Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multicore ze skrętki. Czy zastosować parowanie?

23 Paź 2010 23:23 2631 9
 • Poziom 19  
  Witam!
  Mam zalegający ok 50m skrętki . Chciałbym zrobić z niej multicora czterokanałowego. Miałby on długość 15m. I mam tutaj pytanie: czy zastosować parowanie tzn. żyła gorąca z masą i zimna też z masą? Czy jedna skrętka mogą isć dwa mikrofony?Z tego co kojarze jest to skrętka FTP, z ekranem aluminiowym; czy te ekrany spiać z masa?
  Pozdrawiam
  tobbit
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Skrętka raczej się do tego nie nadaje ze względu na słabe właściwości mechaniczne.
  Jeżeli chcesz puścić takimi skrętkami więcej jak 1 sygnał mikrofonowy to musi to być sygnał różnicowy. Patrząc na wtyczkę mikrofonu to każdy mikrofon ma możliwość podłączenia go do wzmacniacza jako symetrycznie i niesymetrycznie.
  Przy podłaczeniu niesymetrycznym Zwierane są z sobą piny 1 i 3 które stanową masę, zaś pin 2 to sygnał.
  Przy podłączeniu symetrycznym, pin 1 to masa, zaś piny 2 i 3 to syganł różnicowy, który trzeba "puścić" przez 2 żyły jednej pary. Pin 1 należy "puścić" ekranem.
  Takie symetryczne podłączenie jest możliwe tylko i wyłącznie do wzmacniaczy posiadajacych wejścia różnicowe. Pamiętaj jeszcze, ze pomiędzy tymi 2 żyłami symetrycznymi, a masą wzmacniacze/miksery podają napięcie zasilające Phantom.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Jeżeli skrętka jest FTP to możesz wykorzystać ekran jako wspólną masę łącząc do niego wszystkie piny 1.
  Każdą parę skrętki zaś wykorzystać należy jako parę mikrofonową tj połączyć z 2 i 3 XLR
  brak wzajemnego ekranowania par będzie wiązał się z przesłuchem, ale przy 15m nie będzie on zbyt duży
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  Cytat:
  Patrząc na wtyczkę mikrofonu to każdy mikrofon ma możliwość podłączenia go do wzmacniacza jako symetrycznie i niesymetrycznie.

  Pozwolę sobie sprostować. Mikrofony dynamiczne tak. Pojemnościowe z phantomem tylko symetrycznie. A z biasem są tylko niesymetrycznie.

  Jak najbardziej skrętka się sprawdzi jako multicore. Pomijając właśnie możliwość zakłóceń pomiędzy parami.
 • Poziom 19  
  Witam!
  Kabel jaki posiadam jest to nie skrętka a 4 żyłowy przewód z ekranem i drutem bez izolacji. Mam go znacznie więcej ok. 80m, więc myślę czy nie dać na każdy mikrofon osobny przewód? I czy zmostkować po dwie żyły w kablu na potrzeby pinów 2 i 3 a pin 1 dać na ekran i na goły drut? Potrzeba mi 4 kanały tylko do mikrofonów dynamicznych w szkole(akademie), bo obecne kable nie pozwalają mi na ustawienie się z tyłu, tylko muszę być z boku :(

  Dodano po 5 [minuty]:

  Edit:
  A jeśli chciałbym dołożyć do tego jeszcze cztery sygnały niesymetryczne(cztery jacki) na jednym przewodzie? Mase dać na ekran + goły drut, a na pozostałe cztery dać sygnał? Czy tak można?

  Dodano po 13 [minuty]:

  Edit2:
  A czy na długości 20m będą jakieś większe przesłuch pomiędzy mikrofonami a sygnałem niesymetrycznym oraz między mikrofonami i mikrofonami jeśli jak pisałem wcześniej pójdą osobnymi kablami?
 • Poziom 29  
  Jeśli masz przewód 4 żyłowy w ekranie to możesz użyć go do dwóch mikrofonów (ze wspólną masą).
  Zdecydowanie odradzam używanie połączenia niesymetrycznego (ktore opisałeś powyzej) -kilkanaście metrów "pyty" + kilka metrów przewodu do mikrofonu zbierze mnóstwo zakłóceń.
  Jeśli kabel nie ma konstrukcji parowej (dwie skręcone pary) a czwórkową (wszystkie cztery przewody skręcone razem) to (patrząc na rozkład żył w obciętym końcu kabla, zgodnie z ruchem wskazówek zegara) połącz w ten sposób 1+, 2+, 1-, 2- -uzyskasz w ten sposób mniejszy przesłuch niż przy połączeniu 1+, 1-, 2+, 2- (powszechnie stosowane w telekomunikacji, w kablach czwórkowych).
  Goły drut nosi nazwę drenu i jest elektrycznie połączony z ekranem -służy jego wygodniejszemu łączeniu (oplot lub filię obcina się razem z powłoką a wyprowadza jedynie dren).
  Było by łatwiej, gdybyś podał typ kabla; osobiście obstawiam LiYCYekw ;)
 • Poziom 19  
  Witam!
  Typ kabla, ułożenue żył i jego zdjecie załącze jutro, dzisiaj jest już zbyt ciemno. Połączenie niesymetryczne chciałbym wykorzystać do podłączenia klawisza oraz do wyjścia AUX-ami z miksera na odsłuchy.
 • Moderator Akustyka
  Tak się robi tobbit, że przewodem 4 żyły w ekranie, dwie łączy się ze sobą. Takie kable nazywają się starquad. Mają jeszcze lepszą odporność na zakłócenia sygnałów symetrycznych.
  Możesz próbować przesyłać sygnały niesymetryczne, zdając sobie sprawę z możliwości zakłóceń. Ale przy większych odległościach sukcesów nie wróżę.
 • Poziom 19  
  Kabel który posiadam ma oprócz tego co napisałem wcześniej folię przeźroczystą oraz dwie nitki. Oznaczeń na nim brak. Aha, kabel nie jest skręcany parami tylko wszystkie przewody są skręcone razem.
  A czy do przesyłu sygnału niesymetrycznego będzie dobry taki kabel: http://sklep.avt.pl/p/pl/1409/przewod+kabel+mikrofonowy+2x0-05mm+ekranowany+3mm.html
  Czyli na jednym przewodzie mogę przesłać dwa mikrofony, a czy nie będzie przesłuchów pomiędzy kanałami? Chyba żeby dać na każdy mikrofon osobny przewód, a kable w nim połączyć po dwa? Czy takie połączenie nie było by lepsze?
  Pozdrawiam tobbit
 • Moderator Akustyka
  Nie oszczędzaj na kablach. Bo kable ciebie nie oszczędzą w najtrudniejszym momencie.
  Tak gdzie się da należy zachować symetrię. Rezygnując z niej zwiększasz ich prawdopodobieństwo. A nie można jednoznacznie powiedzieć czy będą czy nie. Zależy od dziesiątków innych czynników.