję mostek/bez mostka wybiera się sposobem podłączenia kolumn. U mnie musiał by być jeszcze przełącznik (przewód X1-X2). Dziwna ta końcówka trochę... Co jest nie tak?

Wiem, że jest tu sporo znawców audio, proszę, niech ktoś się przyjrzy schematowi, poda co ewentualnie powinno być podłączone inaczej, itp. Na pewno podaruję "kilka" punktów za fatygę.

Oczekuję jakiejś sensownej odpowiedzi...

Pozdrawiam,
    Chrusta.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ale nie możesz pinu 14 podpinać pod "2B". Musi grać dobrze tak jak było, pod "2A", jeśli nie to szukaj uszkodzenia. Tego połączenia od PR101 do punktu "2A" nie rozumiem, i też to jest źle. To jest wyjście i musiało by być podłączone pod wejście (C10) w pracy stereo.
  • Poziom 22  
    Nareszcie ktoś się zainteresował moim tematem, wielkie dzięki :).

Schematy płytek SN2 (te dwie po lewo) poprawiłem na takie jakie ja mam, tj. dla wersji mono. Takie były oryginalnie. Skoro te płytki się trochę zmieniły (tzn w stosunku do schematu), to możliwe że połączenia od tych płytek do tych 4 po prawo też się trochę zmienią, na razie mam podłączone tak jak na schemacie, tylko ten pin 14-2A inaczej. Dziwna ta końcówka jest...

A co do stereo, to mam zamiar dopiero to przerobić, tak żeby była możliwość pracy mostek/stereo.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    A ja bym nie robił tych przeróbek, tzn. nie dokładał tych elementów w drugiej płytce. To jest niepotrzebne ani do pracy w mostku ani w stereo tym bardziej. Zrobił bym to tak jak poprawiłem.
    Renowacja/naprawa radiowęzła Unitra ElektronikaRenowacja/naprawa radiowęzła Unitra Elektronika
  • Poziom 22  
    Nie dokładałem żadnych elementów, te niebieskie to są elementy które u mnie oryginalnie, fabrycznie były, a nie ma ich na schemacie. Zaraz obejrzę schemat.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Wystarczy tylko to co jest w oryginale na schemacie. Reszta może była po to by w trakcie produkcji nie trzeba było dzielić płytek by dawać po jednej z dwóch rodzai na każdy wzmacniacz, to lutowali je tak samo, jak leci... i łączyli odpowiednio, ale raczej nie tak jak Ty to miałeś narysowane z tym "2A"/ "2B".
  • Poziom 22  
    Schemat jeszcze raz sprawdziłem i na SN2 wersja 1 jest tak, jak na moim schemacie, tj D19 - 2A brak ścieżki, emiter T8 nie do 2B tylko 4B. Dziwne, że schemat aż tak się różni... Choć jak pisałem, mogły być też zmiany w połączeniach między płytkami SN i między SN a 4 końcówkami (oprócz przewodu X1-X2, ten był na pewno), jeśli takowe zmiany były, to nie miałem możliwości uwzględnienia ich na schemacie, ponieważ cała ta końcówka leżała porozcinana (zostało po kilka - kilkanaście cm przewodu od każdego pinu, co do części połączeń upewniłem się patrząc na kolory przewodów) na strychu.

Czyli zrobić dokładnie tak jak na twoim schemacie? A co ze ścieżką, idącą do 13 nóżki scalaka? Na jednej płytce ją zmazałeś.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Tam nic ma nie być. Pierwszy schemat to wersja stereo, drugi to mostek. Pamiętaj o odpowiednim łączeniu głośników, które też Ci narysowałem, trafo głośnikowe wywalić. (chyba nie będziesz używał tego w radiowęźle?). No i nie wiem co to jest ta płytka PC? Z jakimś zabezpieczeniem?
  • Poziom 22  
    Trafo głośnikowe leży na strychu, nawet go nie podłączałem.
    Co do łączenia głośników, wiem wiem, tylko pytanie: ten górny muszę podłączać odwrotnie, tj + do 0 a - do wyjścia?
    PC - opóźnienie załączania kolumn, posiadam tą płytkę. Chyba to jest skrót od Przekaźnik Czasowy.

Aha, w wersji stereo w górnej SN nie zmazałeś pinu 13, a w mostku już tego nie ma - zwykła pomyłka? Czy ma zostać?

EDIT
    Obejrzałem dokładnie schemat w wersji stereo sygnał idzie bezpośrednio na wyjścia, pomijając układ odwracający, więc nie ma potrzeby podłączania kolumny odwrotnie?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ta "13" jest niepotrzebna (zapomniałem wymazać).
    Podłączać odwrotnie nie trzeba głośników. Tylko podłącz je przez ten opóźniacz.
  • Poziom 22  
    Zrobiłem tak jak na twoim schemacie i działa :)
    Ścieżki idącej od nóżki 13 nie rozcinałem, ponieważ nóżki 12 i 14 UL1111 nie są nigdzie podłączone, więc to nie robi różnicy.

Jak jest rozwiązany problem wyboru mostek/stereo w profesjonalnych konstrukcjach? Tam wybiera się chyba tylko sposobem podłączenia kolumn. Tutaj bym musiał dodatkowo przełączać przewody.
    Można tak:
    i wybierać mostek/stereo sposobem podłączenia przewodu idącego od C10? Gniazda jakie zastosuję, to najprawdopodobniej takie na duży jack stereo. I powstaje znów problem odłączania tego przewodu idącego od styku 1 GM545. Nie mam pomysłu jak to zrobić...
  • Spec od sprzętu Unitra
    Trzeba zrobić przełącznik sygnałów. A na kolumny najlepiej osobne wyjście do pracy mostkowej.
  • Poziom 22  
    Ok, zrobię przełącznik na isostacie. W pracy mono sumować dwa kanały wejściowe rezystorami np. 4k7?
    A w pracy stereo ten dolny głośnik podłączać odwrotnie (+ do 0 a - do wyjścia)?
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Co Ty masz z tą zmianą polaryzacji głośnika?
    Ja bym zrobił to tak:
  • Poziom 22  
    Bo jak się zostawi kolektor T1 podłączony pod ten kondensator (dolna płytka), a sygnał poda na 6B, to odwraca się w fazie, i aby grało dobrze głośniki na wyjściu trzeba by podłączyć odwrotnie (chyba że się mylę?). Ale oszczędziło by to trochę problemów z przełączaniem.

Zaraz obejrzę dokładnie twój schemat.

Ok, przeanalizowałem i dorobiłem jeszcze opcje sumowania kanałów (tylko dla pracy w mostku).
    Chyba się nigdzie nie pomyliłem...?
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Dobre to masz. Uruchamiaj i leć po 0,5 do sklepu :D
    A ta suma to nie potrzebna ale jak już tak chcesz, to masz...
  • Poziom 22  
    Wielkie dzięki za wszystko. 0,5 ci się należy, i kurcze, żebym mieszkał bliżej to już bym leciał ; D

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.

//proszę jeszcze moderatora o nie zamykanie tematu, jak uruchomię i wszystko będzie ok to zamknę,