Witam. Od razu zaznacze ze poszperałem trochę w opcji szukaj ale nie zmalazłem ttego co mnie interesuje.
Pytanie jak w temacie. Kupilem denona jakiś czas temu i w tej chwili grają mi kolumny yamaha 6ohm 80w zapożyczone z kina domowego.
Chcę dokupić porządne kolumny ale wiem ze nie mogą być też za mocne.
Co wybrać?
Parametry denona to 50+50w przy 8ohm
lub 2x 85w 4ohm
Jeśli chcesz aby wzmacniacz pracował przy obciążeniu 4Ohm to kup do niego głośniki o mocy znamionowej(tej prawdziwej) około 70-90W.Najlepiej aby wzmacniacz był troszeczkę mocniejszy od kolumn z racji lepszej kontroli wzmacniacza nad głośnikiem niskotonowym.Pozdrawiam
Ja bym nie szalał tak z kolumnami 4 ohm do tego wzmacniacza.
Impedancja większość kolumn nawet 8 ohm spada do min 3,6 ohm.
Ten Denon mistrzem wydajności nie jest
Dodano po 2 [minuty]:
Ile pieniędzy na głośniki,jakie pomieszczenie,czego słuchasz,czego oczekujesz,nowe używane?
Najlepiej aby głośnik był troszeczke słabszy od wzmacniacza,tak jak pisałem około 70-90W i będzie dobrze grać.
Trochę wiesz o audio,"ale nie wiesz w którym kościele dzwonią " Ten wzmacniacz ma 2x50Watt 8ohm i 2x85Watt 4ohm jeżeli się nie mylę.
Owszem jak dasz ciut większy wzmacniacz to i może będzie lepsza kontrola,ale moim zdaniem ważniejsze jest to jak się zgra ten wzmacniacz z danymi kolumnami.
Gdy impedancja spadnie poniżej 4 ohm to już tej kontroli ten wzmacniacz nie będzie miał takiej.
Dodano po 3 [minuty]:
Cały czas nie odpowiadasz na podstawowe pytania.
Ile pieniędzy masz na wzmacniacz,jaką muzykę słuchasz,ma być nowy używany,jaki duży pokój masz?
wzmacniacz już mam -denon 710ae i dame tak jak podalem 2x85 lub na podwojnym 2x50
Tylko nie wiem jakie dac kolumny bo narazie to mi graja zapozyczone z kina yamahy 80w i slabo to współgra, a pozatym no są zapozyczone wiec chce kupić dobre kolumny do stereo. Cena? no niech 2000zł za sztuke nie przekroczy.
Słucham alternatywy, elektro, dub wiec bas by mógł być przyzwoity, ale zdarzy się ze Chopina na klawiszu też włącze.
Pokój 40m2
Oczywiście miałem na myśli kolumny a napisałem wzmacniacz
Dodano po 3 [minuty]:
4000zł za kolumny to już całkiem sporo pieniędzy .
Radzę odsłuch na wzmacniaczu swoim w salonie audio jakimś.
Zaproponować do przesłuchania zawsze można
Denon ostrożnie określa moc swojego wzmacniacza, deklarując 2 x 85 W przy 4 omach. Urządzenie radzi sobie jednak dużo lepiej, w stereo 710-tka produkuje 2 x 104 W przy 4 omach i 2 x 69 W przy 8 omach, a moc limituje zasilacz, bo same końcówki potrafią jeszcze więcej - 81 W przy 8 omach i 119 W przy 4 omach.
Dokładnie,ale czy to prawdziwe czy tylko chwyt,żeby klient kupił Być może nie spieram się mój były Denon 1500AE miał na papierze 70/140 a w teście audio sam zobacz 128/? już nie pamiętam
Tonsil Maestro II 180 byłyby dobrym wyborem i w 2000zł zmieściłbyś się bezproblemowo w parze a nie jednej sztuce. Mocowo to zależy ja przykładowo zawsze wole mieć mały zapas kolumny nad wzmacniaczem. Znając moich kolegów nieraz potrafią przekręcić Volume do końca a więc wolę mieć ten zapas aby nie spalić kolumn a wzmacniacz powinien wytrzymać te parę minut przeciążenia a i takich dużych zniekształceń nie ma aby zniszczyć nimi też kolumny. Pozdrawiam
help.NAdal nic konkretnie nikt nie napisał. a jak już ktoś to drugi to podważa. To jak ma być? jaka zasada-mocnijsze kolumny czy słabsze od wzmacniacza?
Kolego Maestro to 90dB, u mnie grały pod wzmacniaczem 2x30W. Ale skup się wreszcie na jakości kolumn a nie ich mocy bo rozpoczniesz kolejną bezsensowną wymianę zdań. Zwróć uwagę na STX FX-300.
help.NAdal nic konkretnie nikt nie napisał. a jak już ktoś to drugi to podważa. To jak ma być? jaka zasada-mocnijsze kolumny czy słabsze od wzmacniacza?
Wiele czasu traci się na forum w temacie "tyle wat ma kolumna, jaki wzmacniacz dobrać"?
Potem czasami jest stek czasami bezsensownych rad...
Generalnie - zawsze mocniejszy (nawet sporo) i przede wszystkim WYDAJNIEJSZY, radzący sobie ze spadkami impedancji wzmacniacz jest lepszy do większości kolumn o średniej i niskiej skuteczności (nawet maluch), niż ten słabszy.
Warunkiem jest użytkowanie zestawu z głową (i ze słuchem) - tak aby nie przesterować wzmacniacza, albo nie doprowadzić do przekroczenia granicy wytrzymałości głośników w kolumnach (tu nie ma konkretnych instrukcji). Jednak porządne przetworniki wytrzymają więcej "dobrych" watów, niż mnie "złych" z np. przesterowanego wzmacniacza.
Ale, czasami wzmacniacz, który jest słabszy "na papierze" radzi sobie znacznie lepiej z głośnikami, niż ten teoretycznie, nawet znacznie mocniejszy.
Teoretycznie jest sporo parametrów elektrycznych , które wpływają i oddziaływują wzajemnie na to i owo. Tak do końca, to chyba NIKT nie opracował wzorca PEWNOŚCI, ze to ZAGRA z tamtym.
Dlatego - nie ma jak praktycznie próbować Są w audio rzeczy, o których fizjologom się nie śniło
Z bardzo skutecznymi kolumnami jest już różnie. Spotkałem się z sytuacją, gdzie wzmacniacz (bardzo wydajny) dosłownie "skrzeczał" w połączeniu z wysoko skutecznymi kolumnami (ok. 100 dB).
A co do tematu.
Pokój spory! Żeby go wypełnić muzyką (tu również zasada naszych, prywatnych preferencji - co i jak głośno kolumny maja grać?), możesz potrzebować naprawdę dużych zestawów.
Za 4 kzł, nawet na 40m można kupić używane kolumny, że hoho:)
Tylko czy wzmacniacz podoła? Jest z dość średniej półki.
Lecz jak pisałem - jeśli nie sprawdzisz tego praktycznie - nie będziesz wiedział na 100%.
Pozdrawiam!
P.S.
Jak posłuchasz/przetestujesz trochę nowych konstrukcji i chciałbyś je porównać z tym, co oferują stare, to przed wyborem zapraszam do siebie, posłuchać kilkunastoletnich z podobnego przedziału cenowego...
Oczywiście - jak będziesz chciał i ochotę miał Lepiej chyba stracić przed wyborem trochę czasu i parę złotych, niż np. po miesiącu odsprzedawać kolumny ze sporą (zwłaszcza nowe) nieraz stratą?
help.NAdal nic konkretnie nikt nie napisał. a jak już ktoś to drugi to podważa. To jak ma być? jaka zasada-mocnijsze kolumny czy słabsze od wzmacniacza?