Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator PWM i termometr na Attiny2313 przetwornica

mario987 24 Paź 2010 18:26 2036 7
  • #1 24 Paź 2010 18:26
    mario987
    Poziom 14  

Witam szanownych forumowiczów.
    Mam problem z napisaniem programu na Attiny2313.

Chcę napisać program który będzie dawał sygnał PWM o częstotliwości 20kHz czyli 50 uS. Wypełnienie impulsu prostokątnego 100%.
    Chciałbym by sygnał o identycznym przebiegu był na 2 nogach prockach.
    PWM miało by być załączane za pomocą sygnału na jedno wejście z innego obwodu.
    Następną rzeczą jaką ma realizować procek jest kontrola temperatury za pomocą DS18B20 po osiągnięciu danej temp. na wyjściach chciałbym załączyć przekaźnik, wiatrak typowy komputerowy na 12V, oraz diodę LED.

Mam coś takiego
    nie potrafię tu ustalić częstotliwości.
    czytając notę wiem na jakiej zasadzie ma być to zrobione lecz nie umiem tego napisać.

Code:

$regfile = "attiny2313.dat"
    $crystal = 400000

'pin OC0A (PB2) - wyjście
    'pin
    Config Portb.2 = Output
    Config Portb.3 = Output
    Config Portd.4 = Input
    Portd = &B00000000
    'Mode = 3(fast Pwm , Top = &HA)
    Set Tccr0a.0
    Set Tccr0a.1
    Set Tccr0b.0
    Set Tccr0b.1

'clear OC0A on compare OCR0A(Pwm0a)
    Set Tccr0a.7
    Set Tccr0b.7
    Pwm0a = 10                                                  ' gdy counter0(TCNT0) <= Pwm0a , OC0A(PB2)=1 , TCNT0 > Pwm0a , OC0A(PB2)=0
    Pwm0b = 10
    Set Tccr0a.cs00
    Set Tccr0b.cs00                                             'prescale = 1

Do

Incr Pwm0a

Incr Pwm0b
    Loop
    End

Return

Z czujnikiem temperatury mam kilka programików lecz nie wiem jak mam to wszystko połączyć w jedno.
    Dodam że projekt który chcę zrealizować jest to sterowanie przetwornicy zbudowanej na tranzystorach mosfet z wbudowaną kontrolą temperatury stopnia mocy.
    Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc w napisaniu takiego softu.
    Pozdrawiam.

0 7
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 24 Paź 2010 20:50
    mario987
    Poziom 14  

Więc jakie wypełnienie trzeba było by zastosować chciałbym uzyskać taki impuls jak na rysunku.

Generator PWM i termometr na Attiny2313 przetwornica

0
  • #5 24 Paź 2010 22:00
    Tomasz.W
    Poziom 35  

mario987 napisał:
    ...chcę zrealizować jest to sterowanie przetwornicy zbudowanej na tranzystorach mosfet z wbudowaną kontrolą temperatury stopnia mocy....
    Jeżeli ma to być sterownik do przetwornicy to zamiast 2313 możesz zastosować ATtiny26. Tani (w Gdańsku nie całe 5zł), bez problemu dostępny, i przeznaczony do takich zastosowań. Do kompletu dwa mosfety typu IRLZ44 sterujące transformatorem i po sprawie. Robiłem na takim zestawie przetwornice do świetlówek energooszczędnych.

0
  • #6 25 Paź 2010 20:03
    mario987
    Poziom 14  

Mam do wysterowania również 2 mosfety. Czy mógł byś udostępnić programik? Może z niego bym coś prędzej wymyślił.
    Procesor na pewno dał by radę z resztą funkcji które opisałem.
    Akuratnie już wcześniej kupiłem attiny2313 i na nim bym robił testy.

0
  • #7 26 Paź 2010 18:51
    Tomasz.W
    Poziom 35  

mario987 napisał:
    Czy mógł byś udostępnić programik? Może z niego bym coś prędzej wymyślił...
    Program nic Ci nie da, napisany jest w asemblerze. Obydwa procesory różnią się rejestrami. W ATtiny2313 żeby uzyskać dwa odwrócone przebiegi do sterowania mosfetów musisz napisać jakąś procedurę, natomiast w ATtiny26 do uzyskania takiego samego efektu wystarczy odpowiednie ustawienie rejestrów.

0
  • #8 26 Paź 2010 21:07
    mario987
    Poziom 14  

Na wyjściu procesora potrzebuję uzyskać dwa takie same przebiegi. tranzystorki mocy główne nie są sterowane bezpośrednio przez ten układ.

0