Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Webasto i climatronic w Passacie B4 jak uruchomić dmuchawę

21 Paź 2010 10:57 12409 26
  • Poziom 18  
    Tak jak w temacie.
    Drugi dzień szukam i nie mogę znaleźć nic sensownego o podłączeniu webasto do panelu climatronica (climatronic z 96 roku - z econ), webasto - ma sterowanie na przekaźnik.
    W tradycyjnym układzie webasto załączając się podaje napięcie na np 1 czy 2 bieg dmuchawy, która dmucha w aucie i rozgrzewa wnętrze.
    W Climatroniku dmuchawa jest sterowana impulsowo PWM z panela Climatronika i nie chciałbym czegoś uwalić bo panel nie jest tani.
    Pomyślałem już o tym, żeby webasto po prostu włączało cały climatronic (też jakieś rozwiązanie) ale nie potrzeba mi żeby zagrzewać wnętrze mocno tylko do jakichś 5 st C żeby tylko odmrozić szyby.
    Można przerobić czujnik temp wewn, żeby climatronic myślał, że już jest 5 st i się wyłączał ale to takie rozwiązanie "na około".
    Podejrzewam, że VW wymyślił coś na przypadek webasto w B4 tylko wybitnie nie mogę na nic mądrego trafić w sieci, są schematy do Golfa 4, Paska b5 itd ale tam jest inny nowszy climatronic.
    Trafiłem na opis climatronica z Paska b3 ale wg wyprowadzeń to jakiś inny panel jak mój..
    Nawet zasilania ma inaczej niestety
    Please help.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam.
    Klimatroniki w VW posiadają funkcję pracy z ogrzewaniem postojowym.
    Na wyświetlaczu pojawia się obrys samochodu i symbol HE.
    Podrzuć na PW maila do siebie.
    W załączeniu schemat podłączenia klimatronika w B4 z ECON-em.
  • Poziom 18  
    wielkie dzięki za pomoc.. na razie temat się odwlekł
  • Poziom 9  
    sp9svn nie bardzo rozumie ten schemat, możesz mi powiedzieć pod który pin podpina sie webasto?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 18  
    już jestem po pierwszych próbach - faktycznie climatronic łapie o co chodzi ale jeszcze muszę chwilkę po siedzieć nad ukłądem uruchamiającym... ogólnie WIELKIE dzięki za pomoc kolegi sp9svn :)
  • Poziom 20  
    Witam,
    załączony schemat wskazuje miejsca gdzie trzeba podać napięcie kiedy piec wystawia informację
    o załączeniu nawiewów - informacja ta przychodzi z FG+ , pojawia się tam +12V, ten plus powoduje
    przyciągnięcie przekaźników (kontakty 86) z drugiej strony cewki przekaźników (kontakty 85) podłączone
    są do masy. Po zadziałaniu przekaźników powodują rozwarcie styków NC (87a i 30) i zwarcie styków NO
    (87 i 30) a tym samym podanie +12V na:
    - T10a/3, T5d/3 i T6/2 od jednego przekaźnika - ten dolny,
    - na układ dmuchawy od drugiego przekaźnika - ten górny.

Wskazane piny na które przekaźniki komutują napięcie +12V normalnie są zasilane z plusa po stacyjce.
    WAŻNE!!!
    Zastosowany układ z przekaźnikami zabezpiecza instalacje samochodu przed dostaniem się
    napięcia na resztę obwodów "po stacyjkowych" w momencie jak piec wystawi +12V na FG+.
    Górny przekaźnik musi być bardzo dobrej jakości - zasila dmuchawę.

Mam nadzieję że teraz jest wszystko zrozumiałe i przejrzyste.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    sp9svn napisał:
    Witam.
    Klimatroniki w VW posiadają funkcję pracy z ogrzewaniem postojowym.
    Na wyświetlaczu pojawia się obrys samochodu i symbol HE.
    Podrzuć na PW maila do siebie.
    W załączeniu schemat podłączenia klimatronika w B4 z ECON-em.

Czy w passacie B3 climatronic Jest też taka opcja ??
  • Poziom 20  
    heruur napisał:
    Czy w passacie B3 climatronic Jest też taka opcja ??

Nie
  • Poziom 10  
    Czyli jedyna opcja zakupić panel climatronica z Passata B4 ( wersja z ECON) tak ??
  • Poziom 20  
    Witam,
    heruur napisał:
    Czyli jedyna opcja zakupić panel climatronica z Passata B4 ( wersja z ECON) tak ??

Nigdy nie analizowałem wariantu ze zmianą klimatronika w B3 na wersję od B4,
    zanim podejmiesz decyzję o kupnie takowego dokonałbym dokładnej analizy
    podłączonych do klimatronika obwodów, nawet gdyby okazało się że nie ma różnic
    albo są ale da się je pokonać byłbym ostrożny.
    Swoją drogą zasięgnę języka - odezwę się wtorek - środa.
  • Poziom 10  
    Witam.

W moim przypadku climatronic jest na stole... mam w zamiarze pakowanie tego do Golfa MK2 więc spokojnie analizuje wszystko... teraz muszę porównać schematy climatronica B3/B4 bo jeśli będzie to samo to zaczynam poszukiwania panelu z ECON.

pozdrawiam Mateusz
  • Poziom 10  

Witam, zdjęcie panelu climatronica passat B4 z econ, do ktorych pinów mam się podpiąć z sygnałem webasto ?
  • Poziom 18  
    herur źle kombinujesz
    to się nie tak robi - zobacz na schemat kolegi sp9svn
    z webasto wpinasz się w zasilanie klimatronika
    chodzi o to że jak climatronic dostanie 2 plusy zamiast 3 jak to dostaje normalnie w czasie pracy auta to przełącza sie w tryb HE
    w tym trybie jest około minuty oczekiwania na rozgrzanie webasta a później włacza się delikatnie nawiew i rozgrzewa auto
    ja mam tak podłączone od początku zimy i jest SUPER
    jeszcze raz dzięki za pomoc kloegi sp9svn.. jak dla mnie temat rozwiazany ale może nie zamykajmy wątku skoro jeszcze są pytania innych ludzi
  • Poziom 11  
    Czyli kolego 1robert. Trzeba sie wpiąć w skrzynke bezpieczników?? w bezpiecznik 6i 16?? Powiedz jak krowie na rowie gdzie co wpiąć bo zielony jestem z tego tak jak inni.
  • Poziom 18  
    schemat jest powyżej w pierwszej odpowiedzi kolegi sp9svn
    należy wyczepić skrzynkę bezpieczników, w niebieskich wtyczkach Q2 i Q4 umieszczonych z tyłu skrzynki znaleźć odpowiednie kable (czarno czerwony w Q2 i czarno żółty w Q4) dołożyć przekaźniki wg podanego schematu na tych kablach i koniec
    chodzi o to że po uruchomieniu webasto podaje climatronikowi dwa z trzech normalnie podawanych sygnałów dodatnich i w ten sposób climatronic łapie o co chodzi.
    jest to po prostu takie podłączenie climatronika żeby załączył się bez przekręcenia kluczyka.
    Jak ktoś totalnie nie kuma kabelków to lepiej temat podrzucić elektrykowi z załączonym schematem.
  • Poziom 10  
    Odkopię trochę temat.
    Webasto mam, i mam zamiar zamontować Climatronic, więc podłączyłem sobie go na stole, i posprawdzałem to, i tamto.

heruur napisał:

Nie musi być z ECON, z funkcją OFF też działa.

sp9svn napisał:

Nigdy nie analizowałem wariantu ze zmianą klimatronika w B3 na wersję od B4,
    zanim podejmiesz decyzję o kupnie takowego dokonałbym dokładnej analizy
    podłączonych do klimatronika obwodów, nawet gdyby okazało się że nie ma różnic
    albo są ale da się je pokonać byłbym ostrożny.

Niema szans, połączenia B3, a B4 są całkiem inne.
  • Poziom 11  
    a pytanko. czy w golfie 3 z climatronikiem jest tak samo??

Dodano po 13 [minuty]:

ja znalazłem instrukcje montażu do golfa i jest inny schemacik

Dodano po 3 [minuty]:

• Poziom 11  
    zrobiłem tak jak w VW B4. po właczeniu webasta zapala sie klimatronik i po 2 min przechodzi w tryb HE i startuje dmuchawa. ale zauwazylem nastepny problem. gdy podam prad na Q4 zapala mi sie kontrolka od absu i poduszki. czy to tak ma być?
  • Poziom 10  
    jacekratownik napisał:
    gdy podam prad na Q4 zapala mi sie kontrolka od absu i poduszki. czy to tak ma być?

Raczej nie powinno. U mnie nic takiego się nie dzieje.
    Przekaźniki wstawiłeś tam żeby nie szło napięcie na resztę instalacji?
    Czy tylko dajesz plus na te kable?
  • Poziom 2  
    Witam, podłączyłem webasto pod climatronik wg schematu ale niestety wystąpiły problemy.

Przy wyłączonym webasto climatronic działa normalnie (czyli teoretycznie przekażniki dobrze podłączone)

Po włączeniu webasta po chwili włącza się climatronik ale w dziwny sposób:
    - niema napisu "HE" jest tak jaknym włączył zapłon ale nie można regulować nawiewem
    - zauważyłem że w momencie włączenia webasta nie działa w ogóle dmuchawa
    - po włączeniu zapłonu pojawia sie nadmuch

Niemam pomysły gdzie błąd popełniłem.

Proszę bardzo o pomoc
  • Poziom 11  
    Poczekaj ok 2 min, aż zmieni się na HE. Są też webasta które dawają prąd na dmuchawe dopiero po osiągnięciu 30 stopni przez płyn bo wcześniej nie ma sensu. Tak jak na filmiku jest pokazane jest u mnie. Gdy działa dmuchawa na HE i przekrece kluczyk jest ok, ale gdy zgasze trzeba znowu poczekac na ten napis HE. Pozdrawiam Jacek.
    U mnie był jeszcze problem z wentylatorkiem od czujnika temp tego w kokpicie, a mianowicie nie dostawał napiecia i wyskakiwał jakis błąd i musiałem podac mu napięcie z dioda zaporowa zenera
  • Poziom 2  
    Szkielo normalnie flaszkę bym Ci postawił jak byś bliżej mieszkał :)
    Wszystko działa - trzeba było po prostu poczekać.
    Sugerowałem się że jak piec da sygnał na przekażniki czyli na panel climatronika to już będzię w trybie HE a tu widać climatronic czeka jeszcze 2 minuty.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Podepne sie pod temat. U mnie po wlaczeniu zaplonu tez nie ma sterowania nawiewem, po 2 minutach wlacza sie HE i dmuchawa startuje. Problem w tym ze nie mam wogole webasta, stalo sie to z nienacka i jest tak do tej pory. Wyczytalem w temacie ze dzieje sie tak jak climatronic dostaje zasilanie tylko na 2 z 3 normalnie zasilajacych pinow. Gdzie szukac usterki zeby dzialalo tak jak powinno bez pojawiania sie HE??
  • Poziom 10  
    Dawno się tym zajmowałem, i mało pamiętam.
    Ale tak patrząc po schemacie, to w tej dużej wtyczce w panelu
    sprawdź przy włączonym zapłonie piny nr. 3, 17, 21
    W nich powinien być prąd.
    Bezpieczniki wszystkie sprawdziłeś?
  • Poziom 8  
    Dzieki za odpowiedz dzis sprawdzilem ponownie bezpieczniki i okazalo sie ze ten od wentylatora( nie pamietam numeru) ktos juz kiedys zle wlozyl w gniazdo przez co zostalo uszkodzone, wpialem obwod w nowe gniazdo i teraz hula az milo. Sory jeszcze raz za moje niedopatrzenie. :)