Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieudane flashowanie grafiki GeForce 8400M GS

20 Paź 2010 11:41 2053 5
  • Poziom 10  
    W notebooku Acer Aspire 5720z na ekranie powitalnym z logiem Acer pojawiły mi się różowe plamki kreski kropki etc. Po załadowaniu się sytemu matryca wyświetlała białe tło. Po usunięciu sterowników (testowano Omegi i dedykowane) system ładował się poprawnie. Za pomocą softu Nibitor sczytałem i skopiowałem firmware z karty graficznej na dysk twardy, następnie za pomocą softu Nvflash dokonałem zmiany firmware. Po poprawnym sflashowaniu, notebook uruchomił się bez różowych plamek, jednak wyświetlany ekran nie był wyświetlany na pełną 15,6'' matrycę, tylko został obcięty ekran do 13'', po kolejnych próbach flashowania grafika zdechła. Przy starcie notebooka, piszczy kilka razy i staje.

Mam pytanie, czy ktoś orientuje się jak można by było wgrać nowy firmware w takiej sytuacji? Czy istnieje jakiś serwis zajmujący się nie drogo regeneracją zewnętrznych kart graficznych od notebooków?
  • Poziom 40  
    Jesli dalo by rade jakos uruchomic laptopa z pendrivea/dyskietki/cd to szlo by zrobic taka automatyczna dyskietke flashujaca.
    Ale skoro laptop staje to nie widze innego wyjscia niz danie tego do serwisu.
    Operacja napewno nie bedzie tania. Rozmontowanie laptopa, wylutowanie pamieci flash, zaprogramowanie jej, wlutowanie na nowo i zlozenie ;)
    Do tego to za bardzo ci nie pomoze, problem kropek pozostanie.
    Te grafiki dosc czesto sie przegrzewaly i potrzebna by byla wymiana ukladu graficznego.
  • Poziom 10  
    Też pomyślałem o automatycznej dyskietce flashującej. Mam dość nietypowy sposób "na gorąco". Zauważyłem, że notebook z wyjętą kartą graficzną startuje. Tzn słyszę jak się bootuje (napęd zaczyna ostro wirować po kilku sekundach - czyli żyje). W momencie kiedy udałoby mi się na ślepo uruchomić dosa, wsadziłbym kartę graficzną pod slot i uruchomił soft flashujący. Pytanie czy to zbyt irracjonalne?
  • Poziom 40  
    To raczej nic nie da. Bios musi sobie zmapowac urzadzenia przy starcie. Jak grafiki nie bedzie to po pozniejszym jej wsadzeniu zaden soft jej nie zobaczy.
    Pomijajac duze niebezpieczenstwo podkladania grafiki na "zywca". Uszkodzenie grafiki/laptopa jest prawdopodobne. A napewno po wlozeniu grafiki laptop sie zawiesi.
    Ale skoro to jest grafika na jakiejs karcie to moze masz jakiegos kolege ktory posiada 2 grafiki w laptopie? Standardowa i mocniejsza zewnetrzna?
    Wtedy mialbys szanse to ozywic.
  • Poziom 10  
    Miałem ten sam problem. Odsyłaj na gwarancje. Karta przestała działać i tyle, po 3 tyg miałem nowy sprzęt.
  • Poziom 10  
    Niestety sprzęt po gwarancyjny, chyba pozostaje tylko opcja nowa karta graficzna z odzysku :\.

Jeżeli chodzi o to co zaproponowałeś Karaczan. Załóżmy, że będę miał notebooka z kartą graficzną zintegrowaną i z możliwością podłączenia zewnętrznej. W starszych modelach płyt głównych w standardowych ustawieniach BIOS'u sygnał na grafikę nadawanych był na gniazdo PCI, dlatego też patent z 2 kartami graficznymi podziałał. W notebooku raczej za dużo opcji w BIOSIe nie mam :) szanse chyba 50 na 50, że sygnał pójdzie w takim przypadku ze zintegrowanej.

Patent z dyskietką nie podziałał, notebook staje oddaje ostatni dech i umiera. Co mnie zaskoczyło: w notebooki z podobną kartą graficzną nvflash nie rozpoznaje EEPROMu! Nibitor w momencie przeczytania układu i próbie zaimportowania Firmware z grafiki zawiesza się.