Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary rezystancji uziemienia w praktyce

zdzisiek1979 20 Paź 2010 19:21 6244 9
  • #1 20 Paź 2010 19:21
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Witam. Tak jak w temacie jak sobie radzicie z pomiarami rezystancji uziemienia w terenie jak jest mała przestrzeń by rozłożyć się z przewodami pomiarowymi i powbijać elektrody. Mam dwa przewody pomiarowe jeden długości 25m do elektrody S a drugi 50 m do elektrody H i tu mam problem na który nikt mi nie jest w stanie odpowiedzieć co zrobić jak jest za mało przestrzeni :D
    O ile niema problemu na terenie otwartym gdzie mogę bez problemu wbijać w ziemię elektrody na odległości 50m to na małym terenie już są problemy.W literaturze podają by odległości były większe od 20m między uziemieniem a elektrodą S i 20m między S - H ,ale jak nie mam nawet wolnej przestrzeni 40m to co w tedy?
    Dokonałem kilku próbnych pomiarów:
    E--25m--S--25m--H wynik był ok jak pamiętam 1.52om
    E--20m--S--20m--H wynik był ok 1.77om
    Przy mniejszych odległościach już wynik był nawet powyżej 5-6om
    (bez uwzględnienia błędów miernika)

0 9
  • Katalog Megger
  • #2 20 Paź 2010 19:43
    karolq
    Poziom 21  

Czym mierzysz ? MRU? W sumie w pracy żadko spotykam się z przypadkiem żebym nie miał tych 50m ale jak się już zdaży to poprostu robię pomiar na długości dostępnej proporcjonalnie skracając obydwa przewody S i H. Pomiar może i trochę oszukany ale jeśli wychodzi dużo poniżej dopuszczalnej granicy(przeznaczenie uziemienia) to przyjmuję za poprawny.

0
  • Katalog Megger
  • #3 20 Paź 2010 20:22
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Miernik MRU-105. Mam kilka książek, ale żadna nie porusza tego problemu tylko że powyżej 20m między elektrodami.

0
  • #4 20 Paź 2010 21:12
    karolq
    Poziom 21  

No ja też ci powiem że się w ten problem nigdy nie zagłębiałem ale może pora coś na ten temat poszukać. W pracy mamy MRU-101 sam miernik jest ok ale przewody do niego pozostawiaja wiele do życzenia. Próbowałeś do pomiaru wykorzystać 3 sondę ES i cęgi ?

0
  • #5 20 Paź 2010 21:40
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Oj nie mam dodatkowego przewodu do ES więc nie mierzyłem tą metodą. Cęgami mierzyłem i mierzy dobrze, ale nie weryfikowałem pomiaru cęgowego i zwykłego więc nie jestem w stanie się wypowiedzieć jaka może być rozbieżność jedynie w dokładności to na cęgowym pomiarze ma 8% . No przewody to są cieniutkie wyglądają na delikatne czas pokaże jak są trwałe.
    A może mi kolega powiedzieć no nie wiem czy ci to wyświetla ,ale jak zrobię pomiar to mam rezystancję uziemienia i następnie mam wyświetlaną rezystancję elektrod S i H i jeszcze wartość niepewności dodatkowej ``E`` i nie wiem co to jest za wskazanie
    :D do do obliczenia niepewności to mam wzór by wyliczyć na papierku.
    No temat pomiaru tak jak mnie zainteresował co kiedy nie mamy miejsca by się rozłożyć z elektrodami to nawet w SEP mi nie umieli odpowiedzieć po prostu trzeba sobie radzić i tyle.

0
  • #6 20 Paź 2010 22:54
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Ja mam w MPI-525 przewody do sond 15 i 30m. Próbowałem tylko raz je rozwinąć, świeżo po zakupie miernika :) Masakra do zwijania, do tego się plączą :) Za to rozwijanie szło szybciej, ale też nie bez problemów...

Jak mam mało miejsca, to mierzę pętlę zwarcia w obwodzie faza - uziemienie. Jest to dopuszczalny sposób, mierzysz wtedy przewody / kable do trafo, uzwojenia trafo i uziemienie robocze trafo + badany uziom.

Jeśli całość mieści się w wymaganym zakresie, to można przyjąć, że wartość rezystancji uziemienia jest mniejsza niż wynik pomiaru.

0
  • #7 21 Paź 2010 12:49
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Tak sobie wywnioskowałem że trzeba sobie radzić tak że oddalić się z elektrodą H od uziomu ile się tylko da a po środku wbić S i mierzyć potem S przestawić trochę w jedną stronę i w drugą i zweryfikować wyniki jaka jest rozbieżność w pomiarach. Szkoda że producenci liczą sobie niemałą kasę za aparaturę, ale nie chcą popełnić jakiegoś dzieła w zakresie pomiarów tylko dają podstawową instrukcję obsługi i tyle. :bad-words:

0
  • #8 21 Paź 2010 12:53
    retrofood
    Moderator

Noooo... masz krzywą rozkładu napięcia w ziemi i se trzeba radzić! :D nie zapominając, że błędy się zwiększają.

1
  • #9 21 Paź 2010 21:39
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

5 czy 6m bliżej uziomu, potem ta sama odległość w stronę przeciwną, licząc od pierwotnego wbicia sondy. Jak błąd mieści się w 3% to pomiar OK. Jak nie, to jeszcze raz wybierając inną prostą...

0
  Szukaj w 5mln produktów