Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sumator->UK->Licznik

20 Paź 2010 19:11 3102 15
  • Poziom 9  
    Cześć!

Główkuję nad zadaniem na laborki i pomyślałem, że może ktoś mi podrzuci fajny pomysł jak zacząć.

W zadaniu które mam zaprojektować, można wyróżnić trzy bloki. Pierwszy to Sumator dwóch liczb czterobitowych A i B, z czterema wyjściami oczywiście. Drugi to Układ Kombinacyjny, który ma sterować licznikiem czyli bloczkiem trzecim. W zadaniu chodzi o to, że licznik ma liczyć modulo3, jeżeli suma liczb A+B jest w granicach < 0 ; 4 > , modulo5 jeżeli A+B jest w granicach < 5 ; 8 > , modulo8 jeżeli < 9 ; 15 > .

W zasadzie elementy jakie powinniśmy użyć do realizacji tego zadania powinniśmy wziąć z laboratorium, jednak prowadzący zgodził się na to, że można kupić swoje elementy, więc wybór nie jest jakoś ograniczony.

Co ja o tym myślę?
    Jeżeli chodzi o sumator to myślę, że najprościej będzie po prostu użyć scalak SN7483 który jest gotowym czterobitowym sumatorem, czyli właśnie takim jaki potrzebuję. Jako licznik prowadzący zaproponował (a raczej zaznaczył, że ma to być któryś z tych) 74ls193 lub 74ls192.
    Problem w tym, że nie wiem jak mam zacząć, bo nie mam pomysłu na układ kombinacyjny, który dawał by informacje do licznika jak ma liczyć. Dlatego też zwracam się z uprzejmą prośbą o jakieś sugestie, wszelka pomoc będzie bardzo cenna.

Układ mamy zrealizować na takiej maszynce:
    Sumator->UK->Licznik
    Posiada on:
    - generator funkcyjny,
    - woltomierz cyfrowy,
    - moduł wyświetlaczy 7-segmentowych,
    - zespół 8 LED-ów,
    - moduł zasilaczy stabilizowanych DC,
    - płytę łączeniową,
    - moduł adapterów gniazd,
    - moduł przełączników.
    poza tym mamy oczywiście oscyloskop, i dwa zewnętrzne generatory funkcyjne, typu G 432.

Jak już wspomniałem mogę użyć wszystkie układy scalone, rezystory, kondensatory i inne, które sobie kupię.

Za wszelkie sugestie bardzo dziękuję i pozdrawiam :)
    Zdzisiek
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 34  
    Wydaje mi się, że musisz zastosować kombinację komparatorów CD4585 aby zrealizować fcję 5 do 8. Do odpowiednich wyjść komparatora dołacz Układ diod sterujący ustawieniem wejścia wpisującego licznika liczącego w dół (górę) i po wpisie zrealizuj inicjację licznika.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 9  
    Gdybym miał porównywać liczby na zasadzie większe, mniejsze, równe, to komparator by pasował idealnie, jednakże potrzebuje czegoś co by sprawdzało, że suma jest w jakimś zakresie... Bardzo możliwe ze kombinacja komparatorów coś da, jednak ja tego nie widzę.
  • Poziom 34  
    zdzich.5z napisał:
    Gdybym miał porównywać liczby na zasadzie większe, mniejsze, równe, to komparator by pasował idealnie, jednakże potrzebuje czegoś co by sprawdzało, że suma jest w jakimś zakresie... Bardzo możliwe ze kombinacja komparatorów coś da, jednak ja tego nie widzę.

Jeżeli chces sprawdzić czy liczba zawiera się w przedziale np 4 do 8, ustawiasz warunek porównania I komparatora na >3, a II na <9, a wyjścia podajesz na AND.
  • Poziom 9  
    Przeanalizowałem to co napisałeś i pomysł dobry ale za dużo tych elementów wychodziło. Na tej maszynce nie ma tyle miejsca... Jutro wrzucę swoje wypociny, zamiast komparatora układ kombinacyjny zaprojektowany wedle mojego pomysłu. Chciałem zrobić to dzisiaj, ale niestety teraz muszę wyjechać, będę późno w nocy, więc nie dam rady.
  • Poziom 34  
    Można to rozwiązać na 2 komparatorach. W załączonym schemacie bramki and i or można zastąpić układami diodowymi. Ja musiałem stosować scalaki ze względu na symulację.
    Sumator->UK->Licznik
  • Poziom 9  
    Dołączam to co Ja wymyśliłem. Bardzo proszę o komentarze!

Co o tym myślicie?
    Przepraszam z góry za niechlujstwo, ale wszystko robiłem szybko ręcznie...

Sumator->UK->Licznik
    Sumator->UK->Licznik Sumator->UK->Licznik
    Sumator->UK->Licznik
  • Poziom 34  
    Piszesz że a i b to 4 bitowe liczby podawane na wejście sumatora. Korzystasz z warunków:
    a=0;b=0 licznik liczy mod 3
    a=0;b=1 -"- 5
    a=1;b=0 -"- 8
    Tego nie rozumiem. Przedstaw binarnie jak ma wyglądać sygnał a i b aby te warunki były spełnione. Jeżeli tak by było, to po co sumator i układ kombinacyjny? Może czegoś nie dostrzegam, ale naprawdę nie widzę tak prostego rozwiązania.
    A schemat naprawdę niechlujny.
  • Poziom 9  
    Mój błąd, tam miało być W1 i W0, a nie a i b.
    W1=0 i W0=0 => mod 3
    W1=0 i W0=1 => mod 5
    W1=1 i W0=0 => mod 8

Już poprawiłem. Teraz jaśniej to wygląda?
  • Poziom 34  
    Podaj schemat układu kombinacyjnego, on tutaj odgrywa decydującą rolę. Ale podaj "chlujnie".
  • Poziom 9  
    Przecież jest na pierwszej stronie. Chyba nie rozumiesz mojego toku myślenia, więc go może przedstawię.

Mianowicie:
    Podaję dwie liczby czterobitowe a i b na sumator. I w zależności od tej sumy ma pracować licznik. W zasadzie suma mogłaby być pięcio bitowa, ale nas interesuje tylko suma do 15, więc wyjść z sumatora jest 4. Są to S3 S3 S1 S0. Te wyjścia wchodzą na Układ Kombinacyjny który sterować ma licznikiem. Zażyczyłem sobie aby licznik liczył mod3 jeżeli wyjścia z tego układu były 00 (W1 W0), mod 5 jeżeli 01, mod8 jeżeli 10. No i właśnie te sygnały sterujące W1 W0 wchodzą na Dekoder na który dodatkowo wchodzą stany Q3Q2Q1Q0 licznika. Wyjście dekodera jest połączone z resetowaniem licznika, czyli po prostu dostajemy jakąś sumę i w zależności od niej, dekoder wysyła sygnał zerujący do licznika jeżeli nastąpi żądany stan. Tak ja to widzę.

Dodano po 4 [godziny] 37 [minuty]:

Byłem na konsultacjach u naszego profesora, ale nie miał dużo czasu ponieważ wychodził, więc rzucił tylko okiem. Powiedział, ze tok myślenia jest okej, tylko ze nie potrzebnie ten dekoder zrobiłem, a nad licznikiem się wcale nie rozwodzić, tylko po prostu wsadzić scalak, Połączyć wejścia 11 i 13 , czyli Load z pożyczką, a na A B C D podać wejścia z Układu kombinacyjnego, czyli te W1 W0. I mówił, że to wystarczy. Więcej mi nie zdołał powiedzieć ponieważ się śpieszył... Co o tym myślicie?
  • Poziom 12  
    Masz może ostateczny schemat do tego zadania? Muszę zrobić podobne zadanie i do układu kombinacyjnego udało mi się dojść i mam to samo co ty ale nie wiem jak wysterować licznik wyjściami w0 i w1 aby liczył modulo jakiejś liczby. Jeżeli mógłbyś wrzucić byłbym wdzięczny.
  • Poziom 9  
    To co jest wrzucone to działa. Ja jednak zrobiłem to troche inaczej w końcu, bo zrobiłem zliczanie do tyłu i nie był potrzebny sygnał zerujący licznik. Jednak to co jest wrzucone też działa
  • Poziom 12  
    tzn ma zostać ten dekoder? Według schematu od prowadzącego nie potrzebuję żadnego dekodera
  • Poziom 9  
    No nie musi, jeżeli masz inny pomysł. Ja miałem taki i działa ;)