Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Superkomputer z chińskich procesorów

tomiz 24 Paź 2010 15:29 1272 0
 • Chińskie procesory Loongson (Godson) szóstej generacji posłużą do zbudowania chińskiego superkomputera. Wedle zamierzeń maszyna ma trafić na czołowe miejsca prestiżowego rankingu wydajności TOP500.

  Już od jakiegoś czasu wiadomo, że Chiny produkują własne procesory Loongson (w Chinach znane lepiej pod nazwą Godson). Na rodzimym rynku dostępne są urządzenia wyposażone w te układy - głównie netbooki i mini komputery. Informacje ujawnione na sierpniowej konferencji Hot Chips wskazują na to, że prawdziwy rozwój tych procesorów ma dopiero nastąpić - dzięki nowym wielordzeniowym układom kolejnej generacji.

  Superkomputer z chińskich procesorów

  Jako pierwszy pojawi się ośmio-rdzeniowy Loongson 3B (Godson 3B) pracującym z częstotliwością 1 GHz. Jego współczynnik TDP ma wynieść zaledwie 40 W, zaś teoretyczna wydajność 128 gigaflopsów. Przy tym wydajność w działaniach matematycznych takich jak mnożenie macierzy (w skrócie DGEMM) szacuje się na około 120 gigaflopsów, co daje równo 3 gigaflopsy na jeden wat zużywanej energii. Podobnymi wynikami w DGEMM mogą pochwalić się dwa procesory Intel Xeon X5680, które jednak zużywają aż 260 W energii.

  Warto wspomnieć, że według zapowiedzi Loongson 3B posłuży do zbudowania superkomputera, który z łatwością miałby dostać się na wyżyny prestiżowego rankingu najwydajniejszych superkomputerów TOP500. Ma on się nazywać Dawning 6000 i - podobnie jak procesor, którego używa - swoją premierę będzie miał w następnym roku.

  Superkomputer z chińskich procesorów

  Procesor Loongson 2F (obecna generacja)

  Później, czyli do końca 2012 roku na komercyjny rynek mają wejść 16-rdzeniowe jednostki Loongson 3C, które osiągną częstotliwości na poziomie 2 GHz. Będzie to oznaczać co najmniej 4-krotny wzrost mocy obliczeniowej w stosunku do wersji 3B. Ponadto ten układ ma wykorzystać mniejszy proces technologiczny - z wysłużonych 65nm konstrukcja zejdzie do magicznych 28nm. Być może będzie on produkowany w fabrykach TSMC, chociaż niektóre źródła nie wykluczają także możliwej produkcji w Globalfoundries.

  Superkomputer z chińskich procesorówSuperkomputer z chińskich procesorów
  All-in-one PC i Nettop firmy Lemote wykorzystujące CPU Loongson

  Warto tutaj przypomnieć, że procesory Loongson wykorzystują architekturę MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages), którą do tej pory mogliśmy zobaczyć między innymi w odtwarzaczach DVD, routerach, czy konsolach do gier (np. Nintendo 64, Sony PlayStation, PlayStation 2 i PSP). Jest to zarówno mocny, jak i słaby punkt chińskich jednostek CPU. Może to zadecydować o ich sukcesie lub porażce. Dlaczego?

  Na plus trzeba zanotować fakt, że wspomniana architektura jest w pełni 64-bitowa, co daje jej przewagę nad architekturą ARM, która nawet nie wyznaczyła daty wprowadzenia jednostek 64-bitowych, oraz nad x86-64, która pod tym względem nie jest wolna od problemów. Poza tym dzięki zaimplementowanym instrukcjom Loongson jest w stanie wydajnie emulować układy x86. Kolejną zaletą jest świeżość tego pomysłu, dzięki czemu można go dowolnie rozwijać oraz kształtować zgodnie z potrzebami.

  Z drugiej strony brak programów i systemów operacyjnych obsługujących MIPS - zaledwie kilka Linuksów, w tym być może Android, to ogromny minus. Należałoby stworzyć specjalną wersję Windowsa (chociaż zawsze można symulować środowisko x86). Może to spowodować ograniczenie Loongsonów do rynku chińskiego, a także rynku superkomputerów, gdzie system i tak jest każdorazowo dostosowywany do technologii. Pierwsze analizy i oceny, co do sukcesu procesorów z państwa środka będziemy mogli wystawiać zapewne po 2012 roku.


  Źródło: TechnologyReview, TOP500

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  tomiz
  Poziom 12  
  Offline 
  Specjalizuje się w: tworzenie stron www, grafika komputerowa ps
  tomiz napisał 82 postów o ocenie 7, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Konin. Jest z nami od 2010 roku.