Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

k.węglowy+gazowy+wymienik ciepła niska temp. na grzejnikach

19 Paź 2010 19:43 12436 15
  • Poziom 10  
    Stary dom po remoncie, ocieplenie + okna, stara instalacja grzewcza - żeberka żeliwne, przez lata całe palono kotłami węglowymi. W zeszłym miesiacu modernizacja kotłowni. Do istniejącej instalacji - kocioł SMO Ogniwo 28 kW bez podajnika, pracujący w układzie otwartym, zainstalowano kocioł gazowy Viessmann Vitopend 100, pracujący w układzie zamkniętym. Systemy połączone wymiennikiem ciepła Secespol. Grzejniki w domu odpowietrzone ( kilkakrotnie po dogrzaniu w piecu węglowym, "dobijana" woda ) . Grzejąc piecem węglowym wszystkie grzejniki sa prawidłowo nagrzane - włączajac piec gazowy, kiedy temperatura na piecu weglowym spada, równiez spada temperatura na grzejnikach. Rozpaląjac tylko piecem gazowym uzyskuje minimalna ciepłotę grzejników. Wstawiam schemat aktualnej instalacji w kotłowni, proszę o uwagi, oczywiscie informuje, ze modernizacji nie dokonywałem sam lecz firma polecana w regionie. Na dzień dzisiejszy jesteśmy umówieni na ewentualny montaż zaworów zwrotnych nad piecem węglowym ... hmmm znowu musze spuszczać wode z obiegu ...
    Schemat :
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie widzę pompy na obiegu kotła gazowego do wymiennika.

Pozatym czy nie dało by się zrezygnować z wymiennika i połączyć oba kotły szeregowo?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    nie wiem czy czasem grzejąc kotlem gazowyn niepotrzebnie ciepla woda przechodzi przez węglówkę co znacznie ja schladza, no i kilkadziesiąt litrów wody do ogrzania, ja u siebie rozwiazalem taki problem robiąc obejscie.
  • Poziom 10  
    kkknc : na obiegu kotła gazowego rzeczywiście nie ma pompy, jest zalozony tylko czujnik do pompy obok wymiennika, zrobie zdjecie i zamieszcze...nie wiem czy zdeceduje sie na połaczenie szeregowe przy kotle Vitopend 100
    indoman : dokładnie tak tez myślę, jeżeli nie palę w piecu węglowym a włączam tylko gazowy to grzeje ok 90 litrów wody na kotle "Ogniwo" bez sensu, to wymaga zmiany...
    I jeszcze jedno grzejac kotłem węglowym , jak napisałem , mam równomiernie nagrzane kaloryfery ( zeliwne, żeberkowe) , przy właczonym piecu gazowym , zimne są kaloryfery "ostatnie" pomimo zalożonych automatycznych odpowietrzaczy..

Dodano po 16 [minuty]:

Tak jak pisałem dołączam zdjęcia, dwa zdjęcia bo i dwa pomieszczenia odrębne dla koła gazowego i węglowego :

k.węglowy+gazowy+wymienik ciepła niska temp. na grzejnikach k.węglowy+gazowy+wymienik ciepła niska temp. na grzejnikach

Dodano po 3 [minuty]:

Co do zimnych końcówek grzejników przy właczonym kotle gazowym , podejrzewam problem z ciśnieniem, czytałem wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1598401.html i chyba to to ..
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    kkknc napisał:
    Nie widzę pompy na obiegu kotła gazowego do wymiennika.

I nie zobaczysz dopuki nie rozbierzesz kotła, kotły gazowe mają pomki zabudowane "w sobie"
    A teraz poważnie pompa na obiegu wymiennika pcha wodę gdzie jej łatwiej w takiej sytuacji łatwiej jej przez kociołek węglowy a "resztki " idą w grzejniki, takiej sytuacji nie masz gdy pracuje pompa kotła weglowego bo no obiegu wymiennika masz zawór zwrotny.
    Inną przyczyną może być zbyt mała moc wymiennika płytowego, ale sądząc po wielkości raczej nie. Wymiennik powinien być nieco większej mocy niż gazówka.
  • Poziom 10  
    Oczywiście Vitopend 100 ma pompe wewnątrz , i dlatego "ekipa" w obiegu zamkniętym tejże nie umieściła ekstra...
    Po pełnej dobie palenia tylko kotłem gazowym, w dalszym ciągu mam "zimne" kaloryfery końcowe, powtarzam uklad jest odpowietrzony, przy paleniu kotłem węglowym ostatnie kaloryfery sa gorące. Cały układ kaloryferów jest stary, sprzed modernizacji i takiego zachowania nie było , przed założeniem układu z wymiennikiem i pompą (zdjęcie)...
    Dzisiaj zamknąłem zawór kulowy przed pompą obiegową przy piecu węglowym a sama pompe wyłaczyłem... kaloryfery szybciej dostały temperature jednak ostatnie sa chłodne ( mają załozone automatyczne odpowietrzniki i na pewno są nizej od zbiornika przelewowego )..

Dodano po 3 [minuty]:

A-mail dziękuje za odpowiedź, co do wymiennika Secespolu to jest z zapasem mocy do kotła Viessmanna...
  • Poziom 22  
    Spróbój o ile się nie mylę pompę za wymiennikiem ustawić na max obrotów, bo masz chyba na min.
    Teraz dopiero to zobaczyłem !!!!! masz żłe wpięte rury z wymienika ciepła woda idzie w powrót starej instalacji zreszto mas też to tak narysowane w schemacie. W ten sposób woda w grzejnikach idzie w drugą stronę !!!!
    Sprawdz na starej instalacji powrót masz cieplejszy niż zasilanie.
    "Fachmani" z wajsmana ( SPECJALNIE TAK NAPISANE) niech poprawiają, no i zwór zwrotny przed lub za układem pompy i zaworu różnicowego na starej instalacji.

PS
    Ale się naśmiałem z fachowej wpinki :))))
  • Poziom 10  
    Jestem po "rozmowach" z instalatorami, twierdza, ze wystarczy założyć przy piecu węglowym zawory zwrotne i odwrócić pompe... ja również jak A-mail widze, że ciepła woda "idzie" w powrót . Co wiecej czy mozna podpinac wymiennik przeciwprądowo ? Ponizej schemat wyjść mojego wymiennika Secespolu :

Dodano po 3 [minuty]:

Prosze o odpowiedź , jeżeli mam kolejny raz spuszczać wodę z obiegu to tak żeby to było po raz ostatni w tej modernizacji... !
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Tak... oczywiście , źle zapytałem ... mialo być "nie przeciwprądowo" . Jak wynika ze schematu wymiennika Secespolu, tylko, na Twoich poprawkach widze opis "obieg kodowy , podejrzewam, ze chodzi o "obieg kotła gazowego - zamknięty" i jeszcze piszesz : "Przestawienie" pompy to tylko "półśrodek" - najlepiej podłączyć to w sposób wynikający z dokumentacji." wniosek z tego, ze winno być : zostawić kierunek obiegu pompy, podpiecie "za pompą" na "zasilanie instalacji" a przed wymiennikiem i zaworem zwrotnym wejście w "powrót". zaraz to narysuje izamieszcze jak "winno byc" . Pół godzinki i doklejam .
    PS Damian_85 dziękuje !

Dodano po 14 [minuty]:

schemat ze zmiana podpięcia (wg mojego rozumowania) :

Dodano po 1 [minuty]:

Plus zawory zwrotne przy kotle węglowym
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Wiele wskazuje na to, ze przy takim rozwiązaniu , nie bedę musiał spuszczać wody z obiegu ( mam zawory na nowej instalacji) , jeżeli to prawda i wszystko "urodzi" sie prawidłowo, przeliczę ilość litrów wody w obiegu razy 2 (woda + ścieki) na zgrzewki z piwem , cos dołożę i wrzucę na forum w ramach podziękowania :) :)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Tylko i wyłącznie zamiana zasilania i powrotu, nie pozwól zmienic kierunku pompy !!! Albo oni "grają głupa" albo z ciebie chcą zrobić głupa. Podłaczjąc w ten sposób wymieninik jak ci pseudo instalatorzy proponują zmiejszysz mniejwięcej o połowe wydajność wymiennika. W dodatku nigdy nie będziesz na kaloryfertach takiej temperatury jak na kotle gazowym!!!
  • Poziom 10  
    A-Mail bardzo Ci dziekuje za stanowcze rady. Tak ja tez uwazam i tak tez jutro ( bo wlaśnie w sobote na 7.00 jesteśmy umówieni ) przekaze autoryzowanemu instalatorowi f-my Viessmann i jego ekipie ! Dziękuje wszystkim, którzy proponowali mi pomoc, w sobote po południu opisze finał sprawy !
  • Poziom 10  
    Sobota po południu... Jestem po zmianach, zamieszczam zdjęcie pomieszczenia z kotłem Viessmann'a, po korekcie .
    Obieg c.o. wypełniony , odpowietrzony, piec gazowy włączony - grzeją wszystkie kaloryfery - szybko i sprawnie !!!
    Jednak przy włączonym tylko piecu gazowym, nazwijmy to "od zera" tj. po napełnieniu zimną wodą obiegu należało zamknąć zawory kulowe na wejściu do pieca węglowego (przed pompą - ta wyłączona), tylko po to żeby szybko ogrzać wodę w obiegu głównym , bez niepotrzebnej straty na grzanie wody w kotle węglowym. Po sezonie zdecyduje sie na założenie zaworu zwrotnego na wyjściu pieca i nie będzie trzeba zamykać i otwierać ręcznie, choć zdaje sobie sprawę o bezpieczeństwie .

• Poziom 2  
    Czy może mi ktoś podpowiedzieć w ktorym miejscu dokładnie dodać zawór zwrotny aby nie trzeba zamykać kulowego przy kotle węglowym? Jestem laikiem w tej dziedzinie, bardzo proszę o pomoc.