Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer dziwnie się zachowuje podczas instalacji systemu

obelix2 21 Paź 2010 19:23 1643 12
  • #1 21 Paź 2010 19:23
    obelix2
    Poziom 21  

Witam!

Otrzymałem komputer z zepsutym systemem Windows XP. Płytka instalacyjna nie wykrywała tego systemu, a co za tym idzie, nie można było go naprawić. Problem polegał na wyskakiwaniu BS'a przy jakimkolwiek sposobie uruchamiania.

Postanowiłem więc zainstalować system Ubuntu 10.04 LTS. Było przy tym wiele problemów, podczas których wynikło kilka problemów z komputerem.

Najpierw na celownik poszedł napęd - czytał płyty ale z błędami. Czyszczenie nic nie dało, więc wymieniłem go na inny (sprawny).

Dalej okazało się że zasilacz dawał zbyt małe napięcie na linii 5V i 12V. Wymieniłem na inny. Obecny zasilacz jest sprawny i napięcia również są poprawne.

Sprawdzałem również dysk programem MHDD i program ten nie wykazał żadnych błędów ani problemów z dyskiem.

Obecnie komputer ma zainstalowany zepsuty system Ubuntu (wer. jw.). Podszedłem więc raz kolejny do instalacji tego systemu.

Efekt: przy około 56% postępu komputer po prostu się wyłączył. Nic z gruszki nie z pietruszki, nastąpił brak zasilania.

Kondensatory są w porządku.

Pisałem o tym na forum systemu który instaluje, jednakże objawy wskazują bezwzględnie na problem z komputerem.

Testowałem płytę z Ubuntu na maszynach wirtualnych (ale na tym napędzie co jest w komputerze na którym próbuję zainstalować ten system) i wszystko działało poprawnie.

Komputer posiada procesor Celeron 2.13Ghz oraz 256Mb ramu (pamięć testowana, sprawna), dysk sata 40GB. Informacji na temat płyty głównej nie posiadam.

Proszę o pomoc!

0 12
  • Pomocny post
    #2 21 Paź 2010 19:28
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 21 Paź 2010 19:50
    obelix2
    Poziom 21  

Bios był resetowany już wcześniej.

A co znaczy "to samo z pamięciami" - też "rozmontować" (:?:) i wyczyścić?

0
  • Pomocny post
    #4 21 Paź 2010 19:56
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 21 Paź 2010 20:34
    obelix2
    Poziom 21  

Żeby wyczyścić gniazdo procesora należy rozmontować jego blok, czyli radiator ewentualnie wentylator ;) Popróbuję.

--EDIT:

Ooops... Spróbowałem zainstalować to drugi raz i znowu to samo. Procesor, już po wyłączeniu miał 89°C :|

0
  • Pomocny post
    #6 21 Paź 2010 21:50
    hooverbass
    Poziom 9  

Witam.
    Miałem podobny problem, być może w czasie instalacji systemu gdy procesor jest obciążony w 100% brakuje chłodzenia. Jeżeli będziesz rozmontowywał radiator i procesor to sprawdź czy jest pasta odprowadzająca ciepło od procesora (nie zapomnij o zasilaniu wentylatora). Wyłącza się pewnie dlatego, że ma w BIOSie ustawioną temperaturę przy której następuje awaryjny shutdown.

0
  • #7 22 Paź 2010 15:10
    obelix2
    Poziom 21  

Panowie, jest PROBLEM!

Otóż, procesor jest przyklejony do radiatora :O

Zdjąłem najpierw obręcz utrzymującą radiator i wentylator na procesorze, a następnie wyjąłem blok chłodzenia (wentylator z radiatorem) i patrzę w gniazdo a tam pusto. Gdzie jest procesor? Okazało się że jest przyklejony do radiatora (nie wiem czym, nie wiem jak). Z początku myślałem że tak ma być, ale w gnieździe procesora jest wajcha blokady która dodatkowo przy zdejmowaniu radiatora (z procesorem) była zablokowana :O

Jak odkleić ten procesor?

0
  • Pomocny post
    #8 22 Paź 2010 15:24
    rafix25
    Poziom 24  

Haa, ale numer :!: :D Ktoś wcześniej pewnie grzebał i albo przykleił chłodzenie do CPU na lakier do paznokci lub np, cyjanopan, kropelkę, itp. w nadziei, że poprawi odprowadzanie ciepła albo włożył procesor w socket bez otwierania blokady!:D.
    Miałem kiedyś już taki przypadek, jednak w grafice ATi RADEON X600. Brokatowy lakier do paznokci posmarowany grubo na małym rdzeniu GPU - obłęd - niektórzy są tacy pomysłowi. :D:D:D
    Ten Celeron jest na PGA478, więc proponuję użyć cienkiego ostrza od "tapeciaka" do rozdzielenia tej gorącej pary :bad-words: :D, następnie wyczyścić obie powierzchnie i co dalej, to już chyba wiadomo?

0
  • #9 22 Paź 2010 15:39
    obelix2
    Poziom 21  

Czym te powierzchnie wyczyścić? Miałem gdzieś drobny papier ścierny ale zgubił się a byłby chyba najlepszy.

0
  • Pomocny post
    #10 22 Paź 2010 15:41
    rafix25
    Poziom 24  

Broń Boże papier :!:
    Tylko ostrze od żyletki lub tapeciaka i to bardzo delikatnie! - zwłaszcza procesor.
    No ale co tam było? Klej, lakier czy może dwustronna taśma termoprzewodząca?

0
  • #11 22 Paź 2010 15:42
    obelix2
    Poziom 21  

Bo ja wiem. Chyba pasta termoprzewodząca jakaś dziwna. Między procesorem a radiatorem zostało jej mało ale powypływała ona na boki i "skleiła" całość...

0
  • Pomocny post
    #12 22 Paź 2010 15:45
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 08 Kwi 2011 15:10
    obelix2
    Poziom 21  

Wszystko ładnie wyczyściłem i komputer śmiga. Dzięki wszystkim za pomoc!

0