Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zniekształcenia dźwięku z gramofonu, wzmacniacz AKAI AM-A101

szuw 20 Oct 2010 19:48 3002 3
 • #1
  szuw
  Level 2  
  Witam,

  Mam taki problem: podłączyłem gramofon Unitra GS-461 z wkładką MF-104 do wejścia PHONO wzmacniacza AKAI AM-A101, którego kupiłem specjalnie po to, żeby do czegoś ten gramofon podłączyć. Nic nie wiem o tym wzmacniaczu, w sieci brak informacji, kupiłem bo był najtańszy. Zakładałem, że wejście PHONO będzie pasować. W nowszym modelu tego wzmacniacza, AM-A102, do którego znalazłem instrukcję, parametry tego wejścia są takie: 2,7 mV, 47 kiloomów.

  No i nie za bardzo to działa. Dźwięk słychać, chyba normalnej głośności, ale mocno zniekształcony, szczególnie wysokie tony, trochę charczący. Gramofon podłączony do innych wejść gra bez tych zniekształceń, ale cichutko.

  Z wejściem PHONO jest jeszcze taki problem, że jak się odłączy źródło sygnału, to w głośnikach słychać coś w rodzaju szybkiego bicia serca i to całkiem głośno.

  Nie bardzo wiem, co dalej: wejście PHONO tego wzmacniacza nie pasuje do wkładki gramofonu, czy podejrzewać uszkodzenie przedwzmacniacza? Można to jakoś wstępnie zdiagnozować za pomocą miernika?

  Pozdrawiam,
  Tomasz
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  000andrzej
  Level 37  
  Czy po przełączeniu na inne źródło sygnału też są "bicia serca"?
  Podłącz inne źródła sygnału (magnetofon, CD, komputer itp) do innych wejść. Jeśli dźwięk będzie czysty - uszkodzenia szukasz w przedwzmacniaczu PHONO. Popatrz na schemat, powinien być to dodatkowy przedwzmacniacz z korekcją RIAA (IC1).
  Na obu kanałach masz to "bicie serca"?
 • #3
  szuw
  Level 2  
  Witam,

  Serduszko bije na obydwu kanałach, tylko na wejściu PHONO i tylko, gdy do tego wejścia nic nie jest podłączone (ściślej mówiąc, po podłączeniu dużej oporności serduszko przyspiesza i słabnie). Inne wejścia działają.

  Przedwzmacniacz jest zrobiony na układzie scalonym M5218P wg schematu.

  Posiadany przeze mnie schemat młodszego brata tego wzmacniacza zgadza się tu ze stanem faktycznym, na układzie jest znaczek Motoroli i symbol 5218.

  Oto fragment schematu
  Zniekształcenia dźwięku z gramofonu, wzmacniacz AKAI AM-A101

  Nie wiem, czy dobrze myślę: skoro zniekształcenia dotyczą obydwu kanałów, to raczej nie jest to kwestia jakiegoś elementu dyskretnego tylko podejrzany jest ten układ scalony? Z drugiej strony, jakby się spalił to by raczej nic nie było słychać?

  Pozdrawiam,
  Tomasz
  [/img]
 • #4
  000andrzej
  Level 37  
  Zakładam, że wkładka i igła w gramofonie dobra.
  Ja bym zaczał od sprawdzenia zasilania stabilizowanego - prawdopodobnie będzie dobre, bo przedwzmacniacze by też źle działały. To tylko 2 pomiary.
  Masz jakieś sprzężenie zwrotne, tylko jeśli na obu kanałach na raz - podejrzewał bym ten wzmacniacz. Ale przed lutowaniem: Rezystory i zwykłe kondensatory raczej dobre (sprawdź R5,6, C5,6, R8, C8). Jak masz pod ręką elektrolity to podmienił bym C4 na obu kanałach. Jeśli to nie pomoże - chyba czeka Cię wymiana tego układu.
  Może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł, którego ja nie przewidziałem, to niech poda.