Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektor benq W600 czy benq MW512 który lepszy?

WALERSO 19 Oct 2010 21:21 5074 11
    WALERSO
    Level 9  
    Witam.
    Zbieram się powoli do kupna projektora i stoję przed dylematem który z tych dwóch modeli wybrać.Projektor będzie używany w kinie domowym do filmów i gier.

Z góry dziękuję za wypowiedzi.
    gbury
    Level 11  
    Jasność obu projektorów jest zbliżona, dosyć duża. Kontrast ten sam. Cena podobna. I tu zaczynają się różnicę. MW512 ma dłuższą żywotność lampy bo na trybie eco aż 6000h w standard 4500 natomiast W600 ma w standardzie tylko 2500h. Plus dla MW512. Oba DLP. Rozdzielczość podstawowa - MW512 posiada tylko nieznacznie lepszą. Mocniejszą lampę ma W600. Oba oczywiście 3D ready.

Oba projektory są bardzo zbliżone do siebie. Trudno tu wychwycić jakieś znaczne różnice. Osobiście przy tak małych różnicach, wziąłbym MW512 ze względu na dłuższą znacznie żywotność lampy.
    WALERSO
    Level 9  
    Dziękuję za wypowiedz.
    Konkretnie i na temat.
    A może Polecasz inny projektor w tym przedziale cenowym.Ja dopiero zaczynam przygodę z projektorami i mogę się sugerować tylko parametrami podanymi przez producenta (a z tym bywa różnie)

Pozdrawiam
    gbury
    Level 11  
    A czy mógłbyś bliżej opisać, swoją sytuację tzn. gdzie chcesz projektor umieścić, jaki tam masz stopień zaciemnienia, a może chcesz przystosować pomieszczenie do projektora czy raczej po prostu trzymać go w szafie i wyciągać do obejrzenia filmu, jaki masz ekran do projektora itp.

Wtedy pomogę, sprzedawałem projektory i inny sprzęt audiowizualny, i możliwości jest mnóstwo.
    WALERSO
    Level 9  
    Projektor chce umieścić pod sufitem na stałe.Mam przeznaczony specjalnie pokój do tego.Odległość projektora od ekranu będzie wynosiła 4 metry.Nie wiem jaki również bendę potrzebował ekran chodzi mi o wielkość.
    gbury
    Level 11  
    Podaje link do kalkulatora projekcji, za pomocą którego dostosujesz wielkość ekranu do odległości lub bardziej właściwie odległość do zamierzonej wielkości ekranu. Oczywiście jest on do produktów BenQ, na stronie innych producentów znajdziesz podobne kalkulatory.
    http://www.benq.com/product/projector/calculator/
    Nie wiem, jaką masz wiedzę na temat projektorów, dlatego napiszę o paru parametrach które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie. Nie obrazisz się?
    1. Jasność . To niezmiernie istotny parametr. Oznacza on z jaką mocą będzie wyświetlany obraz. Jak duża będzie jego jasność. Podaje się go a ANSI lumenach. Projektory o jasności 1000 – 2000 ANSI lumenów nadają się do dobrze zaciemnionych pomieszczeń. O takiej jasności projektory stosuje się właśnie w kinach domowych. Projektory o jasności 2000 ANSI lumenów i wzwyż stosuje się w pomieszczeniach, gdzie światło ma większy dostęp np. projektory o jasności około 3000 ANSI można z powodzeniem stosować w salach lekcyjnych. Jeżeli zastosujesz projektor o zbyt dużej jasności w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu to może się okazać, że obraz za bardzo razi w oczy.
    2. Kontrast. Oczywiście im większy tym lepiej, bo lepiej są odzwierciedlone szczegóły.
    3. Rozdzielczość. XGA to obecnie minimum, ale trzeba pamiętać, że wychodzą fimy w coraz większej rozdzielczości.
    4. Technologia wyświetlania. LCD czy DLP? To zależy w dużej mierze od osobistych upodobań. Zachęcam do poczytania: http://www.idg.pl/artykuly/44881/LCD.kontra.DLP.html
    5. Poziom hałasu. O ile w salach lekcyjnych nie ma to dużego znaczenie o tyle w kinach domowych już tak. Ale trzeba przyznać, że słuch się przyzwyczaja.
    6. Żywotność lampy. To bardzo istotne żeby lampa miała jak największą żywotność. BenQ MW512 ma żywotność 4500h co jest bardzo dobrym wynikiem - starcza na około oglądania 2 godzinnego filmu codziennie przez około 6 lat.
    7. Cena. Ważne jest żeby nie przepłacić. Ważna jest także cena eksploatacji projektora jak np. przepali lub uszkodzi się lampa, ile kosztuje w stosunku do ceny projektora.
    8. Interfejsy. Dobrze gdyby posiadał HDMI.

Ekran:
    Nie będę sie rozpisywał na temat powłoki ekranów, to jakie występują, tylko napiszę o jednym parametrze. Współczynnik jasności. Im większa liczba tym ekran lepiej odbija światło. Współczynnik rzędu 0,8 – 2.0 gain jest najbliżej zbliżony do ekranów w kinach. Zby wysoki wspólczynnik może powodować, że jasne sceny będą nas razić w trakcie ogłądania filmu.

Pamiętaj też o wyciemnieniu sufitu, lub ścian wokół ekranu (może masz już sciany pomalowane na jakieś ciemniejsze kolory). Jeżeli tego się nie zrobi można stracić na kontraście.
    gbury
    Level 11  
    Kable to ważna sprawa. Ja osobiście polecałbym coś lepszego. Jakiś droższy HDMI High Speed, tym bardziej, że jest to długi kabel. Im dłuższy kabel tym są większe straty na jakości. Ale bez przesady.
    WALERSO
    Level 9  
    Na koniec mam jeszcze jedno pytanie czy można na tym projektorze uzyskać efekt 3d (tak jak w kinie) tak jak to opisuje producent.
    WALERSO
    Level 9  
    Oto co napisał mi gość ze sklepu.

Wybrane przez Pana modele to trzy zupełnie różne urządzenia.
    BenQ MW512 - projektor biznesowy z rozdzielczością w formacie 16:10 (przy oglądania filmów i graniu w gry w formacie 16:9 obraz będzie za każdym razem przeskalowywany).
    BenQ MP525ST - projektor biznesowy z szerokokątnym obiektywem, który nie może być ustawiony AŻ 4m od ekrany (tzn. może, ale zaraz napiszę dlaczego nie będzie miało to sensu), gdyż nie mając dużego zakresu ZOOM najmniejszy obraz jaki rzuci to 372x279cm co jak się domyślam znacznie wyjdzie poza wielkość ściany; poza tym ze względu na szerokokątność przy dużym obrazie wyraźnie widać piksele co znacznie wpłynie na jakość obrazu.
    BenQ W600 - najlepszy wybór do takiego zastosowania, gdyż jest projektorem do kina domowego co przy rozdzielczości HD Ready (panorama 16:9) da najlepszy efekt przy filmach i grach a dodatkowo lepiej odwzorowuje kolory.
    gbury
    Level 11  
    Przy swoim opisie korzystałem, z specyfikacji na stronie producenta i nie napotkałem się z tym aby MW512 miał format 16:10.
    Tu link:
    http://benq.pl/products/Projector/index.cfm/page/specifications/product/1192

BenQ MP 525ST - krótkoogniskowy, uzyskujemy duży obraz z bliska. Dobry do tablic interaktywnych, do zawieszenia nad tablicą. Według mnie obraz z krótkoogniskowych jest gorszy niż z normalnych. Osobiście nie polecam go. No i jest dużo droższy bo jest ST (Short Throw - czyli do bliskiej projekcji).

W600 - Nazwanie jakiegoś projektora biznesowym lub do kina domowego to sprawa producenta. Czasem marketingowa, ale czasem rzeczywiście parametry projektora wskazują na to, że do takiego celu został powołany np. mała jasność. Tu jasność wynosi 2600 i to nie jest mała jasność. W tym wypadku raczej - chwyt marketingowy.

Ja osobiście szukałbym czegoś u Optomy, to oczywiście wysoka klasa projektorów. Jeżeli rzeczywiście będzie bardzo dobrze zaciemnione pomieszczenie, to lepiej mieć coś o mniejszej jasności.