Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej

krzys4444 19 Oct 2010 22:22 9335 8
    krzys4444
    Level 10  
    Witam,

chciałbym się dowiedzieć jak wygląda dobór liczby, kształtu i kąta natarcia śmigieł dla EW z dwoma rzędami śmigieł.
    Przykład:
    http://www.youtube.com/watch?v=QrZGRC345vY&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=JrMQ1r2Kqc0&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=8Sle8xUWtNI&feature=related

Przeszukałem forum, internet i kilka książek jednak nie znalazłem na ten konkretny temat nic. Doszukać się można danych parametrów jednak tylko dla jednego rzędu łopat. Nasuwa się więc pytanie, jak wyznaczyć dane parametry?
    Dodam tylko, iż poszukuję wzorów, zależności na wyznaczenie tych parametrów.

Dzięki.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Tej metody można szukać tylko w tunelu aerodynamicznym i to dla każdej konstrukcji oddzielnie.To trzeba testować przy zmiennych Wiatrach i zmiennych Obciążeniach.
    Przy zbieżnych warunkach dla wiatru i obciążenia może być sytuacja że obie turbiny będą miały obroty w jedną stronę.Ta turbina która uzyska przewagę poprzez sprzężenie magnetyczne przy nadmiernym obciążeniu pociągnie obroty drugiej w swoją stronę.
    Teoretycznie na zwarciu elektrycznym to obie turbiny powinne obracać się w jedną stronę - z toletancją na poślizg magnetyczny sprzężenia.
    Cały pomysł jest piękny tylko na zdjęciu, a przełożenie aerodynamiczne pomiędzy turbinami powiększające zmiany inykcyjne jest łatwiejsze i skuteczniejsze do zbudowania jako przełożenie elektryczne lub mechaniczne.
    Tym pomysłem nie warto się zajmować - tylko tam gdzie nie ma już miejsca na lokalizację dwóch odzielnych elektrowni. Wtedy można na jednym maszcie czepiać kilkanaście przeciwbieżnych turbin.
    krzys4444
    Level 10  
    Zna ktoś może jakieś konkretne rozwiązanie (katalog) przekładni, która poprzez dwa przeciwbieżne śmigła (o różnej prędkości obrotowej) napędzała by generator usadowiony pomiędzy tymi śmigłami ?
    krzys4444
    Level 10  
    Mam parę pytań.
    1. Poniżej zamieściłem screeny programu wiatrak dla dwóch profili (Gottingen-515 wklęsło-wypukły Re 420 000 i Eiffel-400 wklęsło-wypukły Re 290 000). Chciałbym się dowiedzieć:
    - czy nie ma jakiś błędów w konfiguracji;
    - który z profili jest lepszy i dlaczego (Gottingen posiada większą liczbę RE, a Eiffel posiada nieznacznie większą moc).
    Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej
    Gottingen-515
    Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej
    Eiffel-400
    Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej

2. Czy profil Gottingen-515 zawarty w programie wiatrak1.1 odpowiada profilowi Gottingen 515(obrazek + załącznik) zawartego na stronie UIUC (http://www.ae.illinois.edu/m-selig/ads/coord_database.html)?
    Szukam metody doboru łopat dla elektrowni wiatrowej
    Jak przejść, o ile jest to w ogóle możliwe, z danych zawartych na wcześniej wspomnianej stronce (np. z załącznika)na dane potrzebne w programie wiatrak1.1 (Cx,Cy,alfa) i odwrotnie?

3. W przypadku dwóch przeciwbieżnych śmigieł, jak wygląda dobór profilu dla drugiego przeciwbieżnego śmigła? Zapewne nie wystarczy zrobić pierwsze śmigło, a drugie jakoś w piaście obrócić. Tak więc pytam, gdzie i jak się ustawia kierunek obrotu śmigła (gdy np. chcę mieć ten sam profil na obydwóch śmigłach)?
    przemo159
    Level 16  
    Witam.
    krzys4444 wrote:

- który z profili jest lepszy i dlaczego (Gottingen posiada większą liczbę RE, a Eiffel posiada nieznacznie większą moc).

obydwa są dobre,Eiffel przy mniejszych prędkościach profilu względem powietrza a Gottingen przy większych(przy których ten pierwszy przestaje już wytwarzać siłę nośną) i to właśnie liczba Re określa kiedy profil przestaje działać(kiedy powietrze przestaje go opływać laminarnie a zaczyna turbulentnie).

W przypadku dwóch przeciwbieżnych śmigieł to drugie będzie działać zawsze na mniejszych prędkościach wiatru niż pierwsze(patrz w programie wiatrak prędkość wiatru przed, w i za kołem wiatrowym), więc możesz stosować profile o mniejszej liczbie Re niż w pierwszym śmigle.Nawet na filmikach wrzuconych przez Ciebie widać że to drugie obraca się wolniej albo jest większe...

Jeśli chodzi o biegunowe profilu potrzebne w programie wiatrak to opis masz tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.p...&sid=e6a389c2af0ccc4e66e286f11c1a484a#6006423
    krzys4444
    Level 10  
    Czy byłby ktoś tak miły i wyjaśnił mi prosto i zrozumiale co to jest kąt zaklinowania (+ jakie ma znaczenie w konstrukcji wiatraków)?
    Czytałem już wiele definicji podanych na forum i spoza niego, ale jakoś to do mnie słabo dociera, a to co już dotrze wydaje się nie mieć sensu. Prosiłbym więc o jakąś ilustracje, bardzo czytelną i zrozumiałą nawet dla 5-cio latka.

Dzięki i sorka za tak, zapewne dla wielu, oczywiste i banalne pytanie.
    krzys4444
    Level 10  
    Rozumiem, że pytanie zawarte w poprzednim poście nie było jednak takie proste, skoro nikt nie odpowiedział. Nic jednak nie szkodzi, już znam na nie odpowiedź :D

Mam jednak prośbę do osób, którzy mają możliwość wygenerowania biegunowych z profilu. Uprzejmie proszę te osoby o wygenerowanie tychże biegunowych (Cx, Cy, alfa) dla profilu Gottingen 515, zamieszczonego trzy posty wyżej.

PS. Czas jest na wagę złota, więc prośba aktualna jeszcze przez ok tydzień.

Dzięki wielkie.
    KamilS83
    Level 11  
    Witam
    Ja też szukałem informacji na temat kąta zaklinowania. Jeśli już wiesz o co w nim chodzi to proszę o wyjaśnienie jak dla 5-cio latka
    pozdrawiam