Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik Relax II - naprawa zakresu UKF

24 Paź 2010 00:13 11962 41
  • Użytkownik usunął konto  
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 21  
    ECC85 ma żarzenie na końc. 4 i 5. Tam jest błąd w schemacie, drugi przy oznakowaniu C12 przy cewce obw. wejściowych, opisałem poniżej.
    C4 neutralizujący można zostawić. C1 zmienić na 18 pF ,C8 zmienić na 10 pF, C 12 ( powinno być C2- to jest cewka obw. wejściowych) zmienić z 12 na 8 pF, C3 zmienić na 16 do 18 pF.
    C11 i C 12 zmienić na 10 pF, C15 zmienić na 12 pF, C17 zmienić na 10 do 12 pF,
    Dostroić na max na krańcach pasma przy 108 MHz kondensatorami
    c9 -wejście, C 16 -heterodyna, na częstotliwościach niskich(87 MHz) cewkami L6- heterodyna - rdzeniem albo jak nie ma rdzenia ściskając lub rozciągając zwoje , podobnie obwody wejściowe .
    I podstwaowa rada:przestrajanie powinieneś zacząć od heterodyny tj od C11 do C17 i przy podłączeniu dobrej anteny przystapić do strojenia obw. wejściowych.
    Powodzenia!
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Należy wprzódy zobaczyć, czy działa cały tor p.cz. Grzebanie w głowicy nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Zatem wciśnij klawisz UKF i:
    - zmierz napięcie na nóżce 6 (203V) i nóżce 1 (81V) EBF89
    - j/w z ECH81 (nóżka 1 i nóżka 6, napięcia powinny być zbliżone)
    - sprawdź działanie wzmacniacza m.cz. (pomacaj śrubokrętem środkowe wyprowadzenie potencjometru)
    - jeśli powyższe są w porządku, podaj 10,7MHz z jakiegoś odbiornika - najpierw na siatkę sterującą (2) EBF89, jeśli zadziała to przełączasz się na siatkę sterującą (2) ECH81

Zrób te cztery rzeczy i odpisz, może to wcale nie jest wina głowicy.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    DJRM napisał:

Ale znalazłem kolejny problem - napięcia anodowe są bardzo niskie, np. na ECL86 coś koło 150V. Oczywiście ten problem rozwiążę, pewnie wina kondensatorów, może trafo (choć raczej nie, bo nigdy się nic nie paliło, więc chyba nie ma zwarć międzyzwojowych).

Raczej stawiałbym na zbyt duży pobór prądu przez stopień końcowy (upływ kondensatora sprzęgającego, uszkodzona ECL86)
  • Osprzęt kablowy
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Okazało się, że nóżka 5 latała luźno

Bolączka tekstolitowych podstawek.
    Cytat:
    Spróbowałem wymienić ECH81 - stwierdziłem, że po wymianie lampy jak dotknę np. ręką wejścia z głowicy, pojawia się szum (wnioskuję, że lampa do wymiany - czy dobrze myślę?

Albo do wymiany, albo ruszając lampą przeczyściłeś styki.
    Cytat:
    Na razie koniec z grzebaniem, bo jest niedziela i żona marudzi że ją zostawiłem

Uroki posiadania żony ;)
    Cytat:
    Ale znalazłem kolejny problem - napięcia anodowe są bardzo niskie, np. na ECL86 coś koło 150V.

Wypowiedź poprzednika + zestarzenie się mostka selenowego. Jeśli się bardzo grzeje, to go zastąp krzemowym z rezystorem. Tak niskie napięcie może być przyczyną niedziałania głowicy.
  • Admin Grupy Retro
    Mostek 1A/1kV za złotówkę lub cztery diodki 1N4007. Po co się męczyć. W szereg z nim wstaw rezystor, wartość z przedziału 100-330Ω/2-5W.
    Ma to na celu zasymulowanie wysokiej (w porównaniu z selenowym) rezystancji wewnętrznej.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    DJRM napisał:
    Sprawdziłem mostek selenowy - faktycznie jest uszkodzony. O ile na wejściu jest 225V ~, na wyjściu nieobciążonego mostka - zaledwie 207 -, a powinno być, jeśli dobrze pamiętam, 317,25 (czyli 225 pomnożone przez pierwiastek z 2).

Z Kondensatorem 317V, bez kondensatora pomiar 207V= jest zupełnie prawidłowy.
  • Admin Grupy Retro
    Owszem, lecz niepokoi mnie niskie napięcie na anodzie pentody mocy. Wymiana tego elementu nie jest ani droga ani trudna, a przynajmniej mamy jedno potencjalne źródło problemów z głowy.
  • Poziom 37  
    DJRM napisał:
    ... Wymieniłem lampę i to samo. Dodam, że na anodzie triody ECL86 panuje b. wysokie napięcie (rzędu 250V), a na nóżce nr 2 jest 0, a nie 1,6V. Oczywiście trioda nie działa (pentoda działa, sprawdziłem na wkrętak przyłożony do nóżki 9 - anody triody). To wskazuje na walnięcie lampy...

Ano wskazuje... Jeśli masz 0 a na anodzie ponad 200 znaczy, że przez triodę nie płynie prąd. Jakie napięcie masz na siatce triody? Swoją drogą nie grzebał bym śrubokrętem przy anodch, raczej dotknął bym siatki pentody, aby sprawdzić czy gra.
    Podaj napięcia na poszczególnych nóżkach.
  • Poziom 37  
    Jeszcze raz ECL - mówisz,że na n3 masz masę. hm... Nie ma takiej możliwości, chyba, że masz podłączone do masy zamiast do zasilania. Mówisz, że katoda triody jest delikatnie ujemna, co by oznaczało, że na siatce sterującej powinno być co najmniej - -2V.
    Co masz na siatce pentody n8?
    katalog: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheetsE1.html
  • Admin Grupy Retro
    Napięcia są w porządku. Wzmacniacz jest sprawny, choć nie wiadomo czy zestrojony.
    Możesz zatem podać owe 10,7MHz i poinformować o wynikach.
  • Poziom 37  
    W lampowych układach te różnice nie są istotne. Tym bardziej, że pomiar był podawany dla starych woltomierzy mających rezystancję wewn. 20kΩ. Jak mierzysz multimetrem wartości te będą inne. Tak jak Futrzaczek napisał - działaj dalej.
  • Poziom 37  
    A na nóżce 2 EBF89? (siatka sterująca). Zaczynamy zawsze sprawdzanie od tyłu, dopiero jak tu jest w porządku - cofamy się.

Zmniejsz kondensator na około 100p, przy takich częstotliwościach.
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Postanowiłem najpierw zmierzyć głowicę, zanim spróbuję podać 10,7 MHz na we wzmacniacza p.cz.:

Odłącz ją i zostaw w spokoju. Na razie masz nieczynną p.cz. do naprawy. Trzeba działać metodycznie, nie chaotycznie.

Cytat:
    Relax II zagrał, ale bardzo, bardzo cicho, choć w miarę czysto (mało sopranów). Zielone oko jednak nawet nie dygło, mimo naprawdę silnego sygnału.

Więc może zacytuję sam siebie, może teraz dotrze:
    Cytat:
    - jeśli powyższe są w porządku, podaj 10,7MHz z jakiegoś odbiornika - najpierw na siatkę sterującą (2) EBF89, jeśli zadziała to przełączasz się na siatkę sterującą (2) ECH81

Badanie, które przeprowadziłeś wykazało jedynie, że tor p.cz. jest niesprawny. Lecz spaprałeś je na tyle, że nie wiadomo, które miejsce podejrzewać. Podaj ten sam sygnał na siatkę EBF, potem na siatkę ECH, obserwując jednocześnie napięcie na kondensatorze elektrolitycznym w detektorze stosunkowym.
  • Admin Grupy Retro
    W porządku, czyli tor p.cz. wymaga podstrojenia.
    - na siatkę EBF89 podajesz sygnał silnej stacji
    - woltomierzem obserwujesz napięcie na wspomnianym już kondensatorze
    - ostrożnie kręcisz rdzeniami w te i we wte (dosłownie, po 1/3 obrotu) w filtrze znajdującym się między anodą pentody a detektorem stosunkowym. Używaj do tego śrubokręta niemetalowego lub zaostrzonego patyka do szaszłyków - w przeciwnym razie, po każdym przekręceniu wyjmuj wkrętak i dopiero wtedy obserwuj wskazania woltomierza
    - strojenie ostatniego stopnia jest zakończone, gdy mierzone napięcie jest możliwie najwyższe i jednocześnie nie są słyszalne zniekształcenia
    - przełączasz sygnał na siatkę ECH81 i kręcisz rdzeniami w drugim filtrze, uwagi j/w

Powodzenia!
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Filtry mają kubki na swoim miejscu i są połączone z masą?
  • Poziom 29  
    Nie twierdzę, że jest to krytyczny powód, ale się zdrowo naużerałem raz z radiem, z tytuły cichej gry na ukf.
    Okazało się, że filtr przy dyskryminatorze stracił kontakt z pcb, bo umasowieniu go głośność zwiększyła się znacznie. Filtry w moim i Twoim są identyczne - większość odbiorników z danego czasu jest układowo prawie taka sama :)

BTW czym "kręciłęś"?
  • Warunkowo odblokowany
    PCB = płytka drukowana.
  • Poziom 29  
    Ok, jaki jest aktualny stan odbornika?
    Które zakresy działają i jak z głośnością?
    Jak stan rdzenia cewki L12 i czy jest wkręcony czy raczej przy samym wierzchu?