Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEG OKO_LAVAMAT 4890 TURBO SENSORTRONIC

albercik 24 Wrz 2004 12:27 6350 34
  • #1 24 Wrz 2004 12:27
    albercik
    Poziom 10  

Działała bardzo dobrze przez ponad dwa lata - do pewnego momentu. Pralka zaczyna program: pobiera wodę, sprawdza poziom, przełącza raz przekaźnikiem na elektronice, później drugi raz i od razu programator kręci się do samego końca a powinien przejść na grzanie itd. Po prostu robi początek i dalej "śmiga" i wyłącza się.
    Kiedy zaczyna "śmigać" i zdążę wyłączyć pralkę i włączę ją po kilku sekundach prawidłowo grzeje wodę do zadanej temperatury i znów leci do końca programu i tak za każdym razem. Pranie można zrobić stojąc przy niej i wyłaczając w odpowiednim momencie. Elektronikę sprawdziłem (tyle o ile) i zachowuje się prawidłowo. Był
    fachowiec i powiedział,
    że to programator ma wypalone styki - rozebrałem go a on w idealnym stanie ale styki czyściłem, chociaz nie było co.
    miernikiem posprawdzałem i na 100% jestem pewny,
    że działa.
    POMOCY!

0 29
  • Relpol
  • #2 24 Wrz 2004 14:45
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 24 Wrz 2004 15:16
    albercik
    Poziom 10  

Cytat:

A sa ruchy rewesyjne silnika?

:| chodzi o dwukierunkowe działanie silnika pralki?
    jeżeli tak , to są - kręci w obie strony

Cytat:

Prawdopodobnie modol steruje programatorem albo wykrywa blad czyli uszkodzenie pralki albo jest zwarty triak zasilajacy silniczek programatora lub uszkodzony caly modol

tak,
    moduł elektroniczny steruje silnikiem programatora: używa do tego jednego z trzech przekażników na płytce.
    Po wykonaniu początku programu przekażnik załącza się cyklicznie,
    ale nie na stałe - i tak do zakończenia całego programu. Przekaźnik sterowany jest rzez tranzystory smd ale w pewnym momencie gubię się dokąd prowadzi - na pewno do procesora - tylko dokładnej nogi nie jestem w stanie znaleźć. Przypuszczam ,że jakiś czujnik przekłamuje tylko jaki - ja jestem zielony w AGD i niektórych części w ogóle nie potrafie nazwac :(

0
  • Relpol
  • #4 24 Wrz 2004 20:03
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 24 Wrz 2004 21:42
    TFX
    Poziom 20  

Czołem!.Jaki to typ programatora,mechaniczny?.Gdzie jest moduł?.Jaki jest hydrostat, termostat mechaniczny czy czujnik elektroniczny?
    pozdrawiam TFX

0
  • #6 24 Wrz 2004 22:08
    albercik
    Poziom 10  

Cytat:

Tam gdzie grzeje to odpowiada za to termostat czyli dopiero jeśli jest sygnał z termostatu to programator przełącza dalej ale na następnum skoku powinien stanąć

tak , powinien ale nie staje . Jak kończy pobieranie wody i powinien włączyć grzałkę to już zaczyna "śmigać" aż do końca .

Cytat:

Powiedz mi jak długo trwa program i czy płukanie jest normalnie czy omija je i kończy program

program powinien trwać około półtorej godziny , ale trwa około 5-8minut : napełnia zbiornik zakręci kilka razy , dwa razy tyknie jeden z trzech przekaźników i gdy powinien zacząć grzanie zaczyna "śmigać" , trącając każdą z funkcji po drodze .

weźcie pod uwagę ,że nie znam się na AGD i czasami nie potrafię czegoś nazwać , ani też nie wiem o co pytacie :( , ale z elektroniki (ogólnie) miałem dobre oceny :D hehe

Cytat:

Czołem!.Jaki to typ programatora,mechaniczny?.Gdzie jest moduł?.Jaki jest hydrostat, termostat mechaniczny czy czujnik elektroniczny?

programator jest mechaniczny z silniczkiem , moduł (o ile o to chodzi - elektronika ?) jest umieszczony przy podłodze pralki zabezpieczony foliowym płaszczem . Niestety , nie wiem co to jest hydrostat i jaki jest czujnik - nawet nie wiem gdzie go szukać :(

0
  • #7 24 Wrz 2004 22:19
    TFX
    Poziom 20  

Czołem!.Zobacz z tyłu pokrętła temp. co jest kabelki czy kwadrat z drutem (idzie do zbiornika) .Hydrostat to ciękie walce z rurkami do bębna i kablami.
    pozdrawiam TFX

0
  • #8 24 Wrz 2004 22:22
    albercik
    Poziom 10  

reulacja temperatury jest płynna - kwadrat z drutem , co do hydrostatu - to to co sprawdza , czy jest woda :) - to ma rurkę i jest mechaniczne - reaguje na ciśnienie :) - dmuchałem w to aby sprawdzić .

0
  • #9 24 Wrz 2004 22:29
    TFX
    Poziom 20  

Czołem!. Jak wygląda hydrostat i czy jest jeden , jak wyglądają kable do niego i ile ich jest ?
    pozdrawian TFX

0
  • #10 24 Wrz 2004 22:33
    albercik
    Poziom 10  

hydrostat ma wygląd małego "ufo" i od jego okręgu odchodzi dolot ze zbiornika , a kabli jest około 20tu i wuchodzą z wtyczki+gniazdo kształtu prostokątnego ułożonego po średnicy . Kolor brązowy :)

0
  • #11 24 Wrz 2004 22:38
    TFX
    Poziom 20  

Czołem !.sprawdz czy nie zapchany syfem wężyk przy zbiorniku .Stawiam na programator (dokładnie sprzegło)
    pozdrawiam TFX

0
  • #12 24 Wrz 2004 22:47
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 24 Wrz 2004 22:48
    albercik
    Poziom 10  

wężyk nie zapchany - spokojnie można nim dmuchać , co do sprzęgła w programatorze - jest tylko przy pokrętle i jest całkowicie w dobrym stanie . przy silniczku nie ma sprzęgła - idą bezpośrednio przekładnie żebatkowa na bęben programatora .

Cytat:

Czyli omija płukanie ?
    dochodzi do końca wypuszcza wodę i kończy program
    jeśli tak jest to stawiam na jakiś błąd programu elektronika to wykrywa i kończy program

wszystko omija i kończy nie wypuszczając wody . Po prostu : silnik leci jak oszalały i trąca - dokładnie : przelatuje po nich wykonując je przez ułamek sekundy - poszczególne funkcje .

0
  • #14 24 Wrz 2004 22:59
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 24 Wrz 2004 23:03
    albercik
    Poziom 10  

z elektroniki przy podłodze - przekaźnik

0
  • #16 25 Wrz 2004 00:04
    axxx
    Specjalista AGD

Witam!!!
    Anlizuja sprawe brak mi funkcji grzania sprawdz grzalke lub zabezpieczenia wokol niej ....

0
  • #17 25 Wrz 2004 00:40
    albercik
    Poziom 10  

Cytat:

Anlizuja sprawe brak mi funkcji grzania sprawdz grzalke lub zabezpieczenia wokol niej ....

grzeje i sprawdza . Tak jak pisałem : podczas programu mozna ją wyłączyć i włączyć i programator spokojnie wykonuje następną czynnośc z programu .

0
  • #18 25 Wrz 2004 10:06
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 25 Wrz 2004 10:24
    albercik
    Poziom 10  

Właśnie problem w tym ,że nie mam pojęcia jakie czujniki tam są - hydrostat działa , grzałka działa ale obok grzałki są takie dwa "kółka" metalowe w gumie rozłożone po bokach grzałki - od jednego odchodzi nie przewód a drut a od drugiego 3 przewody . nie wiem co to jest i jak to sprawdzić , programatoe OK , regulator temp. raczej ok , silniki wszystkie poprawnie działają . Może jednak elektronika ? Ale co to są te dwa "kółka" ?? :(

0
  • #20 25 Wrz 2004 10:49
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 25 Wrz 2004 10:54
    albercik
    Poziom 10  

A może czujnik obrotu bębna ??

0
  • #22 25 Wrz 2004 11:14
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 25 Wrz 2004 11:26
    axxx
    Specjalista AGD

Witam!!!
    Ten czujnik z drutem to termostat z kapilara , a drugi to termostat mechaniczny ktory zabezpiecza przed przegrzaniem w razie awarii pierwszego.

0
  • #24 25 Wrz 2004 19:57
    albercik
    Poziom 10  

Jakie czujniki jeszcze mam poszukać ?? Co jeszcze mam sprawdzić ??

0
  • #25 25 Wrz 2004 20:29
    TFX
    Poziom 20  

Czołem!,Nie ma juz czujników.Jeżeli jest jeden hydrostat ? ,to stawiam na moduł. Sprawdz dokładnie prądniczke tacho na silniku i magnes czy się dobrze trzyma (na końcu silnika walec i dwa kabelki)
    pozdrawiam TFX

0
  • #26 26 Wrz 2004 16:26
    reperator
    Poziom 18  

Mam podobną pralkę w zakładzie i stawiam na moduł. chyba że masz bardzo niskie napiecie w gniazdku tzn. poniżej 200V
    A nielepiej wezwać serwis?

0
  • #27 26 Wrz 2004 18:08
    albercik
    Poziom 10  

Pewnie ,że lepiej , ale ŻADEN sobie z tym nie poradził a mi już bielizny brakuje :) . Podejrzewam ,że nie uda mi się jej naprawić i będę musiał kupić nową :( . Jaką lepiej markę wybrać : whirlpool czy polar ??

0
  • #28 26 Wrz 2004 20:14
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 26 Wrz 2004 20:30
    reperator
    Poziom 18  

hehe albercik nieładuj sie ani w whirlpola ani w polara ta sama tandeta tylko mają inne obudowy reszta bebechów ta sam a jeśli to moduił masz uszkodzony to niewarto ładować sie w koszta

0
  • #30 27 Wrz 2004 20:16
    konkie
    Poziom 12  

Witam
    Podejrzewam prądnice tacho na wale silnika.
    Zwróć uwagę, czy silnik w ciągu tych paru ruchów rewersyjnych nie gna jak szalony.

Przed startem silnika występuje charakterystyczne trzaśnięcie przekaźnika. Silnik powinien ruszyć i podać przebieg zmienny z prądnicy tacho. Jeśli go nie otrzyma to podejmie jeszcze dwie próby i później, programator kręci się w kółko.

Warto wyjąć moduł i oszyścić denaturatem styki na krawędziach. Szczególnie w lewym dolnym rogu.

Dla pewności sprawdź stan szczotek silnika. Może mocno przerywają. Przy okazji obejrzyj silnik. Do kostki silnika doprowadzone są dwa przewody bezpiecznika termicznego silnika, który również może szwankować. Można go łatwo ominąć.

Moduł używa dwóch przekaźników. Jeden do obrotu w jedną, drugi w drugą stronę. Po prostu zmieniają kolejność podłączenia szczotek względem stojana.

Trzeci przekaźnik steruje silnikiem programatora.
    Wszystkie są sprawne.

Co do styków programatora, to jest to prawdopodobna usterka. Niektóre mogą być podgięte i nie zwierać, chodź optycznie wyglądają dobrze.

Powodzenia

0
  Szukaj w 5mln produktów