Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy pompa obiegowa w kotle może pracować bez przerwy?

23 Paź 2010 21:50 29212 12
  • Poziom 9  
    Mam kocioł dwufunkcyjny Ariston MICROGENUS 21MFFI. Właśnie wymieniłem uszkodzoną pompę obiegową na nową. Po załączeniu funkcji ogrzewania C.O. pompa się załącza, piec zapala i grzeje. Zastanawia mnie tylko fakt, że pompa obiegowa "chodzi" cały czas (nawet po zgaszeniu płomienia w piecu).
    Czy pompa w tym kotle może pracować bez przerwy?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Zastanawiałem się nad tym czy pompa nie powinna się okresowo wyłączać po określonym ustawionym czasie dobiegu po podgrzaniu wody?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    W moim Junkersie Eurostar pracuje po wyłączeniu płomienia do spadku temperatury wody poniżej 40stopni i staje, mam regulator pokojowy, bez regulatora pokojowego pracowała ciągle.
  • Poziom 9  
    Jaki regulator polecacie do mojego pieca?
  • Poziom 14  
    cirrostrato napisał:
    W moim Junkersie Eurostar pracuje po wyłączeniu płomienia
    do spadku temperatury wody poniżej 40stopni i staje, mam regulator pokojowy,
    bez regulatora pokojowego pracowała ciągle.

U mnie osobiście też tak jest z pompą.
  • Poziom 17  
    cirrostrato napisał:
    W moim Junkersie Eurostar pracuje po wyłączeniu płomienia do spadku temperatury wody poniżej 40stopni i staje, mam regulator pokojowy, bez regulatora pokojowego pracowała ciągle.

Tak powinno być, bo gdyby za zimna woda krążyła w obiegu to by wychładzała zabierając ciepło z pomieszczeń. Właśnie o to chodzi i tak to ma działać. Wiele pieców ma możliwość zmiany tej wartości w ustawieniach serwisowych. U mnie da się ustawić od 38 do 60 stopni. Da się również ustawić jak długo pompa jeszcze chodzi po wyłączeniu palnika, tzw wybieg pompy.
  • Poziom 9  
    Tylko czy w moim piecu (Ariston MICROGENUS 21MFFI) pompa powinna pracować cały czas i czy można w tym modelu ustawić czas wybiegu pompy?
  • Poziom 17  
    Koledzy,
    niezależnie od typu regulatora kotła - stałotemperaturowy lub pogodowy - pompa w trybie grzewczym musi pracować non stop - wziązane jest to najnormalniej w świecie z tym, że kocioł nie ma zielonego pojęcia o temperaturze w pomieszczeniach i mierzy jedynie temperaturę wody w instalacji.
    Kocioł nie może sobie pozwolić na wyłączenie pompy bo jest wtedy obawa, że np. ostatni grzejnik zamarznie a kocioł nawet nie będzie o tym wiedział - tylko czytając temperaturę wody w kotle.
    Jedynie pomiar temperatury z pomieszczeń może dać sygnał zwrotny do regulatora kotła, że jest ciepło i można bezpiecznie wyłączyć pompę obiegową. Dla regulatorów stałotemperaturowych są to termostaty z pomieszczeń, a dla pogodówek nieco bardziej zaawansowane zdalne sterowania.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ja mam kocioł De Dietrich i pompa się wyłącza. Ale mam pogodówkę i termostat wewnętrzny. Nie przyglądałem się co się dzieje gdy jest osiągnięta temperatura zasilania i temperatura powrotu jest równa w dłuższym czasie wyjściowej, po wyłączeniu palnika oczywiście. Może być jakiś algorytm pracy okresowej dla takiego przypadku.
    Nie znalazłem dokumentacji do tego modelu, ale jeśli masz to zerknij czy nie masz wyjścia na termostat pokojowy. Na sieci znalazłem pdf od Ariston MICROGENUS 23MFFI i jest tam podany: A14 = External (Room) Thermostat. Najtańszy można kupić za kilkadziesiąt zł, jakiś programowalny spokojnie za 100. Oczywiście działa wtedy jak załącz/wyłącz kocioł dla CO - przydatny jeśli nie chcesz przegrzewać domu podczas pobytu w pracy, dla osłabienia nocnego. Wtedy pompa powinna się wyłączać, bo i po co miałaby chodzić?
    Do modelu 21 znalazłem w Google skróconą instrukcję, gdzie też piszą o termostacie pomieszczeniowym, wiec na pewno podłączyć się da .
  • Poziom 9  
    Zainstalowałem pokojowy regulator temperatury i jest OK :)
    Dziękuję wszystkim za pomoc