Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TestDisk - jak odzyskać usuniętą partycję Recovery Lenovo.

Enzyme 24 Paź 2010 18:16 20058 28
  • #1 24 Paź 2010 18:16
    Enzyme
    Poziom 8  

Witam. Z własnej głupoty i niewiedzy usunąłem dysk Recovery z nowo zakupionego Lenovo Y560. Teraz chciałbym go za wszelką cenę odzyskać (z wiadomych przyczyn), choć nie mam dużego pojęcia na ten temat. Wyczytałem jednak, że program TestDisk może mi w tym pomoc. Problem polega w tym, że przy uruchomieniu 'deep search' jak na załączonym obrazku, TestDisk wykazuje dużą ilość utraconych/usuniętych partycji, a ja nie wiem, która to partycja (możliwe również, że nie widzę jej wcale :/ ) Oto zrzuty (Z konieczności przez niemoc powiększenia okienka programu są dwa):

Oto początkowy podział partycji (przed jakimikolwiek operacjami nad dyskiem):

Można zaobserwować, że owa partycja Recovery posiadała 14,75 GB tylko czy to stwierdzenie może mi w czymś pomóc? Oto zdjęcie teraźniejszego stanu podziału partycji:

Widać, iż istnieje nadal partycja ukryta o tym samym rozmiarze, jednak już nie OEM. Zatem czy mógłby mi ktoś w tym pomóc? Proszę o nakierowanie mnie, tak aby ktoś wskazał linijkę z dyskiem który potrzebuje przywrócić - dysk z Recovery. Jednakże prosiłbym również o jakieś wskazówki w równie dla mnie 'zielonym' temacie. Bardzo proszę o pomoc.

0 28
  • #2 24 Paź 2010 19:13
    kondziu jah
    Poziom 33  

TestDisc więcej zepsuje niż naprawi - pokaż jak widzi partycje program DMDE.

Edit: Obrazki powiedziały mi, że kolega sformatował, a nie usunąl - to utrudni sprawę.

0
  • #3 24 Paź 2010 19:24
    Enzyme
    Poziom 8  

kondziu jah napisał:
    TestDisc więcej zepsuje niż naprawi - pokaż jak widzi partycje program DMDE.

Edit: Obrazki powiedziały mi, że kolega sformatował, a nie usunąl - to utrudni sprawę.

Nie znam się za bardzo na tym, a poplątałem w tych partycjach konkretnie dlatego może nawet nie wiem czy usunąłem czy formatowałem :p

Czy znasz może jakieś źródło pobrania DMDE dla win7 x64? Bo już wczoraj poszukiwałem owego programu i maksymalnie znalazłem dla x32 :/

Edit: Jeżeli chodziło o ten widok to proszę:

0
  • #6 24 Paź 2010 21:10
    Enzyme
    Poziom 8  

linuks napisał:
    Witam
    Uruchom kompa z liveCD i zobacz czy masz jeszcze pliki obrazu systemu

Nie wiem czy na pewno, ale czy o to chodziło?

0
  • #7 24 Paź 2010 22:08
    linuks
    Spec od komputerów

Uruchom krusader (niebieska ikona na pulpicie) i zobacz w katalogu /mnt/ dysk z danymi.
    /mnt/sdb1 to będzie prawdopodobnie dysk wymiennyPrzy pomocy krusadera skopiuj pliki z wymiennego tam gdzie potrzebujesz.

0
  • #8 24 Paź 2010 23:36
    Enzyme
    Poziom 8  

linuks napisał:
    Uruchom krusader (niebieska ikona na pulpicie) i zobacz w katalogu /mnt/ dysk z danymi.
    /mnt/sdb1 to będzie prawdopodobnie dysk wymiennyPrzy pomocy krusadera skopiuj pliki z wymiennego tam gdzie potrzebujesz.

Niestety w katalogu mnt/ nie istnieje katalog sdb1 jak widać (Lewa strona) na zrzucie:

Jednak wchodząc na sd4 (Prawa strona) mam wrażenie jakby to tam istniała partycja Recovery, czy jednak się mylę?

0
  • #9 25 Paź 2010 09:25
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

linuks -

Cytat:
    Przy pomocy krusadera skopiuj pliki z wymiennego tam gdzie potrzebujesz.

Enzyme -
    Cytat:
    Z własnej głupoty i niewiedzy usunąłem dysk Recovery z nowo zakupionego Lenovo Y560. Teraz chciałbym go za wszelką cenę odzyskać (z wiadomych przyczyn),

Kolega Enzyme chyba nie precyzyjnie się wyraził on nie chce zapewne danych z tej partycji a odzyskać strukturę startową tak by po wciśnięciu przycisku można było wystartować z tej partycji. Chyba że chodzi jedynie o pliki z tej partycji ale to by było zbyt proste.

Dlatego ciekawi mnie co dalej kolego linus zamierzasz z tymi danymi robić.

0
  • #10 25 Paź 2010 09:47
    Enzyme
    Poziom 8  

migol21 napisał:
    linuks -
    Cytat:
    Przy pomocy krusadera skopiuj pliki z wymiennego tam gdzie potrzebujesz.

Enzyme -
    Cytat:
    Z własnej głupoty i niewiedzy usunąłem dysk Recovery z nowo zakupionego Lenovo Y560. Teraz chciałbym go za wszelką cenę odzyskać (z wiadomych przyczyn),

Kolega Enzyme chyba nie precyzyjnie się wyraził on nie chce zapewne danych z tej partycji a odzyskać strukturę startową tak by po wciśnięciu przycisku można było wystartować z tej partycji. Chyba że chodzi jedynie o pliki z tej partycji ale to by było zbyt proste.

Dlatego ciekawi mnie co dalej kolego linus zamierzasz z tymi danymi robić.

Tak właśnie o to chodzi, chciałbym odzyskać stary 'wygląd' dysku ukrytego tak aby powtórnie w nawiasie widniało: (Partycja OEM), a ja bym mógł normalnie korzystać z OneKey Recovery. Kolega mi namotał i powiedział, iż jak zrobię dysk przywracania systemu do ustawień fabrycznych to mogę 'bawić się' z partycjami jak kolwiek bym chciał. Dysk przywracania mam, ale co z tego kiedy OKR w ogóle nie startuje, a po wciśnięciu 'specjalnego przycisku' komputer startuje normalnie :/ Dziwi mnie to, że skoro te dane od Recovery nadal są na tym dysku to czemu OKR jego nie widzi... Czy jak 'format' dysku się tak jakby zmienił (nie wiem jak to inaczej określić :p) to już OKR go nie wykrywa?

1
  • #12 25 Paź 2010 10:12
    Enzyme
    Poziom 8  

migol21 napisał:
    A próbowałeś wystartować z CD ?

Oczywiście, nie uruchamia się żaden autostart, jedynie mogę przeglądać pliki z płytki, w których nic ciekawego nie ma :/ Prawdopodobnie to OKR z dysku twardego ma się odpalić, a płytka jest tylko od ściągnięcia danych, a skoro nawet nie ma dysku Recovery to się nie odpala.

0
  • #13 26 Paź 2010 17:23
    Enzyme
    Poziom 8  

Czy byłby ktoś w stanie mi pomóc?

0
  • #15 27 Paź 2010 19:09
    Enzyme
    Poziom 8  

@/\ Czy o to chodzi?

Enzyme napisał:
    migol21 napisał:
    A próbowałeś wystartować z CD ?

Oczywiście, nie uruchamia się żaden autostart, jedynie mogę przeglądać pliki z płytki, w których nic ciekawego nie ma :/ Prawdopodobnie to OKR z dysku twardego ma się odpalić, a płytka jest tylko od ściągnięcia danych, a skoro nawet nie ma dysku Recovery to się nie odpala.

1
  • #17 27 Paź 2010 23:02
    Enzyme
    Poziom 8  

migol21 napisał:
    24 Paź 2010 19:42

W podanym linku jest masa różnorodnych oraz ciekawych informacji, które za wiele mi nie mówią :/ Nie ma tam zawartych instrukcji jak to sprawdzić tylko same tezy: 'co oznacza co'. Takie rzeczy mogą się przydać już troszkę obeznanej w tych tematach osobie, a nie 'zielonemu człowiekowi'. Ja nawet nie wiem jak wbić w offsety i zacząć to sprawdzać... I nie rozumiem pytania 'A podałeś o co prosiłem ?' w kwestii podania linku :/ - tym bardziej, tego linku :p Mógłbyś troszkę przybliżyć? :please:

0
  • #19 01 Lis 2010 20:47
    Enzyme
    Poziom 8  

migol21 napisał:

Proszę:

Czy ten zrzut i załącznik są wystarczające czy pokierowac sie do kolejnych instrukcji z podanego linku? Pozdrawiam.

Edit: nie jestem pewien czy plik z załączniku będzie zdolny do użytku, bo musiałem rozszerzenie pliku zmieniac z ima na bin ręcznie. Mimo dokładnego wykonywania instrukcji u mnie po 'użyciu' File... w ścieżce na końcu ukazuje się ima, a nie bin jak to widnieje na screenie :/

0
  • #21 01 Lis 2010 21:35
    Enzyme
    Poziom 8  

migol21 napisał:
    Na mój gust nadpisałeś sobie partycje narzędziową Lanevo na początku dysku partycją narzędziową Windowsa 7

Czy będzie w tym przypadku możliwość odzyskania wcześniejszego widoku partycji zawartego w pierwszym screenie pierwszego posta, tak aby OKR ponownie służył?

0
  • #22 26 Maj 2013 23:47
    radasbyd
    Poziom 1  

odswiezam temat, bo nistety tez usunalem partycje recovery i prawdopodobnie ja nadpisalem ..

Jest jakas mozliwosc jej odzyskania, chcialbym by przycisk OneKey Recovery dzialal poprawnie..

0
  • #23 27 Maj 2013 00:33
    Robert B
    Poziom 43  

Jeżeli nadpisałeś to nic nie zrobisz.
    Zastosowałeś się do zaleceń Kolegi migol21?

0
  • #24 02 Lip 2013 12:18
    tylko.solo
    Poziom 8  

Też odświeżę. Mam podobny problem. Mam laptopa lenovo thinkpad T61 z Vistą business. oczywiście na recovery. Zrobiłem reinstalkę systemu z tej partycji, następnie robiłem trochę roszad z partycjami, bo zrobiła mi się tylko jedna użytkowa partycji C, chciałem mieć 2. Przy tej okazji musiałem niezamierzenie usunąć partycję recovery, przy czym wydaje mi się, że samych danych z tej partycji nie usunąłem a przyłączyłem do partycji systemowej C. Załączam screena, co zawiera mój dysk C. Czy część katalogów nie pochodzi z partycji recovery? Zawartość C zrobiła się też trochę duża jak na to, że jest na nim w zasadzie tylko Vista (ponad 13 GB).

Czy da się jakoś przywrócić partycję, którą usunąłem? Te zabawy partycjami robiłem programem Paragon Partition Manager Free Ed. I jak to zwykle bywa nie posiadam płytki z zapasowym rozruchem...

0
  • #25 02 Lip 2013 21:32
    tylko.solo
    Poziom 8  

Jest jeszcze jedna może istotna sprawa. Dysk jako tako ma 100 GB, przy czym jedyne istniejące partycje (C i D) mają łącznie 91 GB. Możliwe, że ten niewidoczny obszar 9 GB to wyjechana gdzieś w kosmos partycja recovery? Nie widzę jej w Paragonie, ani w niczym.

0
  • #26 10 Lut 2017 08:42
    stawik00
    Poziom 9  

Witam, odświeżę ponieważ nie wiem czy poprzednie posty też w 100% odpowiadają na moje pytanie.
    Przy nowo zakupionym laptopie lenovo y700 usunąłem partycję recovery w zarządzaniu dyskami, a nieprzydzielone miejsce dołączyłem do dysku C:. czy mogę tą operację jakoś cofnąć? DMDE pokazuje sporą zawartość danych czyli prawdopodobnie wszystkie pliki z OEM są teraz ukryte na C:
    Proszę o instrukcję jeśli można to cofnąć.

0
  • #27 10 Lut 2017 12:52
    likufanele
    Poziom 14  

stawik00 napisał:
    Przy nowo zakupionym laptopie lenovo y700 usunąłem partycję recovery w zarządzaniu dyskami, a nieprzydzielone miejsce dołączyłem do dysku C:. czy mogę tą operację jakoś cofnąć?

Można, jeśli zrobisz to natychmiast, czyli od razu po usunięciu przywrócisz poprzednią tablicę partycji, i nic ci nie nadpisze sektorów należących do partycji recovery. Inaczej - zapomnij.

stawik00 napisał:
    DMDE pokazuje sporą zawartość danych czyli prawdopodobnie wszystkie pliki z OEM są teraz ukryte na C:

Przy takim działaniu, czyli usunięciu partycji i rozszerzeniu innej partycji o to zwolnione miejsce to pliki z usuniętej partycji nie pojawią się automagicznie na rozszerzonej partycji.

stawik00 napisał:
    Proszę o instrukcję jeśli można to cofnąć.

Kiedy usunąłeś tę partycję recovery?

0
  • #28 10 Lut 2017 13:28
    stawik00
    Poziom 9  

Zrobiłem to wczoraj. Lecz po tym zabiegu zainstalowałem przeglądarkę i antywirus. Później komputer został wyłączony i tak leży.

Gdyby się nie udało wrócić, to czy warto sformatować całkowicie dysk? A gdy będę instalował Win10 od nowa z bootowalnego pendriva (Laptop jest zakupiony z oryginalnie zainstalowanym Win10) windows się aktywuje? Czy muszę wyciągać zawczasu z niego klucz?

Ogólnie nie mam na nim żadnych ważnych danych, a na drugim dysku zainstalowanym w laptopie na szczęście mam sterowniki.

0
  • #29 10 Lut 2017 14:26
    likufanele
    Poziom 14  

Musiałbyś znać dokładne położenie partycji sprzed usunięcia. Nie wiem czy DMDE jest w stanie to znaleźć. Poczekaj na kolegę mati211p lub napisz mu wiadomość.

Windows 10 powinien się automatycznie aktywować. Jak chcesz być w 100% tego pewny to zanim zrobisz reinstall możesz podpiąć konto Microsoft pod ten system i po ponownej instalacji zalogować się za pomocą tego konta. Możesz też na wszelki wypadek wyciągnąć klucze z UEFI bądź zainstalowanego systemu. Wg. mnie im więcej opcji tym lepiej ;).

0