Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe przestrojenie CB do pracy w "0" TX i RX

meteor77 24 Paź 2010 13:54 13421 28
  • #1 24 Paź 2010 13:54
    meteor77
    Poziom 16  

Chcę przestroić CB radio z syntezą, z kwarcem 10,240MHz. Wiadomo, dołączam w szereg z kwarcem odpowiednią indukcyjność, dostrajam i gotowe. Tak robią pewnie wszyscy.
    Problem polega na tym, że dzięki tej prostej metodzie jest totalny bałagan w Polsce dlatego, że stacje nadają na jednej częstotliwości a na innej odbierają. Mam na myśli co najmniej 50% pracujących stacji CB. W efekcie tego mamy zdecydowanie mniejsze zasięgi łączności, więcej zniekształceń w odbiorze kolegów i fatalną opinię o jakości naszych szumofonów. Częściową winę ponoszą serwisowcy bo nie potrafią lub nie chcą prawidłowo przestroić CB radia.
    Problem ten jest pogłęboiony także przez nieprecyzyjną kalibrację częstotliwości - po prostu wiele serwisowców ma mierniki częstotliwości bez TCXO lub, lepiej OCXO i bez regularnych, corocznych kalibracji.
    U sąsiadów za Odrą tego problemu nie ma.
    Myślę, że koledzy mają opracowane dobre i sprawdzone metody prawidłowego przestrojenia CB-radia do pracy w zerach. Proszę więc o podpowiedzenie mi, jak to należy zrobić i wyjaśnienie czemu prawie nikt tak nie robi. Oczywiście, wiem, że są wyjątki i chwała im za to! Są wielcy!
    Może nie tylko ja skorzystam z podpowiedzi kolegów ale i inni zainteresowani skorygują swoje CB- radia.
    Myślę, że problem został postawiony wśród najlepszych naszych specjalistów, są nimi moderatorzy i administratorzy. Liczę na ich pomoc, bo mają największą wiedzę i chętnie się z nią dzielą co widać w inych tematach na tym Forum.

1 28
  • #2 24 Paź 2010 16:43
    sq6ade
    Poziom 40  

Lepiej napisz jakie masz CB do zrobienia - od konstukcji wszystko zależy.
    A magiczny kwarc 10.240 nie zawsze się ciąga.

0
  • #3 24 Paź 2010 17:17
    meteor77
    Poziom 16  

STABO XF5012, STABO XM5012, COBRA19DX IV, Kaiser KA-9040, itd.
    Lista jest bardzo długa. Mogę wymienić jeszcze ale to nie jest problemem.
    Przestrojenie do pracy w zerach za pomocą dodatkowej indukcyjności lub równolegle do kwarcu dołączonych kondensatorów jest rozsądna w przypadku, kiedy druga przemiana częstotliwości z 10,7MHz na 450kHz jest realizowana przez niezależny kwarcowy generator lokalny 10,240MHz.
    Ale nie wszystkie CB radia mają taką budowę odbiornika.
    Jeżeli jest tylko jeden syntezer PLL to on wytwarza wszystkie niezbędne częstotliwości. Po przestrojeniu za pomocą dodatkowej indukcyjności mamy inne częstotliwości środkowe nadajnika i odbiornika. To jest problem. Szukam najoptymalniejszej metody jego rozwiązania. Proszę uważnie przeczytać pierwszy post - tam wszystko sprecyzowałem.

0
  • #4 24 Paź 2010 17:18
    green33

Poziom 31  

Możesz mieć super dokładny miernik ze wzorcem kompensowanym termicznie i to niewiele zmieni jeśli samo radio ma zwykły kwarc bez kompensacji (grzałki). To tak jak gość mi przynosi Jacksona i mówi, że jak rano wchodzi (zwykle zimą) do samochodu to jest rozjechany o 150 Hz ... a potem jak pojeździ to przez chwilę jest OK, a po 15 min znów odjechany w drugą stronę ... ciężko takiemu przetłumaczyć, że jego ukochany Alan 87/Jackson to żaden cud techniki i po prostu musi pływać w zakresie temp. -10 do +25 stopni ...

Za Odrą tego nie ma bo cały świat pracuje w "piątkach", a syntetyzery PLL są projektowane dla pracy właśnie w piątkach. Zawsze po ściągnięciu kwarca syntezy aby to pracowało w zerach pojawia się rozjechanie RX i TX, jednak szerokość filtrów na p.cz. odbiorników jest na tyle duża, że się to po prostu pomija ... nie ta klasa sprzętu, żeby o to walczyć. Aby to zrobić poprawnie musiałbyś siedzieć przy radio 2 godziny, co daje min 80-100 zł do zapłacenia przez klienta (piszę o realnych kosztach pracy w profesjonalnym serwisie) - nikt Ci tyle za przestrojenie nie zapłaci.

A jak chcesz dla siebie - dla sztuki:

1. Osobno dołączane pojemności (np diodą) do rezonatora - inna dla RX, inna dla TX

2. Osobny generator II heterodyny.

I wszystko ....

Ale ja mam 20-letniego Alana 18 - mam od niego gwarancję z 1990 roku z Satelita :) i sam mam przestrojone jednym dławikiem i nie przejmuję się rozjechaniem RX/TX i odstrojeniem II-ej heterodyny....

Marcin

0
  • #5 24 Paź 2010 18:16
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

meteor77 napisał:
    STABO XF5012

Cytat:
    Przestrojenie do pracy w zerach za pomocą dodatkowej indukcyjności lub równolegle do kwarcu dołączonych kondensatorów jest rozsądna w przypadku, kiedy druga przemiana częstotliwości z 10,7MHz na 450kHz jest realizowana przez niezależny kwarcowy generator lokalny 10,240MHz.

Dla konkretnego modelu - mijasz się z prawdą.

Model ten wykorzystuje syntezer częstotliwości oparty na SM5124A o wzorcu 10,240MHz (oryginalnie 10,2419) .

Przykład oryginalny dla wyliczeń na CH19 w "piątkach" :
    wzorzec to 10,24193 / 1024 = 0,010001885 MHz (10,0019 kHz)
    dla uproszczenia przyjmijmy dokładność do 10Hz a podział dla CH19 jest jak n=1649(RX) i 2718(TX):
    RX = 0,010001885 * 1649 = 1649311 MHz [VCO] , 10,24193 + 0,455 = 10,69193 MHz [p.cz] , f wej. = p.cz. + VCO = 27,18504 MHz
    TX = 0,010001885 * 2718 = 27,18512 MHz .

I tu właśnie jest źle w tym oryginalnym układzie.

Zobacz a jak będzie po przeciągnięciu 10,24193 MHz na tzw. "0" czyli 10,240MHz :
    wzorzec jest jak 10,2400MHz / 1024 = 0,01 MHz (10,000 kHz)
    i dla CH 19 na "zera", wychodzi :
    RX = 0,01 * 1649 = 16,4900MHz [VCO] , 10,240 + 0,455 = 10,6900 MHz [p.cz.] , f wej. = p.cz. + VCO = 27,18000 MHz .
    TX = 0,01 * 2718 = 27,18000 MHz .

Jak widać to układ syntezy na SM5124A jest wręcz wymarzony do przestrajania na tzw. "0" [zera] .

Dla innych czytających wyjaśnię i przypomnę, że częstotliwość p.cz. (potocznie zwaną 10,695MHz) w tym radiotelefonie jest "filtrowana" poprzez filtr ceramiczny z serii FCM o szerokości około 270kHz co 10,690MHz mieści się w tym filtrze.

Pozdrawiam.

0
  • #7 24 Paź 2010 19:47
    sq6ade
    Poziom 40  

Cytat:
    Jak widać to układ syntezy na SM5124A jest wręcz wymarzony do przestrajania na tzw. "0"

Pod warunkiem że II p.cz. jest 455kHz co w wypadku wyrobów Unidena nie jest pewne bo często gęsto II p.cz. jest 450kHz.

Najlepsza konstrukcja do przestrojeń na zerówki to taka z mikserem pomocniczym.
    Osobny kwarc do przeciągnięcia dla TX i RX. No ale takich CB to się dziś nie produkuje.
    Całkiem dobrze dostrojone w zera są CB gdzie do częstotliwośći VCO dodaje się
    częstotliwość wzorca 10,240
    Jedne z najgorszych to te z podwajaczem w torze nadajnika (np. LC7132).

:arrow: Meteor
    "Trochę" się spóźniłeś z tematem - wszystko co było do przestrojenia zostało już prawie przestrojone - dzisiejsze wyroby CB przestawia się z poziomu użytkownika.
    Wątpie że ktokolwiek zechce dokonywać kosmetycznych poprawek częstotliwości
    jak nawet znajdzie ten temat i go dokładnie przeczyta.
    Póki słychać inne mobilki to gra gitara i nikt do serwisu sie nie udaje.

1
  • #8 24 Paź 2010 20:37
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!
    Do kolegi sq6ade:

Cytat:

Napisałem o tym na samym początku, że łatwiej przestroić CB radio jak jest tam osobny kwarcowy generator 10,240MHz. Zgadzam się i nie rozpatrujemy tych przypadków.
    Cytat:
    Jedne z najgorszych to te z podwajaczem w torze nadajnika (np. LC7132).

I chcemy prawidłowo tak zrobione radio przestroić! Prosto i skutecznie. TX i RX dokładnie na tej częstotliwości co trzeba.
    Cytat:
    Meteor
    "Trochę" się spóźniłeś z tematem - wszystko co było do przestrojenia zostało już prawie przestrojone - dzisiejsze wyroby CB przestawia się z poziomu użytkownika. Wątpie że ktokolwiek zechce dokonywać kosmetycznych poprawek częstotliwości jak nawet znajdzie ten temat i go dokładnie przeczyta.
    Póki słychać inne mobilki to gra gitara i nikt do serwisu sie nie udaje.

No to jestem pod głębokim wrażeniem - nie ma potrzeby nic robić, bo nowe CB ma syntezer przewidujący pracę w zerach. Zgoda! Czy to oznacza, że wszystkie inne radia, te 5, 10, 15 i 20 letnie zostały wycofane z eksploatacji? Jeśli tak, to się spóźniłem i rzeczywiście nie ma problemu.
    Cytat:
    Jak widać to układ syntezy na SM5124A jest wręcz wymarzony do przestrajania na tzw. "0"

Cytat:
    Pod warunkiem że II p.cz. jest 455kHz co w wypadku wyrobów Unidena nie jest pewne bo często gęsto II p.cz. jest 450kHz.

Bez znaczenia jest na jaką ma II p.cz. radio - szukam sposobu który, to rozwiązuje a nie komplikuje.

Do kolegi SP5ANJ:
    Cytat:
    Dla innych czytających wyjaśnię i przypomnę, że częstotliwość p.cz. (potocznie zwaną 10,695MHz) w tym radiotelefonie jest "filtrowana" poprzez filtr ceramiczny z serii FCM o szerokości około 270kHz co 10,690MHz mieści się w tym filtrze.

Cytat:
    meteor77 napisał:
    STABO XF5012

Cytat:

Dla konkretnego modelu - mijasz się z prawdą.

Czyżby? Proszę zerknąć na schemat w załączniku. Tam nie ma filtru ceramicznego p.cz. 10,7MHz tylko dwa połączone w szereg filtry na 10,695MHz lub 10,7MHz - nie wiem dokładnie ale to niczego nie zmiena bo chodzi o to że nie ma filtru ceramicznego i te dwa filtry kwarcowe pracują bardzo wąsko. Założenia w wyliczeniach trochę się zmieniają prawda? Filtry mają pasmo +/-3,75kHz. Chodzi mi o normalne, precyzyjne przestrojenie, jak przyzwoitość każe z tą samą częstotliwością TX i RX!

Do kolegi green33:
    Cytat:
    Możesz mieć super dokładny miernik ze wzorcem kompensowanym termicznie i to niewiele zmieni jeśli samo radio ma zwykły kwarc bez kompensacji (grzałki). To tak jak gość mi przynosi Jacksona i mówi, że jak rano wchodzi (zwykle zimą) do samochodu to jest rozjechany o 150 Hz ... a potem jak pojeździ to przez chwilę jest OK, a po 15 min znów odjechany w drugą stronę ... ciężko takiemu przetłumaczyć, że jego ukochany Alan 87/Jackson to żaden cud techniki i po prostu musi pływać w zakresie temp. -10 do +25 stopni ...

Dwudziestoletnie radio CB z Niemiec ma odchyłkę rzędu +/-100Hz dla TX i RX. Przestrojone mają odchyłki +/-1000 do +/-2000Hz. Te odchyłki są w temperaturze 25 stopni Celsjusza.
    To, że w temperaturze -25 stopniu Celsjusza radio przywiezione z Niemiec ma odchyłkę +/-250Hz nic nie szkodzi, bo to są warunki ekstremalne i szybko temperatura w samochodzie wzrasta do pokojowej. Sposób myślenia kolegi jest w mojej ocenie zły, bo akceptuje złą sytuację i odwraca uwagę od złego przestrojenia. Złego z dwóch powodów:
    1. Zły sposób - za pomocą cewki - rozjeżdźa sięTX i RX,
    2. Kalibrację w "nowej", zerowej częstotliwości dokonuje się niekalibrowanym sprzętem o wątpliwej dokładności.
    Cytat:
    Za Odrą tego nie ma bo cały świat pracuje w "piątkach", a syntetyzery PLL są projektowane dla pracy właśnie w piątkach. Zawsze po ściągnięciu kwarca syntezy aby to pracowało w zerach pojawia się rozjechanie RX i TX, jednak szerokość filtrów na p.cz. odbiorników jest na tyle duża, że się to po prostu pomija ... nie ta klasa sprzętu, żeby o to walczyć. Aby to zrobić poprawnie musiałbyś siedzieć przy radio 2 godziny, co daje min 80-100 zł do zapłacenia przez klienta (piszę o realnych kosztach pracy w profesjonalnym serwisie) - nikt Ci tyle za przestrojenie nie zapłaci.

Czy rzeczywiście zwykłe, normalne przestrojenie na taki sam TX i RX jest tak kosztowne. Dlaczego nie mamy wyboru i raczej nie ma opisanych praktycznych i prostych tego typu rozwiązań a tylko gdybologiczne podpowiedzi?
    Cytat:
    A jak chcesz dla siebie - dla sztuki:

1. Osobno dołączane pojemności (np diodą) do rezonatora - inna dla RX, inna dla TX

2. Osobny generator II heterodyny.

I wszystko ....

1. Mile widziany schemat, co z szumami wprowadzanymi przez diodę, nie dodają się do sygnału odbieranego? Można prosić o rozwinięcie tego sposobu.
    2. To dobry sposób ale raczej kłopotliwy, za duża ingerencja w odbiornik i wróży kłopoty z szumami.

0
  • #9 24 Paź 2010 20:53
    sq6ade
    Poziom 40  

meteor77 napisał:
    Witam!
    Do kolegi sq6ade:
    Cytat:

Napisałem o tym na samym początku, że łatwiej przestroić CB radio jak jest tam osobny kwarcowy generator 10,240MHz. Zgadzam się i nie rozpatrujemy tych przypadków.

Nie - napisałeś o zupełnie o czym innym co wbrew pozorom nie jest lekarstwem
    na problem.
    Ja napisałem o mieszaczu pomocniczym w układzie PLL.

0
  • #10 24 Paź 2010 21:55
    meteor77
    Poziom 16  

Do kolegi sq6ade:
    Zgoda, przepraszam, za szybko czytałem i źle zrozumiałem.
    Nie zmienia to faktu, że żadnego prostego i konstruktywnego sposobu od kolegów się nie dowiedziałem. Czyżby wszyscy byli zainteresowani złą pracą CB i narzekaniem na tą złą jakość, którą poniekąd sami sobie zawdzięczamy bo sąsiedzi z za Odry takich problemów nie mają. A może to tak stary problem, że prawidłowe rozwiązania zostały zapomniane?
    Dla ułatwienia dyskusji proszę zapoznać się z załącznikami. Są tam parametry typowych filtrów I p.cz. na 10,7MHz lub 10,695MHz. Zakładam, że CB radio ma tego typu filtr lub bez problemu możemy wyrzucić ceramiczny i wstawić tam "kwarcowy" filtr.
    Może wsród kolegów jest ktoś, kto prawidłowo przestraja "trudne" CB radia i podzieli się swoją wiedzą. Wierzyć mi się nie chce, że wszyscy robią to byle jak, z fatalną jakością i jeszcze pieniądze za to biorą! Nie może to być prawda!
    Może proszę o jakiś link. Na pewno są wśród nas osoby które to zrobiły i częstotliwość pracy nadajnika i odbiornika są równe i częstotliwość ta leży w "zerach".

0
  • #11 25 Paź 2010 11:41
    Olek II
    Moderator

meteor77 napisał:
    Wierzyć mi się nie chce, że wszyscy robią to byle jak, z fatalną jakością i jeszcze pieniądze za to biorą!.

Co to znaczy "byle jak". Kwarc przeciągnięty cewką, mieści się w granicach błędu.
    Do każdego modelu radia, podchodzi się indywidualnie, wszystko zależy od konstrukcji.
    Co chcesz osiągnąć?, aby wszystkie radia CB stały dokładnie w częstotliwości? zapomnij, niewykonalne!
    Pomyśl jeszcze o jednym parametrze, jakim jest dryft temperaturowy. Pomyśl, samochód stoi na słońcu, wewnątrz temperatura ok 45 stopni i radio trzyma częstotliwość? Musi odjechać.
    A ty szukasz miernika częstotliwości z kompensacją temperaturową i zarzucasz niechlujstwo tym, którzy takich mierników nie posiadają. :D

Wydaje mi się, że chcesz wprowadzić na rynek nową metodę przestrajania, tylko nie wiesz jak to zrobić. Dlatego pytasz tutaj, o metody, a to że odbiornik z nadajnikiem nie jest na tej samej częstotliwości, ale jak dostałeś informację jak to zrobić, to napisałeś: "To dobry sposób ale raczej kłopotliwy, za duża ingerencja w odbiornik i wróży kłopoty z szumami".
    Nic za darmo.
    Dlatego każdy przestraja cewką, sposób sprawdzony i pewny.

0
  • #12 25 Paź 2010 12:44
    gregorio27
    Poziom 31  

Cytat:
    dioda wprowadzi szumy
    :D jakby to przy AM miało jakieś znaczenie. Za odrą nie mają problemów bo pracują w FM a więc odpada gro problemów związanych z zakłóceniami nazwijmy to "cywilizacyjnymi". Od lat 'przeciąga' się kwarce i nikt nie narzeka , CB służy do CZYTELNEGO przekazu informacji a nie do transmisji HIFI co niestety ostatnio w moim regionie stało się niezwykle popularne!
    Biorąc pod uwagę dryft temperaturowy, odchyłki parametrów podzespołów, zmiany indukcyjności elementów, wahania napięcia nie trudno się domyślić dlaczego producenci sprzętu nawet nie próbują zastosować węższych filtrów I i II p.cz. Jeśli Ci tak zależy na perfekcji Twoich TX to przyłożyłbym się solidnie do toru nadajnika, podniósł moc na 4W, ustawił odpowiednią głębokość modulacji, sprawdził Π filtr, a inni respondenci będą wniebowzięci. Na temat przestrajania było dużo w książkach Janeczka. PS. A co z kanałem np. 19A ?

0
  • #13 25 Paź 2010 13:27
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!
    Spokojnie panowie! To Wy jesteście najlepszymi w kraju fachowcami, wystarczy zerknąć na liczbę Waszych postów. Wyrazy szacunku!
    Ja raczej jestem skromnym nowicjuszem, którego możecie trochę oświecić.
    Szokują mnie wasze poglądy i nie mogę ich zrozumieć. Pouczę się przy Was i pojmę o co tu chodzi!
    Ala po kolei:
    Do kolegi gregorio27:
    Zgadzam się z kolegą, że

Cytat:
    CB służy do CZYTELNEGO przekazu informacji
    . Problem polega na tym, że jeśli rozjedzie się RX z TX to z czytelnego przekazu nici! Pełno się tego złego sprzętu słyszy i często ciężko coś zrozumieć!
    Cytat:
    od lat 'przeciąga' się kwarce i nikt nie narzeka ,
    To wstyd i nikt nie powinien się przyznawać do tak dziadowskiej metody w odniesieniu do "trudnych" CB! Jak można za coś takiego brać pieniądze? Opinia, że nikt nie narzeka jest nieprawdziwa, bo wszyscy mamy zastrzeżenia do jakości pracy naszych szumofonów. Wystarczy trochę się rozejrzeć! Chyba nie muszę tego udowadniać?!
    Cytat:
    Biorąc pod uwagę dryft temperaturowy, odchyłki parametrów podzespołów, zmiany indukcyjności elementów, wahania napięcia nie trudno się domyślić dlaczego producenci sprzętu nawet nie próbują zastosować węższych filtrów I i II p.cz.

Producenci za wszelką cenę dążą do zmniejszenia kosztów produkcji bo tańsze radia się lepiej sprzedają. Węższe filtry są droższe. Decyduje ekonomia.
    Cytat:
    Jeśli Ci tak zależy na perfekcji Twoich TX to przyłożyłbym się solidnie do toru nadajnika, podniósł moc na 4W, ustawił odpowiednią głębokość modulacji, sprawdził Π filtr, a inni respondenci będą wniebowzięci.
    .
    Ładne i prawdziwe słowa, ale to jest akurat najprostsze do zrobienia i sprawdzenia. Przykładowo STABO XF5012 ma 1W mocy w AM fabrycznie i bez transformatora modulacyjnego można ją zwiększyć do 4W w 10 minut. To proste i o tym nie chcę dyskutować. Głębokość modulacji sprawdzam miernikiem głębokości modulacji i oscyloskopem. Wstawiam na 90% i kropka. Filtr Π nie sprawdzam, tylko dodaję własny zewnętrzny, rozbudowany filtr na przewodzie antenowym.
    Cytat:
    PS. A co z kanałem np. 19A

No cóż! Nie wiem! Nie zamierzam z niego korzystać, bo inni tego nie robią. Mam sam "siedzieć" na tym kanale?
    Do kolegi Olek II:
    Cytat:
    Co to znaczy "byle jak". Kwarc przeciągnięty cewką, mieści się w granicach błędu.

Byle jak oznacza byle jak. Jest tak jak TX i RX różnią się od siebie więcej niż +/-150Hz i tyle samo różnicy na częstotliwość środkową kanału.
    Pisanie, że to co koledzy robicie przy pomocy pojedynczej cewki mieści się w granicach błędu jest dla mnie żenujące. Błąd w przypadku "trudnych" CB mieści się +/-2500Hz dla TX i RX w stosunku do siebie i środkowej częstotliwości kanału.
    Jak można akceptować taki stan rzeczy i takie podejście do tematu? Czy tak wielki błąd jest błędem ogólnopolskim czy ogólnoelektrodowym? Kto uważa, że to jest w porządku, że tak nędznie i byle jak przestrajamy CB. Dlaczego tak mało jest rozpowszechnionej wiedzy na temat normalnego przestrajania "trudnych" CB
    ?

0
  • #14 25 Paź 2010 14:14
    gregorio27
    Poziom 31  

Cytat:
    Producenci za wszelką cenę dążą do zmniejszenia kosztów produkcji bo tańsze radia się lepiej sprzedają. Węższe filtry są droższe. Decyduje ekonomia.
    Tak samo klienci i serwisanci kierują się ekonomią, nasz czas też kosztuje.
    Cytat:
    Dlaczego tak mało jest rozpowszechnionej wiedzy na temat normalnego przestrajania "trudnych" CB
    zasady ogólne są takie same, ale widzę że koledze chyba zależy na "gotowcach" dla danego modelu. Tak se ne da, jak indywidualnie to indywidualnie :D

1
  • #15 25 Paź 2010 14:23
    green33

Poziom 31  

gregorio27 napisał:
    Tak samo klienci i serwisanci kierują się ekonomią, nasz czas też kosztuje.

Dokładnie, proszę Cobra 19 DX IX - cena w dobrym hurcie to 80 zł netto.... doprowadzenie do poprawnej pracy w zerach to min 1 roboczogodzina i podzespoły za 10 zł. Czyli w granicach 60 - 70 zł. Meteor77 znajdziesz mi na to klientów to będziesz miał z tego 20 % nic nie robiąc :) Jak załatwisz mi miesięcznie 100 takich przestrojeń to Cię zatrudnię jako managera :)

Marcin

0
  • #16 25 Paź 2010 14:37
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!

Cytat:
    Dokładnie, proszę Cobra 19 DX IX - cena w dobrym hurcie to 80 zł netto.... doprowadzenie do poprawnej pracy w zerach to min 1 roboczogodzina i podzespoły za 10 zł. Czyli w granicach 60 - 70 zł. Meteor77 znajdziesz mi na to klientów to będziesz miał z tego 20 % nic nie robiąc

Wprawiacie mnie Panowie w osłupienie! Jakie elementy kosztują 10zł?! Jedna cewka?
    Może pokryta złotem? I dolutowanie jej w szereg z kwarcem + zestrojenie i skręcenie radia trwa aż godzinę?! Dla mnie to porażka i żenada brać pieniądze za spartolenie komuś radia pod przykrywką, że jest się fachowcem! Całkowity obciach!
    Może zróbmy tak: rozwiążmy zagadkę jak prosto, tanio i szybko przestroić "trudne" radio CB i dopiero wtedy przeliczymy koszty bo coś czuję przez skórę, że kilka elementów więcej za mniej niż 33 groszy łącznie plus 3 dodatkowe minuty na strojenie niezależne TX i RX to niska cena. Montaż przestrzenny też zajmuje zaledwie kilka minut.
    Na razie koledzy próbujecie mnie przekonać, że przestrojenie cewką to jedyna słuszna i ekonomicznie uzasadniona metoda, nie prezentując żadnej innej, sprawdzonej praktycznie metody normalnego przestrojenia ze zgodnym TX i RX.
    Nie mogę wprost uwierzyć, że nasi najlepsi fachowcy uważają że im gorzej tym lepiej. Zgoda na bylejakość jest policzkiem dla Was samych. Ale ponieważ nie chcę nikogo obrazić z góry przepraszam tych którzy, mogą niechcący poczuć się obrażeni. Z wszystkich Waszych koledzy, wypowiedzi wynika dla mnie wniosek, że dostrojenie rzędu +/-2500Hz miedzy TX i RX jest OK i nie słychać tego ani nikomu to w żaden sposób nie przeszkadza. Czy tak? I że moje drążenie tematu to tylko strata czasu i nie istnieje alternatywny prosty i tani sposób na przestrojenie zgodne z TX i RX i kanałem? Czy na pewno wszystko dobrze pojąłem?
    Pozdrawiam!

0
  • #17 25 Paź 2010 15:05
    green33

Poziom 31  

dla mnie EOT.

Mam robotę na biurku ...

M.

0
  • #18 25 Paź 2010 18:14
    Olek II
    Moderator

green33 napisał:
    dla mnie EOT.

Mam robotę na biurku ...

M.

Zgadzam się.
    :arrow: Kolego meteor77, wpadłeś na forum, robisz z serwisantów przysłowiowych matołów którzy po najniższej linii oporu przestrajając robią z radia CB badziewie i jeszcze biorą kasę. Nie przeczytałeś dokładnie tego, co napisałem powyżej. Nie mierz jedną miarą wszystkich "przestrajaczy". Pomyśl o tych, którzy przestrajają radia CB bez miernika czestotliwości a jedynie na słuch, lub na wskazania drugiego radia leżącego obok. To do nich kieruj swoje uwagi, zapytaj dlaczego tak robią?
    Chcesz przykładu? proszę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1802460.html

Poczytaj o przestrajaniu wypowiedź kol. Novile i wyciągnij wnioski.
    Tyle w temacie gotowca nikt Ci nie da.
    To tak, jakbyś chciał wszystkim polakom ustawić zegarki jakie posiadają (naręczne, kominkowe, z wahadłem) na wskazanie tego samego czasu z dokładnością jednej sekundy i to na zawsze. Dasz radę? Tam też można zarobić.

0
  • #19 25 Paź 2010 18:41
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!
    Przepraszam jeszcze raz wszystkich zainteresowanych których moje zdziwienie stanem rzeczy obraziło!
    Poszedłem po rozum do głowy i pomyślałem jak to mogę sam bez podpowiedzi zrobić.
    1. Mały przekaźnik z dwiema cewkami na stykach przełączających, kotwica do kwarcu. Przekaźnik przełączany na TX. Strojenie osobną cewką dla TX i RX
    2. Cewka jedna plus klucz na niskoszumnym tranzystorze sterowany z napięcia zasilania podczas pracy RX. W szereg z tranzystorem kondesator z drugiej strony kwarcu, tak z 30pF - strojenie w TX cewką a w RX orginalnym trymerkiem - wada - konieczność kilkukrotnych korekt częstotliwości bo strojąc TX roztrajamy trochę RX.
    Sposób prosty ale kłopotliwy.
    3. To samo jak w punkcie 1 ale z wykorzystaniem załączania przy pomocy tranzystorów odpowiednio dobranych pojemności, najlepiej z trymerkiem, osobno dla TX i RX - w sumie chyba najprostszy sposób.
    Pomyślę jeszcze i przetestuje te tu na poczekaniu wymyślone sposoby. Przygotuję odpowiednie schematy jeśli będą jeszcze zainteresowani.
    Dziękuję za brak zaprzeczenia, że +/-2500Hz to jest OK! Jak można porównywać kogoś, kto sam próbuje w prymitywny sposób przestroić sobie CB z profesjonalistami najwyższych lotów z pełnym zapleczem technicznym. Tym gorzej dla profesjonalistów. Całe szczęście. że dopiero się uczę i do nich nie należę.
    Pozdrawiam!

0
  • #20 25 Paź 2010 21:22
    maylo
    Poziom 24  

:arrow: meteor77 I będziesz stosował ten sposób w każdym radiu które będziesz przestrajał? za jaką cenę ? za 20-30 zł ?
    Powodzenia...

0
  • #21 25 Paź 2010 21:42
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!
    Dziękuję! Powodzenie mi się z pewnością przyda. Dla siebie zrobię to z przyjemnością! Za darmo zresztą! A te 20-30zł to na co? Ilość pracy przy moich propozycjach jest porównywalna z tym co koledzy proponujecie, z jednym wyjątkiem, nie będzie to totalna kicha dla frajerów. Koszt elementów też zostanie na śladowym poziomie! Gdzie problem? Czy normalne przestrojenie nie jest warte minimalnie większego zachodu w zamian za normalne parametry w TX i RX?
    Dzięki pomocy kolegów a raczej jej braku sam zostałem zmuszony do poszukania rozwiązania normalnego, zamiast tego co króluje tu na Elektrodzie.
    Myślę, że winny jestem Wam podziękowanie za inspirację do samodzielnego myślenia! DZIĘKUJĘ!!!
    Przepraszam również wszystkich zainteresowanych, jeśli ktoś poczuł się matołem, jak koledzy sugerujecie! Dla mnie to raczej zgoda na bylejakość przez kolegów prezentowana na każdym kroku. Z matolstwem nie ma nic wspólnego.
    Pozdrawiam!

1
  • #22 25 Paź 2010 22:18
    sq6ade
    Poziom 40  

Rozwiązania jakie proponujesz z tym przełączaniem częstotliwości kwarcu - wzorca mogą przynieść spodziewany efekt tam gdzie częstotliwość wzorca nie jest wykorzystana jako II p.cz. - tam gdzie jest wykorzystana wydaje się że rozwiązaniem jest kolejny generator 10,24 ale pamiętaj że 2 generatory na zbliżonych częstotliwościach mogą dać zdudnienie ,które usłyszysz w głośniku.

Takie eksperymenty są dobre dla amatorów dla ich lepszego samopoczucia
    i perfekcji działania sprzętu. Dla przestrajaczy ("profesjonalistów" hahaha ) i ich klientów - to utopia bo nakład środków jest nieproporcjonalny do uzyskanych efektów czyli poprawy łączności.

0
  • #23 26 Paź 2010 00:39
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!

Cytat:
    Rozwiązania jakie proponujesz z tym przełączaniem częstotliwości kwarcu - wzorca mogą przynieść spodziewany efekt tam gdzie częstotliwość wzorca nie jest wykorzystana jako II p.cz. - tam gdzie jest wykorzystana wydaje się że rozwiązaniem jest kolejny generator 10,24 ale pamiętaj że 2 generatory na zbliżonych częstotliwościach mogą dać zdudnienie ,które usłyszysz w głośniku.

Koledzy proponujecie przestrajanie CB radia za pomocą indukcyjności włączonej w szereg z kwarcem przy syntezie PLL.
    Ten sposób pozwala poprawnie przestroić nadajnik lub odbiornik. Prawidłowo tzn. że, przykładowo częstotliwość nadajnika będzie równa częstotliwości środkowej wybranego kanału. Jest zachowana możliwość korekty tej częstotliwości za pomocą trymerka przy kwarcu.
    To co ja proponuję to tylko udoskonalenie tej metody poprzez dodanie przełącznika (mechanicznego lub elektronicznego) z podziałem na TX i RX po to by indywidualnie dostroić ten jeden kwarc raz do pracy na TX, drugi raz na RX.
    Odżegnuję się od dodawania niezależnego generatora 10,240MHz. Czały czas chodzi o prostą i tanią alternatywę prymitywnego i barbarzyńskiego przestrajania za pomocą tylko i wyłącznie indukcyjności.
    Czy to duże wyzwanie zrozumieć, że niekiedy różnica między normalnym przestrojeniem a "dziadowskim" to 1zł + 15minut więcej czasu na to przestrojenie?
    Ja byłem zainteresowany metodami jakimi chociaż dla siebie koledzy takie prace robicie, ale okazało się, że nikt mnie nie popiera w normalności (równe TX i RX zamiast 2500Kz błędu) bo każdy fachowiec ceni tandetę. Zadziwiające?! I te jeszcze podejrzenia, że ktoś, kto chce normalności, ten innych obraża!?
    Pozdrawiam!

Moderowany przez Olek II:

Ostrzegałem i ostrzegam po raz ostatni. Cały post nie na temat.

0
  • #24 26 Paź 2010 08:49
    Marcin Stos
    Specjalista - spawarki

Skoro chcesz być takim profesjonalistą, to jak poradzisz sobie z odchyłkami częstotliwości na granicach zakresu pracy :?: "Zwykłe" syntezy niestety taką odchyłkę wprowadzają i jeżeli zestroisz wszystko poprawnie pośrodku zakresu pracy to na granicach masz odchyłkę zależną od konstrukcji układu.

Druga rzecz: jeżeli nie wprowadzisz dodatkowego generatorka dla II p.cz. to i tak będziesz miał przesuniętą częstotliwość środkową I p.cz. (w przypadku wspomnianych wcześniej np. LC7132) i nic nie da Ci idealne zestrojenie RX dla II p.cz. jak pierwsza będzie pracować na zboczu filtra. Idealnym przykładem tego przypadku są radia DNT oparte na płycie CP-01 (Carat, Strato, Scanner...), są tam tak wąskie filtry w I p.cz., że po przestrojeniu samej PLL w "0" pracują na zboczu a nie pośrodku swojego pasma.

"Idealnie" można przestroić jedynie sprzęty z pomocniczym mieszaczem, zobacz jak pracuje PLL02A, MB8719 i inne nowsze modyfikacje tych historycznych układów, tam problemów nie ma. A wszystkie nowsze rozwiązania z LC7132 i podobnymi będą niestety rozjechane, jedyny sposób to zbudowanie całej PLL i części VCO od nowa, inaczej zawsze będziesz miał problem w odbiorniku na I lub na II p.cz.

0
  • #25 26 Paź 2010 09:59
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!

Cytat:
    Skoro chcesz być takim profesjonalistą, to jak poradzisz sobie z odchyłkami częstotliwości na granicach zakresu pracy "Zwykłe" syntezy niestety taką odchyłkę wprowadzają i jeżeli zestroisz wszystko poprawnie pośrodku zakresu pracy to na granicach masz odchyłkę zależną od konstrukcji układu.

Czy to oznacza, że przestrojenie pojedynczą cewką jest lepsze i zapewnia mniejsze odchyłki częstotliwości na granicach zakresu? Nie twierdziłem nigdy, że to co proponuję jest doskonałe. Jest tylko bardziej normalnym podejściem do tematu. Nazwał bym ten mój sposób Minimax - minimum środków, maksimum efektu.

Nie jestem profesjonalistą i nawet obok nich nie śmiałbym stanąć. Uczę się od nich, podziwiam ich i próbuję pojąć dlaczego, jeżeli można za praktycznie tą samą cenę zrobić dobrze to wybiera się zawsze praktycznie, najgorszy sposób i jeszcze wmawia się innym, że to jest dobrze. A to właśnie koledzy robicie!
    Dziękuję za raporty, jakie koledzy piszecie na moje posty. To miłe, że tyle uczuć do mnie macie, a szczególnie do moich normalnych poglądów. Kto z fachowców powie mi, że praca TX i RX na tej samej częstotliwości środkowej kanału nie jest najbardziej pożądana i że nie zapewnia możliwie najlepszych parametrów, najniższe zniekształcenia, najwyższą możliwą czytelność przekazu słownego itd. I niby dlaczego chęć osiągnięcia tego normalnego stanu tak prostymi i tanimi środkami budzi tyle antagonizmu? Co komu przeszkadza, że można coś zrobić lepiej nawet jeśli jest się początkującym?
    Może i rzeczywiście czasami wpadnie nam w ręce radio CB z nietypowo wykonaną syntezą jak kolega powyżej informuje. Ale to WYJĄTEK! I do tego wyjątku też proponujecie koledzy pojedynczą cewkę chyba, że coś źle zrozumiałem.
    A wyjątki potwierdzają regułę, że większość CB można prawidłowo przestroić.
    A może zabiorą udział w dyskusji osoby które uważają że mam chociaż 1% racji?
    Wytłumaczcie mi dokładniej koledzy dlaczego normalnie przestrojone CB (równe TX i RX) miało by pracować gorzej od tego co proponujecie z tą cewką, jeśli koszt przestrojenia jest praktycznie ten sam? Jaki fachowiec twierdzi, że wlutowanie cewki w szereg z kwarcem to profesjonalne podejście do sprawy w trudnych do przestrojenia CB? Myślałem też, że wszyscy się uczymy i możemy zrewidować swoje skostniałe poglądy. Nazywa się to postęp. Dotyczy to też myśli technicznej.
    Pozdrawiam!

0
  • #26 26 Paź 2010 10:23
    sq6ade
    Poziom 40  

Dla spokoju sumienia serwisant proponuje klientowi:
    -Klasyczne przestrojenie zapewniające przyzwoitą łączność 30PLN

-Przestrojenie profi - nieznacznie poprawiające odbiór ( najczęściej niezauważalna różnica) 80PLN

Już wiem co klient wybiera ;)

0
  • #27 26 Paź 2010 10:31
    meteor77
    Poziom 16  

Witam!
    OK! O to właśnie mi cały czas chodziło, aby się dowiedzieć jak wersja przestrojenia "profi" jest realizowana! BINGO!
    A więc jaka jest różnica między klasyczną, aczkolwiek beznadziejnie niedoskonałą metodą z szeregowym dławikiem a wersją "profi".
    Różnica musi być poważna bo cena jest praktycznie zaporowa. Podejrzewam super rozwiązanie. Może jakieś dwa autonomiczne generatory kwarcowe? Na osobnym laminacie, Może jeszcze wersja TCXO?
    Jestem bardzo ciekaw odpowiedzi, chyba, że to jest tajemnica, ale w zarysach chyba można uchylić rąbka tajemnicy?
    Pozdrawiam!

0
  • #28 26 Paź 2010 11:30
    gregorio27
    Poziom 31  

Jak masz czas na posty to masz i czas na analizowanie schematów. Zobacz jak realizowana jest np. funkcja fine/coarse np. w alan 87, reszta to już własna inwencja. Gratis otrzymasz możliwość idealnej pracy w częstotliwości na krańcach pasma, tylko ciekawe któremu klientowi podczas eksploatacji w mobilu będzie się chciało dostrajać za każdym razem po zmianie kanału :D. Tak czepiasz się tej idealności, powiedz mi ile kanałów powinno mieć CB dla kierowcy ? Odpowiem żargonem, zresztą w radiach z pamięcią tak się nawet programuje: Szybka 19 :D, "dwa do góry" :D (21), czasem "dwa na dół" (17) i sporadycznie 15, wśród kierowców w transporcie lokalnym "daj na nasz" (przeważnie 26) i tyle :D , więc biorąc pod uwagę praktykę nie warto się zagłębiać w "idealne strojenie", to tak jak napisał kol.sq6ade jest dobre dla własnego samopoczucia, a jeśli Ci zależy na idealnej łączności to są do tego radia z dużo wyższej półki. Ciekawi mnie czy gdybyś zajmował się profesjonalną naprawą to za każdym razem "spusz....." się nad sprzętem klienta za kilka zł prze 2-3 godz? Nikt za to nie zapłaci, ZUS też co miesiąc się upomni o swoje. Nikt tu nie zarzuca Ci że chcesz dobrze, ale to nic w praktyce nie daje, więc nie warto.

0
  • #29 29 Paź 2010 12:21
    c2h5oh
    Moderator

gregorio27 napisał:
    ... biorąc pod uwagę praktykę nie warto się zagłębiać w "idealne strojenie", to tak jak napisał kol.sq6ade jest dobre dla własnego samopoczucia, a jeśli Ci zależy na idealnej łączności to są do tego radia z dużo wyższej półki... Nikt tu nie zarzuca Ci że chcesz dobrze, ale to nic w praktyce nie daje, więc nie warto.

Wszystko zostało wyjaśnione. Temat podsumowany, wnioski wyciągnięte. Dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa. Temat zamykam.

0