Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Zasilacz electronics lab. Modyfikacja schematu.

24 Paź 2010 14:39 20133 36
  • Poziom 24  
    Chylę czoła...
    Planuję zbudować zasilacz pochodzący z el. lab. Do tego celu chcę wykorzystać oryginalny schemat, w którym wprowadziłem niewielkie modyfikacje: usunąłem R16, dodałem jeszcze jeden tran 2N3055 (równolegle), by wydzielane ciepło rozłożyło się na dwa tranzystory. Zamiast nich na schemacie są punkty lutownicze (Q4_x i Q5_X). Do tego zamiast jednego kondensatora filtrującego 3700uF/50V wykorzystam 4x1000uF/50V (przez co nieznacznie poprawi się filtracja dudnień i co najważniejsze spadną koszty - w sklepie, w którym będę dokonywał zakupu cztery sztuki po 1000uF są dwa razy tańsze od jednego 3600uF). Układ zasilany będzie trafem z połączonymi równolegle dwoma uzwojeniami 2x24V(2x2.2A). Proszę o ocenę wykonanej płytki. Elektroniką zajmuje się hobbystycznie - nie znam ścisłych reguł projektowania PCB...

• PCBwayPCBway
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nie wiem która jest to wersja Twojej płytki PCB ale powinieneś jeszcze raz do niej usiąść :D
    Wystarczy nieznacznie poprzesuwać lub poprzenosić elementy a uzyskasz bardziej przejrzysty obraz ścieżek.
    Punkty wejściowe z transformatora zmień na typowe gniazdo ARK500/4 (biblioteka con-ptr500.lbr)
    Przesuń rezystor R2, bo teraz masz go pod kondensatorem C1_B.
    Wyjścia (i wyjścia) powinny być umieszczone na krawędziach płytki aby był swobodny do nich dostęp. Również wyjścia dla tranzystorów mocy powinny znajdować się jak najbliżej krawędzi płytki. Najlepiej przy samej krawędzi, bo wtedy możesz takie tranzystory przykręcić bezpośrednio do zewnętrznego radiatora. W Twoim wypadku to nie jest tak bardzo konieczne bo stosujesz tranzystory w obudowie TO-3, ale zawsze później możesz je zamienić na lepszy model :D

I błąd krytyczny:
    Jeżeli podświetlisz sygnał VCC na kondensatorach filtrujących C1_A,D to zobaczysz że taką samą nazwę (N$3) ma sygnał na wyjściu 4(-)
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 24  
    Przede wszystkim bardzo dziękuję za sprawdzenie płytki i wykrycie tak poważnego błędu (robiłem coś z polygon i zmieniałem kilkukrotnie nazwy sygnałów - pewnie coś namieszałem...). W załączeniu kolejna (piąta) wersja płytki dla zasilacza (ogólnie to moja druga jaką rysuję).

Cytat:
    Wystarczy nieznacznie poprzesuwać lub poprzenosić elementy a uzyskasz bardziej przejrzysty obraz ścieżek.

Udało mi się zmniejszyć liczbę "przelotek" a ścieżki nieco "wyprostować" :D

Cytat:
    Punkty wejściowe z transformatora zmień na typowe gniazdo ARK500/4 (biblioteka con-ptr500.lbr)

Dzięki!

Cytat:
    Przesuń rezystor R2, bo teraz masz go pod kondensatorem C1_B.

Poprzesuwałem wszystko - teraz już się chyba nic nie nachodzi.
    Cytat:

Wyjścia (i wyjścia) powinny być umieszczone na krawędziach płytki aby był swobodny do nich dostęp. Również wyjścia dla tranzystorów mocy powinny znajdować się jak najbliżej krawędzi płytki. Najlepiej przy samej krawędzi, bo wtedy możesz takie tranzystory przykręcić bezpośrednio do zewnętrznego radiatora. W Twoim wypadku to nie jest tak bardzo konieczne bo stosujesz tranzystory w obudowie TO-3, ale zawsze później możesz je zamienić na lepszy model :D

Nie mogę sobie poradzić z resztą pól... Jak poukładam wszystkie pola przy krawędzi to mi się strasznie wszystko komplikuje.

Czy to co załączam jest dopuszczalne? Czy aby płytka była bardziej "elegancka" powinienem się skupić na przeprojektowaniu tak by wszystkie pola lutownicze znajdowały się przy krawędziach płytki?

[Eagle] Zasilacz electronics lab. Modyfikacja schematu. [Eagle] Zasilacz electronics lab. Modyfikacja schematu.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Wklejając pliki z projektem zostaw tylko te główne, a kopie kasuj.
    Schemat umieszczaj w ramce którą znajdziesz w frames.lbr
    Sygnały na schemacie nie rysuje się ukośnie, oczywiście są wyjątki (ale tak jest w każdej regule).
    A na PCB właśnie ukośnie powinno się prowadzić wszystkie ścieżki które u Ciebie są prowadzone pod kątem prostym (optymalizacja długości).

Również do podłączenia tranzystorów zastosuj jakieś gniazdo z rastrem 2.54mm lstb.lib, molex.lbr itp.

Zasada projektowania tego typu układów polega na określeniu które elementy są najważniejsze z punktu przechodzenia napięcia (sygnału).
    Jeżeli takie ustalimy to te elementy układamy jako rdzeń płytki. Dopiero wokół nich możemy dokładać poszczególne dodatkowe bloki funkcyjne, cały czas mając na uwadze minimalizację długości ścieżek (optymalizacja).
    Wtedy przechodzący główny sygnał (napięcie) ma najkrótszą drogę niezakłóconą innymi sygnałami (napięciami).
    W Twoim przypadku patrząc na rysunek płytki nie można określić tych głównych elementów. A to jest naprawdę ważne i pomocne w dalszym projektowaniu.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Wklejając pliki z projektem zostaw tylko te główne, a kopie kasuj.
    Schemat umieszczaj w ramce którą znajdziesz w frames.lbr
    Sygnały na schemacie nie rysuje się ukośnie, oczywiście są wyjątki (ale tak jest w każdej regule).
    A na PCB właśnie ukośnie powinno się prowadzić wszystkie ścieżki które u Ciebie są prowadzone pod kątem prostym (optymalizacja długości).

Również do podłączenia tranzystorów zastosuj jakieś gniazdo z rastrem 2.54mm lstb.lib, molex.lbr itp.

Bezsprzecznie zastosowałem się do powyższych rad.

Cytat:
    Zasada projektowania tego typu układów polega na określeniu które elementy są najważniejsze z punktu przechodzenia napięcia (sygnału).
    Jeżeli takie ustalimy to te elementy układamy jako rdzeń płytki. Dopiero wokół nich możemy dokładać poszczególne dodatkowe bloki funkcyjne, cały czas mając na uwadze minimalizację długości ścieżek (optymalizacja).
    Wtedy przechodzący główny sygnał (napięcie) ma najkrótszą drogę niezakłóconą innymi sygnałami (napięciami).
    W Twoim przypadku patrząc na rysunek płytki nie można określić tych głównych elementów. A to jest naprawdę ważne i pomocne w dalszym projektowaniu.

Nie wiem czy udało mi się zastosować do powyższych rad. Trudno mi było wyznaczyć "rdzeń" czyli najważniejsze elementy z punktu przechodzenia napięcia. Podjąłem jednak decyzję co do wyboru obudowy. Rozrysowałem sobie wszystko i ułożyłem trafo w obudowie (wirtualnie :-)). Dzięki czemu mogłem poukładać gniazda tak by późniejsze podłączenie w obudowie było wygodniejsze.
    Proszę o opinię. Prawdę powiedziawszy nad płytką spędziłem naprawę wiele czasu i zaczyna mnie ona pomalutku wykańczać.. :)

[Eagle] Zasilacz electronics lab. Modyfikacja schematu. [Eagle] Zasilacz electronics lab. Modyfikacja schematu.

====================================================
    EDIT:
    Pominąłem jedną ścieżkę. Już poprawione. Załącznik zaktualizowany.

Pytanie poza tematem: jak przygotować płytkę aby w POV-Ray'u błyszczała soldermaską?

====================================================
    EDIT:
    Na to pytanie odpowiem sobie sam:
    Otóż należy dodać atrybut "reflection" dla konkretnych obiektów (ja dodałem np dla elektrolitów).
  • Poziom 41  
    Piszesz że spędziłeś nad płytką masę czasu i zaczyna ona pomalutku Ciebie wykańczać :cry:
    Nie przesadzaj, czasami niektóre płytki (projekty) zabierają kilka tygodni zanim uznam że płytka jest już prawie idealna (a prawie czyni dużą różnicę :D)

Co do Twojej płytki to jeszcze niektóre elementy możesz poprzestawiać, aby uzyskać jeszcze mniejsze zagmatwanie ścieżek. Również rozmiar elementów (rezystory, kondensatory) ustaw na jednakowe i staraj się je układać w pewnym uporządkowaniu. Elementy należące do jednego wzmacniacza umieść koło niego, inne wzmacniacze potraktuj tak samo.
    Chciałem porównać Twój schemat z tym który był dawcą, ale niestety nie znalazłem go na stronie electronics lab. Bo coś mam pewne obawy czy jest on poprawnie przerobiony.

Co do błyszczącej soldermaski (i nie tylko) to już odpowiedziałeś Sam :D
  • Poziom 24  
    Dzięki za odpowiedź i kolejne rady. Aktualnie pracuję nad nową wersją płytki. Pod tym linkiem znajduje się oryginał.
  • Poziom 41  
    Widzisz, rezystor R19 masz źle podłączony na Twoim schemacie. Całe obciążenie będzie płynęło przez niego. A on spełnia inną funkcję w tym układzie.
    Na schemacie dodaj potencjometry z biblioteki pot.lbr
    Rezystor pomiarowy R7 znajdziesz w resistor-power.lbr
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Widzisz, rezystor R19 masz źle podłączony na Twoim schemacie. Całe obciążenie będzie płynęło przez niego. A on spełnia inną funkcję w tym układzie.

Wpatruje się w oba schematy (mój i oryginał) i nie mogę dostrzec różnicy. Czy nie ma on być "wpięty" pomiędzy bazę a emiter Q3?
    Cytat:
    Na schemacie dodaj potencjometry z biblioteki pot.lbr
    potencjometry będę przykręcał do obudowy a do płytki łączone będą przewodami, dlatego mam konektory.
    Cytat:
    Rezystor pomiarowy R7 znajdziesz w resistor-power.lbr
    Rysowanie nowej płytki zacząłem właśnie od zmiany tych rezystorów :)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Ma być wpięty tak jak piszesz ale czy na pewno nie ma różnicy?
    Dlatego pisałem poprzednio o możliwości porównania schematów bo nie chciało mi się wierzyć że cały prąd zasilający odbiornik (2A) będzie przepuszczany w taki sposób przez ten rezystor R19.

• Poziom 24  
    Straszna gafa z tym rezystorem. Oczywiście poprawiłem schemat i bardzo dziękuję za zwrócenie na to uwagi i za czas jaki kolega poświęca...
    W załączniku efekty mojej pracy. Zmieniłem trany na jakiekolwiek NPN w obudowie SOT-93 (tak w razie gdybym jednak chciał kiedyś zmienić 2N3055) i umieściłem przy krawędzi płytki (zgodnie z poprzednią radą kolegi). Elementy poukładałem tym razem w sposób uporządkowany a bynajmniej starałem się tak je poukładać.

Pytania:
    1. Co zmienić w Eagle 3D aby nie pokazywał symboli otworów montażowych? Do jakiego modelu przypisać te otwory montażowe (POVRAY wyświetla ładnie otwory bez przypisywania do modelu, ale pokazuje również symbole widoczne po stronie top).
    2. Co należy zrobić by Eagle3D obcinał "na wymiar" elementy (srebrzanka wystaje od strony ścieżek).

• Pomocny post
    Poziom 41  
    No to widzę że szykuje mi się konkurent w 3D :D
    Co do stosowania otworów z biblioteki holes.lbr to należy wyłączyć tą warstwę w ustawieniach programu 3D w przedostatnim panelu z warstwami.
    Aby wyprowadzenia kondensatorów skrócić należy w pliku xx.pov ustawić
    #declare pin_length = 2.5;
    lub przerobić #macro dotyczące długości wyprowadzeń w kondensatorach.

Płytkę PCB powinno się jeszcze przerobić ale jeżeli w takiej wersji Ci pasuje to ją zostaw.
    Prowadzenie ścieżki VCC powinno przebiegać od mostka prostowniczego (+) poprzez okładki dodatnie kondensatorów filtrujących C1 do kolektorów tranzystorów mocy (2N3055), z naciskiem na słowo poprzez a nie na osobnym doprowadzeniu jak u Ciebie.
  • Poziom 24  
    Na wstępie po raz kolejny ukłony w kierunku kolegi marco47, który poświęca swój cenny czas by pomóc użytkownikowi elki.

Cytat:
    No to widzę że szykuje mi się konkurent w 3D :D

Do kolegi to mi jeszcze baaardzo daleko... :)
    Cytat:
    Co do stosowania otworów z biblioteki holes.lbr to należy wyłączyć tą warstwę w ustawieniach programu 3D w przedostatnim panelu z warstwami.

Dzięki!
    Cytat:
    Aby wyprowadzenia kondensatorów skrócić należy w pliku xx.pov ustawić
    #declare pin_length = 2.5;
    lub przerobić #macro dotyczące długości wyprowadzeń w kondensatorach.

Ponieważ dodanie wpisu #declare pin_length = 2.5; wydaje się być nieeleganckie przerobiłem makro - to bardziej uniwersalny sposób.
    Cytat:
    Płytkę PCB powinno się jeszcze przerobić ale jeżeli w takiej wersji Ci pasuje to ją zostaw.
    Prowadzenie ścieżki VCC powinno przebiegać od mostka prostowniczego (+) poprzez okładki dodatnie kondensatorów filtrujących C1 do kolektorów tranzystorów mocy (2N3055), z naciskiem na słowo poprzez a nie na osobnym doprowadzeniu jak u Ciebie.

Aby nie nabierać złych nawyków przerobiłem płytkę poprzez przesunięcie mostka i gniazda "trafo" oraz dodałem jedną zworę. Dodatkowo zmniejszyłem nieco całą płytkę a efekty można zobaczyć poniżej. Proszę o opinię :)

Wersja z zieloną soldermaską:

Wersja z czerwoną soldermaską:

Wzrór płytki PCB przygotowany do termotransferu (odbicie lustrzane):
  • Poziom 21  
    Mam pytanie. Chciałbym złożyć zasilacz laboratoryjny na podstawie tego projektu. Czy jest on wolny od błędów uniemożliwiających normalne funkcjonowanie?
  • Poziom 24  
    Zasilacza jeszcze nie złożyłem, dlatego nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.
  • Poziom 14  
    Czy kolega postawił już ten zasilacz na nogi??
    Też jestem chętny do wykonania tego ustrojstwa:)
  • Poziom 15  
    A ja mam pytanie przecież jak termo transfer to bez lustra.
  • Poziom 24  
    Mice napisał:
    Czy kolega postawił już ten zasilacz na nogi??
    Też jestem chętny do wykonania tego ustrojstwa:)

Niestety jeszcze nie. Jak tylko złożę informacja na ten temat pojawi się na elektrodzie.

superhiro2 napisał:
    A ja mam pytanie przecież jak termo transfer to bez lustra.

Czy oby na pewno?
  • Poziom 41  
    Strona Bottom powinna być drukowana normalnie, a strona Top z funkcją Mirror.
    I nie ma znaczenia czy dla metody termotransferu czy metody fotochemicznej.

Dlatego zawsze zwracam uwagę aby koledzy nanosili na te warstwy jakieś napisy , aby można było bez problemów sporządzić wydruki.
  • Poziom 15  
    Tak właśnie tak jak myślałem bo teraz to będziesz mieć ścieżki od strony elementów bo jak robisz termo transfer to masz drugie lustro i wyjdzie źle, a powinno by tylko jedno lustro.
  • Poziom 20  
    Czy płytka jest już sprawdzona i przetestowana?
    Wygląda całkiem ładnie :)
    Przyjrzałem się temu wzorowi pcb i żeby było zgodnie z tymi rysunkami 3d to trzeba zrobić odbicie w pionie tej grafiki bo nijak po termotransferze nie będzie wyglądało to jak to w 3d..
    Inaczej, to jest wzór ścieżek widzianych od spodu płytki.
  • Poziom 1  
    Złożyłem to do kupy i nie działa . Grzeje sie tylko R1. Zasilanie podałem z zasilacza stabilizowanego na + i - mostka . Na wyjściu nie podaje żadnego napięcia . Szkoda
    bo zapowiadał sie fajny zasilacz. Oryginał skladalem jakiś czas temu i dziala jak ta lala na 5A nawet.
  • Poziom 24  
    Trudno mi powiedzieć dlaczego nie działa... Sprawdzałeś jeszcze raz pod kątem prawidłowego montażu? Może wypowie się Ktoś z większym niż ja doświadczeniem z elektroniką? Możliwe, że płytka jest błędna (?).
  • Poziom 10  
    Witam !

Mam kilka uwag do schematu tego zasilacza .
    Otóż wzmacniacze operacyjne pracują na granicznej wartości napięcia zasilania. Obawiam się że to raczej nie wróży niezawodnej eksploatacji w dłuższym okresie czasu....

Dioda LED sygnalizująca zwarcie powinna być umieszczona na panelu czołowym zasilacza ale aby w przypadku złego styku / niepodłączenia jej nie doszło do sytuacji niesprawności układu zabezpieczenia zwarciowego / przeciążeniowego proponuję aby na PCB umieścić drugą LED w szeregu z 1N4148 a cały ten układ równolegle do wspomnianej wcześniej diody LED sygnalizującej zwarcie.

Jeśli jest to niejasne to postaram się zamieścić obrazek.

portalx ! Jeśli nie znasz zasady działania tego zasilacza to niestety ale Twe próby naprawy maja małe szanse na powodzenie.
    R1 będzie się grzał bo ma jest on podłączony równolegle do kondensatorów wejściowych i wydziela się na nim ok 0,6 W mocy strat.

Ustaw potencjometry mniej więcej w w połowie zakresu regulacji.

Pomierz napięcia na wyjściach każdego IC a zwłaszcza U1 - jest to napięcie odniesienia. Pomyślimy co dalej.
  • Poziom 26  
    Chciałbym się dowiedzieć, czy usterka została już znaleziona i czy urządonko już chodzi?
  • Poziom 15  
    Nie działa a to dla tego ze jeśli jest zasilacz zrobiony ze ścieżek w odbiciu lustrzanym to niestety ale błąd to co kolega pokazał jak ścieżki do wydruku powinno być wydrukowane w odbiciu lustrzanym, a potem zrobiony dopiero termo transfer. jeśli marco47 sprawdził i powiedział że jest ok to tak musi być ;)
  • Poziom 20  
    luxus19 napisał:
    Nie działa a to dla tego ze jeśli jest zasilacz zrobiony ze ścieżek w odbiciu lustrzanym to niestety ale błąd to co kolega pokazał jak ścieżki do wydruku powinno być wydrukowane w odbiciu lustrzanym, a potem zrobiony dopiero termo transfer.

a po polsku? może jakieś znaki interpunkcyjne, chociazby przecinki, bo naprawdę ciężko się połapać o co tu chodzi...

PS. naprawdę tak cieżko ściągnąc datasheet do -czegokolwiek-, aby wiedzieć czy drukować z "mirrorem" czy normalnie...?

luxus19 napisał:
    jeśli marco47 sprawdził i powiedział że jest ok to tak musi być ;)

nie żebym oglądała caly temat i wiedziała o co chodzi, ale KAŻDY może sie pomylić... :) więc nie bierzta niczego za pewnik^^
  • Poziom 15  
    H0miczek napisał:
    luxus19 napisał:
    Nie działa a to dla tego ze jeśli jest zasilacz zrobiony ze ścieżek w odbiciu lustrzanym to niestety ale błąd to co kolega pokazał jak ścieżki do wydruku powinno być wydrukowane w odbiciu lustrzanym, a potem zrobiony dopiero termo transfer.

a po polsku? może jakieś znaki interpunkcyjne, chociazby przecinki, bo naprawdę ciężko się połapać o co tu chodzi...

PS. naprawdę tak cieżko ściągnąc datasheet do -czegokolwiek-, aby wiedzieć czy drukować z "mirrorem" czy normalnie...?

luxus19 napisał:
    jeśli marco47 sprawdził i powiedział że jest ok to tak musi być ;)

nie żebym oglądała caly temat i wiedziała o co chodzi, ale KAŻDY może sie pomylić... :) więc nie bierzta niczego za pewnik^^

Jeżeli będzie ktoś chciał sobie to wydrukować z pliku Eagle to wydrukuje bez odbicia lustrzanego, a jeśli z przedstawionego pliku ze ścieżkami to musi wydrukować w odbiciu lustrzanym. Jeżeli robi się już enty raz płytkę to się wie co i jak drukować niema konieczności pobierani not katalogowych.
  • Poziom 9  
    Czy ktoś może sprawdził w końcu czy działa ten zasilacz ; >?