Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Whirlpool ART 471/3 - termostat?

22 Paź 2010 23:47 12546 14
 • Poziom 10  
  Zamrażanie OK, temp. w komorze zamrażarki -20°C. Natomiast w komorze chłodzenia tylko 10-11°C mimo ustawienia pokrętła termostatu na 7. Przy takim ustawieniu agregat włącza się na kilka minut co 40-60 min (przy nieotwieranych drzwiach).

  Prostokątny obszar w chłodziarce niewybulony, w czasie pracy kompresora zaszroniony, ale nierównomiernie - na powierzchni widać raczej krople zamrożonej wody różnej wielkości niż szron. Sprzęt ma 6 lat, jeśli to termostat - wymienię, ale jeśli nieszczelność układu - kupię nową (tym bardziej, że ten Whirlpool od samego początku nie chłodził zbyt dobrze i bez żalu się z nim pożegnam).

  Wiem, że podobne wątki na forum już były, ale nie dla tego modelu, a ponieważ moja wiedza o lodówkach jest raczej zerowa, nie jestem pewien, czy tamte wnioski można wprost przenieść na tę chłodziarkę - stąd ten temat.
  Z góry dzięki za pomoc.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Specjalista AGD
  Dla sprawdzenia, trzeba sprężarkę podłączyć "na krótko" - radzę, aby to zrobił fachowiec.
 • Poziom 10  
  Czy żeby dostać się do styków termostatu trzeba chłodziarkę wyciągać z zabudowy, czy da się to zrobić z wnętrza? Jeśli tak, to jak?
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 11  
  Witam dołączam się do pytania ponieważ w mojej chłodziarce są dokładnie takie same objawy.
  Pytałem w innych watkach, jak dostać się do termostatu, aby na krótko zewrzeć przewody od agregatu i sprawdzić termostat.
  Wieeelka prośba o podpowiedź.
  Pozdrawiam
  mawi
 • Poziom 10  
  :arrow: Kolego mawi,
  W mojej lodówce pomogła wymiana termostatu. Kupiłem zastępczy w north.pl A130057. Trochę w ciemno (dwie dychy w końcu nie pieniądz), ale okazało się, że strzał był trafiony. Miał on nieco dłuższą kapilarę niż oryginał, ale dało się ją ładnie zwinąć w kółeczko i schować w obudowie termostatu. Co więcej okazało się, że to nawet dobrze, bo po zwinięciu, takim aby długość kapilary była taka sama jak oryginalna chłodzenie było tylko ciut lepsze. Gdy ją natomiast odwinąłem, tak aby była dłuższa o ok. 15 cm. niż oryginalna (i mieściła się oczywiście w obudowie lodówki), wówczas chłodziarka zaczęła mrozić prawidłowo i działa do dziś. W położeniu 4 termostatu temp. jest ok. 4 stopnie na dolnej półce, a więc tyle ile zawsze powinno tam być (mam podejrzenie, że od nowości ten stary termostat był za "słaby" nawet na maksymalnym położeniu).

  Dodatkowo, jak już zabrałem się za te remonty, okazało się, że rurka spustowa, przez którą odszrania się lodówka, była mniej więcej w połowie zatkana i woda zamiast sciekać do osadnika, gromadziła się na dnie lodówki, przez co skuteczność chłodzenia była niższa (przetykanie tym wyciorkiem plastikowym, czerwonym nic nie dawało, ponieważ był za krótki).
  Co do dostania się do termostatu - na pewno udało mi się to zrobić z wnętrza lodówki - nie trzeba całej jej rozbierać. Dziś już nie pamiętam dokładnie, ale po ściągnięciu osłony żarówki i pokrętła udało mi się jakoś porozbierać cały zespół termostatu (pamiętam, był jakiś zatrzask). Próbuj, na pewno ze środka, jak się nie powiedzie, spróbuję pojutrze zaglądnąć do środka i przypomnieć sobie dokładnie jak to szło.
 • Poziom 11  
  :arrow: mrek12 dzięki za podpowiedź.
  Jestem przekonany, że muszę dostać się do termostatu od wewnątrz. Ściągnąłem gałkę i zatrzymałem się na etapie, jak na załączonym zdjęciu. Gałka od termostatu umocowana jest w plastikowym zatrzasku, który na pewno w jakiś sposób należy wyjąć, pytanie jak, w którą stronę? W załączeniu zdjęcie z wnętrza chłodziarki ART476/G/R. Jak tego nie zrobię, to nie przejdę do kolejnego etapu, czyli wymiany termostatu...
 • Poziom 15  
  Czy oryginalny nr. termostatu do tej lodówki ART 471 481927128788 też mam podobny problem i nie wiem jaki mam zamówić? Czy jest jakaś różnica jaka cyfra jest po ART 471/ bo ja nie wiem jaka mam? Jeżeli tak to gdzie to można sprawdzić?
 • Poziom 11  
  Jeżeli napiszesz, jak się dostać do termostatu (a myślę, że jest podobnie w Twoim sprzęcie), to podam Ci jaki termostat należy kupić i wymienić ;-)
  Pozdr
  mawi
 • Poziom 1  
  Mam ten sam problem i chciałem wymienić termostat. Po ściągnięciu pokrętła nie wiem jak ściągnąć obudowę termostatu. Nie ma żadnych śrub. Wygląda to tak jak na zamieszczonym wcześniej zdjęciu. Mógłby ktoś opisać jak rozebrać tę obudowę?
 • Poziom 10  
  Witam
  Ponawiam ten temat. Dotarłem do tego samego momentu jak foto powyżej. I nie wiem jak dalej zdemontować obudowę termostatu. Czy ktoś z szanownych kolegów zechce pomóc w tym temacie ? Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Zdejmijcie osłonę żarówki wykręć żarówkę pod nią masz wkręt odkręć go i pociągnij obudowę termostatu do siebie dalej już tylko wyjęcie go z obudowy
 • Poziom 10  
  Dzięki...
  W tym modelu jest nieco inaczej. Brak jakiegokolwiek wkrętu. Po wykręceniu żarówki należy odkleić folię aluminiową odbijającą światło i pod nią podważyć zapadkę odchylając jednocześnie całość obudowy do wewnątrz. Następnie tak jak napisałeś pociągnąć do siebie i wysunąć z prowadnic. Dalej tylko odłączenie kostki i wysunięcie kapilary z obudowy.

  U mnie od wczoraj termostat "na krótko" i temperatura w komorze chłodziarki ~ ok. +1°C. Więc termostat do wymiany.
  Dzięki za podpowiedź.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Mam nowy termostat, ale przy próbie wkładania kapilary - wchodzi tylko do połowy i dalej jest wyczuwalny opór. Czy to możne być efekt zamarznięcia ? Do tej pory lodówka pracowała na wyłączniku czasowym w cyklach po 30 min i było w komorze 5-6 st. Czy muszę rozmrozić lodówkę ?
 • Specjalista AGD
  Ted11 napisał:
  Czy muszę rozmrozić lodówkę ?
  Tak.
 • Poziom 10  
  Nic to nie dało. szybka decyzja i nowa lodówka w drodze (Whirlpool art 880 a+/nf )