Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner PIONEER VSX-418 wyłącza się przy dużej głośności.

19 Paź 2010 21:31 6792 4
  • Poziom 11  
    Witam
    Od kilku dni mam problem ze wzmacniaczem jak w temacie.
    Może zacznę od początku.
    Wzmacniacz nie włączał się. Po odblokowaniu (TUNE+ i AUTO SURR/STREAM DIRECT) wzmacniacz się włączył, ale pojawiło się napięcie na wyjściu głośnika centralnego około 61V.
    Wymieniłem rezystor 330 om, diodę półprzewodnikową oraz tranzystor 2SC2240.
    Wszystkie elementy pracują w obwodzie wyjściowym głośnika centralnego. Były spalone (zwęglone). Oprócz tego spalona była jedna ścieżka.
    Napięcie nadal było na wyjściu.
    Zamówiłem, a następnie wymieniłem hybrydę PAC015A, która zasila między innymi głośnik centralny.
    Napięcie na wyjściu zniknęło.
    Wzmacniacz działa. Wszystkie kanały grają, jednak nadal są 2 problemy:
    1. Delikatne bzyczenie we wszystkich głośnikach (mam wrażenie, że pochodzi od wentylatora wewnątrz)
    2. Przy podgłaszaniu wzmacniacz przy około -25, -24 dB wyłącza się i po chwili włącza się ponownie. Dzieje się tak nawet gdy nie jest obciążony żadnym sygnałem wejściowym ani też żadnym głośnikiem. Przez dosłownie krótką chwilę widać na wyświetlaczu napis AMP ERR. Domyślam się, że jeszcze coś we wzmacniaczu nie gra. Gdy włączam go "zimnego", to przez 5 minutek jest OK. Później (nawet gdy nie jest specjalnie ciepły) zaczyna mu odbijać.

Zastanawiam się czy nie jest to wina kondensatorów zasilających wzmacniacz (5600 uF).
    Macie jakieś pomysły?
    Wie ktoś jak wykonać RESET w tym wzmacniaczu?
    Po wciśnięciu kombinacji klawiszy advanced surround + st-by/on przy wzmacniaczu podłączonym do sieci, na wyświetlaczu wyskakuje napis "RESET?".
    Nie mam pojęcia którym klawiszem potwierdzić jego pytanie. Nie mam niestety enter lub czegoś podobnego.
    Pozdrawiam

20.10.2010 - 09:05

Instrukcję znalazłem
    Code:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1457776.html

Reset jest na stronie 56.
    Po zresetowaniu nadal jest tak jak było.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam.
    A napięcia wszystkie są prawidłowe? Wyłączanie wygląda jak zadziałanie zabezpieczenia "protect" , wzmacniacz wyłącza się na 3 sec i ponownie załącza.

Dodano po 11 [minuty]:

• Poziom 11  
    Jeszcze dziś postaram się posprawdzać napięcia.
    Masz może jakieś sugestie na które napięcia zwrócić szczególną uwagę?
    Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa.
    Czy w tym modelu wentylator powinien kręcić się zaraz po włączeniu?
    Może powinien być zależny od poziomu głośności...
    W tym egzemplarzu załącza się równo z przekaźnikiem od zasilania wzmacniacza, nawet bez głośników i przy maksymalnie ściszonym wzmacniaczu.
  • Poziom 11  
    Ciąg dalszy mojej historii wygląda następująco:
    Napięcia na stabilizatorach oraz zasilające są idealne.
    Mam odchylenia z rzędu 0,1 V.
    Podczas pomiarów wzmacniacz nagle przestał się wyłączać.
    Wszystkie kanały grają z jednym "ale"
    Cały czas testowałem go z głośnikiem centralnym, który ma wbudowany kondensator.
    W momencie, gdy podłączyłem głośnik bez kondensatora zauważyłem, że po włączeniu wzmacniacza głośnik cofa się do tyłu. Dodam, że wzmacniacz gra ciszej jak przed naprawą.
    Zmierzyłem napięcie na wyjściu głośnikowym względem masy wzmacniacza i okazuje się, że w każdym kanale jest napięcie ujemne -8,9 V, które powoduje, że głośniki się cofają. Zmieniając im polaryzację, analogicznie wychodzą do przodu.
    Zacząłem wnikliwie przeglądać schemat. Na schemacie znalazłem połączenie masy wzmacniacza z masą obudowy. (zaznaczyłem je na poniższym obrazku)
    Jedna ze śrub w obudowie oprócz mocowania gniazda ma również za zadanie połączyć te dwie masy.

Bez tej śruby mamy opisaną wyżej sytuację(ujemne napięcie na wyjściu powodujące wciągnięcie głośników).
    Gdy jednak chcę połączyć masę wzmacniacza z obudową wg powyższego schematu wzmacniacz się zabezpiecza.
    Na wyświetlaczu jest AMP ERR i się blokuje (chyba, że rozłączę obie masy, to załączy głośniki z powrotem).
    Mój pierwszy post pisałem, gdy obie masy były rozłączone.
    Dopiero teraz na schemacie zauważyłem, że masa obudowy i masa wzmacniacza powinny być połączone.
    Uważam, że gdyby po połączeniu obydwu mas wzmacniacz się nie zablokował, to napięcie -8,9 V zniknęło by na wyjściach głośnikowych oraz zapewne zniknęło by bzyczenie, o którym pisałem w moim pierwszym poście.
    Proszę o jakieś sugestie na temat błędu wzmacniacza "AMP ERR", który nie powinien wyskakiwać. Gdzie szukać usterki. Nie mam już pomysłu...
  • Poziom 12  
    Witam podłączę się do tematu chodź stary jest. Mam problem z obecnym VSX 418k mianowicie wentylator nie chłodzi brak +24V w gnieździe. Po podłączeniu do samego wentylatora do 2z3 przewodów czarny i czerwony również nie kręci. Amplituner jest po wymianie spalonych fizycznie tranzystorów Q248 Q249 zwartej diody D254. Uszkodzony również PAC014A ale bez niego wzmacniacz pracuje na PAC015A 3kanały obsługuje. Na początku się grzał jak diabli i dawał 8,5DC ale po skręceniu obudowy wszystko ok. Brak napięcia stałego na wyjściu. Obok PAC014A wymieniłem zwarty Q606 R626 wg schematu 820ohm a na płycie analogicznie do PAC015A jest 330ohm i zwarta dioda D608. Te elementy raczej nie mają wpływu na wentylator. Proszę o podpowiedź czy wentylator ma automatyczne obroty czy wraz z obciążeniem końcówki, a może od temperatury ale czujnika brak.
    Pozdrawiam