Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TECSUN S2000 czy już ktoś kupił?

Jap 23 Paź 2010 09:37 13337 24
  • #1 23 Paź 2010 09:37
    Jap
    Poziom 28  

Cześć
    Czy już ktoś kupił nowe dziecko TECSUNA? Za 300$ można mieć niesamowite radio z KF AM/SSB pasmem lotniczym i FM.
    Jeśli ktoś posiada ten sprzęt czy może się podzielić wrażeniami?
    Coś mi się wydaje, że mój DEGEN 1103 zostanie zastąpiony nową kolumbryną :O)

0 24
  • Mitronik
  • #2 24 Paź 2010 01:28
    Yaga
    Poziom 16  

Miałem okazje krotko pobawić się tym Rx-em, kupionym via eBay ( są tam od pół roku ). W warunkach typowo miejskich i tylko na antenach samego odbiornika.

Mnie to raczej nie zachwyciło, stosunkowo duże i ciężkie, sprawiające wrażenie wypasionej ładnie wyglądającej, plastikowej zabawki. Radiowo oczywiście wszystko działa ale w stylu de 1103, de 1106, PL 600 - audio brzmi nieco lepiej bo wieksze pudło. Na airbandzie lekkie przesłuchy z KF-u. Szkoda że nie pojechali z VHF-em do 146 MHz FM.
    Zajrzyj na youtube, tam jest sporo filmików z prezentacjami tego cuda.
    Nie sądzę też że to jest takie tanie ( chyba że sam przywozisz ). Kupujący je w HH miał pecha, doliczyli mu w kraju VAT.
    Reasumując - przy małym tle radiowym, w mniejszych miastach, na wsi, w terenie i na lepszych, właściwych antenach można mieć z tego jakiś pożytek, szczególnie jak się nie ma czegoś lepszego.
    Te ostatnie uwagi odnoszą się do całej rodziny tych urządzeń ( tecsun, degen, kaito) w warunkach miejskich trzeba mieć do tego dużo cierpliwości i nerwów ale cudów nie ma a te mniejsze są rzeczywiście tanie i jakoś działają.

Dziś w niedzielę, właściciel Tecsuna dał mi się dłużej z tym zapoznać - podtrzymuję powyższą opinię. Na rynku amerykańskim sprzedawane jest to pod nazwą Grundig Satellit 750 - tu masz manual ze strony sklepu w USA - http://www.21st-century-goods.com/mm5/graphics/00000001/GS750_Manual.pdf

0
  • Mitronik
  • #3 26 Paź 2010 19:28
    Jap
    Poziom 28  

Dzięki za info. Zawsze marzył mi się Grundig satellite 650 - a 750 trochę do niego nawiązuje. Może i masz rację, nie jest on aż tak tani jak DE1103 (obecnie właśnie mam takowy sprzęt) ale jak $ spadnie do wartości sprzed 3 lat to chyba dokupię sobie tego s2000.

0
  • #4 26 Paź 2010 19:54
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 26 Paź 2010 21:13
    Jap
    Poziom 28  

No jak chłopaki z Tecsuna robią sprzęt pod marką Grundig to chyba nie ma w nim dziadostwa. Znalazłem jeszcze coś fajniejszego - Tecsun HAM 2000 czyli Grundig satellit 800. Pięknie to wygląda...

0
  • #6 31 Paź 2010 13:52
    viera
    Poziom 10  

a moze jednak Eton E1 , lub jak kto woli Grund Satellite 900 ,urzadzenia o ktorych mowa tutaj , to sa klasyczne z podwojna przemiana czestotliwosci,co do czystosci odbioru to porownywalna jest nasza poczciwa Julia IC stereo ,szukasz z potrojna przemiana to patrz na grundig profesional np.model 650 , co do grundigow to model 700 jest ciekawy ponadto mozna nabyc do niego pamieci z wiekszajac z 500 do 2000 stacji ,a co do pasma air to za mala kase mozesz kupic tecsuna i klikajac na dwie cyfry otwierasz pasmo lotnicze ,poki co poczytajc proszę o etonie e1 a jak to jest nieciekawe radio to moze jeszcze zainteresuje was Pan Crusader chodzi pod roznymi nazwami ma podwojna przemiane czestotliwosci programowanie analogowe i cyfrowe ssb ,oraz duzy wybor czestoliwosci ,kosztuje niewiele ...

0
  • #7 31 Paź 2010 14:24
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Lis 2010 10:50
    saenta
    Poziom 9  

Też zastanawiam się nad S2000. Nurtuje mnie pytanie, czy S2000 nie jest Tecsunem PL-600 (takiego mam) tylko włożonym do większego pudła+ dodatkowe złącza+działający airband. Widziałem w internecie zdjęcie S2000 bez tylnej obudowy i było w nim bardzo dużo pustego miejsca (ok.50% objętości obudowy) i stąd moja obawa. Jeśli tak jest, to nie warto tego radia kupować.

1
  • #9 02 Lis 2010 20:42
    Jap
    Poziom 28  

No właśnie też wpadłem na zdjęcie wnętrza tego tecsuna... i puchy w nim.
    Także troszkę mnie to zniechęciło i zostanę troszkę dłużej z Degenem DE1103. Po prostu bardzo mi się podobają radia typu Grundig Sattelite 650 czy ten tecsun.
    Miałem kiedyś Satellite 2000 oraz Globo Star 2000 - ale to jeszcze analogówki więc trochę kłopotliwe w obsłudze. Po sparingu z DE1103 poszły na aukcjach.

0
  • #10 02 Lis 2010 22:11
    Yaga
    Poziom 16  

No i właśnie o to chodziło producentowi... to się ma podobać na pierwszy rzut oka bo jeśli chodzi o funcjonowanie to jestem właśnie po teście terenowym z przypadkową anteną = 10m drutu. Sasiad - właściciel już się w domu tym pobawił i zaproponował mi wycieczkę do lasu. Zabrałem swojego PL600 i pojechaliśmy w okolice Olkusza. Efekty użytkowe na KF-ie 3,5 i 7 dokładnie takie same. Za to na radiowym UKF-ie brzmi zdecydowanie lepiej, lepsza czułość, ciekawsze dla ucha stereo. Potem ja swoje włożylem do kieszeni a On swoje prawie 2,5 kg tachał w ręku.
    A Kolegę z wczesniejszego wpisu w temacie informuje że chinole kupili sobie trochę różnych marek w Europie. Grunding jest Chiński i nie ma już dziś nic wspólnego z Niemcami. Podobnie jak ogladając dzisiejsze filmy MGM (te z ryczącym lwem na początku) - oglądasz film "japoński" bo z wytwórni... Sony.

0
  • #11 03 Lis 2010 17:55
    saenta
    Poziom 9  

Jeśli "efekty użytkowe na KF-ie 3,5 i 7 dokładnie takie same" jak pisze kolega w poście powyżej, to nie ma sensu (moim zdaniem) tego radia kupować. Więc może ktoś bardziej obeznany poda co kupić w cenie podobnej do S2000? Może rozwiązaniem będzie skaner Yaesu VR-5000 lub Icom IC-R75?

0
  • #12 03 Lis 2010 20:16
    Hyper44
    Poziom 15  

Należałoby jeszcze wspomnieć, że S2000 ma wyjście II p.cz. 455 kHz, które można dołączyć np. do SDR-a albo konwertera DRM. W PL-600 oczywiście można je dorobić i u mnie działo znakomicie, ale nie każdy lubi się majstrować w środku radia.

2
  • #13 13 Lis 2010 18:51
    wiechaczek
    Poziom 2  

Mam Tecsuna S2000 o roku. Wygląda dużo lepiej niż to co oferuje. Powiem krótko radio dla tych co marzą o lepszym sprzęcie ale jeszcze mają nadzieję że za małe pieniądze dostaną coś dobrego (to ja rok wcześniej). Tecsun s2000 jest przeciętniakiem ma ładne gałki, analogowy s-metr, jest zasilany z baterii (moje R20 mają już rok i jeszcze działają ) i sieci. Za miastem jako tako w mieście już gorzej. Należy go traktować jak radio dla chcących posłuchać audycji a nie odbiornik komunikacyjny. Ponadto ma fatalne audio bo mimo regulacji tonów wysokich i niskich nic nie można wyregulować i słabsze emisje trudno zrozumieć. Po prostu muł w głośniku. Antena teleskopowa tylko pracuje w pionie bez przegubu , łatwo złamać. Odbierałem na nim faxy pogodowe z Bostonu (były takie propagacje w tym roku) i Niemiec mały pikuś. Ale to samo robiłem na moim DE1103 i Tecsun PL600. Z tym AIR bandem to jest taka sama kupa jak i w PL600. Nie działa jak należy. Na S2000 na AIR mogę posłuchać sobie w Warszawie czysto dziesiątek stacji -chyba przesłuchy z KF ale nie emisji lotniczych. No chyba że żółtki to już poprawili. Swoją drogą sprzedawać za 300 dolców coś co nie działa jak należy i to w obu Tecsunach... Widocznie w obu jest ten sam procesor z tym samym błędem. Nic lepiej i więcej nie usłyszycie niż w Degenie103.
    Szczerze odradzam, ja nie idę dalej w doskonaleniu posiadanego sprzętu to go zostawiłem. Jedyna zaleta i przewaga nad Degenem to jest rasowy wygląd radiostacji i fakt że się nie przewraca przy dotknięciu i nie muszę go szukać gdzie go położyłem. Dołóżcie jeszcze 100 dolców i już otwierają się fajne możliwości w używkach np na e-bay.
    Albo kupcie DE1103 bo zrobi to lepiej niż S2000 (nowocześniejsza konstrukcja) a zaoszczędzoną kwotę 200 dolców wydajcie na piwo.

0
  • #14 14 Lis 2010 21:50
    wiechaczek
    Poziom 2  

Udało mi się wczoraj zidentyfikować na S2000 dwie stacje z KF słyszane na AIR i Radio Polskie Dla Zagranicy. Jednym słowem to na pewno przechodzi z KF-u jak pisałem . Na PL 600 producent nie obiecywał pasma AIR tylko spryciarze odblokowali procesor, ale na tym koniec bo PL 600 nie posiada stosownych obwodów na to pasmo. Na S2000 wygląda to podobnie ale producent AIR tu niestety obiecywał.
    S2000 nie posiada AIR przynajmniej model który zakupiłem . To po prostu dobry radioodbiornik do odbioru audycji radiowych na terenie Syberii,Chin itp gdzie może być wdzięcznym wymiataczem rozgłośni KF/MW/LW, które masowo tam funkcjonują. Można zapamiętać na nim stacje (1000) i dobrze się wstroić. Jednym słowem fajny monofoniczny jamnik z bajerami.
    Rasowemu amatorowi szybko zabraknie w nim wszystkiego. Mnie najbardziej urzekły jego panelowe uchwyty. :))))))

0
  • #15 15 Lis 2010 18:50
    saenta
    Poziom 9  

A więc koledzy mający styczność z S2000 potwierdzili wątpliwości dotyczące jakości odbioru tego radia. Aby nie zakładać nowego wątku i na nowo nie określać oczekiwań proszę bardziej obeznanych w temacie o rady jakie radio kupić/szukać w przedziale 300-500$.

0
  • #16 15 Lis 2010 18:56
    sq7gvu
    Poziom 17  

Cześć,

Myślę, że spokojnie możesz kupić Tecsun PL-600 lub Degen DE1103. Oba radia spełnią tę samą funkcję co S2000, są natomiast mniejsze, nie wyglądają tak okazale jak S2000, ale funkcjonalnie są identyczne z w/w. Pomiędzy Tecsunem i Degenem są pewne różnice w obsłudze, ale to już jest wybór indywidualny.

Pozdrawiam,
    Marcin

0
  • #17 15 Lis 2010 21:02
    saenta
    Poziom 9  

sq7gvu napisał:
    Myślę, że spokojnie możesz kupić Tecsun PL-600 lub Degen DE1103.

Tylko te radyjka już mamy/znamy i lubimy. A teraz chcemy coś więcej...

0
  • #18 15 Lis 2010 21:14
    sq7gvu
    Poziom 17  

Cóż,

Weź pod uwagę model S2000. Wypas, jak to się mówi, nieziemski. Oferuje w zasadzie to samo, co inne, mniejsze modele. Nawet obiecywane pasmo lotnicze nie działa w nim jak należy. Biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania, jedynym rozwiązaniem tzw. upgrade-u będzie zakup dobrej jakości skanera, bądź odbiornika komunikacyjnego. Ale w tym przedziale cenowym to musiałbyś znaleźć dobrą okazję i raczej nie kupisz nic fabrycznie nowego. Po prostu Tecsun i Degen oferują za swoją cenę tyle, że raczej nie ma nic innego co by się liczyło - z podobnymi parametrami oczywiście. Proponuję więc poszukać na eBay bądź allegro i dopasować model do wymagań. Coś używanego na pewno się trafi.

Pozdrawiam,
    Marcin

0
  • #19 16 Lis 2010 20:38
    Jap
    Poziom 28  

No to jestem w małym szoczku, że ten S2000 tak słabo wypada. Wyleczyłęm się już z niego :)
    Aż dziwne, że w Warszawce nie jesteście odebrać kompletnie nic na paśmie AIR. Byłem u Was 3 tyg temu, miałem w dłoni Alinco DJX3 i tam pasmo lotnicze się nie zamykało. Volmet, obsługa płyty lotniska, wieża etc grzmiały 24h/dobę.

0
  • #20 16 Lis 2010 21:10
    terpio
    Poziom 16  

saenta napisał:
    jakie radio kupić/szukać w przedziale 300-500$.

Za te pieniążki masz niezły wybór na ebayu i nie tylko używane.

1
  • #21 16 Lis 2010 21:15
    sq7gvu
    Poziom 17  

Hej,

no ja nie Warszawka, ale to mało istotne :-) Nie powiedziałem, że S2000 to złom, natomiast oferuje w zasadzie to samo, co mniejszy brat - Tecsun PL-600. Rozwiązanie układowe jest trochę inne, ma np. dwie częstotliwości BFO dla odbioru górnej i dolnej wstęgi bocznej (gdzie PL-600 ma pokrętło płynnej regulacji częstotliwości BFO) i parę innych wodotrysków, ale ogólnie parametrami nie różnią się. Oba mają dobrej jakości mieszacze na FET-ach, wysoką pośrednią itd. S2000 jest wyposażony dodatkowo w squelch, co poprawia komfort słuchania np. na paśmie lotniczym. Co do tego tematu, to zerknij tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1822782.html - właśnie pracuję nad włożeniem już przetestowanego odbioru na paśmie lotniczym do środka, żeby żadne kable nie wystawały itd.

Pozdrowienia,
    Marcin

0
  • #22 16 Lut 2011 09:58
    aikane
    Poziom 9  

Witam,

Zauważyłem temat o Tecsun S2000. Ostatnio intensywnie bawię się odbiornikami globalnymi i mam porównanie do Degen DE1103 i Tecsun PL-600, które również posiadam.

Moim zdaniem napradę ciężko wytypować jeden z tych odbiorników jako uniwersalny najlepszy wybór. Jeśli chodzi o DE1103 i PL600 to bardzo fajnie jest mieć oba (w końcu nie są to drogie odbiorniki) i móc je porównywać. Naprawdę w różnych warunkach wypadają inaczej, różnice są nieduże, ale faktycznie czasem jeden lub drugi jest trochę lepszy - zależy czy pasmo jest czyste, czy bardzo zagęszczone stacjami, czy odbieramy ssb czy stacje broadcastingowe, jeden jest lepszy na kf drugi na ukf, inna sprawa to preferencje związane z ergonomią użytkowania.

Tecsun S2000 to zupełnie inna sprawa i tu nie porównywałbym go do typowo przenośnych małych odbiorników. Jest sporo droższy, ale dostajemy naprawdę dużo w zamian.

Przede wszystkim super wygląd rasowego stacjonarnego odbiornika komunikacyjnego, bardzo dobrze wykonanego, boczne uchwyty są naprawdę super! Do tego ergonomia - duża metalowa gałka, czytelny wyświetlacz, odbiornik solidnie stoi na biurku, ma duży głośnik i solidne audio. Ma to znaczenie, bo przy takim sprzęcie po prostu miło spędza się czas wieczorami. (Małe mp3-ki też dobrze odtwarzają muzykę, ale nie każdy chce trzymać w ręku takie maleństwo cały czas , jednak kupujemy amplitunery, czy całe wieże jako sprzęt stacjonarny).

Po drugie mamy dużo ciekawych opcji i regulacj, jak np. regulowaną płynnie czułość odbiornika, preselektor, SQUELCH, płynnie regulowane tony niskie i wysokie, dużo lepszą wbudowaną obrotową (na górze urządzenia) antenę dla fal długich i średnich, dłuższą antenę teleskopową.

Po trzecie co bardzo ważne dostajemy wejścia dla anten zewnętrznych, a wiadomo, że każdy kto na poważnie myśli o odbiorze fal krótkich stosuje takie anteny. Wejścia te są nizależne dla poszczególnych zakresów, osobno dla lw i mw, dla krótkich i dla ukf'u, a nawet osobne gniazda do podłączenia anten o różnych impedancjach ! Te gniazdka nie są zlutowane, tylko wchodzą w osobne układy wejściowe odbiornika - tego nie ma w żadnym przenośnym małym odbiorniczku.

Do tego odbiór pasma lotniczego który naprawdę działa i to bardzo dobrze! sam słucham beż żadnych problemów.

Na koniec napiszę, że to naprawdę bardzo fajny sprzęt i jestem z niego bardzo zadowolony. Myślę, że można wypisać dużo krzywdzących opinii jak się tylko porównuje możliwości czy parametry na papierze, albo snuje domysły i przypuszczenia. Jak ktoś się zdecyduje, to z pewnością dojdzie do wniosku, że używanie go sprawia jednak dużo większą frajdę niż małego turystycznego radyjka.
    I jeśli nawet parametry na pierwszy rzut oka wydają się być podobne to włąśnie te dodatki i odczucia z używania chodzi.

Jak spojrzymy na drogie samochody to wygląda to tak samo. Kosztują czasem pięć razy tyle, a też jeżdzą podobnie jak te tańsze. Ale frajdy z jeżdzenia Porshe czy Ferrari nie zastąpi Fiat czy Ford nawet jeśli by miał super silnik i osiągi :)

Pozdrawiam

0
  • #23 22 Lut 2011 11:05
    Hyper44
    Poziom 15  

Dla zainteresowanych załączam rozbudowany schemat blokowy Tecsuna S2000. Tak jak się można było spodziewać, rewelacji nie ma. Przydałby się pełny schemat, ale już z tego sporo można się dowiedzieć.

0
    Załączniki:
  • #24 17 Mar 2011 17:48
    viera
    Poziom 10  

Spotkał się ktoś z was z takim radiem Yeasu 950lub 1000 MP MARK 5 FIELD, kolega zachwala go bardzo ,widziałem radyjko jestem ciekaw czy produkują modele/ egzemplarze co ukazały się na rynku jakiś czas temu czy tylko można kupić na rynku wtórnym a jak tylko rynek wtórny to jak cenowo stoi ten model Yeasu..

Moderowany przez c2h5oh:

Załóż sobie swój temat.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8329012#8329012

0
  • #25 15 Lip 2016 06:22
    Andrus123
    Poziom 2  

Witam

Zdecydowałem się odgrzać ten stary temat, ponieważ od 4 miesięcy jestem posiadaczem odbiornika TECSUN S-2000. Radio kupiłem w znanej polskiej firmie. Kupiłem je, bo miało w sieci bardzo dobre recenzje, a w Polsce to nawet entuzjastyczne - także w prasie fachowej.

Odbiornik produkowany jest od dobrych kilku lat, także pod nazwami jak Grundig Satellite-750 czy ETON Satellite-750.

Nie będę tutaj opisywał jego deklarowanych parametrów, jego "zalet", czy cech. To wszystko jest do znalezienia na stronach WWW,, jeśli ktoś potrzebuje.

Ja sam po zakupie mam mieszane odczucia i raczej drugi raz bym tego nie zrobił. Jednak dla młodszych adeptów elektroniki może to być super zakup, bowiem jest co robić przy tym odbiorniku, oj jest. Zaznaczę tutaj, że schemat, czy coś w rodzaju instrukcji serwisowej są zupełnie niedostępne. Jest to tajemnica producenta, ale czytajcie dalej, czy tak naprawdę jest co ukrywać (śmiech).

I tak:

1) Pierwsze włączenie i od razu zaskoczenie. Mam przydźwięk sieciowy w głośniku (buczenie 50 Hz). Wymieniłem dostarczony z radiem zasilacz na własny, porządny i stabilizowany. To pomogło.

2) Radio po wyszukaniu stacji powinno je pamiętać, gdy wyłączymy zasilanie. Tak nie jest. Po dłuższym wyłączeniu trzeba stacje wyszukiwać od nowa.

3) Pomyślałem, że może trzeba zasilać radio z baterii, to nie będzie traciło listy programów. Owszem, ale 4 baterie typu R20 "łyknęło" w parę dni przy nawet rzadkim używaniu odbiornika.

4) Zostawiłem baterie w odbiorniku, a zasilam go z zasilacza sieciowego. Programów nie traci, ale raz wyłączyłem zasilacz z sieci i zostawiłem wtyczkę od zasilacza w odbiorniku. Okazało się, że taka sytuacja powoduje całkowite rozładowanie baterii w czasie kilku minut do ZERA, pomimo że radio jest wyłączone. Czysta paranoja, bo trzeba bardzo uważać przy wyłączaniu.

5) Radio ma potencjometry do regulacji barwy tonów. Nie wiem po co. Raz je ustawiłem i już nie ruszam. Działają jak tłumiki. Ostre tłumiki wysokich i niskich tonów. Jak ktoś chce słuchać radio bez niskich i wysokich częstotliwości m.cz., to proszę bardzo - może kręcić.

6) Radio ma wyjście IF (pośredniej częstotliwości). Bardzo przydatne jeśli ktoś wie, o co chodzi. Podłączyłem do wyjścia IF wtyczkę JACK i co? ZERO sygnału. Miernik (omomierz) wykazał, że na tym wyjściu jest totalne zwarcie. Zrobić nic nie można, bo radio jest opancerzone plombami jak bojowy T-72. Kilka maili do sprzedawcy i radio wylądowało w serwisie, zwarcie usunęli.

7) Oprócz anteny na fale średnie i długie radio ma teleskop wewnętrzny na FW i SW i przełączane przełącznikiem wejścia zewnętrzne dla FM i SW. Czułość na pasmie FM z anteny teleskopowej jest fatalna. Robiłem cuda z tą anteną i nic to nie dało. Tanie radio za 50 PLN z supermarketu jest o niebo czulsze niż TECSUN S-2000.

8) A co ze sztandarowym zakresem SW? Odbiór na antenie teleskopowej jest marny. Słychać tylko silniejsze stacje. Producent zaleca dołączenie długiego przewodu do anteny teleskopowej. Owszem bardzo to pomaga, ale jest inny problem - radio odbiera wtedy wszystko. Zwłaszcza dobrze odbiera kuchenki mikrofalowe, płyty indukcyjne komputery, zasilacze impulsowe, a co ciekawsze - także wszystkie włączone żarówki LED w promieniu 10 m. Zatem co pozostaje?. Ano, antena zewnętrzna podłączona do odpowiedniego gniada BNC w odbiorniku.

9) Podłączyłem do radia zewnętrzny dipol wielopasmowy SW. I tu rozczarowanie. Czułość radia na tym wejściu jest o ok. 20dB mniejsza niż z teleskopu i zupełnie nie odpowiada parametrom ze specyfikacji. Radio z taką anteną bez zastosowania dodatkowego zewnętrznego pasmowego wzmacniacza antenowego jest bezużyteczne. Kolejny przekręt lub niedopowiedzenie. Gdy ostatnio rozkręciłem odbiornik, okazało się, że tylko teleskop dołączony jest poprzez wstępny wzmacniacz w.cz. na tranzystorze FET.

10) ARW zwłaszcza na zakresie SW to już jest większa afera. Na falach krótkich praktycznie nie działa, albo działa źle. Cały czas trzeba operować gałką potencjometru siły głosu, takie to jest sprawne i wygodne.

11) Radio ma odbiór pasma lotniczego na AIR FM. Mieszkam 3 km od lotniska. Wiele razy próbowałem coś odebrać. Bez większego sukcesu. Spoza szumów, a nawet co najdziwniejsze - przesłuchów z innych pasm nic nie da się tutaj usłyszeć.

12) Podobna sytuacja jak powyżej jest z pasmem CB radio. Bez dodatkowej specjalistycznej anteny zewnętrznej niewiele usłyszycie. Tak jest u mnie.

13) Parę zdań o odbiorze SSB. Działa OK, ale potencjometr SSB BFO ma kilka razy za szeroki zakres działania. Minimalne poruszenie powoduje znaczne odstrojenie i jest kłopot ze znalezieniem "środka".

14) Jeszcze o przełączaniu anten. FM można byle jak odbierać z anteny teleskopowej, a SW dobrej jakości tylko z zewnętrznej (plus oczywiście wzm. antenowy z filtrem). Trzeba zatem często klikać przełącznikiem anten. U mnie po 4 miesiącach przełącznik wysiadł. Serwis sprzedawcy stwierdził, że jest to usterka mechaniczna nie podlegająca gwarancji i muszę płacić za naprawę. Ręce mi opadły.

15) Zdecydowałem się wymienić przełącznik sam i machnąć ręką na gwarancję. Rozkręciłem radio. Tragedia. Nadlewy cyny, drobne zwarcia wszędzie. Płytki drukowane zalane topnikiem i kompletnie nie umyte. Serwisowalność sprzętu jest ZEROWA. Mam także poważne zastrzeżenie do spełnienia przez odbiornik wymagań CE i RoHS. Przykład: aby odlutować przełącznik, trzeba najpierw odlutować gniazda BNC, bo inaczej jest to niemożliwe (płyta jest dwuwarstwowa z metalizacją, przeto odlutowanie dwóch pozalewanych cyną BNC to nie jest prosta sprawa). Uwaga - przełącznik nie jest dostępny w żadnej firmie polskiej, czy światowej. Trzeba go kupić w Chinach.

A co na to wszystko serwis i sprzedawca odbiornika? Ano chcieli mi oddać pieniądze, skoro jestem taki męczący i wymagający (bezczelność krótko mówiąc).

To by było na tyle, o ile zdołaliście doczytać do końca. Więcej rzeczy nie pamiętam w tym momencie, a na pewno by się jeszcze znalazły. Podsumowania nie będzie, bo i po co...

3