Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za plyta glowna / jak ja zasilic?

Grucus 20 Paź 2010 03:11 2454 9
  • #1 20 Paź 2010 03:11
    Grucus
    Poziom 12  

Witam,
    Posiadam płytę główną jak na zdjęciach (jakość telefoniczna):
    Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic?
    I na tym kończy się moja wiedza na jej temat.
    Płyta posiada złącza jakie widać i 2xDsub-25 (lpt i scsi jak mniemam). Na płycie tylko oznaczenia jakie widać na zdjęciach, nic więcej nie ma. Mostki jak na zdjęciach, procesor 386, koprocesor 387, kontroler scsi adapteca, 2 złącza dołączane do płyty głównej na dodatkowym śledziu (foto 4), dysk ata conner 120MB.
    Czy ktoś widział / wie jaki to model płyty albo z jakiego komputera pochodzi? Jak / gdzie szukać? Albo przynajmniej jak ją zasilić? Jeśli trzeba, mogę w weekend zrobić zrzut biosu...

• #2 20 Paź 2010 06:46
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Pierwsze zdjęcie najważniejsze jest nieostre. To zabytek z prockiem 40MHz
    chyba amd 486 dx, zasilany przez specjalne złącze, potrzebny zasilacz dedykowany do tego urządzenia. Doskonały sprzęt dla systemów Win311, DOS, OS2 Warp, itp. Przy odrobinie wprawy można to zasilić z dowolnego zasilacza PC AT 4 przewodami (masa, +5, +12, PG).
    Pozdrawiam.

• #3 20 Paź 2010 11:05
    Grucus
    Poziom 12  

Dzięki,
    Zdjęcia wyszły jak wyszły, płyta ma na pokładzie 386 jak pisałem... Domyślam się że można to zasilić przez jeden z tych 8-pinowych, mini dinów, Bo pozostałe złącza to vga, 2*ps/2, lpt, scsi, 2*com, nie znam zastosowania tylko tych dwóch mini dinów.
    Tylko który to zasilanie i jak podłączyć te podane przez ciebie napięcia?

• #4 21 Paź 2010 02:30
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Idąc po kolorach :czarny (- wspólny, masa), czerwony +5V, żółty +12V.
    Płyta pewnie korzysta jeszcze z -5 dla starych rozszerzeń i -12V dla potrzeb RS232, nie wiem gdzie ten PG ale może jest generowany na płycie to pójdzie bez niego. Jeśli nie podłączasz myszki pod RS232 to może ruszy na 3 przewodach (0,+5,+12). Na wszelki wypadek przyjrzyj się płycie, dokąd prowadzą przewody czarny, czerwony i żółty, i czy kolorystyka przewodów nie wprowadza w błąd.

• #5 21 Paź 2010 15:21
    Grucus
    Poziom 12  

Po jakich kolorach idąc? Jeśli mówisz o złączu na śledziu ze zdjęcia 4, to to złącze jest połączone z płytą główną cała wiązką kabli we wszystkich kolorach tęczy.

Btw Co to PG?

• #6 22 Paź 2010 03:12
    Usunięty
  • #7 30 Paź 2010 02:51
    Grucus
    Poziom 12  

Zrzuciłem i rozkopałem Biosa, odczytałem numer 30-0100-001203-0011111-070791-SYMPHONY, producent w/g numeru to Sunrex Technology Corp. W Biosie jest jeszcze napisane takie coś Motor Tsai/Sunrex Technology Corp.
    Nadal nie potrafię znaleźć co to za płyta i z jakiego laptopa pochodzi...

Mariusz Raczek napisał:
    Idąc po kolorach :czarny (- wspólny, masa), czerwony +5V, żółty +12V.
    Płyta pewnie korzysta jeszcze z -5 dla starych rozszerzeń i -12V dla potrzeb RS232, nie wiem gdzie ten PG ale może jest generowany na płycie to pójdzie bez niego. Jeśli nie podłączasz myszki pod RS232 to może ruszy na 3 przewodach (0,+5,+12). Na wszelki wypadek przyjrzyj się płycie, dokąd prowadzą przewody czarny, czerwony i żółty, i czy kolorystyka przewodów nie wprowadza w błąd.

Rozminąłeś się w 100%! Kolory przewodów, które opisałeś to standard kolorów w zasilaczach at/atx i ni jak nie ma się do moich kabli na płycie. Do jakich starych rozszerzeń to -5V? przecież to płyta z lapa z am386 jedyne co tam można rozszerzy to pamięć i to jakimś nietypowym modułem. Żadne -12V do RS-a, driver RS-a 232 jest zasilany jednym napięciem - 5V. Kolory kabli, jak już pisałem, nie mają nic wspólnego z kablami, o których pisałem. Nadał nie wiem które złacze to zasilanie, czy din na 4 czy na 5 zdjęciu, oba mają po 2 piny podłaczone do masy ale wydaje się że oba zupełnie inne, żaden z pinów w żadnym dinie nie jest podłączony do 5V które zasila wszystkie układy na płycie, wniosek to leci przez jakiś stabilizator którego nie potrafię znaleźć i jest obniżane z wyższego napięcia.

Jeszcze ktoś ma jakieś pomysły jak się dowiedzieć czegoś o tej płycie albo jak ją zasilić?

• #8 15 Lut 2012 11:52
    viaroos
    Poziom 10  

Płyta pochodzi z laptopa które były wypuszczane pod róznym nazwami. Ja mam ACROBAT 2300DLC/486 80486DLC z procesorem TI zamiast Cyrixa. Zasilanie tego jest dziwne bo potrzebuje 8V i 15V (mała wtyczka DIN). Moja płyta ma problem z baterią bios. Jak ustaliłem ze stoważyszeniem SMZI w Zabrzu może to być ten układ U22 tuż przy biosie.

Parę zdjęć:

Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic?

Posiadam też instrukcję obsługi tego cuda z ciekawostek dodam że komputer miał rewolucyjne zasilanie awaryjne. Po wyładowaniu akumulatora można kupić w kiosku 8 baterii R14( C ) alkalicznych i śmiga dalej :)

• #9 16 Lut 2012 01:44
    Grucus
    Poziom 12  

Witam,
    Temat odświeżam. Po wielu bojach udało się uruchomić moją płytę (ona ma procka AMD, a nie Cyrix). Trochę "dzwonienia" multimetrem po ścieżkach i znalazłem złącze z liniami GND oraz Vcc, zasilającymi procka. Po podłączeniu zasilania ze standardowego zasilacza AT płyta się podniosła. Poniżej zdjęcie płyty z podłączonym zasilaniem, monitorem zewnętrznym oraz zdjęcie tego, co na tym monitorze ujrzałem.
    Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic?
    Głównym problemem w dalszym uruchamianiu, była rozładowana bateria BIOS-RTC, co prawda płyta bez niej się uruchamiała, ale można było pomarzyć o uruchomieniu dysku twardego, gdyż po każdej zmianie ustawień HDD potrzebny był reset, a ustawienia nie były podtrzymywane... Najpierw próbowałem podmienić RTC Dallasa na inny - zamiennik w/g noty katalogowej, ale jako że był wiekowo podobny to tego pierwotnego (ok. 20 lat), dało to tyle, co nic. Wtedy rozdłubałem ten układ. W środku oczywiście był rezonator i bateryjka. Niestety dopiero po rozebraniu znalazłem zdjęcie wnętrza tego RTC na elektrodzie (ktoś wie w jakim temacie? chciałbym go uzupełnić, ale nie potrafię go znaleźć), co poskutkowało powyrywaniem wygiętych do góry nóg. Jakoś udało się dolutować nowy rezonator i gniazdo zwykłej bateryjki CR2032 (nowy znaczy z odzysku, ale sprawny). Po tym już działał dysk, ale jeszcze był problem z klawiaturą, nie miałem laptopowej, bo dostałem tylko gołą płytę z HDD, zewnętrzna nie działała, okazało się, że był spalony bezpiecznik od zewnętrznej. Po naprawie płyta wystartowała system z dysku...
    Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic?

Zdjęcia, jak to u mnie tradycyjnie, w jakości telefonicznej. Pierwsze przedstawia, charakterystyczny dosyć, kolorowy ekran BIOS Setupu, niestety ustawienia i tak nie były zapamiętywane. Drugie zawartość kostki RTC (elementy w środku znajdowały się w tych miejscach w kostce, co na zdjęciu). Na trzecim - tak sobie poradziłem z bateryjką. Trzy ostatnie zdjęcia - uruchamianie systemu i pulpit. Sprawdziłem wtedy działanie zewnętrznego portu SCSI i działał, Com i LPT - nie sprawdzałem, ale raczej dobre, porty PS/2 myszy i klawiatury sprawne. Zastosowań reszty nie rozszyfrowałem.

Viaroos - Twoim problemem rzeczywiście jest układ U22, jak było i u mnie, wymień go na nowy, albo jeszcze lepiej i taniej i lepiej zrób jak ja. Gdybyś mógł - dodaj zdjęcia i opisy zastosowań wszystkich złącz i gniazd na Twojej płycie. Skoro Ty tutaj jakimś cudem trafiłeś, może jeszcze się kiedyś komuś przyda do wskrzeszenia jakiegoś starego złoma. Co to za dodatkowy moduł, którego ja nie mam (Twoje zdjęcie 1.)? Zasilanie? Chyba masz uszkodzoną matryce ;p

• #10 16 Lut 2012 20:07
    viaroos
    Poziom 10  

Jako że zostałem wywołany do tablicy ;)
    Tak matryca ma "pajączki" ale to nie przeszkadza. Pozostałe uszkodzenia dzieło kuriera DPD

Acrobat 80468 30-0100-001203-00111111-070791-SYMPHONY-F
    Grafika CirrusLogic CL-GD6410 VGA

Zdjęcia:
    Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic?

Widoki na oryginalny zasilacz, wtyk, akumulatorki 4,8v - do środka wchodzą dwa, dwa w zapasie (oczywiście wszystkie cztery martwe). Instrukcja obsługi o dziwo dużo technicznej wiedzy. Jak mi się bedzie bardzo nudziło to zeskanuje coś ok 150 stron.

A teraz trochę "wnętrzności" czyli ekshibicjonizm w stylu vintage.

Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic? Co to za plyta glowna / jak ja zasilic?

Zdjęcie nr 1:
    Tak to płytka zasilająca - na niej są umieszczone potencjometry do kontroli kontrastu i jasności czujnik światła oraz włącznik

1- dwa złącza do taśm klawiatury
    2- taśma do płyty głównej łączy się z nią tuż przy BIOSie
    3- złącze podłączone do bariery IR która sprawdza czy włożonę są baterie/akumulatory
    4- złącze do koszyczka baterii akumulatorów
    5-zasilanie ekranu/matrycy
    6-zasilanie do płyty głownej

Zdjęcie nr 2: (Autor: Grucus)
    1 i 2-złącze do montażu pamięci jak mam dodatkowe 4MB

3 i 4 złącza do montażu Fax/Modemu ale u mnie i u kolegi Grucusa w tym miejscu jest zamontowany RS-232(złącze 4) i złącze do SKANERA (złącze 3)
    5 - złącze FLOPPY DISC
    6 - zasilanie płyty łączy się z 6 zdjęcia poprzedniego

Zdjęcie nr 3:
    Płyta w całej swojej okazałości 2300DLC/486 wg instrukcji powinienn być Cyrix jest Ti ale wsumie to jedno i to samo. Więcej info tu: Link

1 i 2 trochę wyraźniejsze zdjęcia miejsca montażu Fax/Modem lub RS-232/Skaner
    3 - jedna z listew do montażu Pamięci.
    4 - złacze dysku. W moim modelu siedzi TOSHIBA: MK-2124FC 130MB 2.5"/SSL IDE / AT jak ustawić w biose spradz tuLink

5 - kawałek złącza Floppy Disc
    6 - NIE MAM POJĘCIA - nie podłączone u mnie. Pewnie można zamiast stacji dyskietek coś podpiąć.
    7 - taśma łącząca płytkę zasilającą z płytą główną.
    8 - Nieszczęście moje czyli zegar RTC i Bateryjka BIOSU. Mój maluch jeszcze przed zabiegiem wymiany/przeróbki baterii. Trzeba będzie jakoś elegancko ten plastik przeciąć.
    9 - taśma do matrycy

Zdjęcie nr 4
    - no comment :)

Zdjęcie nr 5
    - widok spodniej części płyty głównej

Zdjęcie nr 6
    1 - złącze skanera. W moim modelu ktoś na silę próbował tam podłączyć zasilacz. Skończyło się na wygięciu jednego bolca we wtyczce zasilacza (odratowany :D)

Zdjęcie nr 7

Zdjęcie nr 8

Zdjęcie nr 9

Zdjęcie nr 10
    Widoczek na prowizorycznie złożony laptopik. Jest on teraz w fazie klejenia obudowy po działalności kuriera DPD który chyba miał ADHD ;/ Można teraz sobie popatrzeć jak lecą kabelki.

1 - dodatkowy 4MB moduł RAM zamontowany
    2 - kolorowe kable do złącza SKANERA
    3 - szara taśma do RS-232
    4 - płyta główna i płytka zasilająca spięte tasiemka
    5 - podpięty dysk
    6 - i stacja dyskietek
    7 - klawiaturka też działa
    8 - kabel zasilający z płytki zasilające do płyty głównej.

To by było na tyle. Laptop będzie jeszcze przechodził renowacje. Więc jak coś przeoczyłem do dołącze. W razie pytań służę pomocą. Instrukcję zeskanuję ale na razie czasu brak.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME