Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator równoległy dla AVR (USB) - Budowa, schematy

20 Paź 2010 20:04 4908 8
 • Poziom 16  
  Witam.

  Wiem, wiem... tematów odnośnie budowy programatora równoległego jest masa, ale nie znalazłem konkretnie interesujących mnie informacji. Każdy napotkany temat nie daje mi tego co chcę osiągnąć.

  Przejdę od razu do sedna sprawy. Potrzebuję programator równoległy dla mikrokontrolerów AVR, który będzie wykorzystywał do komunikacji z komputerem port USB. Inny nie wchodzi w rachubę z kilku powodów, głównym jest chyba to że obecnie odchodzi się od instalowania w komputerach takich portów jak LPT czy COM (w sumie to uważam że dobrze - tylko zajmował miejsce, ale to moje zdanie ;p).

  Oczywiście najlepiej by było gdyby był on oparty np na AVR-ku (czyli z softwarowa obsługą USB) bez dodatkowych przejściówek (cos na styl USBasp). Druga wersja którą mogę jeszcze zaakceptować to jakaś właśnie przejściówka typu FT232, czy coś w tym stylu.

  No i oczywiście ostatnia sprawa związana z programem obsługującym taki programator. Głównie interesuje mnie możliwość obsługi za pomocą dobrze znanemu AVRDude.

  Wracając jeszcze do USB i ewentualnej przejściówki, to z pewnością wyglądało by to tak USB<->RS-232<->AVR programatora<->Złącze do programowania AVR (czy jakoś tak).
  Tak jak pisałem ostatecznie może być taki programator z przejściówką.

  Proszę szanownych kolegów o schematy takich programatorów. Tylko najlepiej aby były sprawdzone - czytaj - aby to działało ;p

  Tylko proszę nie wstawiać schematów programatorów równoległych podpinanych pod LPT czy COM. Ja potrzebuję na USB!!! No chyba że tak jak pisałem będzie miał przejściówkę.

  Więc podsumowując potrzebuję programator AVR:
  - równoległy
  - na port USB
  - z obsługa przez AVRDude

  Za ewentualne schematy oraz pomoc, z góry bardzo serdecznie dziękuję.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  kol. Kamilu zanim się za to zabierzesz zorientuj się najpierw co do ceny podstawek TQFP bo zakładam że także w takich obudowach chcesz programować procki. Jaki już będziesz wiedział ile to kosztuje to zastanów się czy to ma sens, myślę o luksusie programowania równoległego :) Druga sprawa to skoro transmisja przez RS232 jest dla ciebie karkołomnym problemem i oczekujesz gotowca który już będzie miał przejściówkę na USB to czy w ogóle sobie poradzisz z wykonaniem tego programatora?
  Dragon ma ograniczenie pamięci procka podczas debugowania a dodatkowo chinole nie dali do tego podstawek TQFP nie bez powodu bo 1 podstawka jest droższa od samego Dragona.
 • Poziom 38  
  rpal napisał:
  Dragon ma ograniczenie pamięci procka podczas debugowania a dodatkowo chinole nie dali do tego podstawek TQFP nie bez powodu bo 1 podstawka jest droższa od samego Dragona.

  Jak donosi AVR Freaks to już nie. Zresztą 32KB to i tak dużo dla początkującego. A tak w ogóle, to kolega nie pisze nic, że będzie obie wykorzystywał ICE.
 • Poziom 27  
  ZbeeGin napisał:

  Jak donosi AVR Freaks to już nie.

  To ja poczekam aż kolega ZbeeGin doniesie o tym na podstawie własnych doświadczeń ze wskazaniem na konkretny model Dragona, w moim przypadku jestem odporny na siłę marketingu. A na marginesie czy AVR Freaks nadmienia coś o okazjach cenowych dla podstawek testowych dla TQFP?
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Już od chyba 2 lat tego ograniczenia nie ma. Najpierw trzeba było użyć zhackowanych bibliotek, potem Atmel sam to zmienił - musisz uaktualnić AVR studio bo limit leżał po stronie oprogramowania na PC a nie Dragona.
 • Poziom 38  
  rpal napisał:
  To ja poczekam aż kolega ZbeeGin doniesie o tym na podstawie własnych doświadczeń ze wskazaniem na konkretny model Dragona, w moim przypadku jestem odporny na siłę marketingu. A na marginesie czy AVR Freaks nadmienia coś o okazjach cenowych dla podstawek testowych dla TQFP?

  Na kolegi nieszczęście AVR Dragon jest obecnie najtańszym amatorskim narzędziem ze złączem USB posiadającym większość interfejsów, którymi nie powinien gardzić każdy amator. I wcale nie jestem tutaj zaczarowany marketingiem i związanym z nim wciskaniem przysłowiowego kitu przez sprzedajnych sprzedawców. Takie są fakty! Jeśli ktoś chce za cenę gó...a kupić miód, to prosiłbym o szukanie go na chińskich stronach z podróbami.
 • Poziom 27  
  kol.ZbeeGin chyba się zagalopowałeś bo ja o zupie a ty o d..
  Gdybym miał uzasadnioną potrzebę zakupu przyzwoitego narzędzia to bym tutaj się nie rozpisywał o tym czy owym tylko po prostu w Atmelu zakupił JTAG ICE mkII. Ino tylko nie mam tej potrzeby. Podobnie się rzecz ma wypisanych wcześniej podstawek bo gdyby się napatoczyła (choćby z kosmosu) potrzeba zaprogramowania np. 10tys a może tylko 1 tys procków w obudowach TQFP również w atmelu zakupiłbym odpowiednie przejściówki razem z STK600 albo STK500 (tak dla fantazji) i także byłoby po herbacie. Na moje nieszczęście (istotnie) nie mam takich potrzeb i zgodnie z polską przywarą wycieram d.. szkłem jak większość tutaj. Inaczej byłoby to forum fanów markowych produktów Atmela,Microchipa,NXP i Bóg wie kogo jeszcze a na wieść o Dragonie albo jakimś tam produkcie Kamami wszyscy byśmy ze wstrętem się odwracali. Tym samy jest tak jak jest a przy tym trochę fanu się trafi.
 • Poziom 15  
  Witam :)

  Ja ze swej strony dodam, że istnieje coś takiego:

  http://www.obdev.at/products/vusb/avrdoper.html


  Nie składałem, ale jak mnie natchnie to może złożę :)

  Pozdrawiam.