Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie włącza lodówko-zamrażarka Polar CM355 (in. CALEX)

23 Paź 2010 16:31 13481 5
 • Poziom 11  
  Mam lodówko-zamrażarkę CM355. Jest to przebrandowany na Polar sprzęt byłej firmy czesko-słowackiej CALEX.
  Sprzęt chodził przez 16 lat non-stop! Teraz ma następujące uszkodzenie.

  Sprężarka zamrażarki włącza się i po 4 sek. wyłącza się, bo działa wyłącznik termiczny. Po ostygnięciu termika cały cykl powtarza się.

  Było dwóch "fachowców". Jeden z poważnej firmy zalecanej przez Polar powiedział, że sprężarka jest na czynniku R12, jest na pewno uszkodzona, a on już takich nie naprawia. Drugi, z powodu braku części wymieniał układ rozruchowy od różnych innych lodówek. Jeden zaczął pracować i po 5 minutach pracy fachmen stwierdził, że jest OK i tego zostawił. Skasował i poszedł, a sprężarka wyłączyła się po 20 minutach. Dosyć "fachowców", postanowiłem sam naprawić.

  Po wnikliwej analizie i testach (m.in dzięki wpisom na elektroda.pl i kopaniu internetu) stwierdziłem, że:
  1). Schemat i instrukcja są dostępne pod adresem http://www.polar.com.pl/pub/_cm305-345-355.pdf .

  2). Sprężarka zamrażarki w czasie startu pobiera prąd 4,8 - 5,5 A (dlatego wyłącza termik). Wystartowana ręcznie pobiera 0,95 - 1.0 A. Czyli, na podstawie wpisów na elektroda.pl, podejrzewam, że jest sprawna.

  3). Uszkodzeniu uległ przekaźnik rozruchowy, który jak namierzyłem to CALEX, MR 2,4 A, kod w czeskich sklepach to 32 1301-02,4A. W Polsce w internecie, serwisach i sklepach z częściami nigdzie nie znalazłem. Fachowcy z branży mówili, że już to wyrzucili, bo nie ma ruchu i zalegają. Faktem jest że CM355 na Polskę była w niewielkiej serii.
  Oto obrazek przekaźnika z czeskiego sklepu: Nie włącza lodówko-zamrażarka Polar CM355 (in. CALEX)
  I moje zdjęcie przekaźnika w kości przyłączeniowej: Nie włącza lodówko-zamrażarka Polar CM355 (in. CALEX) oraz sprężarka i jej przyłącze: Nie włącza lodówko-zamrażarka Polar CM355 (in. CALEX).
  Na złączu sprężarki wspólny styk jest na dole. Z lewej uzwojenie rozruchowe (39 Ω), z prawej uzwojenie robocze (17 Ω).

  Nie włącza lodówko-zamrażarka Polar CM355 (in. CALEX)

  4). Przekaźnik ma cewkę sprawną. Nawet po stuknięciu chodził 3 dni. Postanowiłem wyczyścić styki. Po rozebraniu wyczyściłem nadpalone styki drobnoziarnistym papierem ściernym. Jednak z ferromagnetycznej tulei, którą przesuwa elektromagnes, osadzonej na mosiężnej osi wysypały się okruchy czegoś, co można było miedzy palcami rozgnieść na proszek (piasek). Po złożeniu przekaźnik nie działa.

  5). "Fachowiec" założył przekaźnik Danfos 103N0021 (25 Ω), a z nim sprężarka pobiera prąd 2,5 A i bardzo się grzeje, potem wyłącza po ok 20 min. Znaczy, że coś jest źle podłączone lub NTC w środku niedobrany prawidłowo.

  I teraz, po - wybaczcie - nieco przydługim wstępie, moje pytanie.
  Jaki przekaźnik rozruchowy lub komplet: przek. rozruchowy i wył. termiczny z innego sprzętu, a dostępny teraz w handlu, można by tu zastosować jako zastępnik? Niekoniecznie musi być kompatybilny w zakresie podłączenia. Wystarczy mi kompatybilność w zakresie funkcji i parametrów.

  Z tego co widzę są dostępne na rynku typu NTC Danfosa różne typy, ale nie mogę znaleźć żadnych ich parametrów lub schematów wewnętrznych i/lub podłączenia. Zdaje się, że wymagają one jeszcze kondensatora.

  Pozdrawiam forumowiczów i liczę na fachowe wsparcie. :)
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  skryn napisał:
  Faktem jest, że masz padniętą sprężarkę, a koszt wymiany na nową sięgnie 700PLN.

  Jak bym miał wymieniać sprężarkę na inny gaz niż R12, to wolę kupić już nową za ok. 1000 - 1200PLN, nawet mimo to, że we Wrocławiu można wymienić sprężarkę za max 400PLN.

  No cóż, wydaje mi się, że sprężarka jest jednak sprawna, ponieważ na sprawnym przekaźniku chodzi.
  Wcześniej napisałem
  Cytat:
  Po rozebraniu wyczyściłem nadpalone styki ... Po złożeniu przekaźnik nie działa.

  Przekaźnik nie działał, ponieważ w trakcie montażu pomyliłem się i zamieniłem miejscami dwa kabelki od przekaźnika. Teraz już chodzi. W międzyczasie zdobyłem drugi taki sam z odzysku od innego fachowca z branży. Też na nim chodzi. Teraz na obydwu przekaźnikach oryginalnych sprężarka włącza się za każdym razem i pobiera prąd na początku 0,95A, a po kilkunastu minutach prąd spada do 0,85A. Włożyłem z powrotem mój ze zregenerowanymi stykami.
  Wreszcie mi to chodzi. Pytanie - jak długo? I to będę testował w najbliższych dniach. Staruszka jeszcze musi trochę dać z siebie ;)

  A tak nawiasem mówiąc ciekawe dlaczego kilku fachowców od razu postawiło na uszkodzoną sprężarkę. Dodam, że byli to ci, którzy nie pochylili się, aby cokolwiek zdiagnozować. Jeden "fachowiec" przyszedł nachylił się, odczytał pożółkłą tabliczkę papierową z napisem R12 i od razu wydał diagnozę "ma pan uszkodzoną sprężarkę" i nie dotykając niczego w lodówce ... kazał sobie wypłacić 105 PLN, t.j. 70 za diagnozę i 35 za dojazd.
  Zgodziłem się na 35 za dojazd, a za diagnozę nie zapłaciłem. Facet obraził się i wyszedł. To tak jak czasami lekarz przepisuje antybiotyk na oczywistą wg niego chorobę, a pacjent nie idzie na to ponieważ ma w sobie bakterię, której ten lek akurat nie zwalcza. Po tygodniu brania przepisuje kolejny bez żadnych badań, który tym razem musi zadziałać. Ale nie zawsze.
  Upss, sorry za te nie techniczne dywagacje.
 • Poziom 11  
  Zamrażarka pracuje poprawnie już dwie doby ze zregenerowanym przekaźnikiem rozruchowym (wyczyszczone nadpalone styki).

  Mam nadzieję, że moja diagnoza i naprawa będą skuteczne w dłuższym okresie czasu.

  Pozwólcie jeszcze kilka uwag odnośnie diagnozy uszkodzenia.

  Problem tkwi w tym, że dzisiaj niektórzy t.zw. fachowcy nie próbują znaleźć prawdziwej przyczyny uszkodzenia, a przecież tylko oddziaływanie na przyczynę uszkodzenia powoduje skuteczną naprawę. Żeby znaleźć przyczynę trzeba diagnozować, badać, mierzyć i oczywiście myśleć oraz wyciągać poprawne wnioski. Tylko niestety niektórzy uważający się za super-fachowców od razu obrażają się zamiast posypać głowę popiołem, gdy im pokaże się błędne lub nielogiczne myślenie. Ja, aby uznać sprężarkę za uszkodzoną muszę sobie to udowodnić przez znalezienie dowodu obiektywnego, np. zwarte uzwojenie lub zatarty silnik. A nie dlatego, że np. ktoś ma interes na wymianach sprężarek. Oczywiście tu wymiana sprężarki, które są dostarczane z nowym układem rozruchowym i zabezpieczającym, także by rozwiązała problem, tylko po co wchodzić w takie koszty (400-700 PLN), gdy wymiana przekaźnika to mniej niż 50 PLN, a jego regeneracja kosztuje tylko 15-20 min. czasu. Rozumiem, że fachowiec na przekaźniku niewiele zarobi i czasem po prostu "wciska kit" ignorantowi technicznemu ("docenta" można naciągnąć, i tak się nie pozna).
  No ale na Elektrodzie, żeby takie porady dawać. Panowie tu ludzie liczą na fachową poradę, za darmo, dzięki uprzejmości i dobrej woli znających się na sprawie. W ten sposób wzajemnie sobie pomagamy.

  Niestety sam popełniam też błędy i moja diagnoza trwała długo ponieważ niepoprawnie zasugerowałem się wymyśloną przeze mnie teorią, która okazała się błędna. Wymyśliłem, że uzwojenie rozruchowe musi mieć mniejszą rezystancję od uzwojenia roboczego (ponieważ płynie przezeń większy prąd) i na tej podstawie narysowałem schemat podłączenia. A to jak się okazuje nieprawda, bo w mojej sprężarce jest dokładnie odwrotnie. Tutaj czysta rezystancja nie występuje, ponieważ jest to indukcyjność, wykonana jako cewka nawinięta drutem o określonej średnicy, jakiejś ilości zwojów oraz z jakimś oporem magnetycznym, co razem powoduje określony pobór prądu (w tym przypadku przemiennego).

  Błędem był zamieszczony przeze mnie, w poście otwierającym temat, schemat przyłącza sprężarki lodówko-zamrażarki CM355. Już go poprawiłem, aby teraz i w przyszłości inni nie byli wprowadzani w błąd.

  Napiszę później, jeżeli moja naprawa będzie w dalszym ciągu skuteczna, a moderator nie zamknie tematu.
 • Poziom 11  
  bolekluzak napisał:
  Napiszę później, jeżeli moja naprawa będzie w dalszym ciągu skuteczna, a moderator nie zamknie tematu.


  Witam ponownie,

  Po blisko siedmiu miesiącach od regeneracji przekaźnika rozruchowego zamrażarka pracuje bezproblemowo ( ... odpukać). Regeneracja polegała tylko na oczyszczeniu styków przekaźnika (przeszlifowanie miękkim papierem ściernym i umycie ich rozpuszczalnikiem).
  Obie sprężarki chodzą bez zarzutu.

  Pozdrawiam forumowiczów
 • Poziom 1