Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Żywotność" żarówek LED związaną z włączeniem

BURMAR 23 Oct 2010 22:08 14295 11
Optex
 • #1
  BURMAR
  Level 23  
  Witam,
  Wiem, że częste włączanie i wyłączanie zwykłych żarówek oraz świetlówek ma wpływ na ich "żywotność". Chciałbym zapytać jak to się ma do żarówek LED.Czy też są one na to takie wrażliwe ?
  Chodzi mi o oświetlenie długiego przedpokoju, w którym lampy zapalane są przez czujnik ruchu. Zwykłe żarówki przepalają się dość szybko. Co byłoby gdybym zastosował żarówki LED ?
  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  farrix
  Level 17  
  Nie wiem jak jest z elektroniką w led(kondensator+mostek) ale diody przeciez rozjasnia sie i sciemnia przez PWM a wtedy czestotliwość może być np. 40kHz czyli są przełączane 40 tysiecy razy na sekunde.
 • #3
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Wszystko zależy od tego jakie to będą owe żarówki Led'y.
  Jak kupisz jakieś badziewia z importu typu 'Made in ...' to mogą poświecić z miesiąc i się wykończą (stracą swoją zdolność jasności a potem będą się pojedynczo jedna za drugą przepalać - Led). Odczułem to na swojej skórze.

  Co do zdolności łączeniowych to jeśli dopasujesz napięcia do ich barwy (w zależności od koloru/jasności zakres napięcia przypadającą na jedną Led) to nie powinno być problemów .
  Tutaj co do żywotności ważną sprawą jest aby skoków napięcia nie było bo złącze straci swoją żywotność i będzie się działo to co napisałem powyżej.
 • Optex
 • #4
  Piteros Electricos
  Level 10  
  witam
  ogolnie rzecz biorąc LED-y są wg mnie najbardziej wytrzymałym źródłem światła jakie znam:D są bardzo żywotne i z tego co mi wiadomo okres ich zycia nie jest zbytnio zależny od częstości ich załączania. dobrze jest im również zapewnic konfort pracy tj w miarę stabilne napięcie. do Twojego pytania- zastosowanie ich w tymże przedpokoju zaskutkuje długim i szczęśliwym ich użytkowaniem;D

  pozdrawiam
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  BURMAR
  Level 23  
  Dziękuję Wszystkim za zainteresowanie moim pytaniem i Wasze rady i opinie. Po przeczytaniu waszych uwag nasuwa mi się kolejne pytanie (może trochę naiwne) ale skoro najbardziej szkodliwe dla LED jest niestabilne napięcie i ewentualne skoki to czy dało by coś (aby trochę przedłużyć ich żywotność) obniżenie napięcia zasilania przez transformator np. do 200 V ale bez stabilizacji. Cały czas mówimy o LEDach zasilanych napięciem 230 V.
 • #7
  Hucul
  Level 39  
  BURMAR wrote:
  ... nasuwa mi się kolejne pytanie (może trochę naiwne) ale skoro najbardziej szkodliwe dla LED jest niestabilne napięcie i ewentualne skoki to czy dało by coś (aby trochę przedłużyć ich żywotność) obniżenie napięcia zasilania przez transformator np. do 200 V ale bez stabilizacji. Cały czas mówimy o LEDach zasilanych napięciem 230 V.

  Niby tak , ale tracisz wtedy zaletę energooszczędności LEDów :(
 • #8
  powerm
  Level 23  
  Nie jest zalecane podłączanie diód led do napięcia przemiennego. Diody te mają skłonność do wypalania się. Co prawda to trochę trwa bo chodzi o raczej o miesiące ale zawsze. Włączanie i wyłączanie światła to pomijalny margines (porównaj 50 przełączeń na sekundę a kilkadziesiąt włączeń dziennie).
  Poszukaj dyskusji na temat zamiany neonówek w podświetleniu włączników światła na ledy.
 • #9
  Hucul
  Level 39  
  powerm wrote:
  Nie jest zalecane podłączanie diód led do napięcia przemiennego. Diody te mają skłonność do wypalania się. Co prawda to trochę trwa bo chodzi o raczej o miesiące ale zawsze...

  Nie zauważyłem takiego zjawiska , nawet po kilku latach świecenia :?:
 • #10
  BURMAR
  Level 23  
  powerm napisał: Nie jest zalecane podłączanie diód led do napięcia przemiennego. Diody te mają skłonność do wypalania się. Co prawda to trochę trwa bo chodzi o raczej o miesiące ale zawsze...

  Ale ja przecież cały czas piszę o żarówkach produkowanych i sprzedawanych w sklepach jako żarówki na napięcie przemienne 230 V w sieci domowej. Czyżby producenci i sprzedawcy świadomie wprowadzali w błąd klientów ? Myślę, że żarówki te są już fabrycznie przystosowane do pracy z takim zasilaniem.
 • #11
  GBW
  Level 29  
  Kolego BURMAR należy odróżnić żarówkę LED od samej diody LED.
  Dioda musi być zasilana stałym prądem o określonej wartości,jego przekroczenie powoduje przegrzanie i uszkodzenie diody. Dlatego wszystkie żarówki LED posiadają układ stabilizacji prądu; dla zasilania 12V stałego jest to opornik połączony szeregowo, dla 12V przemiennego dodatkowo prostownik. W przypadku 230V przemiennego żarówka posiada pojemnościowy dzielnik plus prostownik.
  Trwałość żąrówki na 230V zależy głównie od jakości dzielnika, w kiepskich żarówkach stosowane są kondensatory słabej jakości które często dostają przebicia.
  Co do częstości zapalania to diody LED są nie wrażliwe i diody LED często są zasilane napięciem pulsującym.
 • #12
  BURMAR
  Level 23  
  Bardzo dziękuję Wszystkim za szczegółowe wyjaśnienia.
  Pozdrawiam