Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Whirlpool ART 471/3 - termostat?

mrek12 22 Paź 2010 23:47 11169 14
  • #1 22 Paź 2010 23:47
    mrek12
    Poziom 9  

Zamrażanie OK, temp. w komorze zamrażarki -20°C. Natomiast w komorze chłodzenia tylko 10-11°C mimo ustawienia pokrętła termostatu na 7. Przy takim ustawieniu agregat włącza się na kilka minut co 40-60 min (przy nieotwieranych drzwiach).

Prostokątny obszar w chłodziarce niewybulony, w czasie pracy kompresora zaszroniony, ale nierównomiernie - na powierzchni widać raczej krople zamrożonej wody różnej wielkości niż szron. Sprzęt ma 6 lat, jeśli to termostat - wymienię, ale jeśli nieszczelność układu - kupię nową (tym bardziej, że ten Whirlpool od samego początku nie chłodził zbyt dobrze i bez żalu się z nim pożegnam).

Wiem, że podobne wątki na forum już były, ale nie dla tego modelu, a ponieważ moja wiedza o lodówkach jest raczej zerowa, nie jestem pewien, czy tamte wnioski można wprost przenieść na tę chłodziarkę - stąd ten temat.
    Z góry dzięki za pomoc.

1 14
  • #2 23 Paź 2010 00:24
    nares
    Specjalista AGD

Dla sprawdzenia, trzeba sprężarkę podłączyć "na krótko" - radzę, aby to zrobił fachowiec.

2
  • #3 24 Paź 2010 01:00
    mrek12
    Poziom 9  

Czy żeby dostać się do styków termostatu trzeba chłodziarkę wyciągać z zabudowy, czy da się to zrobić z wnętrza? Jeśli tak, to jak?

1
  • #4 11 Cze 2011 20:17
    mawi
    Poziom 11  

Witam dołączam się do pytania ponieważ w mojej chłodziarce są dokładnie takie same objawy.
    Pytałem w innych watkach, jak dostać się do termostatu, aby na krótko zewrzeć przewody od agregatu i sprawdzić termostat.
    Wieeelka prośba o podpowiedź.
    Pozdrawiam
    mawi

2
  • #5 11 Cze 2011 23:45
    mrek12
    Poziom 9  

:arrow: Kolego mawi,
    W mojej lodówce pomogła wymiana termostatu. Kupiłem zastępczy w north.pl A130057. Trochę w ciemno (dwie dychy w końcu nie pieniądz), ale okazało się, że strzał był trafiony. Miał on nieco dłuższą kapilarę niż oryginał, ale dało się ją ładnie zwinąć w kółeczko i schować w obudowie termostatu. Co więcej okazało się, że to nawet dobrze, bo po zwinięciu, takim aby długość kapilary była taka sama jak oryginalna chłodzenie było tylko ciut lepsze. Gdy ją natomiast odwinąłem, tak aby była dłuższa o ok. 15 cm. niż oryginalna (i mieściła się oczywiście w obudowie lodówki), wówczas chłodziarka zaczęła mrozić prawidłowo i działa do dziś. W położeniu 4 termostatu temp. jest ok. 4 stopnie na dolnej półce, a więc tyle ile zawsze powinno tam być (mam podejrzenie, że od nowości ten stary termostat był za "słaby" nawet na maksymalnym położeniu).

Dodatkowo, jak już zabrałem się za te remonty, okazało się, że rurka spustowa, przez którą odszrania się lodówka, była mniej więcej w połowie zatkana i woda zamiast sciekać do osadnika, gromadziła się na dnie lodówki, przez co skuteczność chłodzenia była niższa (przetykanie tym wyciorkiem plastikowym, czerwonym nic nie dawało, ponieważ był za krótki).
    Co do dostania się do termostatu - na pewno udało mi się to zrobić z wnętrza lodówki - nie trzeba całej jej rozbierać. Dziś już nie pamiętam dokładnie, ale po ściągnięciu osłony żarówki i pokrętła udało mi się jakoś porozbierać cały zespół termostatu (pamiętam, był jakiś zatrzask). Próbuj, na pewno ze środka, jak się nie powiedzie, spróbuję pojutrze zaglądnąć do środka i przypomnieć sobie dokładnie jak to szło.

1
  • #6 18 Cze 2011 09:04
    mawi
    Poziom 11  

:arrow: mrek12 dzięki za podpowiedź.
    Jestem przekonany, że muszę dostać się do termostatu od wewnątrz. Ściągnąłem gałkę i zatrzymałem się na etapie, jak na załączonym zdjęciu. Gałka od termostatu umocowana jest w plastikowym zatrzasku, który na pewno w jakiś sposób należy wyjąć, pytanie jak, w którą stronę? W załączeniu zdjęcie z wnętrza chłodziarki ART476/G/R. Jak tego nie zrobię, to nie przejdę do kolejnego etapu, czyli wymiany termostatu...

1
  • #7 01 Lip 2011 07:26
    budziol26
    Poziom 15  

Czy oryginalny nr. termostatu do tej lodówki ART 471 481927128788 też mam podobny problem i nie wiem jaki mam zamówić? Czy jest jakaś różnica jaka cyfra jest po ART 471/ bo ja nie wiem jaka mam? Jeżeli tak to gdzie to można sprawdzić?

2
  • #8 08 Lip 2011 20:24
    mawi
    Poziom 11  

Jeżeli napiszesz, jak się dostać do termostatu (a myślę, że jest podobnie w Twoim sprzęcie), to podam Ci jaki termostat należy kupić i wymienić ;-)
    Pozdr
    mawi

2
  • #9 21 Lip 2015 10:16
    stefanlapicki
    Poziom 1  

Mam ten sam problem i chciałem wymienić termostat. Po ściągnięciu pokrętła nie wiem jak ściągnąć obudowę termostatu. Nie ma żadnych śrub. Wygląda to tak jak na zamieszczonym wcześniej zdjęciu. Mógłby ktoś opisać jak rozebrać tę obudowę?

4
  • #10 24 Gru 2016 21:40
    Ted11
    Poziom 10  

Witam
    Ponawiam ten temat. Dotarłem do tego samego momentu jak foto powyżej. I nie wiem jak dalej zdemontować obudowę termostatu. Czy ktoś z szanownych kolegów zechce pomóc w tym temacie ? Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
    Pozdrawiam

2
  • #11 25 Gru 2016 08:59
    ALIBABA I
    Poziom 22  

Zdejmijcie osłonę żarówki wykręć żarówkę pod nią masz wkręt odkręć go i pociągnij obudowę termostatu do siebie dalej już tylko wyjęcie go z obudowy

0
  • #12 25 Gru 2016 09:40
    Ted11
    Poziom 10  

Dzięki...
    W tym modelu jest nieco inaczej. Brak jakiegokolwiek wkrętu. Po wykręceniu żarówki należy odkleić folię aluminiową odbijającą światło i pod nią podważyć zapadkę odchylając jednocześnie całość obudowy do wewnątrz. Następnie tak jak napisałeś pociągnąć do siebie i wysunąć z prowadnic. Dalej tylko odłączenie kostki i wysunięcie kapilary z obudowy.

U mnie od wczoraj termostat "na krótko" i temperatura w komorze chłodziarki ~ ok. +1°C. Więc termostat do wymiany.
    Dzięki za podpowiedź.
    Pozdrawiam

0
  • #13 29 Gru 2016 17:34
    Ted11
    Poziom 10  

Mam nowy termostat, ale przy próbie wkładania kapilary - wchodzi tylko do połowy i dalej jest wyczuwalny opór. Czy to możne być efekt zamarznięcia ? Do tej pory lodówka pracowała na wyłączniku czasowym w cyklach po 30 min i było w komorze 5-6 st. Czy muszę rozmrozić lodówkę ?

1
  • #14 30 Gru 2016 00:30
    zhudomel
    Specjalista AGD

Ted11 napisał:
    Czy muszę rozmrozić lodówkę ?
    Tak.

0
  • #15 30 Gru 2016 16:18
    Ted11
    Poziom 10  

Nic to nie dało. szybka decyzja i nowa lodówka w drodze (Whirlpool art 880 a+/nf )

0