Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w domu jednorodzinnym Dominikowice dobór sprzętu

24 Paź 2010 23:31 8976 8
 • Poziom 10  
  Witam Wszystkich

  W nowo wybudowanym domu chcę dokończyć instalację TV z trzema gazdami TV i jednym RTVSAT. Wszystkie przewody są doprowadzone na strych według tego schematu na rysunku:

  Instalacja w domu jednorodzinnym Dominikowice dobór sprzętu

  Miejscowość w jakiej bedę mieszkał to Dominikowice
  link http://mapa.szukacz.pl/?&n=49.643276&e=21.217...8m&typ=n&m=Dominikowice&poi=kamera_drogowa&t=

  Pierwsze testy jakie zrobiłem z odbiorem TV naziemnej to stary TV Sony + antena pokojowa z wzmacniaczem wystawiona za okno taka jak na rysunku:
  Instalacja w domu jednorodzinnym Dominikowice dobór sprzętu

  Kanały jakie udało mi się wyszukać to TVP 1, TVP 2, TV PULS (nadawane z Gorlic) odbiór bardzo ładny. POLSAT , TVP INFO ( brak możliwości ustalenia nadajnika bo TV nie ma częstotliwości, prawdopodobnie Tarnów, Kraków lub Szczawica) i dodatkowo słowackie STV 1, STV2 te kanały były już gorszej jakości ale jak na tak mała antenę to można powiedz że nie jest źle. Dodatkowo sygnał cyfrowy z Suchej Góry na karcie TV w laptopie.Jak widać po przeprowadzonych testach są możliwości odbioru tylko teraz jak dobrać sprzęt aby za pomocą 2 anten UHF jedna dla analogu druga dla NTC + FM doprowadzić sygnał do czterech gniazd TV według schematu u góry.


  O to moja propozycja:
  Antena ATX 55 (którą już posiadam)
  Wzmacniacz antenowy wewnętrzny z zasilaczem AWS-1133 Silver Line. Celowo wybrałem ten gdyż ma dwa wejścia UHF (1 UHFodbiór analogowy 2 UHF odbiór cyfrowy z drugiej anteny)
  link http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_w..._z_zasilaczem_aws-1133_silver_line_B11600.htm
  Rozgałęźnik TV czterodrożny R-4 Signal
  link http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_czterodrozny_r-4_signal_R60104.htm
  Sumator sygnałów TV/Sat DC-009 Terra
  link http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalow_tv-sat_dc-009_terra_R85300.htm

  I teraz moje pytania :
  Czy stosując ten wzmacniacz potrzebuje zwrotnicy jeżeli ma wejścia antenowe ?
  W antenie FM UHF mam zastosować tylko symentyzator ?

  Proszę o poprawienie mojego zestawienia jeżeli jest złe lub podanie innego rozwiązania dla schematu powyżej za co z góry dziękuje.
 • Poziom 18  
  To prawie jesteśmy sąsiadami. Wysyłam ci na PW schemat z linkami do poszczególnych elementów. Jak coś nie tak, to daj znać.

  pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Dzięki za szybką odpowiedź wszystkie elementy już zamówione i mam je już u siebie. W sobotę będę montował to wszystko jak tylko zrobię to dam znać jak to wszystko działa. Dodatkowo zamiast anteny ATX-55 zakupiłem antenę ATX-91. Bo tą ATX 55 bedę chciał ustawić na Krosno Sucha Góra aby móc tak samo odbierać DVB-T bo TV jaki kupiłem wczoraj to Philips 42PFL5405 bo dotychczas testowałem na karcie DVB-T z laptopa.

  Mam jeszcze pytanie czy jest taka opcja by Twoją odpowiedź jaką przesłałeś mi na PM umieścić w tym wątku bo na pewno komuś się to przyda :)
 • Poziom 24  
  Ja bym pomyślał nad zastosowaniem dwóch anten logarytmiczno-periodycznych. Są szerokopasmowe (nie podałeś czym będziesz odbierał TVP1) i oporne na sygnały z boku. Twoje anteny mogą sprawiać problemy odbierając jednocześnie z Tarnowa i Krosna zakłócając się nawzajem.
 • Poziom 10  
  A więc tak dopiero dziś udało mi się zmontować całą instalacje w skład której wchodzi :

  Wzmacniacz - link http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_w...033_silverline_-fm-biii-2_uhf-33db_B11583.htm

  Antena ATX 91

  Sumator RTV SAT

  Rozgałęźnik czterodrożny

  Efekty są następujące:

  Po ustawieniu anteny ATX 91 na Tarnów góra św. Marcina obraz TVP INFO i Polsatu w kolorze ale zaśnieżone. Więc zastosowałem w antenie dodatkowy wzmacniacz który zasilany jest z wzmacniacza po przestawieniu zworki co spowodowało dobry odbiór kanałów TVP INFO I POLSATU. Ale spowodowało pogorszenie się odbioru kanałów z Gorlic TVP 1 TVP 2 z drugiej anteny pokojowej z symetyzatorem podłączonej do drugiego wejścia UHF. ( sygnał tak jak by były przesterowany). Po odłączeniu anteny na Tarnów obraz ok.


  Dodatkowo kierowałem antenę na Kraków Chorągwice odbiór Polsatu i TVP Info zaśnieżony. Antena skierowana na Soline odbiór Polsatu dobry ale brak TVP INFO

  Proszę kolegów o pomoc jak sobie poradzić z tym problem.
 • Poziom 13  
  @manguscik, udało Ci się złapać te stacje? Nie wiem czy już skanowałeś, od 22 bodaj grudnia z Suchej Góry leci mux2, czyli Polsat, TVN, TV 4, TV Puls, TVN7 i jakieś testy. Wiem, że są osoby z Gorlic, które to odbierają. Ja niestety nie mam jeszcze sprzętu żeby to sprawdzić, więc od razu zapytam fachowców, jaką antenę wybrać do dvb-t z Krosna/Suchej Góry (polaryzacja H, kanał 61) oraz jaką do analogowej naziemnej z Gorlic (przed wprowadzeniem mux3 chcę z niej odbierać TVP1, TVP2 - z Gorlic).

  @manguscik, czy mógłbyś podać kanały, na których odbierasz TVP1 i TVP2 z Gorlic? Czy jest to może nadajnik Gorlice *G.Cmentarna*? Chciałbym zamówić zwrotnicę do połączenia tych dwóch anten i wpięcia dalej w multiswitch, którym teraz mam rozprowadzony sygnał SAT.
 • Poziom 11  
  Witam!
  Z nowym rokiem postanowiłem nieco odświeżyć temat :)
  Czy w Gorlicach\Zawodzie ktoś odbiera sygnał cyfrowy z Suchej Góry?
  Według harmonogramu Emitela od 1.1.2011 nadawanie MUX 2 powinno iść pełną parą.
 • Poziom 10  
  Jeśli chodzi o kanały TVP 1 i 2 to odbieram z Kielc ze względu na to że sygnał z Gorlic miałem przesterowany ( poziome paski ) ze względu na wzmacniacz i przedwzmacniacz celem odbioru Polsatu z i TVP INFO z Tarnowa. W tym momencie nadal odbieram TVP 1 i TVP 2 z Kielc a TVP INFO z Tarnowa analogowo na antenie ATX 91 umieszczonej na strychu a cyfrowo z Suchej Góry odbieram Polsat, TVN, TVN 7, TV4, Puls i Puls 2 testy z anteny pokojowej z symetryzatorem umieszczonej na strychu + wzmacniacz. Wzmacniacz ma wbudowaną zwrotnicę z dwoma wejściami UHF i możliwością regulacji wzmocnienia dla danego pasma. Instalacja jest rozprowadzona na 4 pomieszczenia z czego w jednym jest zastosowany dodatkowo sumator RTV-SAT.

  Jeśli chodzi o nadajniki Gorlickie to :
  TVP 1 kanał 49 tj 695,25 MHz
  TVP 2 kanał 32 tj 559,25 MHz
  TV PULS kanał 36 tj 591,25 MHz.
  DVB-T TVP TEST kanał 42 tj 639,25 MHz.
  DVB-T MUX - 2 kanał 61 tj 791,00 MHz.

  Poniżej zdjęcia anteny do odbioru DVB-T MUX-2 z Krosna Sucha Góra

  Instalacja w domu jednorodzinnym Dominikowice dobór sprzętu Instalacja w domu jednorodzinnym Dominikowice dobór sprzętu Instalacja w domu jednorodzinnym Dominikowice dobór sprzętu

  Kolega DD1 jeśli chodzi o odbiór DVB-T na zawodziu to jest możliwy (antena ATX-55 + wzmacniacz ) gdyż kiedyś odbierałem sygnał z Suchej Góry nadawany na kanale 42 Test TVP 1 2 INFO z siła sygnału 98 % jakość 100 %. Jeśli chodzi o MUX-2 to nie jestem w stanie Ci powiedzieć czy odbiera bo nie mam anteny wystawionej za okno. Ale skoro sygnał DVB-T test był odbierany z tak mocnym sygnałem to MUX-2 powinien iść bezproblemowo.Bynajmniej w Dominikowicah idzie bez problemu na antenie pokojowej tak jak pisałem wyżej.

  TVP ponownie wraca do DVB-T :) bo 31 grudnia 2010 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), Anna Streżyńska, wydała na rzecz spółki TP Emitel kolejne pozwolenie radiowe na kontynuację eksperymentalnej emisji programów TVP, tym razem w systemie DVB-T/MPEG-4, z RTCN Rzeszów/Sucha Góra na k. 42 (mux 1). Pozwolenie zostało wydane na okres od 1 stycznia 2011 r. do 30 czerwca 2011 r.


  Na razie RTCN Rzeszów/Sucha Góra nie nadaje programów TVP. Start w MPEG-4 nastąpi prawdopodobnie na przestrzeni najbliższych dni.


  info www.satkurier.pl

  Bardzo miłe info że kanały TVP Test wrócą i to już w MPEG4 :)
 • Poziom 11  
  Na początku chciałem podziękować koledze manguscik za opis swojej instalacji.

  Zastosowanie u mnie anteny kierunkowej nie wchodzi raczej w grę, mieszkam na parterze a 15m przed oknem mam blok który zasłania widok w stronę wschodnią (Sucha Góra, Komin EC)
  Czy można wykorzystać starą antenę AZART która jest na dachu?
  Manguscik, antena pokojowa to taki teleskop? Jaki był koszt zestawu do odbioru DVB-T (anteny, wzmacniacze, itp) ?

  Fajnie że TVP ponownie wraca do DVB-T/MPEG4 Nie mogę się doczekać jak zaczną nadawać w Gorlicach z "komina" może będzie możliwy odbiór z odbicia ;)
  http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telew...yfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-2-2397