Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak powinna byc rezystancja uzwojenia silnika pralki PDH 885

Pikczu 24 Wrz 2004 18:39 2921 10
  • #1 24 Wrz 2004 18:39
    Pikczu
    Poziom 14  

Witam ta pralka mnie do szalu doprowadzi w zeszlym tygodniu ja naprawilem po n-tej juz awari
    Mialem uszkodzony TDA 1085c
    minol tydzien i to samo sprawdzilem wszystkie elementy na plytce kondziory, diody, rezystory tez zmierzylem, sa ok i znowu spalil sie TDA 1085c
    napiecie na pinie 9 3V a powinno byc 15
    Niewiem dlaczego on sie fajczy niemoge znalesc przyczyny
    zastanawia mnie rezystancja uzwojenia silnika pralki ze schematu wynika ze w tym silniku sa dwa niezalezne uzwjenia prania i wirowania
    i moje pytanie brzmi czy rezytancja uzwojenia np silnika prania powinna byc identyczna miedzy wspulnym zaciskiem a zaciskami skrajnymi
    zeby bylo wiadomo o co mi chodzi:
    Miedzy zaciskiem B (Przyjmijmy srodkowym)
    i zaciskiem A (skrajnym ) mam 7 ohm

Miedzy zaciskiem B (srodkowym ) i Zaciskiem C (skrajnym) mam 10 ohm

Miedzy A i C Mam ok. 17ohm
    Co o trym sadzicie czy wszystko jest ok.
    NA drugim uzwojeniu przyjmijmy ze bedzie to uzwojenie wirowania
    Rezyztancja jest rowna miedzy A i B, B i C i ma ok 15 ohm
    Przepraszam za przydlugawy post

0 10
  • #2 24 Wrz 2004 19:46
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 24 Wrz 2004 22:44
    Pikczu
    Poziom 14  

tacho sprawdzilem jest ok
    chyba 43 ohm ale dokladnie nie pamietam jak krece podaje napiecie
    zastanawia mnie dlaczego spalil sie ten uklad
    spalila sie tez cewka elektro zaworu do wody
    wczesniej walnal filtr p.z. i go wypiolem calkowicie bo mial przebicie
    moze przez to ze tego filtru niema robia sie jakies szpilki czy co?
    tak sie zastanawiam nad tym silnikiem bo kiedys pralka miala wyciek i silnik jest troszke przyrdzewialy i oblany takim syfem z proszku itp.
    moze po nagrzaniu cos sie dzieje z uzwojeniem i ma jakies przebicia lub cos innego niewiem juz sam niebede tu glupot wymyslal.
    chyba sie poddam
    a jesli chodzi o rezystancje uzwojenia to sa ruzne tak jak pisalem wyzej
    niewiem ktore uzwojenie jest prania a ktore wirowania ale na jednym mam rezystancie po ok 15 ohm miedzy zaciskami skrajnymi a zaciskiem wspolnym
    a na drugim uzwojeniu rezystancja miedzy wspolnym a skrajnymi jest rozna!
    w ciagu ostanich paru tygodbni wymienilem juz
    Elektro zawor, grzalke, programator, kondensator i troche drobnicy na plytce sterownika rma 130

0
  • #4 24 Wrz 2004 22:57
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 25 Wrz 2004 00:47
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Bardziej adekwatny dla porównań byłby pobór prądu przez silnik w czasie ruchu "perwersyjnego" i wirowania. Rezystancja stałoprądowa mierzona przy (małym napięciu może nie ujawniać zwarcia międzyzwojowego - małą dokładność pomiaru albo przebicie niepełne).

Najlepiej mierzyć tylko z wodą (wtedy jest podobne obciążenie) - ruch "perwersyjny" i na pusto wirówkę. Wtedy inna osoba może wykonać podobny test u siebie w porównywalnych warunkach.

To porada - osobiście nie posiadam takiej pralki.

0
  • #6 25 Wrz 2004 01:49
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Paweł Sujko napisał:
    (....)
    Najlepiej mierzyć tylko z wodą (wtedy jest podobne obciążenie) - ruch "perwersyjny" i na pusto wirówkę. Wtedy inna osoba może wykonać podobny test u siebie w porównywalnych warunkach.

To porada - osobiście nie posiadam takiej pralki.

Hmmm, byłes ostatnio w Paryżu blisko "Moulin Rouge" że tak mówisz o "perwersyjnych" ruchach silnika? :D :D

0
  • #7 25 Wrz 2004 02:02
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Takie jajcarskie skojarzenie ruchów rewersyjnych z perwersyjnymi ze względu na podobieństwo dźwiękowe (dla rozrywki mówimy też w pracy na cęgi boczne - zboczone itd.) Trzeba sobie jakoś urozmaicać prozę życia. Ostatni raz "Muliłem Róż" parę lat temu.

Silnik pralki zwykle stoi (znów skojarzenia), wykonuje powolne ruchy (znów skojarzenia) nawrotne (ruch w lewo, stop, w prawo, stop, itd) lub szybkie przy wirowaniu.

Kłaniam się !

0
  • #8 25 Wrz 2004 14:24
    Pikczu
    Poziom 14  

witam poprzednim razem mialem uszkodzony, 2 rezystory, tda, 1 tranzystor, diode zenera (wylecjala w powietrze)
    wiec przy okazji wymienilem tez wzmacniacz operacyjny, transoptor, triak byl dobry ale tez wymienilem dla pewnosci
    to ze on steruje trtjakiem jest logiczne tylko sie zastanawiam moze po sciezkach zasilania dostaja sie tam jakies impulsy czy cos
    A z tym poborem pradu to jest dobry pomysl zaraz to sprawdze
    wlasnie kupilem 2 nowe TDA i biore sie do walki z Pralka

0
  • #9 25 Wrz 2004 14:54
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 25 Wrz 2004 17:30
    Pikczu
    Poziom 14  

W czesci od wirowania
    ale toprzez to ze woda lala sie na kolo pasowe( to duze ) a ono rozbryzgiwalo ja po calej pralcer i zalala regulator RMA 130 jak ja rozebralem wszedzie bylo widaz przebicia na plytce sprawdzilem wszystkie elementy po kolei i wymienilem uwalone
    Mierzylem napiecier na pinie 9 ukladu TDA i mialem wtedy ok 9V wymienilem uklad i maszyna ruszyla
    a tym razem mam napiecie na tym pinie ok 3V
    sciaglem PDF'a do TDA 1085c ale niebardzo wiem czego szukac
    zmierzylem tez napiecia na plytce po wylutowaniu ukladu i wszedzie jet ok 3V jedynie na pinie 1 jest 130V

kombinowalem troszke i podalem napiecie z zasilacza 15v na pin 9
    i silnik sie kreci na czas tej pruby odpiolem czerwony przewod z N i ze zlacza 5
    co dziwne po odlaczeniu zacilacza napiecie 15V juz tam jest caly czas samo sie naprawilo
    silnik zaczol dzialac ale po chwili znowu stanol a napiecie na pinie 9 ukladu tda mam ok 15V
    wydajemi sie ze mozga tobyc zimne luty ale sprawdzilem juz cala plytke kazdy podgrzaelm luitownica na nowo i dalej nic!!

0
  • #11 30 Wrz 2004 22:25
    Pikczu
    Poziom 14  

ok zrobilem narazie tylko pierze niestety niechce wirowac jak zrobie to napisze

0