Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba + Windows XP + Atheros na PCMCIA - nie działa

24 Paź 2010 09:28 2002 4
  • Poziom 34  
    Laptop:
    Toshiba Sattelite S1800, pracuje pod systemem Windows XP (obecnie bez SP, przed "profilaktycznym" fomatem z SP2).

Karty WiFi:
    TP-Link TL-WN510G (Atheros AR2413)
    Cisco Aironet AIR CB21AG-E-K9 (Atheros 5001+ - jeśli dobrze pamiętam).

Sieć:
    Router Dlink DI-624, WPA PSK TKIP w standardzie B/G.

Słowem wstępu
    Żeby nie namieszać - Toshiba to laptop w którym ma wszystko działać, Lenovo to mój laptop (w zasadzie dwa - 3000 n100 i x60 tablet - używany do celów testowych) - i te nazwy będę stosować dalej

Problem:
    Karta TP-Linka instaluje się w systemie bez problemu, nie ma go również z ustanowieniem połączenia z sieciami nie zabezpieczonymi, jak i zabezpieczonymi kluczem WEP. Do mojej sieci domowej (również WPA PSK, z tym że DI-614 jako router) Toshbia łączy się bez problemu. Natomiast do sieci w której ma działać (opisanej wcześniej) łączy się, Windows pokazuje wymianę kilku pakietów, narzędzie klienckie Atherosa po dłuższej chwili wyrzuca błąd autentykacji.

Co "weselsze" - ta sama karta, ten sam sterownik, ta sama wersja systemu, mój laptop (Lenovo) - łączy się z tą siecią bez problemu. To samo tyczy się uruchomienia LiveCD Ubuntu na Toshibie - również bez żadnego problemu internet działa.

Cisco - tutaj problem jest nieco głębszy, gdyż system po instalacji sterownika zwraca (zależnie od wersji) "Nie można uruchomić urządzenia" lub coś z środowiskiem (nie pamiętam teraz a na stronie MS nie ma w ogóle takiego komunikatu). Karta również działa poprawnie w innym laptopie (moim Lenovo, czy zabytkowym Siemensie z PII-400), jak i działa bez problemu na Toshibie pod Ubuntu uruchomionym z LiveCD.

Sterowniki
    Sprawdzane najnowsze z stron producentów, jak i klika najnowszych wersji wprost od Atherosa, na wszystkich jest ten sam objaw na Toshibie, z wszystkimi działa bez problemu na innych laptopach.

Ja już wymiękłem, jedyne co mi nasuwa się na myśl to jakiś konflikt w sterownikach czegoś, bądź Windows przez PnP przydzielał by inaczej zasoby (?). Może ktoś z Was miał taki problem?
  • Poziom 19  
    A może właśnie brak sp do XP powoduje takie problemy ?
  • Poziom 34  
    Przed formatem był ten sam problem, stąd słowo "profilaktyczny". Tym bardziej że na innych sieciach z tym samym zabezpieczeniem działa.
  • Moderator - Komputery Serwis
    W sumie Windows XP bez SP nie obsługuje WPA. Żeby przetestować działanie z WPA zainstalowałbym jednak co najmniej SP2 lub SP3 (obsługa WPA2). Windows bez SP obsługuje tylko szyfrowanie WEP. SP1 teoretycznie obsługiwał WPA, ale miałem z tym problemy.

Jeśli moja teoria jest słuszna, to kombinacja Toshiba + TPLINK + Windows bez SP zadziała z WEP - zmień na routerze na moment szyfrowanie i sprawdź. Jak zadziała, to po instalacji SP2/SP3 powinno też z WPA wszystko śmigać.