Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiatromierz - program na PC do zapisywania wartości.

RADASSS 23 Paź 2010 19:54 2627 5
  • #1 23 Paź 2010 19:54
    RADASSS
    Poziom 14  

Potrzebuję programu na PC.
    Do karty dźwiękowej komputera jest podłączony wentylator komputerowy, ale przerobiony ( obie cewki szeregowo i to w kartę dźwiękową). Chodzi tylko o to by programik zapisywał częstotliwość generowaną przez wiatraczek w ustalonych przedziałach czasu.
    Częstotliwości zostały pomierzone w funkcji prędkości samochodu z wiatraczkiem na dachu.
    Zakres uśrednionych "na oko" częstotliwości 14 - 400 Hz i odpowiadające im prędkości auta to 10 - 70 km/h.
    Oczywiście dla wygody dane programu wyrażane w jednostkach prędkości.
    Myślę, że interwał między kwadransem a godziną będzie wystarczający.
    Wiatraczek ze sterem będzie zamontowany na 9 metrach nad poziomem gruntu, 1 metr nad kominem domu.
    Chcę przez okres min. roku rejestrować wartość prędkości wiatru, aby ocenić lokalną wietrzność dokładnie w tym miejscu.
    Jeżeli wyniki wypadną pomyślnie być może zamontuję śmigło o średnicy 3 metrów z kilkuset watową prądnicą.
    Dobrze by było, gdyby programik obliczał średnią z ustalonego zakresu pomiarów.
    Soft napewno przyda się wielu domorosłym konstruktorom wiatraków szukającym tanich rozwiązań.
    Poniżej zapis z pracy wiatromierza na kominie - wyjście prądniczki włączone pod wejście liniowe karty dźwiękowej.

0 5
  • #3 27 Paź 2010 08:47
    tedzio4
    Poziom 17  

RADASSS fajnie to wykombinowałeś. Teraz to trzeba jakoś zapisać, najlepiej graficznie. Może użyć programu do tworzenia muzyki. Mój syn się bawi w komponowanie i stąd wiem, że to możliwe. Jak to zrobić nie podpowiem, bo za wysokie dla mnie progi, ale koledzy zaraz podłapią i udoskonalą. Wystarczy jakiś stary komputer i można zapisywać.

0
  • #4 03 Lis 2010 11:29
    Matejkos
    Poziom 20  

Musisz zrobić minimum 2 rzeczy raz dobrać sie do strumienia danych wejściowych z karty tak ażeby otrzymywać kolejne próbki ze znaną częstotliwością próbkowania, na tej podstawie jesteś w stanie określić czas pomiędzy kolejnymi szczytami przegiegu wejściowego i z tego dopiero obliczysz sobie częstotliwość i prędkość. W tym miejscu chciał bym zwrócić uwagę an to że zwykłe znajdywanie kolejnych maximów może nie być najlepszym rozwiązaniem ze względu na szumy, zakłócenia i błędy kwantyzacji dlatego należało by jakoś uśrednić próbki z jakimś oknie i dopiero wtedy obliczać maksima na podstawie pochodnych na przykład.

Pozdrawiam Matejkos

0
  • #6 02 Lut 2011 05:10
    RADASSS
    Poziom 14  

Do talerza HDD dokręciłem 3 czasze ( ok. 1/3 kuli ) średnicy ok. 7 cm. Silniczek ma wyjęty stojan, a w jego miejsce wstawiłem hallotron. Wykalibrowałem, przejeżdżając się kilka razy z różnymi prędkościami, w różnych kierunkach samochodem. Wystawiłem 1 m nad komin, czyli 9 m od gruntu i najistotniejsze: zapłaciłem za programik zliczający impulsy w zadanej jednostce czasu. Część forowiczów potrafi dużo pisać, ale głównie teoretycznie. Programik zapisuje do pliku Excela. Po rocznych pomiarach przedstawię w formie wykresu średnie prędkości wiatru w konkretnym miejscu bez pomiaru kierunku i temperatury.

0