Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik PLC GE Fanuc komunikacja rs485

25 Wrz 2004 00:00 7161 25
  • Poziom 11  
    Witam. robię pracę dyplomową i potrzebuje informacji na temat sterownika PLC GE Fanuc serii micro i sposobu jego programowania. Z góry dziekuje.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Dużo informacji na temat FANUC-a możesz znaleźć w Biuletynie Automatyki. To darmowy kwartalnik, który możesz zamówić na stronie astor.com.pl

Oni zajmują się właśnie informowaniem zainteresowanych produktami: FANUC, SATEL, Wonderware i bardzo ciekawie pokazują praktyczne zastosowanie tych produktów.

Jak chcesz to przyślą ci numery nawet z przed kilku lat.

I jeszcze takie niedyskretne pytanie: Skąd wziąłeś tyle punktów :?:
  • Poziom 11  
    dziękuje za informacje o Fanucu, a punkty nie wiem skąd. miałem tyle jak się zarejestrowałem i od tamtej pory rzadko korzystam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Dziękuje bardzo.Przyda się.Pozdrawiam:-)
  • Poziom 13  
    Czesc.
    Mam materialy o sterownikach Fanuca. Niestety zajmuje to z 9MB (PDF). Jesli jestes zainteresowany to daj znac. Najlepiej na PRV. Materialy sa w jezyku Polskim :D
  • Poziom 11  
    Dzięki bardzo za materiały o Fanucu. Przydadzą się.
  • Poziom 18  
    Jaka jest cena takiego GeFanuca serii VersaMax micro? Moze ktos wie gdzie moge znalezc informacje o cenach (polskich)?
  • Poziom 24  
    rtom napisał:
    Jaka jest cena takiego GeFanuca serii VersaMax micro? Moze ktos wie gdzie moge znalezc informacje o cenach (polskich)?

www.astor.com.pl
  • Poziom 18  
    Bylem na tej stronce, ale nie znalalazlem zadnych informacji o cenach!
  • Poziom 15  
    Chyba będziesz musiał zadzwonić do Astora.
    Ceny PLC bardzo rzadko są publikowane w necie :(
  • Poziom 22  
    na automatyce teraz bawimy się sterownikiem Versa Max nano Plc
    nie jestem pewien ile kosztuje dokładnie ale mogę się dopytać ,
    w każdym bądź razie jest drogi zważywszy na to jak się nasz profesor z nim obchodzi :)
  • Poziom 18  
    Nano czyli cos mniejszego od mikro:) wiec tanszy od micro. No dobra to zapytam czy cena okolo 1600 zl jest w miare OK?
  • Poziom 22  
    Tak mam wrażenie że cena będzie się kształtować w około 1,5kPLN
    z drugiej strony chciałbym zobaczyć taki sterownik co w nim siedzi poza przekaźnikami i transoptorami
  • Poziom 18  
    No a co ma siedziec: mikoroprocesor, coraz czesciej 16-bitowy (w geFanucu chyba jakis Hittaczi) do tego pamiec tak jak w zwyklych mikrokontrolerach FLASH oraz RAM lub coraz czesciej NVRAM (czyli jak wylacza prad to nie zanika), do tego przetwornik A/C, C/A, uklad komunikacji RS485 (tu dokladnie nie wiem czy montuja tam jakiegos max485), no i tak jak piszesz uklady izolacji galwanicznej, czyli przekazniki, pewnie tez jakies ULENY, bramki shmitta itp.
    A pytam sie o cene bo popelnilem takowy quasi sterownik, wlasnie zbudowany na '51 (de facto bardzo poteznej bo z 1K ramu i 64 flash) i chce to teraz porownac jak sie to ma do sterownika PLC. Moje koszty na sterownik wyniosly okolo 300zl (nie wiem jak policzyc robocizne ale przyjalem ze jest to okolo 15zl x 32 godziny = 500zl). Czyli jakby nie patrzec polowa ceny PLC, a w sumie tam gdzie to ma pracowac moj uklad bedzie lepszy. Oczywiscie pomijam tu kwestie atestow certyfikatow, implemetacji RTOS w PLC. Po prostu moj ukladzik to dopiero prototyp.
  • Poziom 22  
    Teraz na automatyce się wykaże znajomością struktury wewnętrznej tego PLC:)

ciekawe są te rozbieżności ceny między częściami a gotowym urządzeniem nawet wliczając dobrze policzoną robociznę
  • Poziom 18  
    No jak to jakie? Testowanie,atesty,certyfikaty,gwarancje przez renomowana firme, no i sama cena a marke.
  • Poziom 18  
    Mam juz odpowiedz na temat ceny tego sterownika (versamax micro). Moze kogos to zainteresuje. Cena jest horendalnie wysoka za model z 11 wyjsciami przekaznikowymi,16 wejsciami dwustanowymi, dwoma wejsciami analogowymi trzeba zaplacic okolo 550 euro + VAT, do tego jakis modul rozszerzen, bo te 11 wyjsc przekaznikowym to troche malo (dodatkowe 250 euro + vat)!!!
  • Poziom 22  
    To ten PLC + moduł rozszerzeń będzie ponad 3400PLN! i to bez vatu
    to by się zgadzała cena 1500PLN za tego PLC, którym się bawimy na automatyce bo on ma chyba tylko 6 wejść dwustanowych, jedno analogowe i 4 wyjścia przekaźnikowe
    no to biorę się za konstruowanie sterowników PLC made in Poland :)
  • Poziom 15  
    Cena sprzętu przemysłowego nie jest niestety niska ale skoro ma być wykorzystywany do celów zarobkowych to wszyscy zdają sobie z tego sprawę i są w stanie zapłacić takie pieniądze + koszt wdrożenia sterowania. To po prostu musi kosztować!
    Z perspektywy studenta (znam to z autopsji) pieniądze są kosmiczne. W zawodowym życiu dysproporcje się wyrównują.
    Co do opracowania PLC - trzymam kciuki!
    Jeżeli sprzęt będzie dobry to kto wie czy nie wygryziemy Siemensa z rynku ;)
    Pragnę jedynie jeszcze raz powiedzieć że prawdziwe PLC to niezawodność, certyfikaty, wygodne środowisko programistyczne, możliwości rozbudowy, komunikacja z innymi sterownikami, urządzenia systemowe - panele operatorskie, sterowniki do systemów SCADA itp. Temat jest strasznie trudny i zawiły - stąd ceny sprzętu.
    Do celów amatorskich czy też konstrukcji specjalizowanych jednoukładowce są bezkonkurencyjne! Jeżeli chodzi o prawdziwy przemysł - nie zawsze.
    Chętnie podzielę się pomysłami i doświadczeniami z PLC.

Życzę sukcesów!
  • Poziom 18  
    "Nekam" ten problem "wyzszosci" zbudowanego ukladu jako quasi sterownik, gdyz niedlugo bronie sie z tego wlasnie tematu i szukam trafnych argumentow, bo wiem, ze padna pytania w stylu, po choler..... to robiles skoro juz istnieja gotowe PLCEki. Bede sie bronil cena, ktora jest o wiele nizsza, wyspecjalizowanym dzialanie ukladu (ma spelniac tylko to jedno zadanie - sterowac aby uzyskac pomiar, czyli uklad raz zaprogramowany, wiec po co stosowac drogie programowalne PLCEki), do tego mozliwoscia sterowania swiczami i wyswietlaczem LCD - co zapewnia zmiane parametrow pracy w "locie".
    Jest problem co do kosztow exploatacji. Oczywoscie takie firmy jak Gefanuc, Simens zapewniaja serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne. Moj uklad jest prototypem, na razie nie bedzie wdrazany do produkcji, potrzeba wiele testow. Ale na pewno taki polski serwis bedzie o wiele tanszy niz zachodzni. Gwarancje tez mozna zapewnic, ale na to potrzerzeba dalszego rozwoju i ulepszenia ukladu - na razie prototyp. Czy ktos znajduje inne argumenty jeszcze, bardzo by mi sie przydaly.
  • Poziom 15  
    Największymi zaletami układów specjalizowanych jest to, że oferują większą funkcjonalność przy konkretnych aplikacjach niż uniwersalne PLC. Sterowniki specjalizowane np. ciepłownicze przeznaczone są tylko i wyłącznie do jednej aplikacji (ewentualnie kilku pokrewnych) ale ich implementacja jest szybka i bezbolesna - sprowadza się głównie do wpisania parametrów pracy. Wyposażone są w wiele funkcji nie dostępnych w PLC np. automatyczne dostrajanie.
    No i ich cena (warto to podkreślić) zawsze będzie niższa niż czegoś uniwersalnego ;-)
    Miłej obrony!
  • Poziom 24  
    rtom napisał:
    "Nekam" ten problem "wyzszosci" zbudowanego ukladu jako quasi sterownik, gdyz niedlugo bronie się z tego wlasnie tematu i szukam trafnych argumentow, bo wiem, ze padna pytania w stylu, po choler..... to robiles skoro juz istnieja gotowe PLCEki. Bede się bronil cena, ktora jest o wiele nizsza, wyspecjalizowanym dzialanie ukladu (ma spelniac tylko to jedno zadanie - sterowac aby uzyskac pomiar, czyli uklad raz zaprogramowany, wiec po co stosowac drogie programowalne PLCEki), do tego mozliwoscia sterowania swiczami i wyswietlaczem LCD - co zapewnia zmiane parametrow pracy w "locie".
    Opłacalne to może być również w dużych zastosowaniach przemysłowych, jeżeli masz np. kilkaset jednakowych wózków lub zawieszek, z których każda potrzebuje takiego samego (w sensie hardware i oprogramowania) sterownika. Z tym że koszty wdrożenia takiego urządzenia gwałtownie rosną i przy zbyt małej serii mogą pożreć zyski z taniego hardware.
    Cytat:

Jest problem co do kosztow exploatacji. Oczywoscie takie firmy jak Gefanuc, Simens zapewniaja serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne. Moj uklad jest prototypem, na razie nie bedzie wdrazany do produkcji, potrzeba wiele testow. Ale na pewno taki polski serwis bedzie o wiele tanszy niz zachodzni. [
    "Na pewno" to Kopernik nie żyje ;)
    Z rok temu nasz dyrektor finansowy mocno się zdziwił, że opakowanie przesyłki do wysyłki morskiej (czyli obicie szaf sterowniczych dechami i wstawienie do kontenera) jest znacznie tańsze np. w Austrii, niż w Polsce. Dlaczego? Ano, dlatego, że 2 ludzi z gwoździarką pneumatyczną jest w stanie w godzinę opakować więcej, niż 4 ludzi z młotkami przez cały dzień...
    Cytat:
    Gwarancje tez mozna zapewnic, ale na to potrzerzeba dalszego rozwoju i ulepszenia ukladu - na razie prototyp. Czy ktos znajduje inne argumenty jeszcze, bardzo by mi się przydaly.

Ja na razie widzę głównie kontrargumenty. Podstawowym jest niezawodność, dostępność zamienników "z półki" i serwis. Policz sobie, ile może kosztować godzina przestoju fabryki, np. samochodów...
    Poza tym - do zastanowienia: dlaczego zwykły czujnik np. temperatury lub ciśnienia w wykonaniu przemysłowym kosztuje do kilkuset razy więcej, niż element wykonawczy w nim użyty...[/quote]
  • Poziom 12  
    Sam przez 5 lat produkowalem sterowniki plc - fakt ze na swoje potrzeby - co bledem bylo bo gdybym w 94 roku dorobil do tego odpowiednia filozofie, dokumentacje i marketing i sprzedawalbym ''na zewnatrz'' to nie zrobilbym tego 800 sztuk a 8000 :) . Niestety czasy sie radykalnie zmienily i zaden klient nie chce juz czegos typu home made. Duzego sterownika nikt nie podrobi (w sensownych cenach) a dla sterownika
    64we/wy 500 zl kontra nalepka siemens to zaden argument.
    Sam bazuje na zastosowaniu PCtow - tu mam jeszcze troche przewagi cenowej nad takim np. beckhoffem ale i to wiecznie trwac nie bedzie.
    Owszem - prowadze pewne prace nad profesjonalnym sterownikiem plc ale do zastosowan ..... domowych :) O przemysle mozna zapomniec
    choc patrzac na kariere takich wynalazkow jak easy czy logo ktore w zalozeniu swoich projektantow mialy sterowac wentylatorem w kibelku ...
  • Poziom 11  
    Jestem w posiadaniu dokładnego cennika GE Fanuc. Jutro dam dokładną cenę sterownika, ewentulalnie czego jeszcze???
  • Poziom 18  
    To na pewno nie ma byc polska odpowiedz na sterowniki PLC simensa czy fanuca. To ma zastapic je w oczyszczalni, gdyz niewielkie gminy nie maja kasy na drogie analizatory. To ma pracowac w oczyszczalni, raz zaprogramowane (ewentualne poprawki). Z reszta to jest na razie prototyp. Taka wiec do takich celow wedlug mnie stosowanie reprogramowalnego super niezawodnego sterwonika PLC ne ma sensu. Uklad ma sterowac procesem pomiarowym, cykl pomiarowy dosyc dlugi, przestoje na pewno jesli beda (zakladajac najgorsze) nie beda niosly za soba kosztow.
    PLCEK dorownujacy klasie zbudowanego ukaldu musialby wiec 18 wejsc przekaznikowych, 4 analogowe (tutaj dokladny przetwornik 12bitowy z filtrami dolnoprzepustowymi) i jakis panel operatorski z wyswietlaczem LCD. Cena takiego ukladu przeroczylaby na pewno ok 4-5tys PLN. Kogo na to stac?Mala oczyszczalnie w gminie, ktora musi sama sie utrzymac (ew. jakies dofinansowanie z unii).
    Sterownik PLC GE Fanuc komunikacja rs485