Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodowe z dwóch przełączników+fotokomórka pomoc

23 Paź 2010 18:21 5848 11
  • Poziom 9  
    Witam. Mam pewien problem, mianowicie potrzebuję wykonać oświetlenie schodowe sterowane dwoma przyciskami i dodatkowo cały zestaw ma być zapalany również fotokomórką. Wykonać typowe schodowe umiem i nie miałbym z tym problemu, lecz nie mam pomysłu jak dołożyć do tego jeszcze oddzielne zapalanie zestawu z fotokomórki. Nie wymagam żeby fotokomórka zapalała światło a przełącznikiem można było je gasić. Całość może działać oddzielnie. Fotokomórka zapala całość i wyłącznik czasowy w niej gasi całość lub schodowe zapala i gasi całość na stałe. Zależy mi na prostocie całej instalacji. I czasie odpowiedzi. Jeżeli ktoś ma jakieś alternatywne rozwiązanie spełniające moje założenie to chętnie się temu przyjrzę. Bardzo proszę dołączyć też jakiś schemat. Dziękuję bardzo.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam.Musisz zasilić fotokomórkę z tego samego obwodu co schodowe i wyjście z niej podłączyć do przewodu zasilającego zapalane lampy ( za wyłącznikami schodowymi). Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Czyli jeśli dobrze myślę to ma to wyglądać mniej więcej tak?
    Skomplikowanie schematu wynika z chęci wykorzystania istniejącej instalacji...
  • Poziom 24  
    Mniej więcej tak, tylko bardzo skomplikowałeś ten schemat. Tylko dlaczego żarówki narysowałeś w szeregu?
  • Poziom 9  
    Ponieważ mam dwie instalacje pod żarówki równolegle i chciałem je złączyć żeby działały razem zgodnie z moimi wytycznymi i wydaje mi się że to jest jedyna możliwość.
    A masz pomysł na inne wykonanie?
    A jeśli chciałbym żeby można było gasić fotokomórkę z przełącznika?
    Myślałem o przełączniku bistabilnym ale on chyba nie zasili mi fotokomórki więc nie wiem jak coś takiego zrobić...
  • Poziom 24  
    To kup jakiś automat schodowy, zamiast wyłączników zastosuj przyciski i na wejście automatu podaj też sygnał z fotokomórki.
  • Poziom 9  
    Jak to wychodzi w kosztach ?
    Żarówki wtedy będą musiałby być połączone równolegle?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Wydaje mi się, że żarówki tak czy inaczej powinny być podłączone równolegle. w tym przypadku jeśli jedna ulegnie przepaleniu, nie będzie świecić reszta.
  • Poziom 24  
    Jeśli są na 230V to raczej powinny być łączone równolegle. Automat, to koszt ok 50 zł. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    W sumie to racja.
    Mogę prosić o jakiś schemat jak to wszystko wtedy połączyć?
  • Poziom 9  
    Przemyślałem sprawę po raz kolejny i wywnioskowałem coś takiego:
    Mam nadzieję że o coś takiego chodziło...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto