Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Symulacja w Matlabie Simulink - przenośnik taśmowy

24 Oct 2010 16:43 2220 4
 • Level 10  
  Witam

  Mam za zadanie wykonać symulacje do pracy dyplomowej w Matlabie lub w GPSS dotyczącą przenośników taśmowych. Czyli model 2 lub 3 przenośników i na końcu zbiornik do którego zsypuje się urobek. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć mi coś w tym temacie od czego zacząć, lub mogę komuś zlecić wykonanie takiej symulacji za odpowiednim wynagrodzeniem. Niestety Matlab u mnie jest na poziomie bardzo podstawowym a to jeszcze są operacje związane z całkowaniem co również nie jest moją mocną stroną. Proszę o pomoc.

  pozdrawiam
 • Level 10  
  proszę o pomoc :(
 • Level 10  
  Witam,
  zacznij od transmitancji, równań różniczkowych, jeśli robisz prace dyplomową to musisz mieć też model matematyczny od tego zacznij, jak będziesz miał równania to Matlab nie jest problemem,
  przy okazaji równania musisz wziąść z literatury bo musisz się na coś powołać to praca dyplomowa, wiem też się tak męczyłem :-)
  pozdr
 • Level 1  
  i zrobiles kolego "loxet" ta symulacje w Matlabie? bo ja mam podobny problem jak Ty przed 3 laty :/
 • Automation specialist
  Witam,

  Ja bym to rozwiązał następująco:
  1) Przyjmijmy że przenośnik to układ inercyjny I rzędu. Na tej podstawie dobrałbym trzy transmitancje dla każdego z przenośników. Dla uproszczenia niech dla skoku jednostkowego odpowiedź układu będzie równa amplitudzie skoku jednostkowego. Ułatwi to zadanie. Nie będzie potrzeby dodawania regulatorów bezpośrednio do sterowania prędkością.

  2) Mając dobrane transmitancje możemy przyjąć że prędkość przenośników wynosi od 0[mm/min] do 5000[mm/min]. Oczywiście to są tylko przykładowe.

  3) Mając dobrane prędkości przenośników należy przeskalować prędkość na ilość dostarczanego surowca w czasie oczywiście. Przeskalowana wartość będzie sygnałem wejściowym dla zbiornika który będzie się napełniał. Przy trzech przenośnikach sygnał będzie sumowany.

  4) Mając to już wykonane można teraz dodać regulator do sterowania poziomem surowca w zbiorniku. Na podstawie zadanego poziomu oraz aktualnego, regulator będzie zmieniał prędkościami przenośników co bezpośrednio będzie się przekładało na ilość dostarczanego surowca.

  Pozdrawiam,