Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty radiolokalizator nad. i odb.+wskaźnik nat. pola w.cz.

Cichy1991 24 Paź 2010 19:22 1637 0
 • #1 24 Paź 2010 19:22
  Cichy1991
  Poziom 9  

  Witam
  Szkolny przedmiot "Specjalizacja: urządzenia audio-wizualne" zainteresował mnie urządzeniami radiolokacyjnymi. Chciałbym z kolegą pohasać po lesie i szukać ukrytego nadajnika.

  Znalazłem w Internecie zestaw nadajnik-odbiornik na pasmo 80m (3,5MHz):
  http://www.arczer.neostrada.pl/r020.htm - nadajnik
  http://www.arczer.neostrada.pl/r021.htm - odbiornik

  Zastanawiam się jaką powinienem użyć antenę do tego prostego nadajnika?

  Układ scalony UL1321 kosztuje w internecie 15 zł, zastosowano go w nadajniku i odbiorniku. Czy jest dość prosty sposób na użycie (głównie w odbiornikach, ale w nadajniku też) innych wzmacniaczy operacyjnych? W przypadku wykonania kilku odbiorników (dla kilka osób) przestaje mi się to opłacać finansowo.

  W odbiorniku ten UL1321 bliżej anteny spełnia rolę mieszacza, który odejmuje od częstotliwości wejściowej częstotliwość tego kwarca 3,5MHz. Dobrze rozumiem? Tylko dla tego został tam użyty taki właśnie układ scalony a nie inny? Czy można wstawić w tym miejscu zwykły wzmacniacz operacyjny, a za nim jakiś prosty mieszacz (może mieszacz sumacyjny na tranzystorze npn)?
  Może ten UL1321 ma jakieś specyficzne parametry, i kombinowanie się nie opłaca?


  Na tej samej stronie internetowej znalazłem również prosty Wskaźnik Natężenia Pola w.cz: http://www.arczer.neostrada.pl/r035.htm

  Zastanawiam się, czy istnieje możliwość podłączenia tego wskaźnika w którymś miejscu odbiornika. Które elementy powinienem odrzucić z tego wskaźnika?
  Tylko cewkę (i antenę), a wpiąć się przed mieszacz w układzie odbiornika? Lub może wpiąć się na wyjściu mieszacza, lub za filtrem przed opornikiem regulacji głośności?
  Chciałbym, zamiast miernika wychyłowego między kolektory w wzmacniaczu różnicowym, podpiąć linijkę diodową. Być może po prostu mogę podpiąć ją bezpośrednio przy głośniku i efekt będzie taki sam jak ten cały wskaźnik natężenia pola?

  Mam na myśli zbudowanie prostego układu, dzięki któremu określę w którym kierunku powinienem podążać i czy zbliżam się, lub oddalam od źródła sygnału.

  Być może trochę chaotycznie opisałem swoje wątpliwości, to mój pierwszy temat na tym forum i jestem nieco przejęty :)

  0 0