Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wentylatorami chłodnicy VW Touran 2.0 TDI AZV 2004

easyshare 22 Paź 2010 17:52 10803 6
  • #1 22 Paź 2010 17:52
    easyshare
    Poziom 8  

Witam forumowiczów,

Niedawno w moim Touranie pojawił się problem stale włączonych wentylatorów chłodnicy. Wentylatory pozostawały włączone aż do rozładowania akumulatora. Jedynym sposobem chroniącym akumulator przed całkowitym rozładowaniem było jego odłączanie od obwodu elektrycznego.
    Oryginalne wentylatory są firmy TEMIC i ich moc wynosi 300 W dla 360 mm i 220 W dla 295 mm.
    Uszkodzeniu uległ sterownik który jest zintegrowany z większym wentylatorem ( 360 mm ) więc kupiłem zestaw używanych wentylatorów wraz z obudową ( koszt 400 zł ). Po otrzymaniu przesyłki sprawdziłem typ zakupionych wentylatorów po czym okazało się, że są to wentylatory SIEMENSA i ich moc jest niższa. Wynosi odpowiednio 220W na wen. 360 mm i 150W dla 295 mm.

Mogę zamontować wentylatory o mniejszej mocy w tym przypadku ?

0 6
  • SterControl
  • #2 24 Paź 2010 17:45
    grzechu40
    Poziom 21  

Oczywiście możesz jedynie co możesz się spodziewać do nie co dłuższej pracy przy zschładzaniu chłodnicy.

0
  • SterControl
  • #3 24 Gru 2010 21:02
    maslomaslane
    Poziom 8  

Cześć mam ten sam problem przy silniku 2.0 BKD, czy oprocz wymiany wentylatorów, jest inny sposób na rozwiązanie tego problemu?

2
  • SterControl
  • #4 17 Mar 2011 21:33
    qwertyuiop1000
    Poziom 24  

Ostatnio miałem podobny przypadek ,po właczeniu stacyjki po 5 sekundach właczały się wentylatory i pracowały cały czas ,okazało się ze powodem było uszkodzenie zewntrznego czujnika temperatury :idea::D,tego w zderzaku :D:D

1
  • #5 17 Mar 2011 22:03
    carrot
    Moderator Samochody

śmiem wątpić w poradę kolegi, z drugiej strony w tym wyrobie samochodopodobnym wszystko jest możliwe....

0
  • #6 18 Mar 2011 10:46
    qwertyuiop1000
    Poziom 24  

To jest fakt :!:,sam jestem bardzo zdziwiony bo walczyliśmy z tym trzy godzinki VAG cały czas pokazywał błąd tego czujnika i dalsze kasowania błedów nic nie dawały ,klijent od tourana wyszedł z założenia ,że czujnika temperatury zewntrznej narazie nie potrzebuje żeby działał ,a tylko chciał żeby mu naprawić te cały czas pracujące wentylatory ,ale spróbowałem jednak zrobić podmianke tego czujnika i wentylatorki już nie kręciły się :idea::D

0
  • #7 05 Lip 2015 22:07
    .ami
    Poziom 11  

Opisywane są tutaj dwa przypadki:
    - gdy wentylatory działają cały czas po wyłączeniu samochodu i wyjęciu kluczyka ze stacyjki (aż do rozładowania akumulatora)
    - gdy wentylatory działają cały czas przy włączonym zapłonie

Pierwszy przypadek to uszkodzenie elektroniki sterującej w większym wentylatorze. Dochodziło do niego nagminnie w wentylatorach firmy TEMIC, które były montowane do touranów przed liftem (do 2006r). Potem były już stosowane wentylatory SIEMENS, w których ta usterka nie występowała.
    W drugim przypadku to uszkodzenie czujnika temperatury zewnętrznej. Sposób diagnostyki tegoż przypadku:

Link
    .

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo