Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Button Code - jedno przyciskowy zamek szyfrowy.

emer2 21 Paź 2010 23:01 6625 11
  • Button Code - jedno przyciskowy zamek szyfrowy.
    Chciałbym przedstawić projekt Button Code. Jest to system, który pozwala całą klawiaturę zastąpić jednym przyciskiem. Użytkownik wprowadza czterocyfrowy kod do systemu, używając tylko jednego przycisku. Przycisk taki zastępuje całą klawiaturę i daje wiele kombinacji przez co, może posłużyć jako zamek szyfrowy do systemów zabezpieczających. Jeżeli wprowadzony kod jest poprawny to zamontowany przekaźnik zamyka obwód sterujący np. zamkiem w drzwiach. Może to trwać przez jakiś czas albo do czasu wprowadzenia poprawnego kodu. Układ taki może zostać zamontowany do obsługi drzwi garażowych, do włączania i wyłączania oświetlenia, w prostych systemach alarmowych albo do drzwi wejściowych. Sercem urządzenia jest mikrokontroler PIC16F628A. Mikrokontroler cały czas monitoruje stan przycisku. Na stronie źródłowej znajduje się filmik pokazujący zasadę działania projektu. Użytkownik otrzymuje wizualne informacje zwrotne poprzez świecenie diody LED. Dioda jak i przełącznik są podłączone dwoma tymi samymi przewodami, co znacznie ułatwia montaż i umieszczenie przełącznika w dowolnym miejscu. Mikrokontroler steruje przekaźnikiem, który zostaje zamknięty poprzez poprawne wprowadzenie kodu.
    Urządzenie pracuje w dwóch trybach. Pierwszy z nich to normalny tryb, gdzie wpisanie poprawnego kodu aktywuje system. Natomiast drugi służy do konfiguracji kodu, wedle życzenia użytkownika. Tryby te można zmieniać przy pomocy zworki. Zworka ustawia system w tryb konfiguracyjny, natomiast gdy zworki nie będzie, system będzie pracował w normalnym trybie. Zmiana trybu powinna odbywać się przy wyłączonym zasilaniu. Unikniemy wtedy ewentualnych błędów w pracy urządzenia. Przykładowy kod może wyglądać następująco: jeżeli byłyby to cyfry 1,2,3,4 to wciskamy jeden raz przycisk, po zaświeceniu się diody wciskamy dwa razy przycisk, później zaświeci się dioda, wciskamy trzy razy, dioda zaświeci się i wciskamy cztery razy przycisk. Jeżeli kod został wprowadzony poprawnie to mikrokontroler załączy przekaźnik. Jeśli nie dioda zacznie migać. Jest to dokładnie widoczne na filmie znajdującym się na stronie źródłowej, link na dole strony.

Schemat ideowy:

Wzór płytki drukowanej:

Link do strony źródłowej:
    Strona źródłowa

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    emer2
    Tłumacz Redaktor
    Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
    emer2 napisał 434 postów o ocenie 49, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Projekt płytki zupełnie mi się nie podoba - można to zrobić na jednostronnej bez kombinowania. Do tego to można było zrobić na PICu w obudowie DIP8, tak mamy stertę wolnych pinów, które mogłyby posłużyć do obsługi normalnej klawiatury...

Swoją drogą pomysł sprytny, lecz łatwy do złamania - wystarczy, iż obserwator będzie patrzył pod odpowiednim kątem i liczył przyciśnięcia. To nawet byłoby prostsze, niż z klasycznym zamkiem szyfrowym, gdzie ciało i/lub dłoń użytkownika zasłania widok...

BTW, czy czasem któryś z forumowiczów nie zrobił czegoś podobnego, ale do domofonu?
    a.bakus
    Poziom 15  
    Czytałem gdzieś o "podsłuchiwaniu" klawiatur z oddalonego miejsca. Rejestrowana była emisja elektromagnetyczna. O ile odkodowanie znaku z klawiatury komputera czy bankomatu (<<< tego nie czytajcie :-) ) może sprawiać jakiś problem to w przypadku tego projektu nie byłoby chyba żadnego problemu z zarejestrowaniem kombinacji przyciśnięć klawisza zamka.

Wiem, wiem, to science-fiction. He he.

Pozdrawiam

Michał
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    projekt ciekawy, ale nic poza tym, w rzeczywistości liczenie wciśnięć jest chyba mniej wygodne niż zwykła klawiatura, a oszczędzanie na switchach jest bez sensu skoro (jak nadmienił kolega) procek ma wolne piny...
    a co do złamania to wszystko da się złamać, jak jest dobry haker :D
  • Relpol przekaźniki
    nelik1987

Poziom 31  
    jak by koledzy nie zauważyli to nie jest projekt który ma zabezpieczać wejście do banku, czy coś w tym stylu. Jest to amatorski projekt, który świetnie by się sprawdził jako immobiliser do samochodu lub motocykla. Każde zabezpieczenie da się złamać i nie sądzę żeby celem tego projektu było wynalezienie bardzo bezpiecznego zabezpieczenia, tylko pokazanie swoich umiejętności. Mnie osobiście projekt bardzo się podoba jest przemyślany, a dzięki możliwości programowania poprzez ten sam przycisk urządzenie staje się funkcjonalne, do tego wykorzystanie jednej lini (2 przewody) do przycisku i diody też jest dobrym rozwiązaniem bo układzik może być oddalony sporo od przycisku i diody.
    a.bakus
    Poziom 15  
    Hipotetycznie gdyby jakiś operator kart płatniczych planował wprowadzenie takiego rozwiązania w bankomatach, to po lekturze komentarzy w tym wątku mam nadzieję że zrezygnował by z tego pomysłu. Tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa to oddalenie przycisku wraz z diodą od reszty bankomatu tym bardziej nie wchodzi w rachubę :)
    sens
    Poziom 14  
    a.bakus napisał:
    Czytałem gdzieś o "podsłuchiwaniu" klawiatur z oddalonego miejsca. Rejestrowana była emisja elektromagnetyczna. O ile odkodowanie znaku z klawiatury komputera czy bankomatu (<<< tego nie czytajcie :-) ) może sprawiać jakiś problem to w przypadku tego projektu nie byłoby chyba żadnego problemu z zarejestrowaniem kombinacji przyciśnięć klawisza zamka.
    .....
    Hipotetycznie gdyby jakiś operator kart płatniczych planował wprowadzenie takiego rozwiązania w bankomatach, to po lekturze komentarzy w tym wątku mam nadzieję że zrezygnował by z tego pomysłu. Tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa to oddalenie przycisku wraz z diodą od reszty bankomatu tym bardziej nie wchodzi w rachubę

Po pierwsze nikt nie pisał o bankomacie(ATM)
    Po drugie chyba nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo jest skomplikowana i zabezpieczona klawiatura szyfrująca ATM. Wszystkie klawiatury używane w bankomatach są i muszą być certyfikowane przez wydawców kart(Visa/MasterCard itd) pod kątem zabezpieczeń i standardów dotyczących tych urządzeń. Dodatkowo transmisja jest mocno kodowana - klucze oraz zaszyte funkcje szyfrujące w klawiaturze od razu kodują informację i taka jest wysyłana do jednego z centrów autoryzacyjnych(których jest kilka w Polsce).
    Po trzecie bankomat tak jest projektowany aby był jak najbardziej(najczęściej jest) zbliżony do idealnej klatki Faradaya co uniemożliwia "podsłuch" o którym piszesz.

a.bakus napisał:

Wiem, wiem, to science-fiction. He he.

Nie to nie jest Si-Fi - takie "podsłuchiwanie" jest możliwe jednak zbyt skomplikowane i za drogie dla zwykłego złodzieja. Dlatego przy ATM starają się podejrzeć Twój pin gdy go wprowadzasz.

Wracając do tematu, to nie jest to rozwiązanie(ze względu na swoją niesamowitą prostotę), które by można stosować przy zabezpieczaniu wartościowych rzeczy. Jednak można zastosować np. w ochronie naszej szuflady w biurku :)
    Zastosowanie dodatkowo pomiaru czasu przerw między kliknięciami lub czasu trwania samego naciśnięcia podniosłoby wartość tego projektu jako możliwego do zaakceptowania zabezpieczenia.
    a.bakus
    Poziom 15  
    sens napisał:

Po pierwsze nikt nie pisał o bankomacie(ATM)

No ja pisałem :)

sens napisał:
    Po drugie chyba nie zdajesz sobie sprawy (...)

Zdaje sobie sprawę z Twojego braku poczucia humoru.

sens napisał:
    Nie to nie jest Si-Fi - takie "podsłuchiwanie" jest możliwe jednak zbyt skomplikowane i za drogie dla zwykłego złodzieja. (...)

Nie myślisz chyba, że czytałem o tym w literaturze SF?

sens napisał:
    Zastosowanie dodatkowo pomiaru czasu przerw między kliknięciami lub czasu trwania samego naciśnięcia podniosłoby wartość tego projektu jako możliwego do zaakceptowania zabezpieczenia.

Wróciło poczucie humoru widzę. Tak trzymać!
    sens
    Poziom 14  
    Urgon napisał:

Gadasz głupoty - nie klawiatura jest szyfrowana, tylko transmisja między wbudowanym terminalem, a centrum obsługi bankomatów...

Nie napisałem że klawiatura jest szyfrowana tylko ma wbudowane funkcje szyfrujące oraz klucz szyfrujący :D

a.bakus heh... czepiasz się ;) :P mam na co dzień do czynienia z ATM więc troszkę się wypowiedziałem, ale już milknę :D
    chwiejak
    Poziom 10  
    Koledzy, mi akurat ten układ bardzo się przyda do otwierania rygla domofonu w bloku.
    Będzie sterowany przyciskiem wywołania:)
    Potrzebuję jednak dodatkowego układu który będzie ignorował impulsy na gong krótsze niż zadany czas (0,5-1s). Impulsy nie mogą się również kumulować (np 10 impulsów krótszych niż zadany czas nie może aktywować dzwonka)
    Proszę o wskazówki