Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[EAGLE] PCB regulatora motocyklowej prądnicy 6V

pkrys 22 Paź 2010 00:21 4078 7
  • #1 22 Paź 2010 00:21
    pkrys
    Poziom 9  

Witam.
    Założeniem zaprojektowania i wykonania tego regulatora prądnicy a nie zakup dostępnych zamienników jest jego montaż w obudowie po starym regulatorze elektromechanicznym. Wykonałem prototyp na płytce o maksymalnych wymiarach 66x47mm, który można bez problemu zamontować. Testowy regulator uruchomiłem działa prawidłowo ale płytkę do niego wykonałem odręcznie markerem. Ponieważ dla mnie i kolegów potrzeba tych regulatorów około 8 szt. chciałem ułatwić sobie robotę i zrobić płytkę tego regulatora w Eaglu aby wykonać ją metodą termotransferu. Na zamieszczonym w załączniku schemacie z Eagla kontaktron i cewka powietrzna są jako rezystory. Proszę kolegów o sprawdzenie poprawności rysowania i pomoc w dobraniu tych dwóch elementów. Jako że nie jestem elektronikiem i jest to mój pierwszy projekt, proszę moderatorów o wyrozumiałość.
    pozdrawiam
    [EAGLE] PCB regulatora motocyklowej prądnicy 6V [EAGLE] PCB regulatora motocyklowej prądnicy 6V [EAGLE] PCB regulatora motocyklowej prądnicy 6V

0 7
  • CControls
  • #2 09 Cze 2011 10:37
    traba
    Poziom 12  

Cześć
    Wykonałeś już ten regulator w wersji ostatecznej??? W jakim motorze ten regulator pracuje???
    Pytam się, bo znajomy przyniósł mi tzw. "puszkę prądów" z DKW i pytał się czy uda się wcisnąć w starą obudowę od regulatora samoczynnego upchnąć coś elektronicznego.

0
  • CControls
  • #3 10 Cze 2011 00:28
    pkrys
    Poziom 9  

Witam
    Regulator w takiej postaci jak na zdjęciu został zamontowany w motocyklu Junak. Regulator współpracuje z prądnicą 6V z minusem na masie został wyregulowany na max. prąd około 8A. Wykonany egzemplarz sprawuje się jak narazie bardzo dobrze. Chciałem wykonać płytkę tego regulatora w sposób bardziej profesjonalny i udostępnić jej wzór dla innych kolegów, ale niestety nie doczekałem się pomocy. Może jeszcze wrócę do jego ukończenia.
    pozdrawiam

0
  • #4 10 Cze 2011 15:27
    traba
    Poziom 12  

Może ci pomogę, bo jak pisałem wyżej znajomy mnie zaczepił o właśnie takie rozwiązanie. Interesuje mnie kilka spraw, czy mocno się nagrzewają tranzystory i czy dobrze rozumiem, że ta ceweczka z kontaktronem to od prądu wstecznego jest.

0
  • #5 10 Cze 2011 18:39
    pkrys
    Poziom 9  

Kontaktron i ceweczka jest można tak nazwać bez większego błędu elektromechanicznym ogranicznikiem prądu w tym regulatorze, odpowiednie ustawienie względem kontaktronu i ilość zwoi tej ceweczki daje nam max prąd jaki możemy pobrać z prądnicy. Za prąd wsteczny odpowiada w tym regulatorze dioda ja zastosowałem podwójną schotkiego do 15A. Tranzystor wykonawczy nie nagrzewał się nawet na tym małym radiatorku ale gorzej jest właśnie z tą diodą. Już w fazie testów pod zasialaczem i regulacji zakresu napięcia i max prądu odłożyłem dodatkowy radiatorek z chipsetu. Myślałem nad płytką z zastosowanym radiatorem w kształcie litery L i umieszczenie diody i odizolowanego tranzystaora na nim ale nie było pomocy w rysowaniu a ja w Eaglu jestem cienizna i tak zostało.

1
  • #6 10 Cze 2011 20:42
    traba
    Poziom 12  

Ja muszę dokonać niezłego upchnięcia elementów aby zmieścić się w puszcze prądów od DKW, Tak sobie myślę czy może te dwie diody zastąpić taka jedną 60CPQ150PbF.
    Raz że będzie jedna obudowa (łatwiej będzie dorobić radiator, dwa ma ona 60A więc powinna się mniej nagrzewać.

0
  • #7 10 Cze 2011 23:52
    pkrys
    Poziom 9  

Ja zastosowałem nie 2 pojedyncze a podwójną MBR-kę w obudowie TO-220 na inną większą (wyższą) nie pozwala kopułka oryginalnego elektromechanicznego regulatora RG9a. Ta dioda co podałeś jest w obudowie TO-247 a to dość duża obudowa choć i nad taką się zastanawiałem bo można ją położyć na płytce a miejsce w moim przypadku jest. Musisz też brać pod uwagę wyprowadzenia twojej puszki prądów, w reglu RG9a Junaka mam 16 czyli wejście od prądnicy na środkową łapkę, 19 do aku i 18 na cewke wzbudzenia prądnicy są po bokach a masa 10 to obudowa. W Dekawce będzie to pewnie inaczej oznaczone pewnie coś podobnego do oznaczeń w MZ Jaskółce typu D+ D- 51 DF. Ten regulator elektroniczny nie wymaga stosowania rezystora w obwodzie cewki wzbudzania na tzw. 2 biegu styków co w przypadku Junaczej prądnicy jest dużą zaletą.

0
  • #8 11 Cze 2011 00:31
    traba
    Poziom 12  

Zdaje sobie sprawę, że w DKW będą inaczej oznaczenia niż w junaku. Znajomy jest wprawiony w DKW. Zaadoptował już regulator z CZety, tylko chce mieć coś co da się upchnąć w obudowie starego regulatora. Myślę, że tą diodę po prostu położę wzdłuż laminatu i tyle. No będę kombinował. Jak coś kreatywnego wymyślę to dam znać.

0