Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie AA zamiast zasilacza do laptopa

21 Paź 2010 22:22 4636 12
  • Poziom 14  
    Witam,
    ostatnio widziałem ciekawą ładowarkę do SE: na 2 paluszki AA. Pomyślałem więc, że skoro coś takiego da się wykonać dla telefonu to pewnie da się też do laptopa. Alternatywa ładowarki samochodowej w podróży itp. W moim lapku (Acer Aspire 7740) zasilacz ma 19V i 3,42A na wyjściu. Da się wykonać taki "zasilacz" na baterie? Najlepiej na baterie AA (ok 12 baterii wejdzie) żeby ograniczyć wagę i wielkość takiego urządzenia. Co myślicie o takim projekcie? Wystarczy samo podłączenie baterii czy jest konieczna jakaś elektronika do tego?
    Pozdrawiam,
    Metyl
  • Poziom 38  
    Baterie paluszki AA dają za mało pradu i nie uruchomi ci sie lapek.:cry:
  • Poziom 14  
    Nie chodzi mi o baterię do laptopa na paluszki tylko o zasilacz ładujący prądem z baterii AA. Ma podtrzymać baterię w laptopie żeby działała dłużej.
  • Poziom 39  
    Chyba kombinujesz oszukanie praw fizyki? Jak nie kombinowałbyś musisz dostarczyć przynajmiej 20 W mocy. Pisząc o bateriach AA nie podajesz sposobu ich zastosowania. Realne na krótki okres byłoby zastosowanie baterii 12/13 szt lub 16 akumulatorów połączonych w szereg. Jeśli kombinujesz przetwornicę to zważ, że trzeba będzie dostarczyć ze źródła spory prąd i nie unikniesz strat.
  • Poziom 14  
    Jak długo te 12/13 baterii by wytrzymało przed rozładowaniem? Jaka będzie moc?
  • Poziom 19  
    brofran napisał:
    Baterie paluszki AA dają za mało pradu i nie uruchomi ci sie lapek.:cry:

Industrial dadzą (ale gdzie je kupić ot tak w detalu na sztuki... tego chyba najstarsi górale nie wiedzą).
    20W ? Minimum 30 ale lepiej licz z 40 szt. ogniw by ich nie zajechać, strata na przetwornicy oraz problem z stabilizatorem napięcia jak sie zjazd poniżej 1,2V zacznie. Zaś odprowadzenie 20 czy więcej W na prostych układach... prościej z 12V aku samochodowego lub 24V UPS, na AA to będzie się po prostu wylewało strumieniami po zakatowaniu ogniw lub nie nadażysz z wymienianiem by stabilność utrzymać (worek baterii albo cegła aku AA i modlitwa by kasy na wymianę ogniw starczyło).

Dodano po 2 [minuty]:

metylopentan napisał:
    Jak długo te 12/13 baterii by wytrzymało przed rozładowaniem? Jaka będzie moc?

Na 12/13 to pozabijasz / porozlewasz ogniwa i tylko poniszczysz mnóstwo ogniw zanim coś takimi prądami naładujesz. Lepiej weź 2xwięcej ogniw by dłużej pożyły, waga oczywiście duża.

Czas działania taki długi jak długo podziała przetwornica (musiałbyś znaleść kogoś kto ci driver zrobi i zasilanie z AA robisz niczym do latarki zyli driver latarkowy pod pakiet ogniw jako zasilanie -> przetwornica ładowarki z szerokim zakresem napięć wejściowych by przy spadku napięcia z AA działała oraz dużym prądem wyjściowym rzędu licz 3-5A). Stówa i drożej cię to wyjdzie, taniej i prościej oraz lżej zrobić przetwornicę z aku samochodowego lub do 24V z ręczną regulacją i mikroprocesorówkę.

Najgorsza wiadomość to taka że będziesz sporo w plecy bo takie ładowarki AA do tel nie ładują do pełna tylko podtrzymują / doładowywują ale są za słabe by od 0 do full naładować a w bat. laptopa są liczniki, czyli... albo reset baterii co tydzień dwa albo kosztami baterii do laptopa się do tego w try miga zrazisz paskudnie jak zacznie w dobę naliczać 3-5 ładowań jak przetwornica na słabym pakiecie ogniw będzie miała "czkawkę".

Doradzę ci coś - zasilacz samochodowy na 12V + zasilacz 230V / 12V 5A i masz w miarę uniwersalny komplet :] tanio i w miarę wszechstronnie - od ładowania z aku traktora po mercedesa i sieć.
  • Poziom 14  
    Nie chodzi mi o ładowanie od 0 na max, tylko o podtrzymanie, i nie korzystanie z tego na dłuższą metę tylko np podczas podróży (w autokarze itp gdzie ciężko jest o gniazdo zapalniczki). Ciężko wozić ze sobą ups'a i dosłownie i w przenośni :P A tak w ogóle to liczyłem, że obejdzie się bez przetwornicy (same baterie, jak w tel). A co można złożyć, żeby podtrzymało laptopa jeszcze jakąś godzinkę, nie było drogie i w miarę małe/lekkie? Macie jakieś pomysły?

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Druga bateria. :D
    Bardzo lekka i wytrzymała alternatywa.
    Jeżeli jeszcze da się ją włożyć zamiast napędu jak niektóre laptopy mają kieszeń media bay to super sprawa.
  • Poziom 14  
    Miałem na myśli rozwiązanie tańsze niż nowa bateria :P rzędu kilkunastu zł a nie kilkudziesięciu :P co myślicie o jakiejś prostej przetwornicy 12/19v z akumulatora żelowego? Znalazłem milion 500 sto 900 różnych schematów, jednak nie jestem na tyle zaawansowanym elektronikiem żeby ocenić który byłby najlepszy i nie uwaliłby mojego laptoka... Mógłby ktoś mi wskazać najlepszą i najbezpieczniejszą wersję takiej przetwornicy?

Media bay? Nie słyszałem...
  • Poziom 25  
    Aku żelowe to ślepa uliczka, załatw sobie trochę ogniw litowych, wbrew pozorom te z zużytych(uszkodzonych) baterii nie są wcale takie złe, jakiś układ prostego ładowania i gotowe, 5 ogniw szeregowo przy pełnym naładowaniu daje ok 21V max przy naładowaniu,przy rozładowaniu do 3,5V na ogniwo wychodzi 17,5V , prawie każdy laptop znosi takie napięcia, stosunek masy do zgromadzonej energii elektrycznej w ogniwach litowych jest o niebo większy niż w akumulatorach żelowych. jak się boisz o lapka to daj mniejszy pakiet ogniw powiedzmy 3 lub 4 w szeregu i przetwornica samochodowa do laptopa. Za kilkanaście zł to ile byś tych baterii nakupował i na jak długo by starczyły??? Akumulatory maja to do siebie że są wielokrotnie ładowalne, mimo że droższe to starcza na dłużej .
  • Poziom 19  
    Jeśli chcesz walczyć na aku to zastosuj 'zasilacz uniwersalny do laptopów samochodowy' itp itd jak zwał tak zwał (pracuje od 12V ale najlepiej myknij okiem na dokumentację w razie czego) - od razu gotowiec i możliwość ustawienia param. wyjściowych na własny laptop - kosztują około 25pln więc mały wydatek a zarazem gotowiec :)
  • Poziom 14  
    Revisor, te ogniwa potem zamiast ładowarki, tak? Gdzie można je kupić? Jakim prądem ładować?

Widziałem sporo schematów takich przetwornic na elektrodzie, jednak nie mam na tyle doświadczenia żeby stwierdzić który będzie lepszy. Ktoś mógłby pokazać mi najlepszy z projektów? (Ja po prostu się na tym aż tak nie znam :P)
  • Poziom 9  
    Kolego ja tak zrobiłem jak ty z tą ładowarką do telefonu, mam mały interes a w nim komputer starego laptopa telefon bezprzewodowy i ruter problem z tym, bardzo często nie ma tu prądu nawet po kilka godzin.

Rozwiązanie było dla mnie bardzo proste a zarazem tanie i podtrzymujące sprzęt kilka godzin(ale pewnie nie oszczędza tych baterii),
    Z kabli pomiędzy zasilaczem a ruterem i telefonem ściągnąłem izolację i przylutowałem do akumulatorków żelowych. Teraz gdy nie ma prądu to nawet mi internetu nie zrywa i rozmowy nie przerywa. Potrafi tak działać napewno 2 godziny może więcej ale tego nie sprawdzałem.

Z laptopem zrobiłem trochę inaczej, kupiłem dwa akumulatorki żelowe
    1- 6v 12A
    2- 12v 12a

Połączyłem je szeregowo co dało 18v podłaczyłem do tego kable z taką samą wtyczką jak wchodzi z zasilacza i w momencie gdy bateria się prawie wyładowuje wyłączam zasilacz i podłączam akumulatory,
    Komputer co prawda krzyczy(potrzebuje 19V) co rusz, że słaba bateria ale nie wyłącza się przez kilka godzin.
    Akumulatory ładuje zasilaczem do laptopa.

Rozwiązanie proste i tanie koszt akumulatorków to było coś ok 160zł za 4 akumulatorki, i zasilacz do laptopa 40zł, którym ładuje akumulatory. system działa od dwóch lat nic się nie spaliło choć pewnie akumulatory straciły -więcej niż powinny- swoją sprawność przez to, że są podłączone cały czas do zasilaczy tych urządzeń.