Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaio SZ w częściach, układ chłodzenia i matryca

22 Paź 2010 14:13 1416 2
  • Poziom 2  
    Witam, właśnie konserwuje swojego laptopa jest to model SZ430N.
    mam go już prawie 4 lata i eksploatuję go dość mocno.

Grzał się trochę więc rozebrałem całości, wyczyściłem porządnie bebechy oraz wymieniłem pastę termiczną, pomogło.
    mam problem z wentylatorem i matrycą lcd..

1/ Wentylator

Jest już dość głośny, a to daje się we znaki i obniża komfort pracy. Chciałem już go rozkręcić i ew. nasmarować łożysko, tylko że :

a/ Jest to cały moduł chłodzenia, nierozkręcany. Dla chcącego nic trudnego, ale czy taka ingerencja da jakieś wymierne skutki? Czy nie jest to po prostu już jego koniec?

b/ zakładając że można spróbować reanimacji łożyska.. Czy można zastosować do konserwacji smar silikonowo-teflonowy? normalnie się nie stosuje w tego typu łożyskach... czy takie działanie nie narobi więcej szkód niż pożytku?

c/ No i chyba najważniejsze, czy da się zastąpić stary wysłużony wiatrak jakimś innym zmienikiem? I gdzie go szukać? czy tylko i wyłącznie serwis sony.. (cały moduł chłodzenia będzie pewnie kosztował parę stów, a chciałem uniknąć kosztów, lepiej kupić nowy laptop niż restaurować stary.)

2/ LCD

1/ Czy da się rozłożyć matrycę.. ?? do środka na obrzeżach lcd dostały się jakieś paprochy (na pewno nie są to badpixele ani subpixele.. ich kształt na to wskazuje..) niby nie jest to duży problem bo już z odległości 35cm ich nie widać no ale jak już konserwuję kompa to całościowo..

2/ Zauważyłem też że już nie świeci tak jasno jak wcześniej.. nie daje takiego ładnego kontrastu.. i tu moje pytanie czy to wina wypalającej się świetlówki (pewnie tak) lub też coś innego np.inwerter ? są jakieś sposoby aby to sprawdzić w domowych warunkach np. sprawdzenie napięcia na inwerterze?

Dzięki z góry
    vaio SZ w częściach, układ chłodzenia i matrycavaio SZ w częściach, układ chłodzenia i matryca
    Proszę przeczytać i stosować...Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
    Następne naruszenie tego punktu to automatyczne skazanie się na uzyskanie upomnienia....
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 14  
    Witam
    Jak chodzi o wiatrak to można wymienić sam nie trzeba wymieniać całego chłodzenie, cena 26 funtów.
    Jeżeli chodzi o Ekran to z tego co się orientuje to częściej w tym modelu spotykałem ekran LED i nie występuje tam inwerter.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    ok. wentylator już mam namierzony, dzięki

co do matrycy to na pewno mam lcd, jest inwerter.. grzebałem w bebechach dość długo.. ale matrycy nie rozebrałem bo nie znam stopnia ryzyka ;)