Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobiłem rozrusznik na silnik DC i troszkę mu mocy brak

24 Paź 2010 22:21 2585 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich

Skutecznie udało mi się przerobić 10kW 24 rozrusznik na silnik o wyciągarki od auta terenowego.Troszkę ślusarz i własnej inwencji, działa pracuje, nie grzeje ale nie osiąga pełnej mocy max. to 250A i obroty z 4500 spadają bardzo znacznie (porównuje to do innych wcześniejszych wyciągarek5kW i wykonywanej pracy).
    Dlatego pomyślałem sobie czy czegoś troszkę nie pokminiłem.
    No to od początku,większość rozruszników kręci się w tę samom stronę bo ma tak ułożony stojan, że zawsze bujnie wirnik w zakładaną stronę troszkę nie pamiętam, ale było to ułożone jak na rysunku 1 co druga cewka stojana była nawinięta odwrotnie, kupiłem drugi stojan i ułożyłem z dwóch jak na rys2 (na wzór stojanów z innych wyciągarek). W oryginale stojan połączony był szeregowo-równolegle, a ja dałem całość szeregowo Czy żeby uzyskać pełną moc nie powinienem podłączyć jak na rys3, krótszy bocznik, mniejsza rezystancja, duży prąd, większa moc. Co by się stało jeśli wszystkie cewki stojana podłącze równolegle rys4.(spodziewam się dużych strat ciepła co pozwoliło by tylko używać urządzenia bardzo krótko).
    Dzięki za pomoc

Przerobiłem rozrusznik na silnik DC i troszkę mu mocy brak

Załącznik skasowałem. Proszę przeczytać ogłoszenia w dziale i zamieścić jeszcze raz, zgodnie z tamtejszymi instrukcjami. [Łukasz]
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W stojanach silników prądu stałego często zdarza się że bieguny magnetyczne są pomylone. Aby to sprawdzić robię to następująco: woltomierz napięcie stałe łącze z cewka np stycznika, cewkę kładę na nabiegunnik i sprawdzam w którą stronę wychyli się wskazówka w momencie załączenia napięcia (zawsze to robię za pomocą starego woltomierza) następny nabiegunnik tego układu wskazówka ma się wychylić w drugą stronę. Uzwojenia szeregowe sprawdzam załączając wraz z szeregowo podłączonym oporem. Jeżeli uzwojenie szeregowe jest na tym samym nabiegunniku co uzwojenie równoległe to również należy sprawdzić czy są takie same bieguny uwzględniając bieguny zasilania.
    Co do podłączenia równoległego proszę również rozważyć uszkodzenie komutatora gdy będzie zbyt duży prąd.
    Jerzy

Dodano po 11 [minuty]:

Witam
    Przeczytałem ponownie pana post i: zasada jest taka jeżeli pole magnetyczne stojana rośnie obroty spadają ale moment silnika rośnie. Pan pisze że podłączył uzwojenia szeregowe i równoległe w szereg, to powoduje zmniejszenie pola magnetycznego stojana, obroty na biegu luzem wzrosną, ale moment radykalnie zmaleje. Jeszcze moja wątpliwość ( gdyby pan połączył uzwojenie równoległe w szereg z wirnikiem to moim zdaniem silnik całkiem stracił by moc) coś nie pasuje w pana poście.
    Jerzy
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 2  
    Jerzy Bartnicki napisał:
    .... zasada jest taka jeżeli pole magnetyczne stojana rośnie obroty spadają ale moment silnika rośnie. Pan pisze że podłączył uzwojenia szeregowe i równoległe w szereg, to powoduje zmniejszenie pola magnetycznego stojana, obroty na biegu luzem wzrosną, ale moment radykalnie zmaleje....
    Jerzy

Tak i mi się wydaje przepływ dużego prądu daje duże pole magnetyczne dużą siłę, ale mniejsze obroty i prawie zwarcie na wirniku, a większa rezystancja bocznika ograniczy prąd, ale sprawniej wykorzysta wytworzone pole magnetyczne ... pewnie najlepiej byłoby mieć możliwość szybkiego przełączania cewek stojana -8szt. wyprowadzonych odczepów z wirnika i 9szt styczników500A
  • Poziom 1  
    też wykonałem wciagarke w ktorej do napedu uzylem rozrusznik od jakiegos samochodu osobowego w rozruszniku ponacinalem maksymalnie duzo otworow dla chlodzenia a dziala na tej samej zasadzie jak w samochodzie czyli bendiks zazebia w momencie wciagania rozwijac mozna swobodnie i nie ma potrzeby zmiany obrotow ani stosowania stycznikow