Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe grzejniki 1600 nie grzeją czemu

Rafal_Wojtas 23 Paź 2010 19:53 5436 45
  • #1 23 Paź 2010 19:53
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Witam ;] mam instalację typy grawitacyjną z pompą zasilanie miedz 15 a powroty chyba 12 na jednej połowie domu sa 3 grzejniki 600x800 a na drugiej stronie 600x500 i dwa 500x1600 wszystkie grzeją na sto procent tylko ten ostatni 500x1600 wcale i nie wiem czemu rano jak rozpalę w piecu to grzeje z godzinę a następnie stygnie

0 29
  • #2 23 Paź 2010 20:16
    ffff
    Poziom 16  

Witam odpowietrzyć instalację i poprzykręcać zawory w grzejnikach przed tym ostatnim

0
  • #3 23 Paź 2010 20:30
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Odpowietrzałem nic nie daje powiem tak jeden fachowiec stwierdził że zasilanie jest za słabe i ten ostatni musi być połączony krzyżowo zaś drugi fachowiec stwierdził że cos jest nie tak z rurą odpływu miedzy ostatnim 3 a 2 cos tam dławi i dlatego nie pcha ciepłej wody co wy myślicie //?

0
  • #4 23 Paź 2010 21:26
    kowalzly12
    Poziom 8  

Pompa pompuje w ten sposób, że wybiera sobie najłatwiejszy obieg - ten bez większych oporów. Proszę przykręcić trochę wszystkie grzejniki przed tym nie grzejącym - powinno pomóc.

0
  • #5 24 Paź 2010 15:35
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Witam ;] niestety nic nie dało przykręcenie wcześniejszych grzejników ostatni grzejnik nie ruszył a całe ciepło poszło na druga stronę domu na inne grzejniki
    najbardziej dziwi mnie ze jak założyli te grzejniki to przez 2 dni grzał jak szalony a potem staną .
    Ma ktoś inne pomysły co sie mogło stać

0
  • #6 24 Paź 2010 16:07
    pablowp1
    Poziom 22  

Spróbuj zamknąć wszystkie grzejniki z wyjątkiem tego, który nie grzeje. Wtedy zobacz jak zadziała. Oczywiście paliwa w piecu jak na lekarstwo, bo nie zdążysz pootwierać grzejników a zagotuje się piec.

0
  • #7 24 Paź 2010 18:21
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

ok zaraz tak zrobię i odp po 18.00 co z tego wynikło

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

ok test zrobiony i tak grzejnik lekko rozgrzał sie tylko u góry pompę dałem na 3 bieg temperatura w piecu wskoczyła do 80 i dałem sobie spokój

Dodano po 44 [minuty]:

Nowe grzejniki 1600 nie grzeją czemu Nowe grzejniki 1600 nie grzeją czemu Nowe grzejniki 1600 nie grzeją czemu

0
  • #8 24 Paź 2010 18:37
    worw
    Poziom 21  

Nie masz za bardzo skręconej tej kryzy na powrocie?

0
  • #9 24 Paź 2010 18:59
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

? jeśli chodzi o ten zawór na klucz imbus to nie jest odkręcona do końca

0
  • #10 24 Paź 2010 19:04
    zybie
    Poziom 30  

to poodkręcaj do końca i powinno być ok

0
  • #11 24 Paź 2010 19:19
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

aj przepraszam zle napisałem wyżej są odkręcone
    atak sie zastanawiam czy powrót nie powinien być do końca poprowadzony 15

0
  • #12 25 Paź 2010 18:24
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Jak widzę nikt nie chce pomóc to musze wezwać jutro hydraulika i jak zrobi to napisze co było ;[

0
  • #13 28 Paź 2010 15:25
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Witam był wczoraj fachowiec rozlutował zawór powrotny i wstawił coś żeby było bez zaworu bo chciał sprawdzić czy poleci woda i nic dalej cos blokuje dziś rano rozpaliłem w piecu i na pierwszym grzejniku i 2 grzejniku rurka powrotu jest gorącą czyli powrót jest drożny a ostatni dalej nie grzeje ale po godzinie ten 3 zaczął grzać jak szalony przez 2 godziny i koniec znowu zimny . Ja nie wiem czy to jakieś czary czy co ma ktoś jakieś pomysły co mogę sam jeszcze zrobić proszę o pomoc . pozdrawiam

0
  • #14 28 Paź 2010 20:00
    zybie
    Poziom 30  

z tego co opisujesz wszystko to dziwne ale zastanawiam się czy instalacja rurowa jest prawidłowa czy czasami nie zapowietrza się w czasie pracy
    Może rurki są żle położone ze złymi spadkami

0
  • #15 28 Paź 2010 20:37
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Witam nie wiem ja sie za bardzo nie znam sobotni hydraulik który robił ta instalację od podstaw 7 lat temu stwierdził że te partacze co wymienili grzejniki dobrze zrobili spadki a instalacja odpowietrza się przez naczynie zbiorcze na ta chwile grzejnik grzeje znowu sie włączył zobaczymy na ile ;] podam zaraz rysunek jak jest zrobiona instalacja teraz do tych dwóch grzejników co żle działa i jak chce zmienić ja stary hydraulik i bym prosił o wasze opinie czy dobrze będzie robił

0
  • #16 28 Paź 2010 20:45
    zybie
    Poziom 30  

wszystko się zgadza tylko zasada jest prosta powietrze idzie do góry i może się odpowietrzyć tylko wtedy kiedy spadki rury są zachowane w jednym kierunku

0
  • #17 28 Paź 2010 20:57
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Czy tak może być

Dodano po 3 [minuty]:

Rys 1 tak jest obecnie tylko tam co jest na zieloni jest jakiś łuk dziwny czy tam może być powietrze ?
    rys 2 tak chce zmienić stary hydraulik

0
  • #18 28 Paź 2010 21:06
    zybie
    Poziom 30  

trudno powiedzieć zrób może fotkę tego elementu

0
  • #19 28 Paź 2010 21:18
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

czy przeróbka z rys i na rys 2 da lepsze działanie grzejnika czy nie ?

Dodano po 11 [minuty]:

0
  • #20 28 Paź 2010 21:42
    zybie
    Poziom 30  

z tego zdjęcia wynika że przyczyna to zle ułożona rurka

0
  • #21 28 Paź 2010 21:56
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

to jak robić zmienił byś? tak jak jest na rys 2 kolego ;] ?

0
  • #22 28 Paź 2010 22:20
    zybie
    Poziom 30  

wydaje mi się że według rysunku 2 jest lepiej pod warunkiem zachowania odpowiednich spadków pozwalający na ucieczkę powietrza w kierunku naczynia wyruwnawczego

0
  • #23 28 Paź 2010 23:03
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

ja jeszcze jutro spróbuję zakręcić zasilanie i odkręcić od grzejnika i podgiąć tą rurę do góry żeby wyrównać te załamanie i wtedy zobaczę czy pchnie wodę do tego ostatniego grzejnika

0
  • #24 29 Paź 2010 00:00
    mihhau997
    Poziom 13  

moim skromnym zdaniem za mała średnica rurki na taki grzejnik. jakby podłaczyć go krzyżowo to powinien grzać.

odnośnie zdjęcia: spadek jest nie w tą stronę, powietrze stoi między trójnikiem a zejściem rurki na dół i taka poduszka powietrzna powoduje takie objawy. można pomyśleć nad wstawieniem w tym miejscu odpowietrznika

0
  • #25 30 Paź 2010 10:34
    Wojtek32
    Poziom 27  

Rafal_Wojtas napisał:
    Witam ;] mam instalację typy grawitacyjną z pompą zasilanie miedz 15 a powroty chyba 12

Troszkę te informacje są szczątkowe .
    Pytanie czy cała instalacja jest o średnicy max 15mm ???, czy na samym piecu nie jest 22 mm i rozgałęzienie na dwie strony ??? .

Piszesz że jest gorącą rurka powrotna na wcześniejszych grzejnikach, to zły objaw bo cały przepływ zamyka się na nich, mam nadzieje że górne są bardziej gorące od dolnych ??? .

1)Masz na grzejnikach zawory odcinające ( i to marne jak dla grzejników ) to zamknij oba zawory na grzejniku który nie grzeje .
    2) odkręć korek-odpowietrznik, klucz 22 .
    3) wyłącz pompę na czas próby .
    4) otwórz zawór górny ( zasilanie ) - sprawdzasz czy płynie woda .
    5) zamknij zawór górny .
    6) otwórz zawór dolny ( powrót ) - sprawdzasz czy płynie woda .

Jeżeli rurki są drożne ( leci woda ) to następnym krokiem będzie regulacja grzejników przy pomocy zaworów dolnych, polegającą na przymykaniu ( zmniejszenie przepływów ) ten co nie grzeje otwarty na maksa .
    Ma to na celu równomierne dostarczenie ciepła do wszystkich grzejników, czym bliżej pieca tym bardziej przymknięte .

Uwaga końcowa ta instalacja niema możliwości samo odpowietrzania w trakcie pracy, za to grzejniki posiadają dobre odpowietrzniki z który należy korzystać w początkowym okresie grzewczym .

Ps. nic nie przerabiaj szkoda kasy .

0
  • #26 30 Paź 2010 16:14
    mihhau997
    Poziom 13  

podmień tę rurkę fi12 na fi15. woda pójdzie tam gdzie ma mniejszy opór, czyli do wcześniejszego grzejnika. jak podejście do grzejnika wyrównasz na ten sam przekrój rurki wtedy będzie działać

0
  • #27 30 Paź 2010 16:56
    Wojtek32
    Poziom 27  

mihhau997 napisał:
    podmień tę rurkę fi12 na fi15. woda pójdzie tam gdzie ma mniejszy opór, czyli do wcześniejszego grzejnika. jak podejście do grzejnika wyrównasz na ten sam przekrój rurki wtedy będzie działać

A co z odległościami ??? czym dalej od pieca tym większe opory przepływu cieczy .
    Ten problem przy małych średnicach przewodów zasilających rozwiązuje się przez kryzowanie, inaczej regulację przepływu na poszczególnych grzejnikach . Niema potrzeby zmiany rurek. Na przykład zawory " Danfos " posiadają wbudowane nastawne kryzy, gdzie największa średnica kryzy to całe 3,5mm opcja " N ", jeżeli zawory zasilające nie posiadają regulacji przepływu to robi się to na zaworach powrotnych ( dolnych ) co pozwala użytkownikowi na zamykanie i otwieranie grzejników bez obawy utraty nastaw przepływów .

0
  • #28 31 Paź 2010 08:22
    mihhau997
    Poziom 13  

Wojtek32 napisał:
    A co z odległościami ??? czym dalej od pieca tym większe opory przepływu cieczy .
    Ten problem przy małych średnicach przewodów zasilających rozwiązuje się przez kryzowanie, inaczej regulację przepływu na poszczególnych grzejnikach . Niema potrzeby zmiany rurek. Na przykład zawory " Danfos " posiadają wbudowane nastawne kryzy, gdzie największa średnica kryzy to całe 3,5mm opcja " N ", jeżeli zawory zasilające nie posiadają regulacji przepływu to robi się to na zaworach powrotnych ( dolnych ) co pozwala użytkownikowi na zamykanie i otwieranie grzejników bez obawy utraty nastaw przepływów .

zgadzam się z tym co podajesz. autor tematu wykonywał już taki zabieg bez odpowiedniego efektu, pytanie czy odpowiednio były zdławione zawory. zawsze można spróbować jeszcze raz, to nic nie kosztuje

0
  • #29 31 Paź 2010 17:36
    Rafal_Wojtas
    Poziom 8  

Witam kolegów widzę że temat sie ruszył na wstępie powiem ze dziwny ten grzejnik jest bo wczoraj grzał jak szalony a dziś tylko do połowy spróbuje z tymi zaworami dolnymi i zrobię szkic z góry jak wygląda instalacja i jej rozgałęzienia może to pomoże

Dodano po 8 [minuty]:

aa zapomniałem dodać że dziś rura zasilająca od tego trójnika do ostatniego grzejnika jest zimna

Dodano po 15 [minuty]:

Dodano po 8 [minuty]:

Nowe grzejniki 1600 nie grzeją czemu Nowe grzejniki 1600 nie grzeją czemu

0
  • #30 31 Paź 2010 20:58
    Wojtek32
    Poziom 27  

Rafal_Wojtas

To dla mnie już jest wszystko jasne , 70% wydajności pompy na wymienniku ciepłej wody .
    Standardowy błąd, polegający na otwarciu na max zaworów do wymiennika, zdław jeden z zaworów do poziomu minimalnego przepływu, na lato otwierasz na max bo widzę że jest zawór do odcięcia centralnego .

Drugi temat to odpowietrzanie tego nieszczęsnego grzejnika , nie odbędzie się bez kilku razy, warto na tą chwilę wyłączyć pompę efekt będzie lepszy, jako że ten grzejnik jest na końcówce to zbiera całe powietrze z instalacji, w tylnej części grzejnika jest odpowietrznik, otwierany kluczykiem lub śrubokrętem .

Uwaga !!!!! Fachowiec zafundował Tobie małą bobę, między piecem a naczyniem wyrównawczym nie może być żadnego zaworu odcinającego, ten zawór co jest powinien być przesunięty za trójnik do naczynia wyrównawczego .

0
  Szukaj w 5mln produktów