Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problemy z grafiką w HP dv6604nr

Tusekowski 23 Oct 2010 23:36 1650 7
    Tusekowski
    Level 9  
    Witam. Szukam pomocy w sprawie problemów, które ostatnimi czasy nękają mojego laptopa. Otóż jakiś miesiąc temu mojemu HP-kowi przydarzyła się pierwsza, w jego ponad 3 letnim żywocie, poważna awaria, kiedy to ni stąd ni zowąd zgasł obraz na matrycy. Co prawda obraz zaniknął, ale cała reszta wydawała się być w pełni sprawna i po resecie, system ładował się normalnie, diody świeciły, dysk pracował, dźwięki również, a na ekranie przy próbie wymuszenia jakiegokolwiek działania komputera za pomocą wciskania różnych kombinacji klawiszy dostrzec można było tylko różnokolorowe elementy w postaci cienkich poziomych paseczków przebiegających wskroś monitora. Jak się później okazało, jego niedyspozycja była tylko chwilowa, bo oto kiedy na drugi dzień postanowiłem sprawdzić jego działanie na zewnętrznym monitorze, a właściwie na telewizorze marki Samsung ;), to momentalnie po połączeniu kablem obu urządzeń obraz na laptopie odżył. Na ile było to przypadkowe wydarzenie, na ile nie, tego ocenić nie potrafię. Wziąłem to jednak za dobrą monetę i pomyślałem, że najwyraźniej była to tylko chwilowa niedyspozycja notebooka i zacząłem go znowu normalnie użytkować. I tak, po tej nieoczekiwanej samonaprawie, z laptopem nie było żadnych problemów przez kolejny miesiąc. Niestety kilka dni temu kłopoty z obrazem zaczęły się na nowo. Lecz teraz objawy bywają bardziej wyszukane i urozmaicone, od chwilowego gaśnięcia, przez różnokolorowe paski na pulpicie, po kropki, zniekształcony obraz itp itd. Problemy pojawiają się w nieregularnych odstępach czasu i czas ich trwania również bywa nieregularny, ale zazwyczaj od kilku sekund do kilku minut po wystąpieniu usterki, obraz wraca do pełnej sprawności.
    Doszedłem do wniosku, że tak dalej być nie może i, że muszę coś z tym zrobić. Prawdopodobnie wkrótce czeka mnie serwis, ale zanim tam trafię, chciałbym się najpierw dowiedzieć co może być przyczyną problemów. Może ktoś pokusi się o diagnozę, napisze czego mogę się po serwisie spodziewać, czego wymagać i o co prosić (reballing? wymiana grafiki? etc), jakie mogą być ewentualne koszty naprawy. Chciałbym aby naprawa była trwała. Nie mam na te tematy szerszej wiedzy, ale coś tam wyczytałem tu i ówdzie o problemach z HP-kami, lecz niestety nigdzie nie spotkałem się z bliźniaczo podobnymi objawami jak te u mnie. Proszę zatem uprzejmie o pomoc.
  • Helpful post
    mkubol
    Level 24  
    Na poczatek wyczyszczenie chłodzenia i podmiana padów termoprzewodzacych na nowe ewentualnie Pasta. Nie napisałaś jaka tam grafika? Podejżewam że trwała naprawa to tylko wymiana grafiki.
  • Helpful post
    misiupan
    Level 35  
    Jak laptop trafi na serwis to panowie serwisanci powinni opisać w karcie naprawy zakres czynności. Jeżeli ustalą że są to problemy z układem graficznym to żądaj jego wymiany na fabrycznie nowy nie starszy niż z datą na rdzeniu +09 - starsze układy miewały wadę fabryczną. Powinni też wymienić pastę i termopady w układzie chłodzenia na nowe. Powinni wgrać najnowszy bios- niejednokrotnie poprawia to pracę wentylatora i ma wpływ na temperaturę pracy. O sprawach podstawowych jak odkurzenie wnętrzności nie wspomina,
    Koszt naprawy nie powinien przekroczyć 400zł. Gwarancja powinna być co najmniej 1 rok.
  • Helpful post
    przekrent
    Level 32  
    Tak mnie korci, że zapytam. Gdzie kupujesz kolego MCP67M D/C 09+? Gdzie bym nie kupił to wtopa. Jak trafiłem na uczciwego sprzedawcę to odradzał zakupu :-) Montuję MCP67MV używane z uszkodzonych na różne sposoby płyt acera i packard bella(aby płyta wystartowała prawidłowo podmieniam BIOS np. z G6000). Na razie reklamacji brak, a daję 6 m-cy.
  • Helpful post
    katar83
    Level 25  
    Nie da sie dostać raczej nigdzie takich układów, ale na pewno takowe są bo można dostać płyte z nowym MCP DC09 na pokladzie od autoryzowanych sprzedawcow HP. Można dostać uklady z DC08, takie które nawet działaja, jednak czesto jest to loteria.
    Tusekowski
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiam się tylko jaki wniosek płynie z powyższych dywagacji. Myślicie, że w przypadku mojego laptopa uda się z powodzeniem operacja wymiany grafiki? Z tego co udało mi się na szybko dziś rano wyczytać na podstawie Everesta, to na pokładzie komputera posiadam zainstalowaną grafikę nVidia GeForce 7150M. Jakie w tym wypadku może mieć znaczenie to, że grafika jest zintegrowana z płytą główną? Niestety dziś obraz na matrycy zgasł, jak wtedy przed miesiącem i jedyne co udaje mi się zobaczyć na ekranie to już tylko kolorowe pasy w których udaje się dostrzec zawartość systemu (pulpit, okna) pojawiające się w momencie wymuszenia przeze mnie jakiejś aktywności systemu.

Czy któryś z forumowiczów może polecić solidny serwis na terenie Krakowa?

Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

Przed chwilą, w momencie gdy obraz na laptopie był martwy (z wyłączeniem kolorowych pasków), podjąłem próbę sprawdzenia działania grafiki na zewnętrznym monitorze stacjonarnego PC-ta. Jak się okazało, na ekranie monitora zewnętrznego wszystko było w jak najlepszym porządku, podczas gdy na ekranie laptopa nie było widać poprawy, ale po około 4-5 minutach także i monitor laptopa powrócił do prawidłowego działania. Póki co, od momentu "naprawy" (ok. 20 minut) wszystko wydaje się być OK oraz nie występują żadne "objawy chorobowe". Myślę, że jest to tylko kwestią czasu kiedy problemy znów zaczną występować, ale zastanawiam się czy poprawne wyświetlanie obrazu na ekranie zewnętrznego monitora, niezależnie od kondycji laptopowego monitora, nie powinno dać mi do myślenia? Może to tylko taśma? Jeśli ktoś mógłby wyciągnąć na tej podstawie jakieś wnioski, to uprzejmie proszę o podzielenie się nimi. Z góry dziękuję :-)
  • Helpful post
    katar83
    Level 25  
    To na pewno usterka karty graficznej. W swoim laptopie posiadasz niestety MCP67 który jest generalnie nie najprostszy do 'naprawy' i w zasadzie nie da sie dostac nowego ukladu z DC 09. Generalnie pozostaje Ci wymiana ukladu na DC 08 ktory powinien Ci jeszcze dac conajmniej 2 lata uzywania laptopa i jesli ktorys serwis sie podejmie lub wymiana plyty na mniej problemowa np z 6150, 7600 lub 7200 na pokladzie gdzie prosciej o nowy uklad.
    Tusekowski
    Level 9  
    Ok. Dzięki wielkie za odpowiedź i jeśli możesz, powiedz tylko jeszcze która opcja według Ciebie byłaby bardziej korzystna i jak oba rozwiązania prezentują się cenowo?