Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny przekaźnik z funkcją opóźnienia wyłączenia.

22 Paź 2010 10:02 5756 11
  • Poziom 29  
    Witam. Potrzebuję porady fachowca.

W bramie wjazdowej do opóźnienia wyłączenia oświetlenia bramy mam zainstalowany przekaźnik elektroniczny firmy legrand.
    Niestety co jakiś czas przekaźniki te przepalają się - przebija triak.
    W związku z tym, że przekaźniki te są drogie, chciałbym zastosować jakąś alternatywę na zwykłym przekaźniku stykowym.
    Instalację robił elektryk i podłączenie przekaźnika wygląda tak jak na obrazku w załączniku. Może ktoś polecić jakiś prosty układ, który zastąpi mi ten elektroniczny przekaźnik?
    Dodam, że obciążenie jest małe, bo żarówki są LEDowe i sumaryczna moc, którą pobierają to jakieś 10W.

Elektroniczny przekaźnik z funkcją opóźnienia wyłączenia.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Gdzie jest podłączenie do oświetlenia?
    Ze schematu wynika, że triak steruje silnikiem, a nie oświetleniem.
    Podaj typ przekaźnika, bo z tego co narysowałeś niewiele wynika.

pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Witam. To schemat legranda z katalogu, więc sam go nie rysowałem.
    Tu (na wejściu) gdzie jest podane napięcie zasilania jest żarówka (ten X) od neutralnej strony. W załączniku jest nota katalogowa tego przekaźnika (po polsku na dole strony)

Wydaje mi się, że funkcja z wykorzystaniem silnika w ogóle nie jest wykorzystywana, tylko żarówka.
    Chyba, że facet zamiast żarówki wpiął te LED'y pod silnik M.
    Tak czy inaczej, jedno i drugie odłącza oba urządzenia po zadanym czasie, chyba, że się mylę.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Opis podłączenia jest bardzo enigmatyczny. Nie mamy pewności, co i pod jakie zaciski podłączył elektryk.
    Sprawdź które zaciski przekaźnika są wykorzystane i do czego podłączone. Zamieść schemat.

Z tego co napisałeś zrozumiałem, że chodzi Ci o realizację następującej funkcji:
    Po chwilowym zwarciu styków wyłącznika żarówka ma zaświecić i zgasnąć po określonym czasie.
    Jeżeli tak, to możesz zastosować tzw. czasowy wyłącznik schodowy.
    np jeden z tych:
    http://www.fif.com.pl/lista_produktow/25

pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Witam. Ten czasowy wyłącznik stosowany jest do opóźnienia wyłączania się np. wentylatora.
    Po zaświeceniu światła i jego wyłączaniu, silnik M ma ustalony czas po którym automatycznie się wyłącza, w tym konkretny przypadku żarówki LED są podłączone pod silnik.
    Potrzebuję jakiś prosty układzik, który zrealizuje to zadanie - najlepiej na przekaźniku, bo coś te tyrystory za często się palą tutaj - a niby obciążenia nie ma, bo jest ok0oło 10 lampek LED po 1.3W
  • Poziom 27  
    Pytanie zasadnicze:
    Chcesz taki przekaźnik kupić, czy zbudować?
    Namiary na przekaźniki spełniające Twoje wymagania podałem w poprzednim poście.
    To drugie rozwiązanie odradzam. Ze względów bezpieczeństwa.

pozdrawiam
  • Poziom 29  
    MCB napisał:
    Pytanie zasadnicze:
    Chcesz taki przekaźnik kupić, czy zbudować?
    Namiary na przekaźniki spełniające Twoje wymagania podałem w poprzednim poście.
    To drugie rozwiązanie odradzam. Ze względów bezpieczeństwa.

pozdrawiam

Witam. Cena tego Legranda stanowczo zniechęca ponieważ kosztuje on nieco ponad 160zł, a to już drugi spalony.
    Pomyślę jednak nad tym czasowym wyłącznikiem schodowym - najpierw zobaczę jak to połączyć, żeby działało.
  • Poziom 29  
    Witam. Po głębszym przeanalizowaniu instalacji udało mi się dojść, co powodowało uszkadzanie triaka - tutaj 2N6075 (4A 600V)
    Miałem zwarcie w uszkodzonej izolacji kabla, który prowadził do jednego z ośmiu halogenów, co powodowało losowe zwarcia i uszkadzanie triaka.

Dodam, że podstawiłem zamiast 2N6075, triaka BT136-600E i zadziałało bez problemów - oczywiście gabarytowo nie chciał się zmieścić, ale udało się jakoś to upchnąć. Układ działa jak należy, chociaż mam wrażenie jakby migotania halogenów, tyle, że trzeba się wpatrzyć żeby ten efekt odczuć.

Dziękuje wszystkim za pomoc. Pozdr.
  • Poziom 2  
    Witam End jezeli masz ten przekaznik legranda to moglbys mi napisac co lezy na triaku ,element ma 2 nozki ,dzieki pozdrawiam
  • Poziom 29  
    motoslaw napisał:
    Witam End jezeli masz ten przekaznik legranda to moglbys mi napisac co lezy na triaku ,element ma 2 nozki ,dzieki pozdrawiam

Witam. To jest bezpiecznik - chyba kubkowy, ale nie pamietam dokładnie prądu.. 3 lub 4A nie więcej na pewno bo, sam triak ma 4A max.
    Jesli Ci go wypala to zapewne triak uszkodzony, albo zwarcie na wyjściu - w obwodzie podłączanego obciążenia.
  • Poziom 2  
    Dzieki postaram sie w tygodniu go wymienic razem z triakiem i dam odpowiedz pod koniec tygodnia .Moj eksplodowal bo zrobilo sie zwarcie w puszce,(wago kiepsko trzymal przewod ) Dzieki pozdrawiam
  • Poziom 29  
    motoslaw napisał:
    Dzieki postaram sie w tygodniu go wymienic razem z triakiem i dam odpowiedz pod koniec tygodnia .Moj eksplodowal bo zrobilo sie zwarcie w puszce,(wago kiepsko trzymal przewod ) Dzieki pozdrawiam

Oczywiście wymień na 2N6075, bo z tymi BT mogą być problemy no i gabaryty...