Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temperatura karty graficznej

20 Paź 2010 21:20 8576 31
  • Poziom 19  
    Czy normą jest temperatura na karcie graficznej Gigabyte GeForce GTX 260 Core 216 na poziomie: spoczynek przy pracy w windows 58stC a w stresie w grach np sięga 96stC w FurMark po około 5 minutach wzrasta z 50 do 95stC. Buda dobrze wentylowana przód 100mm tył 120mm cała z siatki model jakiś Mercury Aero One.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Warunkowo odblokowany
    Należy dokładnie przeczyścić z kurzu radiator i wentylator. To kurz powoduje takie przegrzewanie się sprzętu(jeśli nie co innego).
  • Poziom 36  
    nie jest normą - to są za wysokie temperatury - zdejmij jak umiesz chłodzenie z karty - wyczyść je dobrze, załóż dobrą pastę na procesor grafiki i pamięci jeśli masz na nich chłodzenie. Jak sam nie umiesz, daj komuś niech Ci to zrobi. Jak to zrobisz dobrze powinno być 10 do 15 stopni mniej nawet ( zależy od coolera karty)
  • Spec od komputerów
    Chłodzenie na karcie jest czyste ? Wentylator na karcie kręci się prawidłowo ? Temperatury nie są jeszcze niebezpieczne, ale mogły by być niższe. Poeksperymentuj z wentylatorami dodatkowymi w obudowie. Samo zamontowanie wentylatorów z przodu i tyłu jak widać nie załatwia sprawy. Ważne też aby przewody, taśmy były właściwie umieszczone, nie tamowały przepływu powietrza.
  • Poziom 19  
    Więcej wentylatorów nie chciał bym zakładać, sprzęt regularnie czyszczony co 2 tygodnie. Kurzu zero.
    Buda i grafa jak na fotkach poniżej. Obudowa praktycznie cała z siatki z każdej strony.
    Temperatura karty graficznej Temperatura karty graficznej

[/img]

Chciał nie chciał chyba wymiana pasty.
  • Poziom 17  
    Ja uważam że temp są prawidłowe.
    Podobnie jest w mojej karcie, RADEON HD5770 w spoczynku ma zawsze temp 50 stopni na radiatorze, pomiar wykonany miernikiem. Gdy się gra nie ma mowy o dotknięciu radiatora bo można się mocno poparzyć. Temperatura wydmuchiwanego powietrza z kary graficznej wynosi ok 70 stopni. W dni upalne staram się grać jak najrzadziej z uwagi na niebezpieczeństwo przegrzania.
    Dla porównania Radeon HD5770 pobiera mniej więcej 100W natomiast GeForce sporo więcej, ma również więcej tranzystorów, więc wydzieli więcej strat mocy.
    Ogólnie półprzewodniki mogą rozgrzać się max do 145 stopni, po wyżej tej temp następuje uszkodzenie półprzewodników.
  • Poziom 22  
    Czy ja wiem, Mariusz O, czy to normalna temperatura?
    Ja bym powiedział, że w stresie karta powinna mieć powiedzmy 75° - byłoby ok. Ale 95? Zacząłbym się obawiać, czy w dowolnym momencie nie padnie.

Czaman pobierz FurMark i uruchum "burn test" - zobaczymy, czy karta się wyłączy, czy go przejdzie. Jesli przejdzie - jakie będą temperatury.
  • Poziom 36  
    Paste thermoprzewodzaca nalezy koniecznie wymienic na cos pokroju stg2, mx3, chill factor 2 czy nawet liquid pro.
    Jezeli krzywa wzrostu temperatury jest pionowa i jej wartosc przy wlaczeniu obciazenia siega 25 -30 st C w ciagu ulamka sekundy, to wlasnie winna temu jest stara pasta na gpu.
    Przy okazji autor tematu wymieni thermopady na pamieciach vga.

Im szybciej tym lepiej.
  • Poziom 17  
    Programy często pokazują temp rdzenia która zawsze bedzie większa od temp obudowy układu a jeszcze większa różnica będzie między samym rdzeniem a radiatorem, różnica może być nawet 30 stopni.
    Karta GeForce 260 nie jest taka stara, pasty aż tak szybko się nie zużywają.
    Ja bym nie ruszał i nie poprawiał pasty termoprzewodzącej.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Screen z FurMark

Po zakończeniu oglądając pulpit widnieją temperatury:

GPU 60stC a PCB 50stC
  • Poziom 17  
    Zrobiłem test swojej karty.
    Początkowa temperatura była 62 stopnie, na zdjęciu widać większą gdyż wcześniej wykonałem kilka testów i karta zdążyła się nagrzać.

W moim Radeonie wraz ze wzrostem temp, gwałtownie przyspiesza wentylator i temp nie przekracza 80 stopni.
    Mój Radeon pobiera mniej energii, wiec będzie się grzał mniej od GeForca 260.

Dodano po 4 [minuty]:

Temperatura pokojowa 21 stopni.
  • Spec od komputerów
    Możesz zainstalować program EVGA Precision i w nim ustawić odpowiedni profil dla wentylatora karty graficznej.
  • Poziom 36  
    czaman napisał:
    Screen z FurMark

Po zakończeniu oglądając pulpit widnieją temperatury:

GPU 60stC a PCB 50stC

Oj 98 st C !!
    Nie wlanczaj juz furmarka, tylko zmien paste jak pisalem.
    Furmark potrafi co prawda ugotowac gpu, ale 98 st C to juz stanowczo za duzo.
    Mialem swego czasu gtx 260 od gigabyta i tam w futerku nie przekraczalem 82 st C.

Chcesz zachowac karte przy zyciu, to zmien paste i przy okazji thermopady.
    Nie kupuj tylko jakiejs silikonowej zwyklej pasty, bo efekt bedzie zerowy.
    To ma byc porzadna pasta za powiedzmy 25-30 zl i co najmniej milimetrowe thermopady na pamieci.
    Paste stara usun na wilgotno np. spirytusem a nastepnie przetrzyj na sucho.
    Taki zabieg wykonac nalezy na gpu i na stopce chlodzenia oraz pamieciach.
    Przy okazji jak bedziesz miec zdjete kompaktowe chlodzenie, to umyj je dokladnie pod goraca biezaca woda a nastepnie porzadnie wysusz np. suszarka.
    Paste rozsmaruj na calej powierzchni gpu jako bardzo, bardzo cienka warstwe.
    To samo zrob z stopka chlodzenia.
    Taki zabieg pozatyka wszystkie ewentualne nierownosci i zapewni maximum przewodnosci cieplnej.
    Robilem to setki razy.
    Dasz za duzo pasty, efekt bedzie odwrotny, poniewaz przy tak duzym gpu, pasta nie bedzie miala jak "uciec" i sie rownomiernie rozprowadzic.
    Dla tego ma to byc doslownie cieniutka rownomiernie nalozona warstewka.
    Im pasta gestsza tym warstwa ma byc ciensza.

A teraz badz uprzejmy i uruchom programik "nibitor" i pokaz zakladke "fanspeedIC".
    Chcialbym zobaczyc jak wyglada dynamiczna regulacja turbinki w karcie.

http://www.x-drivers.com/catalog/flash/video_...dels/nvidia_bios_editor_(nibitor)/19927.html#
  • Poziom 17  
    Ja dalej będe się upierać że tak wysokie temperatury w nowych kartach graficznych to już standard, ponieważ radiator na kartach graficznych nie jest duży i wymiarów raczej nie da się zwiększyć z powodu gabarytów samej karty, a pobór prądu dla GeForca 260 jest ogromny, pochłania aż 160W.
    Rdzeń spokojnie może grzać się do 130 stopni, każdy półprzewodnik ma granice 145stopni, przy 150 w strukturze półprzewodnikowej zachodzą zmiany i taki półprzewodnik staje się zwykłym przewodnikiem i przewodzi prąd w każdą stronę, czyli robi się zwarcie w jego strukturze.
  • Poziom 19  
    Aktualnie czekam na pastę.
    Teraz nawet gier nie odpalam bo się boję

Dump file z jednego z programów monitorujących wskazuje:

Start systemu temperatura 48 stopni po jakichś 2 godzinach siedzenia w sieci monitoring wskazuje:

######## NVIDIA GPU Temp - Gadget Dump ########
    -----------------------------------------------
    OS Version: Microsoft Windows 7 Ultimate 64-bit
    RuntimeVersion: v2.0.50727
    CardName (WMI): GeForce GTX 260
    DriverVersion: 8.17.12.5896
    ReaderBuild: x64
    ReaderVersion: 2.0.0.0
    ReaderDirectory: \nvidia20.gadget
    CardName (NVAPI): GeForce GTX 260
    PCIe Link Width: x16
    SensorCount: 2
    Sensor[0] (GPU): 70°C
    Sensor[1] (PCB): 56°C
    ###############################################
  • Poziom 36  
    czaman Prosilem o pokazanie zakladki fanspeedIC z nibitora....
    To by pomoglo w ustaleniu wysokich temperatur.
    Jak nie chce Ci sie wklejac zrzutu ekranu, to chociarz daj plik z biosem karty.

Jaka paste kupiles ?
    Kupiles tez nowe thermopady ?
    Beda potrzebne na pamieci, mosfety i mostek nvio.

Co do gier, to mozna ustawic na sztywno wyzsze obroty turbinki i zgrac dla proby.
    Przykladowe 80 st C jest dopuszczalne, wiec...
  • Poziom 19  
    A gdzie to jest w tym nibitor bo ten program mi nic nie widzi

Pasta to Zalman ZM-STG2, kupiłem na razie samą pastę
  • Poziom 36  
    STG 2 moze byc, ale nalozyc nalezy cieniutka wastwe.
    Z reszta to zalezy od jej gestosci.
    Im gestrza pasta tym mniej nalezy jej nakladac.
    Dotyczy to duzych powierzchni styku a g200 jest olbrzymi.

Teraz kwestia thermopadow.
    Zdemontuj chlodzenie (delikatnie, choc gpu pewnie mocno bedzie trzymac sie na starej pascie) i sprawdz w jakim stanie sa thermopady na pamieciach.
    Pewnei beda to biale "szmatki" nasaczone pasta silikonowa.
    Jak thermopady wyschly, to musisz kupic nowe a jak sa jeszcze miekkie i mozna je uksztaltowac, to mozna je jeszcze uzyc do czasu zakupu nowych.
    Wazne, zeby mosfety i mostek nvio mialy jak najlepsze thermopady, poniewaz sa one bardzo niewielkich rozmiarow i musza byc dobrze chlodzone.

Co do odczytu zakladki fanspeedIC w nibitorze, to nalezy edytowac bios karty otwierajac zakladke "file" i kliknac na "open bios".
    Bios karty wczesniej nalezy zgrac z karty do pliku na hdd przy pomocy programiku gpu-z.
    W gpu-z pod logo nvidii jest taki malutki znaczek, ktory nalezy kliknac i tam zapisac bios do pliku.

Mecze Cie z pokazaniem zakladki fanspeedIC, poniewaz jest ona odpowiedzialna za dynamiczna regulacje turbinki.
    Mozna (jezeli bios karty pozwoli) dokonac zmian na lepsze lub jak kto woli wedlug swoich upodoban tzn. mozna zwolnic/przyspieszyc turbinke czy kazac programowi szybciej/wolniej reagowac na zmiany rpm turbinki wzgledem temperatury gpu.

Jezeli mozesz, to daj plik z biosem karty na forum poprzez jakis hosting plikow, a ja sobie to sam wyedytuje i omowie to z Toba.

A na razie zmien paste, dopiesc thermopady i zmontuj to wszystko jak nalezy i oczywiscie napisz jakie sa temperatury w idle i przy obciazeniu.
  • Poziom 36  
    No i jasna sprawa.
    Turbinka zaczyna przyspieszac od 86 st C.
    Przy starcie ma 40% obrotow i tak trzyma az do 86 st C.
    Nic dziwnego, ze temperatury wysokie.

Chcesz, zebym ustawil nizsza temperature, od ktorej turbinka bedzie przyspieszac ?
    Jezeli tak to napisz od ilu st C.
    Moze to byc np. 70 st C, ale nie nizej niz 60 st C.
    Jednak najpierw zmien paste.

Tu masz bios do swojej karty z delikatnym moddingiem turbinki.
    Reszta nie ruszana.

http://www.sendspace.com/file/okg717
  • Poziom 17  
    Czy autor sprawdzał jak ustawiony jest wentylator karty graficznej w oprogramowaniu Nvidi ?
  • Poziom 19  
    Na dniach wszystko będzie gotowe. Prosze jeszcze o opinie na temat obudowy Thermaltake Kandalf VA9000 mam możliwośc zakupu dosyć tanio i nie wiem czy warto zmieniać z tej co aktualnie posiadam.
  • Poziom 14  
    Jak mniemam kartę masz na gwarancji i sporo ci jej jeszcze zostało. Moja rada nie kombinuj bo sobie biedy napytasz w przypadku kiedy będziesz musiał ja np.reklamować. Takie temperatury to nic nadzwyczajnego i znacząco ich nie obniżysz. Tym testem słabsze grafiki z aktywnym chłodzeniem rozgrzewa się zazwyczaj do 7o- 85 stopni, te mocniejsze wyżej. Te z pasywnym chłodzeniem łapią nawet 110 stopni i nic specjalnego się nie dzieje. Mój rekord to 120 stopni dopiero wtedy się wyłączyła, trzeba było zastosować dodatkowy nadmuch bo źle była wentylowana obudowa.
  • Poziom 19  
    Znalazłem chwilkę czasu i przed kilkoma minutami zmieniłem pastę. Karta wyczyszczona maksymalnie z drobinek kurzu wewnątrz plastikowej obudowy. Thermopady idealne te oryginalne bez zniekształceń. Stara pasta na rdzeniu GPU troszkę kulawo wyglądała. Rozlana aż za rdzeń i już przystygła. Przy zdejmowaniu kruszyła się. Dziś wieczorem dam linki co i jak wygląda. Niestety mam w domu małego szkraba i jakoś niefortunnie się stało i pasta zalmana zniknęła więc założyłem Revoltec thermal grease diamond.

Zrzut z FurMark po zmianie pasty

• Poziom 19  
    A tu po zmianie sterowników na najnowsze

• Poziom 30  
    Teraz temperatury są OK, możesz jeszcze w celu zmniejszenia temperatur zrobić jakiś nadmuch dla karty, lub po prostu jeszcze przestawić ustawienia wiatraczka.
  • Poziom 19  
    Aktualnie w użyciu EVGA Precision. Myślałem również o zdjęciu tego fabrycznego plastiku i założeniu jakiegoś wentylka 12cm
  • Poziom 30  
    Oczywiście można, jakiś dobry wiatraczek z radiatorem i będzie spox.
    Tylko zwróć na uwagę jakie zasilanie taki wiatrak potrzebuje :)
  • Poziom 36  
    czaman napisał:
    Aktualnie w użyciu EVGA Precision. Myślałem również o zdjęciu tego fabrycznego plastiku i założeniu jakiegoś wentylka 12cm

Znaczy podniosles obroty turbinki w evga precision ?
    Uruchom gpu-z w zakladce "sensors" i uruchom furmarka.
    Pokaz po paru minutach odczyt z gpu-z, to zobaczymy jak sobie turbinka radzi ok ?

Bios, ktory podalem wczesniej wgrales do karty czy korzystasz z oryginalnego ?