Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik - nie grzeje - co jest nie tak?

Ćwiara 20 Paź 2010 15:02 6667 4
 • #1 20 Paź 2010 15:02
  Ćwiara
  Poziom 12  

  Niedawno wprowadziłem się na inne mieszkanie, zmieniłem przy okazji grzejnik w kuchni i łazience. Oba grzejniki KERMI, zasilane z boku (mieszkanie w bloku).
  Grzejnik w kuchni grzeje bez problemu, zaś ten mniejszy (nie taki drabinkowy, lecz zwykły) w łazience zachowuje się jakby był zapowietrzony.

  To znaczy, górna połowa grzejnika słabo grzeje, a dół w ogóle nic.
  Próbowałem odpowietrzać z boku, zakręciłem zawór termostatyczny i po odkręceniu śruby z boku spuściłem jakiś litr wody (od razu po odkręceniu śrubki leciała woda, nie zauważyłem odgłosu powietrza).

  Po tym zabiegu dolna rurka grzejnika (odpływ) zrobiła się ciepła. Zakręciłem odpowietrznik i odkręciłem zawór termostatyczny, jednak po chwili dolna rurka znów zrobiła się zimna, a grzejnik grzeje słabo tak jak na początku.

  Co może być nie tak?? Nie wiem jak grzał wcześniejszy (stary) grzejnik, bo wprowadziłem się po sezonie grzewczym. Podejrzewam jednak, że u sąsiadów nade mną grzejnik działa OK, bo pionowa rurka zwrotna jest ciepła, jedynie na odcinku około 15 cm relacji pion główny - mój grzejnik łazienkowy, rurka jest zimna i nie ma obiegu. Hm.. :roll:

  0 4
 • Pomocny post
  #2 20 Paź 2010 15:13
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  Powodem jest zbyt mały przepływ wody przez grzejnik. Przyczyną może być niska nastawa wstępna zaworu termostatycznego ,lub zbyt duża moc
  cieplna grzejnika ,w stosunku do ciśnienia dyspozycyjnego w instalacji .

  0
 • #3 20 Paź 2010 15:24
  Ćwiara
  Poziom 12  

  hilzie napisał:
  Powodem jest zbyt mały przepływ wody przez grzejnik. Przyczyną może być niska nastawa wstępna zaworu termostatycznego ,lub zbyt duża moc
  cieplna grzejnika ,w stosunku do ciśnienia dyspozycyjnego w instalacji .


  Dziękuję za odpowiedź. Kupiłem grzejnik zalecany przez (moc) spółdzielnię więc, więc powinien być raczej odpowiedni. Tak dla ścisłości, grzejnik jest dwupłytowy, szerokości 40 cm. Co do tych nastaw zaworu, rozumiem, że musiałby konserwator ze spółdzielni nastawić coś w samym zaworze po odkręceniu głowicy termostatycznej od grzejnika??

  0
 • #4 20 Paź 2010 16:22
  Samuraj
  Poziom 35  

  A pod głowicą termostatyczną nie ma przypadkiem regulacji. Może jest zdławiony :?:
  Zdejmij głowicę i zrób zdjęcie zobaczymy co tam jest na zaworze ustawione.

  0
 • #5 24 Paź 2010 08:14
  Ćwiara
  Poziom 12  

  Witam ponownie!

  Problem rozwiązany, dziękuję za rady. Okazało się jednak, iż hilzie miał rację.
  Grzejnik był zbyt bardo zdławiony na zaworze. Głowica jest firmy Valvex, zaś zawór to ZT 22. Wiem, że są specjalne klucze do tych zaworów, jednak udało mi się malą "żabką" uchwycić lekko część zaworu i przekręcić w lewo. Teraz grzejnik grzeje prawidłowo, nie ma też żadnych przecieków, więc chyba tak zostawię, tym bardziej, że głowicy w zasadzie tam nie używam i grzejnik pracuje cały czas.

  0