Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie PGE ZEORK Dystrybucja Sp. z o.o. ze Spółką PGE...

towerone 21 Oct 2010 15:02 3412 1
 • #1
  towerone
  Level 15  
  1 września nastąpiło połączenie Spółki PGE ZEORK Dystrybucja Sp. z o.o. ze Spółką PGE Dystrybucja S.A. Niby nic szczególnego, ale skutki tego połączenia już można odczuć. Do tej pory w moim regionie było tak, że na wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci n.n. była tabelka gdzie było podane jakiej mocy przyłączeniowej odpowiada konkretne zabezpieczenie przedlicznikowe. W związku z tym moc przyłączeniową dobierało się pod zabezpieczenie przedlicznikowe, bo i tak te moce było dość zawyżone.
  Teraz już tak nie ma. Wnioski się zmieniły, tabelka zniknęła. Teraz zamawiając np. 12kW mocy niewiadomo jakie zabezpieczenie przedlicznikowe zostanie narzucone. Energetyka ma jakieś swoje nowe tabele doboru zabezpieczeń przedlicznikowych, które są tajne, pracownicy nic na ten temat nie chcą mówić, bo podpisali jakieś oświadczenia o tajemnicy.
  Przecież to jest nienormalne. Do tej pory dla mieszkaniówki przyjmowało się 12,5kW na mieszkanie i zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. Jakimś cudem udało mi się dowiedzieć, że teraz żeby mieć przed licznikiem 25A, to trzeba zamówić moc w przedziale 14-16kW dla zasilania trójfazowego i 5kW dla jednofazowego.
  Ciekawa sytuacja może powstać gdy trzeba będzie dobrać zabezpieczenie przedlicznikowe w budynku mieszkalnym dla odbiorów administracyjnych, w którym będzie winda dla której wymagane będzie zabezpieczenie np. 63A, a z mocy przyłączeniowej dla odb. administracyjnych wyjdzie zabezpieczenie przedlicznikowe 50A.
  Do czego to wszystko zmierza? Czy to jest normalne czy może ja coś źle postrzegam?
 • #2
  karolq
  Level 22  
  Tabela doboru zabezpieczenia nie jest na wniosku tylko na na zawartej umowie. W PGE tak jest jak mówisz (dla 25A jest 14 kW 3fazy i 5 kW 1 faza ). Jeżeli chodzi o nowo wybudowane przyłącza to zamawianie mocy i tak jest wliczone w koszt przyłącza bo zakład odkupuje je od odbiorcy. W niektórych przypadkach jeszcze odbiorca zarabia na tym. A jeżeli chodzi o istniejące przyłącze i domówienie dodatkowej mocy to niestety trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem około 100zł za 1 kW. Po tej fuzji PGE nie będzie robić problemów tylko istniejące przyłącza z zabezpieczeniami 16, 25 , 32 A podciągnie odpowiednio pod swoje tabele doboru mocy. Nie sądze żeby każdy miał płacić za różnice w mocy umownej pomiedzy starym a nowym właścicielem.